ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sjahrir biedt Soekarno zijn ontslag aan Bedreigde beschaving WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Soekarno aanvaardt het en neemt de leiding ZATERDAG 28 JUNI 1927 No. 15626 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.n*. (4 regels) f 1,— per stuk. De woorden diie de aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman sprak op bet Mariale congres te Ottawa, vormen een vertolking, van hetgeen diep in onze harten leeft. Zij vormen tegelijk een scherpe waarschuwing tegen zelfmisleiding, een appèl aain het nuchtere ver stand, dat iin scherpe ontleding, de de hoop en het gewoel „dat het wel niet zo erg zal zijln", ontizenufwit. „Het is dWaas", heet het, „om zich zelf Wijs te maken, dat het thans vrede is, Want in waarheid is er geen vrede en geen der idealen, •waarvoor Wij gevochten hebben', is bereikt". Dat is een hard getuigenis, in een Wfereld, die nakrampt van slagen, die bijna de ondergang be werkstelligden. Het is duidelijk, dat Wij bij het zoeken naar de oorzaken ons heb ben te hoeden voor een te grate vereenvoudiging en schematisering Wie uitsluitend verwijst naar de klaarblijkelijke onmacht van de kop stukken der aarde, om het chaoti sche leven volgens een hecht sys teem weer te ordenen, geeft blijk van een groot Wanbegrip omtrent eigen tekortkomingen!. De hoofdoorzaak ,is dat Wij men sen veelal het geloof -in. elk systeem hebben verloren. Het defaitisme, dat berust ;h hetgeen komt, zonder positief te trachten die komst te beletten, viert hoogtij. Intussen geldt het Engelse spreek woord „the proof of the pudding is in the eating", of vertaald, „de smaak van de pudding, w'ordt door het eten openbaar" en daarom kun nen wij zowiel de humanistische als de christelijke ethicus vragen, wat hebt gij de wereld aan te bieden? Nooit zal het mogelijk zijln de „din gen hun natuurlijke loop te laten nemen" en alle woordenstrijd! om de geestelijke levensvormen als dor gedogmatiseer aan te duiden. Juist in deze tijd w'ordt bewezen, hoe belangrijk het bewuste ingrijpen is van de mens (Duitsland's Nazi-Leer, vervorming van de kapitalistische Amerikaanse staatsvorm). Altijd zal het zo zijn, dat de zedelijke denk beelden omtrent mens en maat schappij, over het aanzien van de wereld beslissen, ook al blijft deze zienswijze gebonden aan de grerr- veti, die onbeïnvloedbare machten er aan stellen. TT et is hier niet de plaats de humanistische idee en de Chris telijke levensleer in een beschou wing tegenover elkander te plaat sen. In dit Vlak toch kruisen dej persoonlijke zienswijzen der indm-t duen elkaar onder een scherpe hoek. -Wel kunnen Wij wijzen op beider ten kortkomirtgen. Waardoor het falen van de vrede tot een triest feft is geworden De humanist kunnen wij de vraag stellen of hij uilt de baain erd van ongerechtigheid, kan ont stijgen en uit zichzelf kan komen tot het schouwen der ideeën van het ware, goede en schone. Immers hoezeer zijn de Techte verhoudingen geschonden, de keurstenen bezoe deld en het eigen denken vertroe beld. Hij, die het Christendom beschouwt als het cement der dultuur, weet zich droevig door diepgaande ver schillen van inzicht, van velen die Soetan Sjahrir, premier der Indo nesische Republiek, heeft zijn ont slag aangeboden, tengevolge van de critiek op zijn concessies aan de Nederlanders. *De oppositie kwam ook van de zijde van; de linkse partijen, waarop hij tot dusverre heeft gesteund. Het besluit tot ontslagaanvrage volgde, nadat de linkse partijen, met inbegrip van zijn éigen soci alistische partij, een resolutie»,» waarin zijn concessies aan de Ne derlanders, zoals zij zijn uitge sproken in Zijn jongste radio-rede en zijn bevestigd in zijln correspon dentie met de Commissie-Generaal, werden verworpen, hadden beves tigd. Dit betekent, dat alle belangrijke Republikeinse partijen tegen die po litiek van Sjahrir zijn. Dit betekent tevens, idat men ten aanzien van de aanvaardbaarheid van, het ant woord op de aide mémoire van de Nederlandse regering, vrijwel geen hoop meer mag koesteren. Dit zou insluiten, 'dat de onderhandelingen met de Republiek zijn mislukt en, gewapend optreden moet worden verwacht. Soekarno heeft het ontslag van Sjahrir aanvaard en zelf de leiding van «Je Indonesische regering in handen genomen. Hij heeft de aftre dende ministers verzocht aan te blijven totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Indonesische zegslieden gaven te kennen, dlat Soekarno verdere com promissen zal afwijzen en waar schijnlijk zal vasthouden aan de tegenvoorstellen van de Republiek Welke op 8 Juni zijn gedaan. De val van het kabinet-Sjahrir betekent een nederlaag voor de ge matigde Indonesiërs en naar de op vatting van neutrale waarnemers, Soekarno betekent het ontslag v,an Sjahrir tevens het afbreken van de onder handelingen met Nederland. De vooruitzichten om tot een door beide partijen ge wenste oplossing van de gerezen moeilijkheden te komen zijn op het ogenblik somber. Het^antwoord op de Nederlandse aide memoire is nog steeds niet