in Canada De Ned. ambassadeur in Canada verwelkomde te Montreal de 1000 Hollandse emigranten, wtelke met het s.s. „Waterman", dat 17 Juni van Rotterdam vertrok, arriveerden. De emigranten zijin vnl. veehou ders en tuinders, vooral uit Fries land. De „Waterman" is het eerste schip sinds 100 jaar dat voor emi- gratiedoeleinden uit Nederland ge charterd !werd. Deze emigratie werd vooral geor ganiseerd door de stichting voor de landbouw'. Alle gezindten zijn onder dé emigranten vertegenwoor digd'. De toespraak van de ambassadeur Werd door de intern, dienst van de Canadian Broadcasting Corporation opgenomen en op de korte golf 16,84 en 19,58 m. uitgezonden. Het scholen-tekort Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de leerplichtwet. Vele leden gaven ook uiting aan hun twijfel of er over enkele jaren wel voldoende schoolgebouwen voor de invoering van het voortgezet L.O. ter beschikking zullen staa|n. Bij hen rees de vraag, of te dezien niet de oplossing moet gezoCht wor den in het bouwen van noodschoten. Zijn hun inlichtingen juist, dan be draagt het tekort aan scholen mo menteel 800 stuks. Het bouwplan1, 1947 voorziet in de bouw van 25 scholen, waarvan niet eens vast staat, dat zij inderdaad zullen wor den gebouwd. Vele leden konden zidh aller minst verenigen met des ministers voornemen om tot 1 Januari 1950 de achtjarige leerplicht tot een ze venjarige terug te brengen. Verhoging richtprijs koolzaad De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor koolzaad van de oogst 1948 als richtprijs zal gelden f70.per 100 kg. Deze prijs wordt nu reeds bekend gemaakt, "teneinde de uitzaai van wiinterkoolzaad in de aanstaande (nazomer te bevorderen. De verwachting is, dat aanmerkelijk meer koolzaad wordt uitgezaaid dan onder de oude prijsstelling (f45.— per 100 kg.) het geval zou zijn. Met „krammetjes" en een glimlach Duister lag de nadht over de Goudsberg bij Lunteren. Het open luchtspel, dat de eerste Rooide Kruisdag had besloten, was ten einde en langzaam verliet de me nigte het terrein. Het bleef echter nog druk rondom de cantine, want de kampeerders het waren er meer dan drieduizend genoten nog na van het spel en van de zomernacht Toen gebeurde het, dat een vrou welijke gast tijdens een rondwan deling in de omgeving struikelde en viel. De kreet van pijn, die Zij slaak te, deed van alle zijden hulp toe snellen. De omroeper weerde zich, medische kopstukken rukten aan en het vakkundige onderzoek weef spoedig uit, dat de ongelukkige een vrij diepe snijwonde aan haar hoofd had opgelopen. Na al de demonstraties, oefenin gen en bezielende redevoeringen, was hier de realiteit en deed zich een praChtgelegenheid voor een echte gewonde hulp en bijstand te verlenen, maar hechtmateriaal bleek niet aanwezig te zijn. Het klonk ongelooflijk maar het was niettemin een feit, en zo ge beurde het, dat in het holst van >die nacht, een auto met de patiente de Goudsberg afsnelde om de dorpsdokter uit zijn bed te halen, die met behulp van een paar kram metjes en een fijne glimlach de wond vaardig dichtte Naarmate de wetenschap vorder de, iwerdem de opvoedingsstelsels ingewikkelder en daarom steeds1 minder bruikbaar om op de lieve jeugd toegepast te worden. Juist in deze tijd, nu het jeugdvraagstuk zo klemmend is, betekant dit inzicht reeds een schrede op de Weg naar verbetering. Da jeugd, die in '.-en felbewtegan tijd is opgegroeid, is niet in toom 4e houden met de zoetsappige systemen, die bunnen de vier muren van het studeerver trek theoretisch misschien kloppen, maar in de praktijk of door al te kansekwtente of door verkeerde toe passing, ontstellende» verwoestingen aanrichten. Nog steeds zal het oude beproefde, we zouden haast zeg gen, natuurlijke systeem het moeten idoan, dat begint en einldigt met .het ouderlijk gezag, in de meest volstrekte zin. De verantwoordelijk heid van de dragers van dit gezag is het criterium, dat beslist over het al of iniet slagen van de op4 voeding- t Op alle levensterreinen moet dit gezag doorwerken en bij het op maken van een paedagogische ba lans, blijkt dat in het gezag Üerj ouders, het wortelkwaad is inge vreten, dat de crisis der opvoeding tot