Gemeentebegroting Gemeenterekening GEMEENTERAAD ZIER1KZEE FINANCIËL NIEUWS en begrotingen van takken van dienst en rekeningen van takken van dienst Marijke maakt _'t goed Bij haar bezoek aan Gouda, ten einde de tentoonstelling „Het hart van Holland" te bezichtigen, heeft Prinses Juliana in een stand van de PTT... via Radio Scheveningen gesproken met het schip „Spaed- Well", op iweg van Londen naar Delfzijl. Toen de kapitein hoorde met wie hij sprak, informeerde j,ij belangstellend naar de toestand van prinses Marijke. „Ze maakt het heel goed", zei de Prinses. Warmterecord van Vrijdag Op tal van plaatsen zijn Vrijdag records geslagen. In De Bilt was het sedert het begin der waarnemingen in 1849 nog nooit zo warm geweest De temperatuur steeg daar tot 36,8 gr. Celsius (98 gr. Fahrenheit) in de schaduw. Tot nu toe was de hoogste bereikte temperatuur in juni daar 33.3 op 8 Juni 1915. terwijl op 28 Juli 1911 met 35.6 gr. een hoogte punt werd bereikt, dat Vrijdag dus nog flink is overtroffen. Maar ook een ander record is merkwaardig, de minimum temperatuur was Vrijdag te De Bilt 21.1 gr. Een zo warme nacht als die van Vrijdag had men ln De Bilt nog nooit eerder gehad. De hetelucht-motor De besprekingen tussen de N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven en Werkspoor te Utrecht hebben geleid tot de oprichting van de N.V. Thermo-Motor. Deze sa menwerking geld voor de ontwik keling van hetelucht-motoren boven 199 pk. Philips en Werkspoor zul len ieder voor 50% deelnemen in het aandelenkapitaal der nieuwe N.V., welk kapitaal 50.000 gulden bedraagt. Aanslag op oude dame De 18-jarige ex-.SS.-er W. B. B., die op 21 Januari de 71-jarige mevrouw M. HijnaPet te Rot terdam in haar woning neersloeg en zich daarna f 2000 en een radio toestel toeëigende, werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere gevange nis voor Jongelieden, met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis door gebracht. Hotelhouder kocht zwart Ambtenaren van de C.C.D. ont dekten dat een hotelhouder te Rot terdam clandestien vlees kocht van een slager, die hiertoe ca. 3000 vleesbonnen had opgekocht. Boven dien kwam vast te staan, dat ook andere artikelen, zoals vet, boter, eieren, spek, gebak, likeur, jenever, sinaasappelen enz. zwart werden gekocht. In vijf maanden tijds was voor f 8500 aan deze artikelen clandestien geleverd. Een buitenkansje G. S. van Zeeland hebben burge meesters en Wethouders van d)j verschillende gemeenten, die Voor een opbouwt oei age itn aanmerking komen, bericht gezonden, dat aam secretarissen en gem. ontvangers een tijdelijke toelage van 10 of 20 procent van hun 'wedde, over 1945 en 1946 mag uitgekeerd werden. In dc Vrijdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad wa ren de heren de Graaf en Steen- dam afwezig. Ged. Staten hebben bericht ge zonden dat zij geen vrijheid vin den om machtiging te verlenen tot het herstellen van het gebouwtje aan het Westhavenhoofd,, zulks in verband met de financiële toestand der gemeente. In begin sel blijken Ged. Staten geen be zwaar te hebben tegen het doen van de meerdere uitgaaf voor de reorganisatie der gemeentereiniging doch zij stellen enige voorwaarden t.a.v. dé emmers. De gemeentebegroting 1947 en bij begrotingen werden in handen ge steld van een commissie, bestaan de uit de heren Raap, den Boer en v. d. Eynde en de gemeentere- ken rag, rekening gasbedrijf en re kening Centrale Dienst Noord- Zeeland" over 1944 in handen van een commissie, bestaande uit de heren v. d. Doel, Steendam en v. d. Gaast. Een aantal posten Hondenbelas ting en Straatbelasting, tot een be drag van f47.40, werd oninbaar ver klaard. Conform het advies der commissie worden diverse bezwaar schriften tegen de straatbelastimg ingewilligd of afgewezen. Een wij ziging in de begroting Gasbedrijf 1946 wordt z.h.s. goedgekeurd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Prov. Ver. ter be vordering van de Geitenfokkerij in Zeeland, tot het verlenen van een jaarlijkse vaste bijdrage, nadat een voorstel-Goudswaard om f 50.te geven met 8—3 stemmen was ver worpen. Tot leden van de commissie van toezicht op het Gemeente-bad huis benoemde de raad mej. Zr. E. Gröntoh en de heren F. Naere- bout en J. Baas; tot