Studiecommissie verplaatste personen in ons land OVERDENKING 8000 personen zullen maximaal door Nederland worden opgenomen Soldaten helpen oogsten lm de tanende Wfeken zuilen alle beschikbare landarbeiders vo.or de oogst gemobiliseerd twioirdem Odk uit de imterruerilnigtsk ampein en ge vangenissen zullen allen, die 'wler- ken kunnen, aantreden. Daar gebleken is, dat deze maat regelen nag onvoldoende Zijn, zul len enige duizenden (militairen op de plaatsen, Waar de grootste be hoefte aan arbeiders bestaat, wor den ingeschakeld. Zij zullen gaan Werken in Grondingen, Noord-Hol land, Zuid-Holland, Noord-Brabant ien Zeeland. Hlet (spreekt vanzelf, dat deze actie, door de noold van het ogen blik opgezet, tot het ujitenste be perkt zal blijven, omdat militairen voor andere doeleinden zijn of Wlor- d',en opgeleid. Spaarbankbond tegen Spaarraad In het vakblad van 'de Nederland se Spaarbankbo|nd Iwfordt stelling ge- noimian tegen het wetsontwerp 'in zake 'de spaarraad. Ofschoon de bchd ervan doordrongen is, dat ions valk krachtig zal moeten sparen, meent hij, dat deze materie beter toevertrouwd kan worden aan par- ticuli-eren Jdan aan de overheid. Het blad lontvouiwit daarna' een plan, op Welke basis men tot een spaar actie op grote schaal zou kunnen meer kans op succes, dan de spaar- Ikioumein, volgönis ide ischinjv^rs raad ooit zal kunnen bereiken. Verpleegster licht oude vrouw op Een 20-jari|ge verpeegster, (werk zaam ii|n een' der Rotterdamse zie kenhuizen, had fwlstoig blijk gege ven van eerbied vjoor ouderen en menslievendheid. In April Was zij (namelijk bij' een 84-jarige vrouw! gekomen. Zij1 vertelde, dat zij ver- biondien Iwlais aan de vereniging voor „lichamelijk gebrekkigen" en haar met de Was zou helpen. Hoewel de loude vroulwl dit wel op prijs stelde, sloeg ze het aanibod af, daar ze, zoals ze vertelde, haast geen onder- kleding bezat. Het slimme zustertje wist daar wel' raad op: als zij 'de textiel'kaarten meekreeg, Hw'am de penibele textieik'wiestile in orde. Zo gebeurde, dodh het reikhalzend naar de beloofde goederen uitziende vrouwtje, zag de zuster niet meer terug. Teneinde raad iginig kij naar de politie, die de zaak spoedig dooir had >en de zuster arresteerde en op sloot. Doodstraf tegen S.D.-schutter geëist Het Amsterdamse Bizonder Ge rechtshof heeft de zaak behandeld tegen L. Muusse, die tijdens de bezetting bij die S.D. werkzaam was. Voor de honderd vijf tig gulden per maand, die hij bij deze dienst ver diende, nam hij, behalve aan het opsporen van geheime zenders en spionnen, deel aan executies van illegalen. Bij de terechtstelling te Zaandam schoten enkele SD-ers te vroeg, waardoor enige slachtoffers na de salvo's nog in leven waren. Ook Muusse bleek geen goede schutter te zijn, want nadat hij' bij eenl executie de schoten had gelost, stond de main tegenover hem nog rechtop. De procureur-fiscaal' eiste de dood straf. Uitspraak op 17 Juli. Tien jaar geëist wegens kindermoord Da rechtbank te Groningen behan delde de zaak tegen de negentien jarige mijnwerker J. M. te Ravens- bosch, die in een plotselinge drift bui op 28 December van het vorige jaar de achtjarige Jan Hummel ge worgd heeft. Toen hij die dag iin de Glimmer- bossen bij Groningen wandelde, ont moette hij daar het jongetje, dat naar "een hondje zocht en hem ang stig vroeg: Hebt u mïjai hondje misschien ook gezien,? Verdachte kreeg, waarschijnlijk veroorzaakt door een hevige zenuwspanning, een hevige woede-aanval en worgde het ventje. Hierna wilde hij Ihet lijkje verstoppen. Toen (hij een voorbijganger hoorde aankomen inam hij de benen. De voorbijganger ontdekte het drama en waarschuwde de politie. De da der werd spoedig opgespoord. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van tien jaar. Gratificatie Prov. personeel Zoals gemeld is door de minister raad aan de Kroon een besluit voorgelegd om aan rijkspersoneel in 1947 een gratificatie van 2 pet. met een maximum vain f50 toe te kennen. Vooruitlopend! 