oorzaak heeft. Het slechte rapport Een directeur van een Amerikaan se school, Mr. R. H. Mq, Felly, heeft aangetoond dat de meeste moeilijkheden met kinderen, in ge brek aan gezagishandihaving der ouders hun oorzaak vinden- Een. der vele moeilijkheden is het „slechte rapport", en speciaal in deze dagen nu bet beruchte boekje, met de zwarte en rode cijfers 'wieer in alle huizen, waair kinderen wiemen, bin nen kamt, heeft het zeker nut di verse opmerkingen van de heer Mc. Eelly hier .over te nemen. In feite zijn alle kinderen over de gehele wereld gelijk, het is plas tisch materiaal, dat lichamelijk en geestelijk nog vorm gegeven moet Worden. Het ontbreekt vele kinderen thuis aan een eigen plaatsje, Waar zij lustig, ongesijoOird door radio of Het was, Zoals een ondeugende Chauffeur snedig opmerkte, precies alsof er brand "Was in een hrand- spuitenfabriekwaarin nergens een slang te vinden was. Aalbessen voorlopig nog vrij De prijs voor aalbessen (rode en witte), die aanvankelijk sedert 16 Juni jl. aan ©en maximumprijsrege ling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni as. vrijgelaten, omdat de plukj van de bessen pas begonnen is en het niet in de bedoeling ligt tte primeurs aan een prijsregeling té binden. De maximum kleinhandelsprijs wordt van 30 Juni af voor bessen met een doorsnee van 10 mm. en meer. 85 cent per kg. en voor bes sen met een doorsnede van minder dan 10 mm. 65 cent per k.g. Drie doodstraffen geëist Drie dagen lang heeft het Bij zonder Gerechtshof te 's-Graven- hage zich bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen vier personen, die tijdens de bezetting cieel hebben uitgemaakt van het Kommando Frank; een polltie-orga- miratie, die vooral de S.D. veeil steun heeft verleend. Tegen drie der verdachten is de doodstraf ge ëist, tegen do vierde levenslang. Jacht op illegalen, het mishan delen van verdachten, het meehel pen bij het we gr oven van Joodse inboedels bohoorden tot de vele zaken, welke ton laste waren ge- Kinderen zijn overal gelijk ander huiselijk rumoer, hun huis werk kunnen maken. Verantwoor delijke ouders zullen alias iin het werk stellen, hun kinderen zulk een eigen klein domeintje te geven, hoe moeilijk de veelal te kleine Woon ruimte dit ook maakt. Een belangrijk punt is, dat het kind de van school opgegeven taak op vastgestelde uren maakt. De ouders moeten de vrije, zoWel als de studietijd bepalen. Het is nog beter een opgegeven taak niet ge heel te voltooien, dan de beslist noodzakelijke vrije tijd en de nacht rust (viooral op zeer jeugdige leef tijd), hieraan op te offeren. Het is doorgaans mogelijk op bepaalde avonden, reeds voor wolgende da gen iets vooruit klaar te maken. Studeer op tijd! De ouders moeten energiek ge. noeg zijn, hun kinderen te dwingen op de studieuren te Werken in een regelmatig tempo. Het beruchte „kwartiertje" opblijven, als het bed tijd is, een kwartiertje, dat vaak tot een uur uitjgrpeit, lis een ty-i pisch voorbeeld, hoe kinderen er in kunnen slagen, het gezag van de ouders te doorkruisen. Verder moeten de ouders leren de fouten van hun eigen kinderen te leren zien. Als het kind thuia komt met een gekleurd verhaal, dat de onderwijzer ben heeft gestraft, met bet stereotype„ik dee toch luiks", dan is het kind schuldig ep treft de onderwijzer geen blaam. Tenslotte heeft de practische school directeur de ouders nog de vol gende vragen voorgelegd: SWelgef ik altijd Wel mijn kin dieren die dingen te doen Waarvan zij beweren dat iedereen ze doet? Laat ik mijln kinderen nooit naar partijtjes gaan terwijl ik niet Weet Wtelke mensen daar nog meer ko men? Luister ik iwlel altijd met belang stelling naar mij!n kinderen als ze over hun goede ien slechte f beurten op school vertellen? Als het rapport komt, ga ik dan Wel eens na, 'Waaraan een mogelijk falen van een leerling is toe te schrijven? legd. Er werden niet minder dan 70 getuigen gehoord. Het hof zal. over veertien dagen uitspraak doen. Naar zelfstandigheid der gemeenten Binnen enkele dagen zal als eer ste resultaat van het werk der com missie een ontwerp-noodregeling met betrekking tot de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeen te