DIE GOEDE OXIDE TIJD Gemeenteraad Kerkwerve Het monument te Renesse AMBACHTSSCHOOL EN WEDEROPBOUW BOEKENNIEUWS Kasa en Koso noegen'maakte vorige week een reis maar Rotterdam m Den Haag. 't Gaai en Utrecht. In Den Haag wend ,o.a- een bezoek gébracht aan Panorama Mesdag. Er "bestaan plannen .om naast ide reeds bestaande reis vereniging „Ons Genoegen" een nieuwe reis- vereniging op te richten. ST.-ANNAL ANDOp het terrein aan ide Dioirpöwieg zal Zaterdag 19 -Juffi ajs. een zangavond Iwiorden ge- hciuide(n, georganiseerd idoor het Hierv. Zangkoor, (waarbij het Chir. Gem. Zangkoor vain Tholen haar iruedéwierking zal verlenen. Als spre ker zal [Optreden Dis. J. Batelaam, idliractor van 'de Gieref. Zandinglsp bond te Utredht. ST,-MAARTENSDIJK. Ondier lei ding van' de heer J. i C. iGeiuik, di recteur der Zangvereniging „De Liof- stem", hoopt deze vereniging deel te nemen aam het Zamigtcfqncourg van de Zeeulwlse Zangerstoond te.'s- Heer Abtskerke [Op 19 Juli a.s. ,„Die Ljojjstem" zal dan uiitkoimien in die afdeling Uitmuntendheid' Aanwezig alle raadsleden met uit zondering van de heer der Wedu wen, welke met kennisgeving af wezig is. Voorzitter de heer W. Baas, burgemeester. De percelen, eertijds verhuurd aan J. I. Hage, worden voor dezelfde prijs en voorwaarden verhuurd aan H. J. Bevelander. Geïnformeerd zul worden wat de kosten van aanleg zullen bedragen aan de Waterleidiing-Mij. om een leiding aan te leggen naar de be graafplaats. Ter tafel komt een schrijven van de N.V. Rotterd. Tramweg-Mij!.,, wiaarin het oordeel wordt gevraagd in verband met voorgenomen reor ganisatieplannen, of het vervoer in dte toekomst uitsluitend per bus zal geschieden dan wel het railvervoer zal' worden gehandhaafd. Per bus Is,, lettend op de wegen, wel zeer moeilijk, terwijl naast ide bussen;, het railvervoer uitsluitend voor goe derenvervoer dun niet gehandhaafd kan blijven. Blijft het railvervoer, dan zal tot modernisering worden overgegaan en de rijtijden worden- verkort. In het veer Zij pe-Anna Jacoba zal' in het najaar een nieuwe veer boot worden ingelegd met een dek- oppervlak van 240 M2. Het komt de raad gew'enst voor het railvervoer te handhaven met modern materiaal. Gevraagd zal worden een betere voorziening te treffen voor wut betreft de bus dienst Zzee—Kerkwerve, met name om deze door te trekken naar Nieu we rkerke. Met alg. stemmen besluit de raad vervolgens voor een uitgelote obli gatie een nieuwe te nemen. Na bespreking besluit de raad een werkman aan te stellen, voor lopig voor de tijd van een jaar. Dan zal' nagegaan worden of dit efficiënt werkt, waarna onder ogen zal Worden gezien eventueel tot een vaste [aanstelling over te gaan. Na stemming wordt benoemd J. M. die Oude. Bij de rondvraag vestigt de heer Hahse de aandacht op de stekels bij de Haven. Deze zullen verwij derd worden. Eveneens vestigt de heer Hanse de aandacht op het ontbreken van dakpannen op het gemeentehuis, deze zijtn er bij de laatste storm afgewaaid. Zo spoe dig mogelijk zullen nieuwe pannen worden opgelegd. Daarna sluiting. Het „.Comité Monument 10 De cember 1944" stelt zich tan doel een passend monument te doen verrij zen op het Driehoekje bij' de Alge mene Begraafplaats te Renesse, om biermede onze 10 dierbare Sehou- weparen te eren, die op afscta,- Heeft de ambachtsschool iets te maken met de wederopbouw vaih Nederland'? Het antwoord luidt: Zal Nederland uit de puinjhopejn herrijzen, zal het de plaats weer inhemen qp fde wereldmarkt v,an vóór 1940, dan zal er gebouwd en gew'erkt moeten worden. Daarvoor zij!n nodig vakmensen op allerlei gebied. De, vraag 'naar technisch geschool de [arbeiders wiordt iedere dag gro ter. Oindier tedhnisch geschooide ar beiders Wordt verstaan: bouwvak arbeiders, ischilders, metaalbewer kers en vul't U zelf maar aan. De vraag is nu, hoe komen wie aan idieze vaklieden? Door particulier initiatief, thans ook door enkele gemeentebesturen, ziijm door bemiddeling v,an Rijk- 'én Gebneentesubsiddes, ambachtsscholen in die Nijverheidsomderwijswet beter genoemd „Nijverheidsscholen", 'in het leven geroepen. Op 'dez'e scho len wiordt het