wereldnieuws Bevin, Bidault en Molotov bespreken Marshalls plan TWEEDE BLAD TUA RES AGITUR Het gaat om uw zaak Zaterdag 28 Juni 1947 Dollar-crisis eind van dit jaar Het Amerikaanse departement van handel heeft verklaard, dat zich mogelijk reeds voor het einde van dit jaar een dollar-crisis zal voor doen. Tot dusverre hadden zovvetl de regering als de deskundigen voorspeld, dat een acuut tekort aan de middelen om de aankoop van Amerikaanse voedingsmiddelen en andere goederen te betalen, zich niet eerder zou ontwikkelen dan in de loop van 1948, doch in genoemde verklaring werd opgemerkt, dat de verschillende landen hun dollars in een zodanig tempo uitgeven, dat er reeds voor het einde van dit jaar van een dollar-tekort sprake zal zijn. Onrustig Palestina Onder de ogen van enige dui zenden Joden die de aankomst van de speciale commissie voor Pales tina gadesloegen, hebben gemas kerde met een geweer gewapende leden van de Irgoen Zwai Leoemi te Tel Aviv vlaggen gebe:en, waarop te lezen stond: „Dit is ons land. de Engelsen moeten vertrekken". De leden van de commissie werden door een grote menigte enthousiast begroet. Alan Major, toegevoegd verbindingsofficier van de speciale commissie voor Palestina, werd door 4 Joodse verzetslieden bij het tinnen gaan van zijn flat gegrepen en met een hamer op het hoofd geslagen. Zijn aanvallers trachten hem met chloroform te bedwelmen, waarschijnlijk met de bedoeling om hem te ontvoeren. Zijn Joodse echt genote sloeg alarm en riep een voorbijrijdende legerauto aan. De aanvallers openden het vuur, scho ten de chauffeur in zijn arm eni wisten te ontkomen. Major kon thuis weer worden bijgebracht, de chauffeur is naar het ziekenhuis vervoerd. Rusland weigert informatie over Hongarije „Ik betreur het ten zeerste, dat onze ambassadeur te Moseou op nieuw een onbevredigend antwoord heeft ontvangen". Zo drukte Bevin, Engelands minister van Buitenlandse Zaken, zich Woensdag uit in ant woord op een hem door een La gerhuislid gestelde vraag over de gebeurtenissen in Hongarije. De Brit se ahibassadeur te Mcpcou, aldus Bevin, had verleden Wteek opnieuw een onderhoud gehad met Molotov, maar ook dit had niet de gew'enste inlichtingen opgeleverd en de Britse regering was nu !wel „verplicht haar eigen conclusies te trekken". Bevin had de ambassadeur thans opgedragen Molotov mede te delen, dat Engeland het slechts kan be treuren, dat een gerechtvaardigd verzoek om inlichtingen niet anders w'erd beantwoord dan met onbe wezen ontkenningen en tegenbe- schuldigingen. De verdere gebeur tenissen in Hongarije zouden van nabij Worden gevolgd en Engeland zou zijn houding tegenover dit land, zowel in politiek als in economisch opzicht, aanpassen aan de gang van zaken in de volgende maanden. Gevangenisstraf in voorname stijl Senorita Osorio, dochter van de hertogin van Montemar en hofdame van prinses Beatrix van Orleans Bourbon, belde op een dag don Juarn, de Spaanse kroonpretendent op: „Ik hoop u in Madrid te ont moeten, zodra die bedrieger is ver dwenen". De rechtbank legde haar ten boete op van ongeveer 5700 gulden wegens belediging van ge neraal Franco. De senorita beweer de, dat het woord „bedrieger" niet Onder voorzitterschap van de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, begon Vrijdagavond te Parijs de conferentie van dj drie vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en Rusland over Marshall's plan tot steunverlening aan het geteisterd Europa. De voornaamste taak van de drie ministers is de grondslagen te leg gen voor een systematisch overzicht van de behoeften van Europa. Als Rusland er in 20U slagen zijn Wantrouwen tegenover de Westerse demoeratiën op zij te zetten, zou hierin een reden liggen om te ho pen op een oplossing van het grote geschil dat de conferentie te Mos kou deed mislukken en dat ook te Parijs een der neteligste vraagstuk ken dreigt te worden. Zowel West als Oost-Europa hebben de hulp van Amerika dringend nodig, wat een van de sterkste troeven moet zijn om van beide kanten met op rechtheid naar een grondslag van samenwerking