aan minister Beel worden aan geboden. Bovendien is aan de col leges van Gedeputeerde Staten een rondschrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat het toezicht op de begrotingen van noodlijdende ge meenten tot 20.000 zielen weer vol ledig bij Gedeputeerde Staten zal komen te berusten. Dit deelde dr. Beel mede op een gemeenschappe lijke maaltijd, die de congressisten van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Woensdagavond in Kras- napolsky te Amsterdam gebruikten. Gesmokkelde „klokjes" Twee Schiedammers boden in een café aan 3000 horloges te leveren. Hun relatie had er wel oren naar, maar de recherche, die een tip had gekregen, stond klaar. De Schiedam mers, P. W. A. S. en T. W. R^ werden gearresteerd. In de waning van een der arres tanten vond men 2972 horloges, die door twee Zwitsers waren gekocht en per auto over onze grens ge smokkeld. De smokkelaars gingen zeer eenvoudig te werk. Zij stort ten de horloges gewoon in de ba- De eb en vloedw'erking beeft voor de lieve jeugd dit voordeel, dat al thans eenmaal per dag het Waddm- slik binnen hun bereik komt. Het lis twijfelachtig of zij het Water prefereren boven de vette modder, die gelegenheid geeft tot escapades van onstuimig karakter. Wat ligt meer voor de hand, dan een mod- der-tatouage, die voor de jeugdige fantasie de sensatie van een uur neger mogelijk maakt, zonder al te grote risico's „voor thuis",. Als een kolonie meeuwen krijs- ten de adspirant negers bij de preparatieven die noodzakelijk wa ren om het plain methodisch te doen slagen. De zwembroekjes, Waarvan de meeste door jarenlang gebruik en mottengaatjes al veel van hun bedekkend vermogen hadden verlo ren, kwamen fa het kader van het modderplan ter sprake. Het scheen dat de kleur, hoewlel gebleekt door zon en zee, een te groot beletsel vormde om de transmutatie tot een volledig suooas te maken. Derhalve ging een collecteur rand, die de broekjes inzamelde en 'ze broeder lijk op een hoopje aan de dijk neer legde. Hiet modderfeest kWam nu in een opwindend stadium. Zelfbemodde- ring Wterd alras prijs gegeven voor onderlinge assistentie. Kilo's Wad- denklei Waren nodig om de laatste streeft blank wieg te Werken. Onder het motto „kê een kroeskop", leg den de meest kansekWentan mod der koeken op het hoofd'. Joelend en dreigend mengden de negers zich tussen' de badgajsten, die hun blanke huid in gevaar Wis ten. Een Zware modderlucht hing als een gordijn over de dijk. De verstandigste van de modder mannen informeerde bij een pijp rokend heer naar de tijd. Ophet antwoord stoof de bende naar het Water, dat in de verte als een zilver lint oplichtte. De afspoeling geschiedde in haast en het kleedprooes niet minder. In draf ging het naar huis. „Je nek zie vuul", zei Jan, die nog mahikte van de lol. De aangesprokene vatte de Waar schuwing verkeerd op en zei: „kiek nae j'n eige". gageruimte van hun wagen en zet ten er dan een koffertje voor. Het douane-onderzoek is blijkbaar niet altijd even grondig. De horloges werden ^oor f3 in Zürich gekocht en voor f22.50 in Nederland gesleten. Gedeeltelijke opheffing; van de melkdistributie gevraagd Drie Nederlandse banden van melkhandelarai-orgainisaties, die van mening zijin, dat honderdduizenden liters melk dagelijks zonder distri butiebescheiden aan consumenten Worden afgeleverd, omdat er op de melkveehouders geen controle 'Wordt uitgeoefend, hebben zich in een uitvoerig telegram tot de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening geWend met het dringend verzoek de melkdistributie grotendeels op te heffen met toe passing van enige beperking ten aanzien van grootverbruikers en ijsbereiders. Te Londen is de -eerste inter nationale postzegelbeurs na de oor log geopend. Deze zal drie dagen duren. Er zullen postzegels ter Waarde van ongeveer 500.000 pond sterling door de handelaren van acht landen Worden gewisseld. De Britse regering heeft beslo ten Roemenië verdere schenken geer te verlenen.. Britse deskundigen ver klaarden na een bezoek aan het land, dat er overal gebrek heerst. De nieuwte schenkingen zullen o.m. uit voedsel en kleding bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 4