fundament gelegd voorvakbekwaamheid, handvaardig heid en algemene ontwikkeling vajn de aanstaande vakman. Op deze ambachtsscholen Nijver heidsscholen" wordt onderwijs ge geven aanmachine bankwerkers, smeden, draaiers, fraisers, comstrue- tiewe'rkers, plaatwerkers, fijmbahk- werkers, electriciens, landbouw^ werktuigherstellers, motor- en riji- tuigherstellers, timmerlieden, meur belmakers, wagenmakers, scheeps timmerlieden, schilders, reclame- tekenaars, etaleurs, enz. De leerlingen moeten per 1 Sept. gedurende 7 jaren lager onderwijs hebben genoten en ten minste 6 klassen van een lagere school heb ben doorlopen:, ongeacht de leef tijd. Wie een vak leert, bouwt aan ZÜjln toekomst. „Een voor-uitstreveind volk: is een welvarend volk". Zie voor inschrijven van leerlin gen voor de ambachtsschool de advertentie lin dit blad. welij'ke wijlze idioioir de Duitsers op Moe rmoinidi's Dreef om' het lieven wierden gebracht. Voor dit doel werd door ide Ne derlandse Kring van Beeldhouwers te Amsterdam ©em prijsvraag uitge schreven, waaruit het Comité een; keuz e kon doen. De ontwerpen wer- deinj i'n het Stedelijk Museum te Am sterdam tentoongesteld en het Co mité besloot naar aanleiding daar van die opdracht te geven aan de beeldhouwer J. Haivermans te Am sterdam. Op 6 Juni is de heer Haverman® te Renesse gekomen met zijn ontwerp, vervaardigd op een zevende der ware grootte en een maquette van de plaats waar het monument moet komen. Ter bestrijding der kosten, heeft het Comité van onze bevrijding af, gelden ingezameld in alle gemeen ten van Schouwen en Duivelandl met het resultaat dat tot heden is binnengekomen een bedrag van f 14154.—. Hiervan is f 2735.— be steed voor 'de grafbedekking van de slachtoffers op de begraafplaats te Renesse, die daar ter aarde wer den besteld, alsmede voor het plaat sen van een zwerfsteen met in scriptie op 'de plaats der misdaad en voor verder gemaakte .onkosten. Hieruit blijkt dat voor het monu ment f11419 overbleef. Tengevolge van enige belangrijke verbeteringen in het ontwerp en ook door de hogere prijzen der Franse kalksteen, bleek het geheel op een prijs van f15000.te ko men. Thans ontbreken dus nog on geveer f 4000.Dit bedrag zal nog moeten worden gevonden. Het Co mité vertrouwt ten volle dat dit er ook zal komen. Een eventueel over schot zal worden overgedragen aan de Stichting 1940—'45. Het is bekend dat velen nog niet hebben bijgedragen, doordat zijl eerst later op ons eiland', na hun evacu atie, zijn teruggekomen. Ook vele logeergasten, die hun vaoanties op ons eiland komen doorbrengen zou- den gaarne een bijdrage schenken. Speciaal tot hen richt het Comité zich om hun 'in staat te stelled mede te wierken 'het monument tot stand te brengen. Wij' vertrouwen op aller medeleven en medewer king en zién Uw bijdrage gaarne tegemoet.; De eenvoudigste wij-Ze van beta ling is wiel door storting op id;e rekening van het „Comité Monument 1944" te NoiOrdwieUe, Gironummer 49484. Gn'dersta;ainlde leden van het Comité zullen ook gaarne persoon lijk Uw bijdrage in ontvangst ne men. Bovendien kunt U uw bij drage- storten: te Haamstede bijl de heer C. Dijkman, Garagehouderte Rénesse bij' ide heer N. Beije, Bona fide, Hoge Zoom. Namens Ihet „Comité Monument 10 December 1944": J. VRIESENDORP VAN RENESSE voorzitter en penningmeester TWEEDE DEEL E.N.S.I.. E-N.S.EE. verbergt de naam van Eerste Nederlands© Systematisch In gerichte Ehcyclopaediie, iwlaarvam hiet tlwbede deel lijs, verschenen', dat zich Op waardige 'wijze aansluit bij het eerste deel, diat zeer Ide aandacht triok. Ook dit deel is een schitte rend' iwerk 'geworden, iwiat zowiel de band! als Ide ömhould betreft» Dit deel omvat idle rubrieken Taal ©n Letterkunde, Beeldleinide Kunsten, Muziek, Dans, Toneel ien Film, (Waar aan specialisten vain naam huin me- delwierking hebben verleend. In te genstelling met andere lemcyclopae- diieën, fwWrdit hier geen1 feitenmate riaal alleen gegeven, maar leest men 'in bepaalde mbriieik ina, dan treft het, Idat^ van dojrheiid geen1 sprake is;, maar levendige foiaschoufwlingen aan treft van geleerden len specialisten. Tal