gereed, maar Sjah rir heeft in het Indonesische kabi net zulke tegenstand ontmoet, dat hij zijn ontslag heeft aangeboden!, wat voor, de Nederlanids-Inldonesi- sehe verhouding niet gunstig is. De kansen op een bevredigend ant woord van de Republiek zijn dan ook gering. Een machtige combinatie van zes tot de linkervleugel behorende In donesische politieke partijen, heeft een resolutie aangenomen, waarin protest'wordt aangetekend tegen de concessies, welke Sjahrir reeds had toegezegd. Ook de Islamitische par tij heeft zidh tegen Sjahrir's politiek verklaard. Wanneer het antwoord op de aide memoire onaanvaardbaar blijkt, dan blijft als enige mogelijkheid' een gewapend optreden over, met alle'gevaren daaraan verbonden. In middels heeft het Amerikaanse de partement van buitenl. zaken, een verklaring .gepubliceerd, waarin de Nederl. voorstellen van 27 Mei ver trouwenwekkend worden genoemd. Of men in Djokja deze wenk ter harte zal nemen, blijft een open vraag- zeggen één te moeten zijn. Wij doe len hierbij nog minder op de gesple tenheid der kerk, waardoor de kracht van een heilsboodschap Wordt gebroken, maar veeleer op de onoverbrugbare kloven die er zijn in de opvattingen t.a.v. prac- tische levensvragen, als sociale ver houdingen,, het productieproces, enz. Dit zijn alle kernpunten, Waarop bilnnen het Christendom de menin gen uiteengaan. Er is een veelheid van voorbeel den, Waarmede deze problematiek zich laat illustreren. Als uitersten kannen enerzijds gelden zij, die transformatie van alle Wlereldse ver houdingen begeren. In de practijk ontaardt deze begeerte vaak in een bestrijden van misstanden aan de buitenkant, zonder in staat te zijn de grondslagen van b.v. het econo misch stelsel te Wijzigen. Anderzijds zijn er velen, die op dezelfde dog matische gronden t.a.v. deze prac- tische kwesties, eigen geloofsgeno ten bestrijden (dialectische theolo gie Karl Barth). Zelfs dus binnen de muren van het bastion, waar de geestelijke wapenen worden ge smeed om de wereld te redden, heerst een verdeeldheid, die de kracht naar buiten breekt. Hoe zal het dan kunnen verwonderen dat millioemen "het opgeven voor zich zelf tot klaarheid te komen. Dit de faitisme bedreigt onze beschaving, Want nimmer zal de hitte van deze strijd een excuus kunnen zijn, ach ter „veilige" muren een goed heen komen te zoeken. Het zoeken is een plicht, die altijd voorop staat. Nog steeds gelden Schiller's 'w'oor- den: „Der Weg ist lang, der Weg ist Weit, 'wir fahren in die Ewig- keitl" Nieuwe goudmijnen in Zuid-Afrika Aan boord van het K.L.M. vlieg tuig, dat naar Johannesburg ver trok, bevond zich o.m. de heer Leo Pelster, Delfts mijningenieur, thans Zuid-Afrikaans staatsburger. Voor zijn vertrek op het vliegveld Schip hol vertelde de heer Pelster, dat hij in 1926 naar de Congo vertrok, NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 29 Juni—5 Juli Zondag Handel. 11, va. 19—30 Maandag 12. va. 24—13 va, 12 Dlnadag 15, va. 1 12 Woensdag 15, va. 13—21 Donderdag 15, va. 2234 Vrijdag Galaten 5, va. 1 12 Zaterdag 5, va. 13—26 SPREUK VAN DEN DAG Vergeld kw'aad met goed en uw vijanden zullen in beschermers en vrienden verkeren. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 28 Juni: Minder Warm, doch nog zwloel en ónw'eersachtig met zware bewlolking, veranderlijke wind. 28. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 16.18, onder 1.36. 29. Zon op 4 22; onder 21.04 Maan op 17.31; onder 1.52 Volle Maan 3 Juli 11.38 Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 28. 11.37 v.m, 23.58 n.m. 29. 12.42 v.m. n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Waar hij tot 1929 bleef. Daarop vestigde hij zich iin Zuid Afrika. Men herinnert zich, hoe zeer on langs bij Odendaalsrust goud wérd gevonden, Waarop een stroom ge lukzoekers zich daarheen begaf. Odendaalsrust vond plotseling een voorname plaats in de internatio nale pers. De ontdekking van deze nieuwe goudvelden is voor een deal te danken aan de heer Pelster, die de leiding had bij het bodemonder zoek en daarna bij de borings werk zaamheden. Het goudveld heeft een oppervlakte van drie duizend vier kante mijl en belooft het belang rijkste in Zuid-Afrika te Worden. 90 jarige achter het stuur Een 91-jarige dame uit Invet- nesshire (Engeland) had 2ich kort geleden te verantwoorden wegens gevaarlijk autorijden. Zij had een aanrijding veroorzaakt met een vrachtauto. Haar rijbewijs werd in getrokken, totdat zij een nieuw examen zal hebben afgelegd. Tegenover de lichter verklaar de zij, dat zij al 26 jaar auto reed en zelden harder dan 55 a 60 km. per uur. Toen zij naar haar leeftijd gevraagd werd, antwoord de de dame, dat zij 72 jaar was. Tegen de politieagent, die haar be keurde had zij gezegd, dat zij 60 jaar was. Haar eigenlijke 'leeftijd bleek echter 91 jaar te zijn. De Techter had bewondering voor het feit, dat de krasse oude dame op zulk een leeftijd nog zelf haar auto bestuurde, doch meende dat zij tegen de gevaren van het mo derne weg\ erkeer niet meer was opgewassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1