'hierop hebben Ged. Staten v,an Zeeland aan de Prov. Staten een voorstel gedaan om ook het provinciaal personeel in Seze provincie een soortgelijke gratifi catie te verlenen. Winifred Wagner, de schoon dochter van de Duitse componist, is te Bayreuth tot 15 maaindenj ar beid „in "net openbaar belang" ver oordeeld. Tweederde van haar ver mogen wordt geconfisqueerd vioor schadel ooss tei l in g. De Sowjet-miOitaire autoriteiten hebben negentien Duitsers gearres teerd, die in het bezit waren van Duitse geweren en munitie. Deze Duitsers worden, verdacht van het plegen van misdaden en worden door een militair tribunaal 'berecht. Het Turkse stoomschip „Silivri" is ter hoogte van Smyrna op een mijn'gelopen. Van de uit 25 koppen bestaande bemanning worden er 15 vermist. IiU Hessen heerst op het ogenblik een epidemie van paratyphus. Drie tot vier duizend personen zouden idoor de zigkte zijin besmet. Alle sCholen in de bedreigde gemeenten zijn gesloten. Te Bremen veerden 95 gevallen gemeld. Abdei Hassajb, secretaris van de Egyptische eerste minister, is te New York aangekomen. Hij' heeft de tekst vain de Egyptische klacht tegen .Engeland, die aan de Vei ligheidsraad zal worden voorgelegd hij' Zich. In den toegiinime was er niets hui ten God. God had niemand of niets nodig, Want Hij was in Zichzelf on eindig volmaakt en gelukkig. Hij Wlilde dit echter mededalen. Uit lou tere goedheid' schiep Hij', Wat Hijl Wilde en zonder dat Hij' er iets bij nodig had. Al Wat Hij maakte, maakte HSji in een Wlondervoille orde en fzoi kwamen er op aarde drie aan el kander ondergeschikte soorten van leven. Het laagste soört leven liis het plantaardige. Het dierlijke leven staat hoger dan het plantaardige. Het dier heeft behalve lichamelijke groei en ont wikkeling het gebruik van zintui gen, kan horen, zien, smakien, enz. Jhist dit zintuigelijke behoort tot het Wezen van het dier. Het ziolu geen dier zijn, als het dat miste). Het menselijk leven staat boven aan. Het is niet alleen plantaardig, niet alleen zintuigelijk, maar boven dien geestelijk. Doordat de mens uit geest en stof, uit ziel en lichaam bestaat, heeft hij ook verstand en vrije Wil: geestelijke verrnogensi. Juist deze maken een zintuigelijk Wfezen tot mens. Dat ieder schepsel blijft in zijn eigen soort van leven is de gewoon ste zaak ter (Wereld. God had de mms ,to zijn natuurlijke staat van leven kunnen laten. Aan zijn na- Op uitnodiging en kosten van verschillende grote werkgevers, die hiertoe overleg pleegden met hun bedrijfskernen, reist op het ogen blik een studiecommissie van ver plaatste personen uit de Ameri kaanse zone in Duitsland door ons land. Deze commissie bestudeert onder leiding van de Amerikaanse kapitein Eriosom, die optreedt na mens de 'intergouvernementale com missie voor vluchtelingen, de so ciale en economische toestanden in oins land'. De 21 gedelegeerden, bestaande uit twee mannen en een vrouw uit zeven vertegenwoordigende na tionaliteiten in 'de Amerikaanse kam pen, Zijn uiterst enthousiast over ons land en zijn sociale en econo mische organisatie.. Zijl zullen rap porteren .aan hun 'landgenoten', die naar Nederland wensen te vertrek ken om daar ,aan het werk te) ga.an. De voorwaarden voor de 3500 mannen en 4500 vrouwen, die als uiterste grens hier te lande kunnen worden toegelaten, Zijn streng- Uit fluitend voor 'de mijnen kunnen on geschoolde mannen worden toege laten. Reeds zijn van het contingent mannen 1500 Polen in de mijn streek aan het werk. Deze zijn ge- recruteerd uit de troepen, die mee geholpen hebben Nederland te be vrijden. Het ministerie van sociale zaken stelt uitdrukkelijk de eis, dat uit sluitend geschoolde krachten voor die textiel- 'Of metaalnijverheid de grenzen mogen passeren. Met de Amerikanen is overeengekomen, dat immigranten, die niet werkwillig blijken, kunnen worden terugge stuurd. Arbeidskrachten boven de 40 jaar worden niet geaccepteerd. Voor de 4500 vrouwen, die als uiterst aantal mogen komen, is de leeftijdsgrens lager gesteld. Boven dien is de voornaamste voorwaar de, dat Nederland binnen dit con tingent uitsluitend alleenstaande personen accepteert in verband met de heersende grote woningnood. Ge zinnen zouden w'omtogruimte in be slag nemen, die aan Nederlanldersl zou moeten worden: onthouden. Vrouwen en mëisjes kunnen ge plaatst worden in de textiel- of Confectie-todustrie