ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE J Wederzijds vertrouwen MOLOTOV NAAR MOSKOU WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Bevin en Bidault confereren verder VRIJDAG 4 JULI 1947 No. 15031 - 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: La-nge Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. 14-daags overzicht Nóg valt niet te -voerspellen of einze (gematigd optimistische prog nose over die ontwlikkeitiing van de igébeurteniissien In Indonesië juist heid bevatte. Het enige fait, dat ziCh hier steedis idiuiidelijtoer afteklent is, dat ©en idier struikelblokken op de 'wieg naar overeenstemming biet probleem dier gemengde gelndarme- trie Ibl'ijft, iets idat iwle iin jops laatstp overzicht al ibetoqgdem. Nochtans houden 'wüj' vast aan het optimistische standpunt, dat toe de vorige maal .ontiwjikkleiidien en zelfs its onze mening, dat die onheölllsiz>wlan- gere situatie, (wlaarin ontegenzegge lijk de verhouding tussen Neder land ten de Republiek is komen te verkeren, zal opklaren zonder dat het hierbij; tot een gelwlapiend con flict tussen beide londerbanldalilngs- partners dis gekomen, nog versterkt Niet in heit minst door de aan vaarding door de Sajap' Kiri (d.i de combinatie van da linkse repu blikeinse partijen), van die door Soe- karno gepubliceerde nota, nadat de ze 'combinatie aanvankelijk had me degewerkt om het premierschap van Sjahrir te doen beëindigen. Niettemin blijft hier de situatie, op zijn milnst 'genomen, zorgelijk vooral ook, Iwlannear iwie in- het oog gouden, idat, Iwlanneer deze gehele problematiek, langs onbloedige Iwjeg over haar dode punt heen is gehol pen, !wte allerminst op slag uit het slop Zijn. Integendeel, dan begint het spel van subtiliteiten ien het ontzien van (wederzijdse gevoelighe den en lange tenen weer van voren af ,aan ien zal eindelijk en uiteinde lijk het Wederzijdse vertijohtwieh moeten Iwloirden gekweekt, aanWielks Ontbreken het voor iaën goed deel te fwlijten is geweest, dat een diepte punt als iwie op' dilt miomenf mee maken heeft kunnen ontstaan. Wederzijds vertrouwen zie hier de steen der Iwlij'zen, waarnaar 'de IWereldpolitiek ien de makers er van naarstiglijik lopen, te zoeken en Wiaarv.an het vinden of niét vinden het aangezicht van de Europese si tuatie voor de eerstkomende decen niën zal bepalen. Uit 'deze gezichtshoek dient men ook het plan-Marshall te bezien, dat op het ogenblik de gehele inter nationale opinie iin Europa ien de Verenigde Staten bezig houdt. Op het eerste gezicht riep to|t jets meer dan een prima-vista beoordeling achten Wij' ons npg niet in staat het meest constructieve geluid, dat sedert de bevrijding Wlerd verno men, 'maar,.,.alles feoimt 'aam op dat „Wederzijds vertrouwen", 'een be grip gebenedijd of vermaledijd al naar gelang van de gezichtshoek Waaruit men het bekijkt. Het Weekblad „De Groene Am sterdammer" heeft, in zijn nummer van 28 Juni, een goed Wlerk ver richt, door twee pajgina's aan dit plan te Wijden en hetgeen hier/ volgt is (grotendeels daaraan ont leend. In de eerste plaats dan1, heeft men ingezien, dat, om over een zaak met vrucht van gedachten te kunnen wisselen, het noodzakelijk is, te Weten, waarover men praat. Vandaar, dat in extenso' Marshall's rede van 5 Juni', uitgesproken in de universiteit vap Harvard, werd afgedrukt. Uit deze tiekst blijkt, dat Marshall's plan, niet slecbtjs is in gegeven door idealisme, maar dat het uitermate reële belang, dat de Verenigde Staten hebben bij ©en gesaneerd Europa een grote rol speelt in Zijin conceptie. Wij naman hier iuiit „De Groiepe" over Wiat ons de kern lijkt van zijn