DE AMERIKAANSE BEWAPENING Import van Amerik. kolen Naar aanleiding van berichten volgens Welke Nederland 18 sche pen met Amerikaanse kolen gewei gerd zou hebben, deelt het minis terie van economische zaken het volgende mede: Nederland had voor Juli as. een toewijzing van de Verenigde Staten ontvangen v;oor rond 3001.000 ton steenkolen, zijnde 33 scheepsladin gen. Van deze 33 scheepsladingen zijin 18 ladingen opgenomen tot een totaal van rond 165000 ton. Neder land meent de resterende 135.000 ton niet te moeten opnemen, omdat de steenkaolimport gedurende het eerste halfjaair 1047 omvangrijk was, de kolenprijzen in Amerika met het oog op de stakingen niets Onaanzienlijk zijin gestegen en bij de besteding van de beschikbare buitenlandse valuta de nodige zui nigheid in acht moet Warden ge nomen-. Zoals bekend, zijin de steen-1 kolen, die uit de Verenigde Staten Warden geïmporteerd, bestemd voor de industrie en in hoofdzaak niet geschikt voor huisbrand. Amerikaanse studenten naar Nederland Op 17 Juli a.s. zullen 6 Ameri kaanse studenten, 3 jongens en 3 meisjes, per vliegtuig uit New York naar (Nederland vertrekken, waar zij vier weken als gasten van de Ne derlandse regering zullen doorbren gen. Het zijn de eerste-prijswinnaars van de ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de stad Hol land in "Michigan uitgeschreven op stelwedstrijd, zulks in samenwer king met de Nederlandse ambas sade, de Holland-Amerikalijn en de K.L.M. De opdracht was een opstel te maken over dé invloed van ide Nederlandse kolonisten op -de Ame rikaanse beschaving. De huurprijzen zijn te laag Op de jaarvergadering van het N.C.A.B. (Nederlandse Christelijke Aannemers -en B aulWv akpatraons Bond) hield minister L. N-eher -een rede over het onderwerp ,,De ont wikkeling van het bouwbedrijf". Het gebrek aan vaklied-en -en de mah-?- riaalscha-rste onderwierp de minister aan een nadere beschouwing, als zijnde de voornaamste remmende factoren. Een belangrijk punt noemde dl3 minister d-e voel te hoge bouwkos ten voor Woningen, Waardoor een schrille wanverhouding tussen de bouwkosten en het rendement, dat oen Woning bij verhuur oplevert, ontstaat. Mede gezien de hoge kos ten van onderhoud', zijn zijns in ziens de huren te laag. De Nederlanders kunnen niet jaar -in, jaar uit geld blijven steken iin dingen die niet renderen. Er moeten dus middelen beraamd Woorden, om de verhouding tussen kapitaal en rendement dichter bij elkaar te bren gen. Een meer rendabele hantering van het materiaal en de beperking van eigen Wimstbelang, zijn onont koombare eisen, Waaraan de mi nister voldaan zou Willen zien, zan der nog meer Wettelijke maatrege len. Mishandeling van een gewonde De „Dienst Legercantacten" deelt mede, dat na een overval op een Nederlandse patrouille te Tjiandaer op 16 Mei een soldaat ziekenver pleger vermist werd. Na telefonisch contact met de TJR.I. kregen de Ne derlanders de mededeling, dat zij de volgende dag het stoffelijk over schot aan de demarcatielijn in ont vangst konden nemen. Daar ter plaatse troffen de Nederlanders een lijk aan, dart geheel naakt was -en op afschuwelijke Wijze was vrr- mtokt. Het meiisch onderzoek bracht aan het licht, dat de ongelukkige -een schotwond in het bovanboen had gekregen, Welke Wong echter besli6t niet dodelijk kon zijn ge weest. Hij was door gruwelijke mis handeling ter dood gebracht. Men heeft op de protesten, bij de repu blikeinse autoriteiten ingediend, een onbevredigend antw'oord ontvangen. Op 19 Juni zijn aan de demarcatie lijn -enige -eigendommen van het slachtoffer overhandigd, -doch om trent zijn kleren, bewapening, mu nitie enz., alsmede omtrent even tuele maatregelen, door de republi- kensie autoriteiten genomen om de schuldigen te bestraffen, heeft men nog niets vernomen. Vliegtuigen krijgen injecties De nieuwe DC 6-toestellen van de Zweedse luchtvaart- Mij. A.B.A zullen in de toe komst voor de start injecties krijgen". In de oorlog ge schiedde dit reeds met dö" bekende Thunderbo-ltfighters, teneinde het vliegtuig een groter stijgvermogen te geven. In. d-e cyiinderkop van -de mo tor wordt een 'hoeveelheid war ter gespoten, z.g. ..water- injecties",'waardoor het start- vermogen van een motor van 2100 pk. kan worden opge