ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Drie ministers confereren achter de schermen MAANDAG 30 JUNI 1947 No. 15627 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.mu (4 regels) f 1,— per stuk. Vrijdagavond begon in Parijs de conferentie der drie ministers Be- vin, Bidault en Modotov o.ver het plan van Amerika tot hulpverle ning aan Europa, ander voorzitter schap van Bidault, die geen lange openingsspeech afstak, maar aan drong op snelle afdoening van za ken en geen debat over politieke kwesties. Te voeren had Be vin im het Lagerhuis een verklaring afge legd, dat hij zich 'tegen iedere ver- .traging te weer zou stellen, een waarschuwing inhoudend aan Mo- lotov, dat hij niet zal dulden dat de conferentie vastloopt. Algemeen verwacht men dat de besprekingen, waarbij de pers niet wordt toegelaten, niet langer dan een week zuilen duren. Het voorstel om in het geheim te vergaderen is uitgegaan van Bevin, die wellicht bang was, dat de wereldpers de besprekingen zon vertroebelen, wat nu niet bepaald bevorderlijk zou zijn voor de zozeer gewenste over eenstemming. Bevin huldigt de opvatting dat het plan-Marshall buiten het ka der: van de U.N.O. moet worden ge houden, omdat Duitsland, dat in het herstel van Europa zo'n belangrijke plaats inneemt, geen lid van de U.N.O. is. En Molotov denkt er precies anders over, n.l. dat deze belangrijke kwestie over de orga nen van de verenigde naties dient te lopen. Europa staat thans op een twee sprong door het aanbod van Ame rika. De drijfkracht welke achter Marshall's plan staat, sluit de mo gelijkheid zowel van een verdeeld alls een verenigd Europa in. Indonesische diplomatie O oekarno heeft het ontslag van Sjahrir als premier van hef republikeinse kalbinet aanvaard en daarna antwoord gegeven op de aide memoire van onze regering. In'tegenstelling met algemeen werd verwacht komt dat antwoord in grote lijnen overeen met wat Sjah rir met zijn concessies trachtte te bereiken. Of onze regering met dit ant woord tevreden zal zijn en zo niet, wat er dan gaat gebeuren, is nu nog een open vraag. Vaststaat evenwel dat dit antwoord relatief minder onaanvaardbaar is dan wat men redelijkerwijze na de val van Sjahrir had verwacht. De linker vleugel uit het republikeinse kabi net heeft kort daarop het onver- klaarbaar besluit genomen om Sjah rir weer in zijn oude functie te herstellen, welke zwenking mis schien veroorzaakt is door de schrik, welke het eerste, nu weer ongedaan gemaakte besluit teweeg bracht. Thans is het woord aan onze regering, die zal bepalen of het definitieve antwoord van Soekarno, dat het voorlopige spoedig zou vol gen en maar weinig daarvan zou afwijken, al dan niet aanvaardbaar is. Zaken zijn zaken Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekendi ge maakt dat Amerika 130 mi'lhoen patronen zal leveren aan het leger van Tsjang-kai-sjek. Deze ammunitie is gedurende de oorlog voor China gefabriceerd in gevolge de leenpacht-overeenkomst. Een gedeelte ervan werd verscheept en bereikte Voor-Indië, maar slechts een heel kleine hoeveelheid kwam inderdaad voor het eind Van de oorlog met Japan in China aam. De Chinese regering heeft drin gend gevraagd om Wapens en mu nitie om de communistische op mars ito Mandsjoerije en Noord- China te stuiten. De Chinese regering heeft Rusland ten laste gelegd, dat het de commu nisten rijketijk van wapens heeft voorzien, maar dit is nooit be vestigd. De wapens van de Chinese rege ringstroepen zifn voor het grootste gedeelte van Amerikaanse oor sprong. Amerikaanse arbeiders protesteren tegen slavenwet De stakingsgolf in Amerika als protest tegen de aanneming van do nieuwe arbeidswet, waartegen Tru man zijn veto had uitgesproken, breidt zich nog steeds uit. Het is niet geheel onbegrijpelijk, dat de Amerik. arbeiders zich tegen deze V/tet ten sterkste verzetten. De re publikeinen, die deze Wet hebben doorgedreven, hebben dezte kapitale fout begaan, dat zij' het kind) met; het badwater Wegwierpen. In de bedoeling de te grote macht der vakverenigingen te beknotten', heb ben zij deze vakverenigingen nage noeg alle macht ontnomen en de arbeiders overgeleverd aan het groot-kapitaal. „Worgwet" en „Slaven|w|et" zijn de benamingen, Waarmede de ar beiders deze wiet betitelen. De re publikeinen namen haar aan als 'n antwoord op de uitdagende houding die de arbeiders leider, John Lewis, gedurende de oorlogsjaren heeft