motivering- Een van de factoren in deze aan gelegenheid is zowlel interessant als zorgwlekkepd. De boer heeft altijd de levensmiddelen gepro duceerd, idle hij1 met de stedeling kon ruilen voor andere levens behoeften.. De arbeidsverdeling is de grondslag van de .moderne be schaving. Thans Wlördt Zij met ineenstorting bedreigd. Die stede lijke. nijverheid produceert niet genoeg (goederen, die geruild kun nen worden met die voiödsiélvjooirt- brengenide boer. Er is een tekort aan grondstoffen en "aan brand stoffen. Machines ontbreken of' .zijn versleten. De boer kan de góederen niiet vinden, die bij!(w|enst te kiopein. En het verkopen van z'ijh producten voor geld, dat hij piet besteden kan,, is im zijp ooig leen lonvoordelige transactie. Daar óm heeft hij! veel boiujwfl-and in Igrasland omgezet. Hij' voedit Zijp yee met graan en heeft voor zidh- ztelf 'en zijn gezin altijd ruiml- schoots te eten, ook al ontbreekt het hem aan voldoende kleding ien idè andere benodigdheden dier beschaving- intussen is ier din de pjtedem voedsel- eP brandstof-tekiort. De regeringen ziiien, zich idius gedwlon- gen hun buitenlandse deviezen en credieten te gebruiken om die goederen in het buitenland te ko pen. Deze gang vain zaken ver slindt fondsen, die dringend no dig Zijin voor de iwlederopblouwi. En op die manier lontwikkelt zich snel ©en zeer bedenkelijke toe stand, die de Wlereld niets goeds voorspelt. Het hedendaagse stelsel van arbeidsverdeling, Iwlaarop goe- deren'ruil gebaseerd ,is, dreigt in leen te storten. De zaak komt in Wiezen hierop neer, dat Europaïs behoeften aan levensmiddelen en andere onmis bare producten uit bet buitenland ten voornamelijk uit Amerika de eerstvjojigende drie, vier jaar Europa's huidige betalings- eapaciteit zozeer te boven, gaan, dat het, .als het niet flink Wiafö extradiulp krijgt, rekenen moet op economische, sociale en politieke achteruitgang van zeer bedenkelij ke aard. De remedie is: het doorbreken van ide vicieuze ©Meel en bet herstellen van het vertrpuWien van Europa's volken in de eco nomische toekomst van hun eigen landen en van Europa in zijn geheel. De fabrikant en de boter moeten in grote gebieden bereid ien in staat zijin hun producten te verkopen voor geld, wielks duur zame Waarde niet aap twijfel onderhevig .is. In een hoofdartikel dat „De Groe ne" aan deze materie Wijdt komt het blad tot de slotsom, ,die Wij van ganser harte onderschrijven, dat de kern van het hele vraagstuk Piet is (Of Europa een Amerikaans aanbod zou aanvaarden, maar of Amerika zijn aanbiod1 zou handha ven, ook alis het door .Eurpp a zou zijn aanvaard. Terecht Wlordt erop gewezen, dat Amerikais verlangens naar een Eupopa idat ééns :is im zijp Wens naar reconstructie met Amerikaanse hulp, idooirk ruist twlordien dp|oir vraag stukken van binnenlands politieke aard :in de Verenigde Statein. niet minder terecht Iwbrdt betoogd, idat de Europeanen het slechts eens kun nen Worden over ©en plan dat Amerika geen kans biedt Europa in politiek opzicht naar zijh hand te zetten. Wanneer echter het plan- Marshall ertoe zou leiden, dat de afzijdigheid' van Rusland, Iwlaair het Igrno't-Buropese problemen betreft, zou Wioirden doorbroken, dan idoet alleen hierdoor, naar onze privé- meninig, ide schepper van 'dit plan eem (goede gooi naar de Caindidatnur voor de Nobelprijs van 'de yreda 1948. J. P. Ct WEERBERICHT Verwacht tot de avond van 4 Juli: Vrij heldere naöht, overdag zonnig droog wfeer, later overdrijvende wolkenvelden, opnieuw iets hoger temperatuur, in het Zuid-Westen! weinig wiinld, in de kuststreek in de namiddag matige zeewind. 