van illustraties, fraaie repro, duetiias, kaarten len schema's tassen Hor-zeer de dokter in menig huis gezin uit noodzaak ook als een gewenste gast wordt ontvangen en Zijn reeeptienbriefjes hogelijk wor den gewaardeerd, todh zijjn er over 'dlat ander uitvloeisel van zijin be zoek:'die nota, al heel wat venijinig- zure moppen getapt. Echter, we mogen niet mopperen. Rekeningen betalen is noioit een prettige bezigheid, doch dan Zijn, er nog altijd 'de ziekenfondsen, die het ide kleine beurzen minder moeilijk rnakén. In 't, verleden hebben enkele ge neesheren Ihuin clientèle niet onaar dig adergelaten, in de dubbele be tekenis van het woord. Zo verhaalt d:e historie van een zekere Gabriël, die als dokter in dienst was van het sprookjeshof van Haroun al Raschid. Deze esculaap slaagde er in gedurende zijn dienst jaren een spaarpotje van f40 mi'l- lioen te maken. Voor de geneeskundige behande ling van een haremdame, de oog appel en Beveling van Haroun vroeg Gabriël b.v. niet minder idan f 300.000 Thomus Dimsdiaie, die door kei zerin Katharima naar Rusland was geïmporteerd; had voor hij zijn ge biedster en haar zoon moest inen ten, alles al in gereedheid gebracht, om, mocht het slecht aflopen, te vluchten. De paarden konden echter w'eer op stal gebracht worden, want de prik had geen kwade ge en buiten de tékst verhogen die aan trekkelijkheid der verschillende ru brieken, die daardoor aan duidelijk heid jwininien. Evenals bij het eerste dis ook bij. het tWteedie deel een hujtp'regiistier gevoegd, dat het zoeken naar be paalde uitspraken over een tak van Wietensehap of kunst vergemakke lijkt. Dit register kam zijin diensten verlenen, zolang Deel X, dat een volledig register zal bevatten op alle voorafgaande delen, nog .niet is verschenen. VOOR DE JEUGD Koso's benen hadden 't water al bereikt, i zag Kasia. Het was werkelijk om|1 medelijden mee te krijgen, z'oals die arme kabouter te keer ging. „Gooi je parachute af", riep Kasa hem toie, „en Zwem!" Maar Koso hoorde hem niet cm op 't zelfde ogenblik raakte het water ook Kasa'is voetzolen. Het steeg tot zijn enkels!1 Zijn benen verdwenen er in! Het water kwam tot zijn knieën! Kasa greep naar de gesp van zijn parachute, maar hij kon ze niet los krijgen Maar w'at was dat? Hij' zonk niet verder! Zijin voeten hadden houvast gevonden! Hoe was dat mogelijk? Stond hij al op de bodem? Dat kon toch niet! (Wordt vervolgd.)^ 1. Raadsel: Er is weinig dat men zonder mij eet, maar men eet mij nooit alleen. (Cathrien v. Mourik, Capelle) •;noz Suissiojdo 2. Raadsel: Er. zat een juffertje in een boom, 'tHad in haar rokje een rode zoom; Het had een' hart van; steen; Wat het is, dat raadt er geen. "sjcajj uog :Suiss'ofdo Bij'dragem aan: De Merelclub, p.a. De Zie- rikzeese Nieuwsbode, Zierikzee. volgen en Dimsdale ontving van zijn dankbare patiënte een gift van f 190.000 en een pensioen van f6000 per jaar. Dat was de goede oude tijd voor de dokters. Er waren er echter, nog meer, die van die tijd genoten hebben- Dr. Edwiard Jenner, die de inenting tegen pokken propageerde, kreeg van de toen niet krenterige Engelse regering f300.000 als pre sentje. De Engelse dokter Astley Cooper, die begin vorige eeuw' zijn praktijk uitoefende, had het zo druk, dat zijn bediende een clandestiene bron van inkomen genoot van f 10.000. 'sj.aars, door heimelijk patiënten vóór te laten gaan. En toch is deze Cooper op 't gebied van een grote praktijk nog niet eens recordhou der. Die eer komt toe aan John C. Lettsom, die in een jaar tijd niet minder dan 82.000 patiënten bezocht Voor deze geweldige praktijk haid hij de beschikking over een zestal paarden, die een verre van mak kelijk leven hadden. Behalve dat deze dokter een geweldige praktijk had, vermeldt de geschiedenis ech ter .ook, dat hij er verstand van haidi zijn 'luxe-klanten financieel ader te laten. Littsom leefde als een vorst, al 'dient er bij vermeld te worden dat ihij ook veel aan philantropie deed en zelfs een sanatorium voor verzwakte arbeiderskinderen sticht-, te. (de Uitkijk) voor de doktoren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5