aangenomen- De nieuWe fwfet grijpt op vier punten in op de rechten der vak beweging. Ten eerste door beper king van de stakingsVrijheid, ten tweede door beperking van het recht om collectieve arbeidsover eenkomsten af te sluiten, ten der de door het onder toezicht stellen van bestuur en beheer der bonden, en ten vierde door veranderingen in de leiding en de taak van da Raad van overleg voor Arbeids zaken. Aanval op Helgoland Het Britse ministerie van lucht vaart heeft medegedeeld, dat veer tig Lincolns en Lancasters van de R A.F. het eiland Helgoland in de nacht van Maandag op Dinsdag (1 Juli) zullen bombarderen. Elk toe stel zal een exercitie-bom van 250 kg. afwerpen. Mosquito's zullen de bombardementstoestellen vooraf gaan en het doelwit in kleuren; aftekenen. De aanval op het doel wit begint te 00.59 uur (1 Juli). 2 golven bommenwerpers zullen op 18.000 voet hoogte over het doelwit vliegen. Wereld derft 2 millioen ton steenkool per dag Zowel in Frankrijk als in Amerika staken thans 250.000 mijnwerkers. De steenkolenproductie van dezf twee landen tezamen is hierdoor met ruim twee millioen ton per dag verminderd'. Dé Franse staking vindt haar oorzaak in de door de regering voorgestelde en dooir de volksvertegenwoordiging aangeno men bezuinigingsmaatregelen'. De mijnwerkers in de Ver. Staten sta ken uit protest tegen het over stemmen van Trumans veto oyer de arbeidswet door het congres. 40.000 arbeiders van de scheeps werven aan de Oostkust der Ver. Staten hebben het werk neerge legd, nadat de onderhandeling|en door hun vakvereniging met de Bethlehem Steel Cp. gevoerd zij eisten een loonsverhoging van 13 dollarcent per uur niet tot Overeenstemming hadden geleid. „Zuiver idealistisch" Winifred Wagner, schoondochter v,ani Richard Wagner, heeft voor het zuiveringshof, te Bayreuth verklaard, dat haar betrekkingen1 met Hitler zuiver idealistische" waren. „De partij interesseerde mij! niet, wei Hitler's persoonlijkheid'. Ik was geen lid geworden, als Hitier mij niet ertoe bewogen had''. Winifred Wagner zeide nog, dat zij Hitler o.m. Wagner's volledige wer ken en zijn correspondentie met koning Lodewijk II van Beierenl had gëséhonken. De verklaringen! van een benedictijner monnik en een; 74-jarige Jood, dat frau Wagner hun vrijlating uit het concentratie- kampiBuchenwald en Theresienstadt had weten te verkrijgen, ontlokte enig applaus. Getuige wilde beklaagde worgen Karl Holenreiner, een zigeuner die in het proces te Neurenberg tegen dr. Baiigelboeck, verdacht van oor logsmisdaden, als getuige optreedt, heeft getracht de houten balustrade over te klimmen, 'welke de afsehei- SPREUK VAN DEN DAG Het menselijke ras is verdeeld twee klassen: zij die voorwaarts gaan en iets doen, en zij, die toe zien en vragen (waarom het niet anders Wérd giedaan. WEERBERICHT Verwachting tot de avond' van 30 Juni: Geen oniWeer van betekenis meer, in de nacht vorming van (Wol ken velden, die overdag oplossen; vrij iwarm, zwakke tot matige Wes telijke iwtod. 30. Zon op 4.23, onder 21.04» Maan jop 18.43, onder 2.12. Volle Maan 3 Juli 11.38. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 30. 0.59 v.m, 13.36 njn Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. ding vormt tussen de beklaagden ■en de rest vap de-rechtzaal. De zigeuner moest met géweld naar zijn plaats teruggevoerd wor den. Hij verklaarde, dat hij, hoe- Wiel hij nog nooit iemand kwaad heeft gedaan, die moordenaar uit Buchenwald met plezier eigenhan dig zou Wbrgen. Dr. Beigelboeek die hem verlokt had' met de belofte van een goed baantje, had experi menten op hem uitgevoerd. Door het drinken van zeewater had Ho lenreiner hevig geleden- De president van het tribunaal veroordeelde Holenreiner tot drie maanden gevangenisstraf Wegens bet aannemen van een houding, die niet strookt met de waardigheid van het tribunaal. De stakingsgolf, die de afge lopen drie weken over België is gegaan, is bijna geheel terugge lopen, doordat 20.000 metaalbewer kers en arbeiders van constructie bedrijven in de streek van Char leroi weer aan het werk gegaan zijn, na een staking van 15 dagen. Aan generaal Dwight Eisenbou- wer is de Distinguished Service Medal der Amerikaanse Marine toe gekend voor bewezen buitengewone diensten als opperbevelhebber van het geallieerde expeditionnaire le ger tijdens de landingen in Noord- Afrika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1