4- 'Zon Op 4J25, opdler 21r02. Maap op 22.21, ondier 4.47. Hoogwater te Zierikzee 'Over de maand Juli 4. 4.09 v.m. 16.27 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. 20 nieuwe textielpunten Van de textiel'kaairt VA 705 iwior- dien 20 pupten geldig verklaard. Reedis dadelijk' zijtni geldig de lbomhen „Textiel C 1 punt", „Textiel C 5 puntep", „Textiel Di 1 punt" en „Textiel D 5 puptiep". De mededeling, idat Molotov te>- rugkeert naar Moskou, bevat geen sensationeel nieuws, wiapt pa- de jongste beraadslagingen ©n medede lingen bestopd er dan iook geen 'hoop meer dat de ministers het eens zouden wlorden. De Parijs© conferentie is dan ook grandioos mislukt; ze moest stranden, omdat t© voren vaststond, idat de opvat tingen over Marshall's plannen piet te overbruggen waren. De dirie mi nisters waren niet biji machte tot een vergelijk te komen over welke formule dan ook. Bidault's voorstel len om nog te bemiddelen werden' mede door Molotov verworpen, om dat volgens Zijn verklaring 'dit voor stel Europa in twee groepen Zou verdelen, hetgeen .aanleiding zon kunnen geven tot nieuwe moeilijk heden. Herstel van Europa achtte Molo- tov1 mogelijk door onderling verkeer tussen gelijkwaardige landen en samenwerking van bepaalde landen met grote mogendheden 'Onder toe zicht van deze mogendheden. Bi dault voegde Molotov toe, da,t Rus land Europa in 2 delen zou kunnen splitsen, wanneer het zich in het Kremlin terugtrekt. Met of Zonder Rusland) zullen de Amerikaanse plannen (doorgang vinden; dus nu zonder Rusland, w;at tevoren wel vaststond, daar het vreesde zijp) invloed te zullen, 'verliezen in die staten, Idie vooral na de oorlog onder druk vain Moskou Zijp komen te staan. Soekarno's antwoord spoedig verwacht Q e Indische Republiek kampt de laatste d'agen met interne moei lijkheden, met name met die sa menstelling van een nieuw mini sterie. Nadat de vier eerst aange zochte partijleiders het niet eens konden worden over de verdeling 'idier ministeriële posten, werd Mo hammed Roem, Iteider der progres sieve partij', tot kabinetsformateur aangezocht. Ook (deze schijnt geen ministerie in elkaar te kunnen tim meren. Thans zoekt men .een coali tie-kabinet te vormen, met uitscha keling van de Mohammedaanse partij- Inmiddels is Donderdag een regering in Djocja geformeerd met Sjarifoedin alls premier en minister yap defensie. Het kabinet steunt op de socialistische on nationale par tijen, samenwerkend met het Vak verbond. 34 ministers en ondermi nisters vormen deze regering der Republiek Indonesia, waarin 8 par tijlozen, Islamieten, zitting 'hebben. Nu kan spoedig het antwoord van Soekairpo verwacht worden op de nota der Nederlandse regering, be vattend een ultimatum dajt Woens dag afliep. Doch .onze regering toonde (geduld en verschoof de da tum totdat Soekarno zijn kabinet zou hebben,, samengesteld. De belangstelling in het buiten land voor ide Indonesische kwestie is bijpa even groot dan in ons land. Engeland en Amerika trach ten steeds een 'deurtje open te houden waiineer de situatie in een slop dreigt te geraken, zoals bleek uit de Amerikaanse aide memoire, waarin op onmiddellijke instelling van een interimregering werd aan gedrongen. In dit verband wordt wellicht duidelijker in het licht gesteld wat dr. Van Mook tijdens .de persconfe rentie van 30 Juni verklaarde n.I., idat 'hij de Amerikaanse aide-me moire liever geen 'ondersteuning noemde van de Nederlandse nota, doch idlait dez'e evenals de Neder- iandse regering uitgaande van Lipg- gadjati als basis zich 'langs lijnen bewoog, parallel aan die van d'e Nederlandse voorstellen van 27 Mes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1