te stuwen. Alle hulp, ook die van Amerika, is onmogelijk, zolang niet Duitsland weer op enigerlei wijze in h^f Europese productiebestel wordt in geschakeld. Hier kruisen de me ningen tussen Oost en West, hier liggen de wrijvingsvlakken, die de moeilijkhedenzullen opleveren. Naar verwacht wordt zal de minister conferentie een week duren ten zij zij in een politiek debat ont aardt. op generaal Franco, maar op een andere kroonpretendent sloeg en weigerde de boete te betalen. De rechtbank veroordeelde haar daar op tof een maand gevangenisstraf. Daarop zei de prinses„Ik kan, mijn hofdame niet missen". De se norita: „arresteer me maar". De rechter meldde zich ziek, de bur gemeester van San: Lucar,! waar de gevangenis zich bevindt, vertrok „vcor 'dringende zaken". Drie dagen later werd zij gearresteerd. De di recteur van de gevangenis ruimde het veld om haar een comfortabele „cel" te verschaffen, die zij me,+ haar eigen meubilair mocht gezellig maken. De deuren van dit deel der gevangenis bleven open. Senorita Osoria heeft in deze maand hón derden bezoeken ontvangen Het proces te Neurenberg Waldemar Hoven, voorm. hoofd officier van gezondheid in het con centratiekamp Buehen'w'aild, ver klaarde voor het Amerikaanse tri bunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg, dat de enige gevange nen, die hij door phenolinjiecties had gedood, dale personen Waren,, die door andere gevangen-en hij hem ge bracht Werden, omdat zij Nazi-spi onnen Waren. f Hoven dis een der 23 Duitse dok ters en medische bestuurders, die zijn beschuldigd van experimenten op mensen dn conoentratiekaimpien. Hij deelde mede, dat hij met de gevangenen ondergronds samen werkte. Hij doodde zestig „verra ders" met phenol,injecties, zo ver klaarde hij. Er Werden nog negentig „verraders" -in het concentratiekamp op dezelfde Wijze door anderen gedood. Verscheidene voormalige gevange nen hebben Hoven's verklaringen be vestigd. Hoven Werd zelf later naar een concentratiekamp gevoerd, om dat zijn betrekkingen met de ge vangenen argwaan wekten. Per fiets de wereld rond Twee broers uit Bulawayo in Rhodesia, die op 1 Maart uit Kaap stad zijn vertrokken om „naar En geland te fietsen", zijn na onge- Marshall's rede te Harvard p een persconferentie heeft Sny der, de Amerik. minister van. financiën, die president Truman ad viseert omtrent programma's voor steunverlening aan .het buitenland! verklaard, dat het plan-Marshall niet definitief verplicht om Europa jinunciëel te helpen. Het was geens zins Marshali's bedoeling de Euro pese mogendheden uit te nodigen zich tot Amerika te weinden voor hun noodzakelijke behoeften. In de rede, die generaal Marehall voor de universiteit te Harvard uitsprak, werd niet over dollars gesproken,. Hij wees er op, dat de taak van Amerika bestond uit „vriendschap pelijke steun bij het opstellen van het Europese program en het steu nen van een dergelijk program voorzover het practisch voor Ame rika is om hiertoe over te gaan". Indien men echter latere uitlatin gen van andere functionnarissen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken in aanmerking neemt, zijn aile interpretaties op het voorstel-Marshall positief, of schoon de Amerikaanse verplichting t.a.v. het plan niet vastomlijnd is. Volgens de Amerikaanse minister ven financiën zou 'het MarshaiUls bedoeling zijn geweest dat Europa zelf inventaris opmaakt om dan te zien wat Amerika kan doen. veer 6400 kilometer van hun weg te hebben afgelegd, te Dar es Sa laam, in Tanganyika, aangekomen. Zij1 willen door Kenya, Oeganda, de Soedan', Noord-Afrika, Italië en Frankrijk peddelen en tegen Octo ber In Londen zijn. Daarna zijn zij van plan in de komende lente uit Engeland naar Canada, de Verenigde Staten en Zuid-Amerika te vertrekken om ver- volgens nog Australië en Nw-Zee- land te bezoeken. Zij vertelden, dat zij deze tocht om de wereld „alleen maar voor de aardigheid" maken en dat er waarschijnlijk in totaal vijf "jaren mee gemoeid zullen zijn. DODENDE STRAAL Twee Franse technici zeu lden er in geslaagd zijn door middel van