voerd tot 2450 pk. Hierdoor word t de aanloop voor -de start aanmerkelijk ingekort -hetgeen vooral voor kleine vliegvelden een groot voor deel betekent. Vreemdelingenverkeer in eigen land Voor het eerst na -de oorlog zijn -de Nederlandse Spoorwegen, hoe wel op nog kleine schaal, weer be gonnen- het vreemdelingenverkeer in het eigen land te bevorderen. Onder rdit schema vallen o.a. voor de maand Juli 28 kïndertreinen, -die gemiddeld ieder 1000 kinderen zul len vervoeren. In samenwerking met and-ere op dit terrein werkzame in stellingen worden de kinderen -de gehele d,ag beziggehouden. Veertien va'n deze treinen rijden naar Rot terdam. Op 8 Augustus zullen ook 3000 arbeiders v,an de Twentse Katoen spinnerij uit Nijverdal met extra treinen een bezoek aan Rotterdlam brengen. Kampbeul voor de rechtbank Deze man is door en door be dorven, hij heeft zich -do-en kennen ais een minderwaardig individu en zich op ergerlijke wijze tegenover eigen landgenoten misdragen. Ik eis tegen deze onwaardige Nederlander 15 jaar gevangenisstraf. Aldus de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Bijzon dere gerechtshof in 2ijn requisitoir in de zaak tegen de 25-jarige W. v. ld. Steenhoven, die, hoewel Zelf gedetineerd, iri een Duits strafkamp te Assen medegevangenen op schan delijke Wijze mishandelde. Hij sloeg ze met schoppen en knuppels en met de vuist en liet ze tot honderd kniebuigingen maken en z.g. robben. Hij was door de Duitsers aangesteld als voorwerker omdat hij zich een vurig bewonde raar toonde van de Duitse knuppel methode. Later nam hij dienst bij die Germaanse SS. Uitspraak 11 Juli. Ratten vielen kinderen aan Twee zoontjes van zeven en acht jaar uit het gezin A. C. K. te Barneveld. zijn, terwijl zij rustig sliepen, door ratten aangevallen. De kinderen werden ernstig aan gelaat en voeten gewond. De be handelende geneesheer heeft zich tot de woningcommissie gewend om verbetering te bewerkstelligen in da woningtoestand. Droef eind van bruiloft Te Knijpe bij Hoeren veen is oen kleine vraditauto met zes bruilofts gasten, op weg van Rerlikum naar Terwispe-len, tegen oen boom en daarna tegen een huis gebotst. Twee van de inzittenden, mevr. W. Peter- sen-Vonk on de heer J. H. do Boer, beiden uit Lippenhuizen, wer den zwaar gewond naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd, waar mevr. Petersen enige tijd later is overleden. Kan de vleesdistributie verdwijnen De Vlaardingsche slagersvereni ging gaat een actie ondernemen om te komen tot opheffing van de vlees distributie. De toestand in de slagerij is volgens deze vereniging momen teel dusdanig, dat het voor niet één slager mogelijk is op eerlijke manier zijn brood te verdienen. Wanneer een slager zijn geweten geen geweld wil aandoen, heeft hij van week tot week verlies te boeken. Daarom worden heel veel slagers gedwongen in clandestiene slachting of bonnen- handel hun heil te zoekeu. De frauduleuze slachting heeft zulk een ontstellende omvang aangenomen dat de vleesvoorziening zeer ernstig in gevaar komt. De enige manier om van een dergelijke volkszonde verlost te worden, is opheffing van de distributie. Wat de vereniging ook versterkt in haar overtuiging, is het verstrekken van toewijzing aan hotels, restaurants en de zgn. brood jes-met-vlees zaken in de grote steden. Zij acht het ergerlijk, schrijft het A.D., dat iemand die veel kan be talen, elke dag vlees kan eten en bovendien in de gelegenheid is, ook nog zwart vlees thuis te laten brengen. De vereniging ziet maar één uit weg opheffing van de vleesdistri butie. Men is er zich volledig van bewust, dat de eerste 3 maanden na de opheffing moeilijk zullen zijn. De vereniging is echter van mening dat er even door dé zure appel heen gebeten moet worden. Kaasprijzen gaan omlaag De prijzen voor natuurkaas worden verlaagd. De nieuwe prijzen voor de consument zijn o.a. per kg. Volvette kaas f 1,85; alle soorten In Amerika -Wordt hard- gelwierkt aan -een modern verdediging-sstelsel. Veel m-eer -dan het nemen- vain risi co's verlangt de Amerikaan -een strategische 'waarborg, bij' eventuali teiten, die maar il te -gemakkelijk zich kunnen- voord-oen. Het heeft -er alle schijn van dat Amerika zulk een kolossaal strategisch overwicht begeert, dat geen land het zal Wa lgen gewapend tegen U.ncle Sam op te trekken. Bij dit strategisch overwicht moe ten 'wij veel minder denken aan töeuWe verdedigingsgordels -en on neembare linies bunkers, dan Wel aan de perfectie van Wapens, Waarmede de jongste oorlog w-erd beëindigd, atoombom, vliegende ra ketten e.