onderwijzer aan de o.l. ULO-sehool de heer J. L- de Bel te Wolphaartsdijk en tot stadsk 1 okkenist de heer J. M. Luijkenaar, muziekdirecteur te Zierikzee. Het bestuur van de Soepko kerij heeft de gemeente in eigen dom aangeboden het gebouw aan de Lange Nobelstraat, vrij van las ten, alsmede de geldmiddelen enz., onder bepaling dat na aftrek der bestaande verplichtingen het geld wordt aangewend voor de stich ting van een speel-, ontspanningis- of sportgelegenheid voor de jeugtd', zo mogelijk in het Sportpark „Ban- nink". B. en W. stelden voor deze schenking te aanvaarden en het gebouw in te richten tot stadsJ timmerhuis, aangezien de Stads waag zeer ongeschikt is en daar in de toekomst de nieuwe vuilnis wagen zal worden gestald. Na uit voerige discussie aanvaardde de raad zjh.s. de schenking en hei; voorstel van B. en W. inzake 'het stadstimmerhuis, waarbij deze toe zegden te zullen trachten zo spoe dig mogelijk naar een ander ge schikt gebouw te zullen omzien, dit laatste op aandringen van dhr. Brouwer. Het voorstel tot uitbrei ding van het gemeentemuseum werd z.h.s. aanvaard. Inzake de punten wijziging uit breidingsplan, aankoop huis Schuit haven en bouw brandweerremise, herstel kademuren en schoolgebouw a. d. Nieuwe Boogerdstraat, gaf de heer Argelo uitvoerige technische 'toelichting. Uitvoerig werd ook over deze punten van gedachten gewisseld. De wijziging van het uit breidingsplan werd met 10—1 stem (de heer v. d. Doel), aanvaard. Het voorstel tot aankoop huis Schuit haven en bouw brandweerremise ter plaatse, werd met 9—2 stemmen (de beide wethouders) verworpen. Inzake herstel kademuren en schoolgebouw stelden B. en W. voor overeenkomstig het ad vies van de Ditrecteux C. D. een be- dïag van f 7000 te voteren, teneinde daarvan t tijdelijke technische krach ten te kunnen aanstellen voor het voorbereiden en uitwerken der plan nen Z.h-s. keurde de raad de voor stellen van B. en W. im deze goed( Alvorens tot bespreking van wo ningbouw over te gaan, ginjg de raad geruime tijd in geheime zitting- Na heropening bracht de voorzit ter het voorstel ter sprake om de gemeente bemiddeling te doen ver lenen bij het aanschaffen van Oos tenrijkse Won in gen als er ge gadigden voor zijn. Z.h.s. ging de raad hiermede accoord, evenals met het voorstel om de bouw der wo ningen aan het Slabbers werf te gun nen aan de firma Gebrs van Veltr hoven te Zierikzee. Bij de rondvraag kwamen o-m. rioleringskWesties, woning- en ho telruimte-tekorten, jubileumfeest- plannen, rapport kwtestie-Bolijn en aanplakbevoegdheid in de hal van het raadhuis ter sprake. (Uitgebreid verslag volgt). Exursie Oud Leerl. „Pomona" De Ver. v. Oud-Leerlingen van de Tuinbouwschool „Pomona" te Haamstede maakte Maandag en Dinsdag een tweedaagse excursie naar Zuid-Limburg. Na een voorspoedige reis arri veerde het gezelschap, bestaande uit 30 personen, op het vastgestelde uur n.l. 1 uur in Maastricht. Onder leiding van de Oud-Hoofdassis bij de Tuinbouwvoorlichtingsdienst dhr J. Teer, werd het eerst een kersen boomgaard, waaraan Zuid-Limburg zo rijk is. bezocht. Deze ó1/? h.a. grote boomgaard, die in prima con ditie was. liet zien, welk een ge weldige opbrengst een dergelijke boomgaard kan geven. De kersen bomen zijn op latere leeftijd zeer hoog, zodat bij het plukken gebruik moet worden gemaakt van zeer lange ladders, soms wel tot 60 sporten toe. Vervolgens werden twee appel en pereboomgaarden bezocht, die een verschillende behandeling hadden wat het onder de bomen groeiende gras betreft. De ene boomgaard werd „gemulchd" d.w.z. het gras wordt nu en dan gemaaid en laat men dit gras daarna onder de bo men liggen rotten, in de andere werd het gras beweid, Het verschil in deze twee boomgaarden was zeer groot in het voordeel van de „ge- mulchde" boomgaard. Vooral de bladstand was zeer goed, terwijl de tot op de grond hangende takken rijk met fruit waren beladen. Na het bezoek dezer drie bedrij ven, werd een rit gemaakt door het fruitteeltcentrum, waardoor de deelnemers een indruk konden ver krijgen in dit fruitteeltcentrum met zijn 10.000 ha. met vruchtbomen be plant gebied, van de belangrijkheid van deze cultuur. Deze tocht, die tevens leidde door dit zo met natuurschoon rijk bedeelde gebied, is een geweldig succes geworden, dank zij de uitstekende leiding van dhr. Teer. Op de terugtocht naar Maastricht werd nog een bezoek aan de Amerikaanse begraafplaats in Margraten gebracht, waarmee de eerste dag besloten werd. De tweede dag werd eer3t een bezoek aan de St.