hoogfrequente ul tra-korte golven van 24 cen timeter diertjes als muizen en witte ratten te doden. De zender, die zij' hiervoor ge bruiken heeft een sterkte van 10 a 200 watt. De stralen der zender kunnen worden gericht op het gehele proefobject, of een deel ervan. „De dodende straal", zoals zij door de twee technici genoemd wordt, werkt in op de zenuwen of het ruggemerg van de dier tjes, waarbij hun lichaams warmte abnormale afwijkin gen gaat vertonen. Amerika helpt Italië Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zal aan het Con gres voorstellen, om 31 voormalige Italiaanse schepen aan Italië terug te geven en president Truman te machtigen overtollige Liberty^sche- pen, met een totale tonnage, die overeenkomt met die van de 80 Italiaanse schepen, die tijdens de oorlog door de V.S. in beslag ge nomen werden en nadien verloren zijn gegaan, aan Italië af te staan. Tevens zullen de Italiaanse saldi in de V.S. worden vrijgegeven. Deze Er is een oorlogsschade, die wij niet als ruïnes langs de 'wieg zien, ml. de geestelijke schade door stil stand en achteruitgang in de gees telijke ontwikkeling van ons volk. Al zou de overheid opk op dit terrein de nood volledig willen op heffen, daartoe is zij niet bij mach te. Grote, het gehele volk omvat tende maatregelen zijn hiervoor no dig. Uit eigen kracht zullen 'wij do gelden op moeten brengen," die die nen om de culturele slag te winnen. Een culturele strijd, die op veler lei Wijzen Wordt gevoerd, maar een gemeenschappelijk doel bezit, ml. de geestelijke verheffing van ons volk. Het Prins Bernhardfonds Wil in Nederland een behoorlijke cultuur- financiëring tot stand brengen. Het P.B.F. Wil staan als het financiële arsenaal van de geconcentreerde offervaardigheid van het Vrije Ne derlandse volk. Hierin ligt opgeslo ten, dat alle instellingen die op 'enigerlei Wijze de geestelijke opbloei van het Nederlandse volk Willen bevorderen, voor steun uit het P.B.F. in aanmerking komen. Dit zal de offervaardigheid op Anjerdag Maandag 30 Juni groot maken. Tua res agitur! saldi bedragen ongeveer 60 millioen dollars. In de te sluiten overeenkomst zal Worden bepaald, dat Italië een som in dollars zal storten, teneinde op een toekomstig tijdstip te kunnen voldoen aan de uit de oorlog met Italië voortvloeiende eisen Van Ame rikaanse burgers. Uilen naar Athene dragen Een functionaris der New Yorkse douane heeft verklaard, dat er de laatste zes maanden duizenden voed selpakketten uit Griekenland in de V.S. zijn aangekomen. De Grieken, die deze pakketten hebben gezon den, zijin klaarblijkelijk van mening, dat hun familieleden 'en vrienden in de V.S. honger lijden. Intussen zul len de V.S. dergelijke pakketten niet meer toelaten en de Griekse regering heeft een grondig onder zoek naar het zenden ervan gelast. 1 millioen woorden per minuut De „News Chronicle" meldt uit Washington, dat de „Radio Corpo ration of America" 'een nieuw1 sys teem van radiocommunicatie zal toepassen, Waardoor per minuut 1 millioen Woorden kunnen Worden overgeseind. Volgens de voorzitter van de N..B.C. (Amerikaanse Natio nale Omroep) kunnen met dit sys teem, „Ultrafax" genaamd, 20 ro mans, elk van 50.000 Woorden, in 60 seconden van New York naar San Francisco Worden doorgegeven. Gratificatie voor rijkspersoneel De ministerraad heeft besloten c'e Kroon een besluit voor te leggen, krachtens hetwelk aan burgerlijk rijkspersoneel in 1947 een gratifi catie zal warden verleend ten be drage van twee procent der grond- salarissen, zoals die van 1 Juli af zullen gelden, met een maximum van vijftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofd betrekking in dienst van het rijk vervullen, tenminste zes maanden in overheidsdienst zijn en een grondbezoldiging ontvangen, welke per jaar niet meer dan f4360 (ge huwd) of f 4152 (ongehuwd) be draagt in een le klasse standplaats. De besturen der lagere publiekrech telijke lichamen zullen overeenkom stige maatregelen mogen nemen voor het provinciaal, gemeentelijk cn waterschapspersonecl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3