en in zieken huizen en krankzinnigengestichten!, waar groot tekort aan arbeidskrach ten heerst. In het contingent is voorts plaats voor 500 Joden to verband: met familie-hereniging,, mits de familieleden garanderen, zich met de z'org voor deze mensen, te zullen belasten'. In verband met de mechanisatie van de landbouw' acht men het in officiële kringen niet nodig werk krachten voor de landbouw uit de vluchtelingenkampen aan te trek ken. Ruim een dozijn landen heeft toegezegd verplaatste personen op te nemen. Deze landen, w.o. België voor 20.000 en Frankrijk voofr 50.000 arbeidskrachten, zenden se lectie-commissies. De Nederlandse selectie-commissie z;al waarschijn lijk eind Juli, begin Augustus naar dé Amerikaanse zóne vertrekken- STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. De C.J.MV. „Samuël" geeft Dinsdagavond een grote ont spanningsavond in het Verenigings gebouw1, ten bate van de geestelijke verzorging van Onze soldaten, waar voor „Samiël" reeds zoveel 'deed. Gaarne wekken wij op deze avond waarop een historisch spel' wordt opgevoerd, te bezoeken. RENESSE. Heden, Zaterdag, zal het fanfarecorps „Luietor et Emer- tuur ieh haar 'eisen z(ou inliets te kort gedaan zijin. Oneindig boven al het geschapen leven verbeven is het ongeschapen levm, dat alleen aan God toekomt. Ons verstand is te beperkt om zich een (denkbeeld te vormen van dit Leven, de bron1 van alle bestaan, de opperste Schoonheid', Iw'aaruit alle geschapen schoonheid haar oorsprong neemt. Wat een verhef fing zou het zijin als een schepsel in deze levensvorm zou iwjorden op genomen. Welnu, God schiep de mens niet in een louter natuurlijke staat. Hij' schiep -de mens to staat van hoven- natuurlijke genade, stortte to zijn ziel die goddelijke eigenschap, Waar door (wij mensen rechtvaardigen en kinderen Gods gemaakt,- ook 'erf genamen Wlorden van het eeuwig heil. Wel heeft het menselijk geslacht door Adam's zonde dat goddelijk le ven verloren, maar God de Zoon, mens geworden, heeft het voor ons teruggewonnen 'en schenkt het ons terug to het H- Doopsel. Hierdoor ook heeft Hij ons de meest kostelijke an heerlijke be loften gedaan: dat gij door dit alles deelachtig zoudt Worden aan Gods natuur (II Petr. 1, 4). „Ziet hoe grote liefde de Vader ons beeft bewezen, dat wij kinde ren Gods Wtorden genoemd, en het Ook zijn" (I Joan. 3, 1). Dat een ieder dit alles verkrijge ien behouda! Pastoor BRESSER. go" op 'de muziektent concerteren. Bij goed Iwieer zal dit zeker veel bezoekers trekken.. BROUWERSHAVEN. Burg. stand over Juni. Géb.: 11. Janna Li, d. v. J. M. Jonker en W. van Bloods; Maaike A., 'd. v. Af. de Heer en Hj. A. J. Bolkenbaas. Gehulwld: 11» F. v. T|olado, 35 j„ en J. A- L. Jiainseh, 26 27. M. van Roissuin, 2(8 j«, en J. J. de Moor, '26 j,. Loop 'der bevolking. Ingeko men: 10. K. Fierans, van Amster dam; 19. C. Trijiselaar, van Norg; 18. J. W. van der Kleij, van 's-Gra- veinhuge. Vertrokken: 7. E. J.'Geerae, naar NoordgoUWe11. R. J. Boi- kedbaas, naair Zonmemaiire; 12. J. A. L. Jansen, naar Qoistvoome; 17,. P. L. v. id(. Lijnde en gezin, naar Bruitoóisse; 24. J. van Zuidlanid', naar Zinrijk zee. OUWERKERK. De gemeenteraad besloot m.aust. de finaneiertogs- ringsregeltog 1947 voor het bouwen der 13 nieuwe woningen te aajn- vaardlen. BRUINIISSE. Burg. istand (over Juni Gebpireh: 6. Leandert L., z. van M. J. van der Velde en Qoroaiiaj Kjilk; 9. Adriaan, z. van- de Ruiter eh K. de Jonge; 10. Hjendrina M., d. v. S. A- Juimielet ien J. Jumelet 20. Jacob; z. van Pi. Haieek en Bal. Gehulwld: 10. L. van den Berge, 63 j. Wsdn. en J. H« Hjojek, 59 j. jjdl 12- C. Bakker, 32 j, j,im. en Cjhr, Capelle, 28 j, j.d. Overleden: 8-Adr. Jumelet, 58 overleden te Noo.rd- goufwle; 13. A. C, Joele, 82 jj. ,m. v. L. IJzelenbierg; 21. Levenloos aan gegeven kind van L. E. Van Pope- ring en L. van 1de Reast; Job van Dijke, 7'5 j., m. v. F), (vjan der Have van Siirjansland. SCHERPENISiSE. De schoolkinde- trm der hoogste klassen maakten een reis naar Rotterdam. Er werd' •een boottocht gemaakt en een be zoek aan de tunnel en aan Blijdorp gebracht. De Reisverenigtog „Ons Ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 6