-Pietersberg ge bracht. Het laatste deel van de tocht was een wandeling naar Val kenburg, waarna de terugtocht naar Maastricht werd ondernomen, waar van de heer Teer afscheid genomen werd. Na een voorspoedige reis arri veerde men op de vastgestelde tijd weer op de plaats van bestemming. todië heeft de beurs wieer eens een onrustige week bezorgd. Aller eerst Was er de spawning rond „Ltaggadjati", die gedurende de af gelopen Week Wtel haar hoogtepunt bereikte, doch daarnaast werden op de aandeelhoudersvergadering van de H- V. A. mededelingen gedaan, die als een bom insloegen. Het be stuur verzekerde, doelende op de huidige onzekerheid: „Indien deze toestand nog langer vooTtduurt, dan Wordt hij niet minder dan catastro- phaal, Want hoezeer wij ons steeds hebben mogen verheugen in het be zit van ruime middelen, deze zijn zonder twijfel thans reeds ontoe reikend voor de bestrijding van de kosten van herstel der op onze on dernemingen aangerichte schade. Naar onze overtuiging zal op kor ten termijn rust en orde in Indië moeten Worden hersteld en de te rugkeer naar de ondernemingen Burgemeester en Wethouder» van Zierikzee brengen ter openbare ken nis, dat de begroting van de inkon»- sten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1947, alsmede de be groting van het Gasbedrijf en van de Centrale Dienst „Noord Zee land" voor genoemd dienstjaar, van heden tot 12 Juili 1947 tér gemeen tesecretarie voor een ieder ter le zing zijn nedergelegd en, tegen be taling der kosten, algemeen ver krijgbaar zijn gesteld. Zierikzee, 28 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd* SCHUURBEQUE BOEIJE Burg. F. NAEREBOUT, Secr. Burgemeester em Wethouders van Zierikzee brengen ter openbare ken nis, dat de rekening der inkomsten en uitgavan van de gemeente over het dienstjaar 1944, alsmede de Te keningen der baten en lasten van het Gasbedrijf en van de Centrale Dienst „Noord Zeeland" over ge noemd dienstjaar, ter gemeentesec retarie voor een ieder ter lezing lig gen en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Zierikzee, 28 Juni 1947. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, Burg. F. NAEREBOUT, Secr. moeten Worden geëffectueerd, zul len WSj' niet voor het feit komen te staan, dat hervatting der exploi tatie onzer ondernemingen niet m jer mogelijk is". De koers voor de H. V. A.-aande- len schoot omlaag. De hoofdkoers daalde met 13 punten tot 224, de slotootering Was 223. De andere sui- kerwaarden konden zich behoorlijk handhaven, aandelen NISU en Vor stenlanden liepen slechts iets te rug; op de overige cultuurwaarden bleek de verklaring ven het H. V. Ay bestuur geen invloed uit te oefenen. Tegelijk met voornoemde medede ling verscheen er trouwens ook nog een bericht in de pers volgens bet- Welk de suikervoorraad op Java 900.000 ton zou bedragen. Volgens insiders zou deze raming echter wel aan de hoge kant zijn. De volgende dag liep H.V.A. het koersverlies W'ieer ruim in, ditmaal gevolgd door de meeste Indische fondsen. Deze Wijziging in gunstige zin Was te danken aan een radiorede van Sjah- rir, Waarin de laatste, Waarschijnlijk toch Wat geschrokken door het zich eindelijk schrap zetten van de Ne derlanders, zich in tamelijk vage bewoordingen wat toeschietelij ker toonde en de Nederlandse in terpretatie van „Linggadjati" meer benaderde. (Robaver). De coördinatie-commissie van de geallieerde bestuursraad heeft be sloten de thans in Duitsland be staande z.g. „double summer-time," met ingang van 29 Juni a.s. in alle vier de zones van Duitsland te wijzigen. De klok wordt in Duits land dan weer een uur teruggezet. Op 21 Juli zullen de eerste, ca. 200 Engelse militairen, deel uit makende van de Britse bezettings troepen in Duitsland, hun veiiot in Amsterdam doorbrengen. Admiraal Thierry 'd Argenlleu, de vroegere hoge commissaris van frankrijk in Indochina, zal op 10 Juli het kloosterleven weer aan vaarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3