-d. Een andersoortige acti viteit valt -echter eveneens te mel den, een aan de buitenkant van het leven zichtbare activiteit. Er is al lereerst het pogen van de Ver. Sta ten om concessies te veTkrijgen in Zuid-Am-erika en tevens om te ko men tot een algemene unificatie van W-apsmen en verdeddgingsstelsel. De kwetsbare hiel Nergens evenwel wordt harder ge- Werkt, dan in Alaska, Wielk land voor Amerika de kwetsbare hiel betekent. Immers, tussen Alaska en Russisch Siberië ligt een zeestraiat van slechts 92 kilometer. Aan de beide landoevers van deze 6traat, is de rust en de vrede Van dc Rooi v-erdwOnon. Er liggen nu militairi vliegvelden aan béide zijdon van RADIOPROGRAMMA Dinsdag 1 Juli. (Let op zenderwJiSseling) HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuWs; 745 -gymn.7..30 mor gengebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 845 pluk de dag; 9 lichtbaken; 9.30 gram.10 Wfie komt er in mijn hokje 10.15 gram.; 10.40 voordracht; 1040 gram.; 11.30 als da ziele luistert; 11.40 gram.; 11.45 fam.berich.teri; 12j03 gram.; 1230 orkest zonder naam; 1 mieuWjs; 1.15 (walk boek?; I.20 Vaudeville-orkest; 1.50 Ameri kaanse platan2 gran*,; 3 -onder ons 3,30 gram.; 4 de Zonnebloem; 4.30 na schooltijd 4.45 kamerorkest5.45 rijk overzee; 6 zang en orgel; 6.20 sportpraatje; 6.30 Ned. strijdkrach ten; 7 nieuwsberichten-; 7.20 Fanta sia; 7.45 gram.; 8 mi-euWls; 8.05 de gewlone man; 8.12 actualiitaitan8.20 Phi-lh. orkest; 10.15 avondgebed!; 10.30 nieuWs; 10.45 gram.; 1045 vaders dagboek11 gram.; 11.30—12 -gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuwis; 7.15 -gymn.; 7.30 grant; 8 nieuwis; 8.15 gram.; 8.40 ballet muziek; 9.15 morgenwijding; 9.30 berichten9.35 arbeidsvitaminen 10.30 voor d-e Vrouw; 10.35 gram.; 10.50 voer -d-e kleuters; 11 ensemble; II.15 causerie; 11.30 vervolg 11; 12 zang -en piano; 12.30 ons platteland; 12.40 -orgel; 1 inieuWs; 1.15 Virtuoso sextet; 1.45 gram.; 2 mét naald en schaar; 2.20 -orgel en zang; 3 de Wondere wereld; 3.15 gram.; 4.25 graan.; 4.40 -de schoolbel; 5 Spaanse -muziek; 5.30 the Skymasters; 6 nieuWs; 6.15 piano; 6.30 Tip-ica-or- k-est; 7 Indische Wetenswaardighe den; 745 orgel; 7.30 cello en piano,; 8 nieuwis; 8.05 causerie; 8.15 der Rosenkavalier; 9.20 hoorspel; 9.50 veel gevraagde platen; 10.15 buiten lands -overzicht; 10.30 Metropole or kest; 11 nieuWs; 1145 Zigeunernvu- zi-ek; 11.45—12 gram. 40-)- kaas f 1,70; volvette korst- loze- (blokkaas) en smeerkaas in alle verpakkingen f 2. Voor bijzondere soorten zijn uit zonderingen toegestaan. d-e Beringstraa-t. Het geronk van Vliegende Forten -en Russische ge- vechtstoestell-en Vult de lucht. Het is niet precies bekend hoe het in Siberië met het verdedigingssbels 4 staat. Zeker is Wel -dat er vele Vlieg velden en militaire installatie? zijn aangelegd. Naar Alaska, een -gebied van am-d-erhalf millioem vierkante kilometer, voeren d-e Amerikanen nu m-ensen en materiaal in reus achtige beveelheden. De verbindin gen -Worden in dit eens zó onher bergzame oord verbeterd, o.m. door d-e aanleg van een hoofdweg Van m-eer dan 2000 km. tussen Dawson. Creek en Fairbanks. De luchtmacht Niet minder -dan 47 grote en klei nere luchthavens zijn reeds aange legd, ben-evens 46 meteorologische observatieposten. In de omgeving van Fairbanks Wordt een vliegveld aangelegd, dat tot de grootste der Wereld zal behoren, miet 5 kilometer lange startbanen. De Amerikaanse marine beeft, zich van de Aleoeten- eilanden verzekerd, Waar eveneens sterke militaire installaties -worden aangelegd. Tenslotte Worden in dit gebied, binnen het kader van -eeo vijfjarig reconstructieplan, de spoor wegen tot in de puntjes verzorgd. Aan Alaska Wordt -bewezen boe- zeer Amerika er op uit is, zich te beschermen tegen mogelijke geva ren en Wel het sterkst op de plaat sen, Waar het land het kwetst- baarst is. i Paraatheid doel der militairen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2