ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Amerikaanse WORGWET De drie ministers-conferentie over het plan Marshall t VRIJDAG 27 JUNI 1947 No. 15625 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De nieuwe Amerikaanse "wiet, die met grote moeite door de republi keinse meerderheid in het parle ment in doorgezet, heeft als eer ste reactie een storm van stakingen uitgelokt, waarover vele economi sche experts zich terecht zeer on gerust maken. Immers de Taft-Har- lej'-wet Was er op ger.ieht de bijf- kans dictatoriale macht van de vak verenigingen te beknotten, om zo doende het bedrijfsleven voor sta- kings-catastrophes te vrijwaren. John Lewis, de bekende vakbond- leider doorkruiste reeds tijdens Je oorlog de nationale belangen. Ook na de oorlog Wendde hij vaak zijd enorme macht aan op een wijze, waarmede de staat n»:et gediend Was, terwijl tenslotte de arbeiders massa er eerder door in discredit kwam, dan er profijt van trok. Het gevolg Was n.l. dat het Ame rikaanse publiek danig uit zijin hu meur raakte, bij de nooit eindigen de stakingen, die zich op Wel zeer onaangename wijze in het volksle ven deden gevoelen. De democraten (de partij van Roosevelt en Truman) de „staatspartij", wiilde het zeker niet riskeren de arbeiders tegen zich in het harnas te jagen. Het) Amerikaanse volk ging het daar om met de republikeinen proberen, die tegen de dictatuur van de Staat en tegen de dictatuur van de vak bondsleiders zijn gekant. Het tra gische van het geval is, dat dooi1 deze republikeinse activiteit, het land steeds meer Wordt gedreven in de armen van het groot-kapitaal, een vorm van dictatuur, die zeker niet minder onschuldig van aard is. Als eerste succep boekten de re publikeinen, de voortijdige ophef fing van alle prijscontrole, een maat regel, die de koopkracht van de dollar, tot op de helft dTukte. Nu is de „Worgjwet" van kracht ge- Worden, Waardoor de rechten van de georganiseerde arbeiders zijin be knot op een wijze, die nauwelijks met Europese maatstaven kan ge meten wórden. Allereerst voorziet deze Wet in een drastische beper king van de stakingsvrijheid der arbeiders. Waar thans de stakingfs- storm over Amerika giert, daar zal moeten blijken hoe het ministerie van justitie, dat zich thans op de pas aangenomen Wet kan beroepen, er in zal kunnen slagen, deze anti- Wettelijke stakingsactiviteit door machtsmiddelen te beteugelen. Tuist deze massale stakingen bie- den Amerika 'en daarmede de wereld geen aangenaam vooruit zicht. Wat toch zal de politionele macht tegen zulk een gigantische stakingseptdemie kunnen uitrichten? Ook de financiële macht van de vakbonden is groot en wanneer het gaat tot het uiterste, zal aan het arbeidsproces onherstelbare Ischade zijn toegebracht. Naar het schijnt, kan de toestand er nu all een maar slechter op Worden. Destijds wer den de mijnen voor een zekere pe riode onder regerings-oontróle ge steld. Maandag as. is deze termijn evenwel afgelopen en Worden de mijnen Weer aan de eigenaren terug gegeven. De mogelijkheid is dan groot, dat in 'de komende Week, WERELDNIEU VVS Wanneer het plan van minister Marshall een copie zou zijn van Churchill's plannen voor de Ver enigde Staten van Europa of een herhaling van de Truman-doctrine, dan is het Amerika.an.se voorstel tot hulpverlening aan' ons geteisterd werelddeel' tot indikking gedoemd. Deze mening -sprak het Russische blad ,,Prawda" uit aan de voor avond van de 3 ministerconferentie welke heden, te Parijs bijeenkomt. Rusland wil'een nieuw plan. Het vraagstuk van hulpverlening is zo groot en zit zo vol doornen, dajt langdurige onderhandeling onver mijdelijk is. Spoed is echter ge boden. in de Ver. Staten is het getij aan het verlopen. Hoe dichter de pre sidentsverkiezingen van 1948 in het zicht komen, des te feller gaat bij Uncle Sam de partijstrijd woeden. Hoe vlugger Marshall zijn voor stellen bij het Congres kan indie nen, 'des te verder is men van de verkiezingen verwijderd en des te gunstiger is in evenredigheid 'de atmosfeer voor een zakelijke be handeling in het Congres. Ook voor Europa is spoed gebo den. De onderlinge afhankelijkheid van de verschillende landen is in economisch opzicht van "dien aard, dal zeifs de krachtigsten onder de huidige 'Chaos te lijden hebben. Ef is geen land meer in Europa of hij moet maatregelen treffen ten einde het wegebben, zijner krachten zoveel mogelijk tegen te gaan. Reeds nu leeft een groot deel van Europa bij de gratie van Amerika's steun, maar met het beëindigen van die steun zou de balans aan de andere kant doorslaan en in Amerika een alle georganiseerde mijnWI&rkürs (400.000), sohop en pdkhcyulwieel er bij neerleggen. De schade, die hier mede vooral ook Europa zal War den berokkend, laat zich nauwelijks denken. Temeer Waar de stakiings-clausule ,in de nieuwe wiet, slechts een on derdeel vormt van een serie voor zieningen, die de regering kan tref fen, om de macht der vakbonden te breken, is er aanleiding te vrar gen of deze Wet inderdaad het kwaad effectvol zal kunnen bestrij den. Het Was beslist noodzakelijk te zoeken naar een middel om het star kingsrecht te beperken. Om futiele redenen toch Liepen de arbeiders uit de fabrieken, Waardoor het alge meen belang onophoudelijk in ern stige mate werd geschaad. Deze Wet is evenwel van zo verstrekkende betekenis, legt zo kennelijk getui genis af van een de arbeiders voor bijgaande eenzijdigheid, dat het spreekwoord „van de regen in de drup" hier zeker van toepassing is. Hef heeft er alle schijn van dat de worgwet de lont ,is die de klasse- strijd in Amerika in volle hevig heid heeft doen ontbranden. Het ,is slechts te hopen, dat Zij niet op de rug van een verminkte en bloed- arme wereld wordt uitgevochten. crisis veroorzaken. De enige uitweg is dat de steun aan Europa ver strekt productief gemaakt wordt. Amerikaans protest de aan Roemeense regering A merika heeft de Roemeense re gering een scherpe nota doen toekomen en geprotesteerd tegen 'de drastische beroving van burgerlijke vrijheden en de willekeurige arres taties, waaraan de Rumeense be volking bloot staat. Honderden le den (der oppositiepartij zijn gear resteerd en in gevangenissen en concentratiekampen onder betreu renswaardige omstandigheden op gesloten- Deze maatregelen houden een opzettelijke poging in om de democratische elementen der be volking, die zich tegen het huidige regime verzetten, te onderdruk ken of te terroriseren. De verkla ring van d® Rumeense minister van binnenlandse zaken, dat de getrof fen maatregelen noodzakelijk Zijn om de orde in bet binnenland te bewaren, wijst Amerika eenvoudig vui de hand. Deze maatregelen zijn in strijd met het ^Roemeense vredesverdrag, waar bij Rumenië de verplichting op zich nam de meest elementaire mense lijke rechten en fundamentele vrij heden te waarborgen. s Rusljand's invloed in deze Bal- kanstaat is onmiskenbaar. Wie niet voor het communisme is, is er te gen en1 moet dus terzijde Worden geschoven, disnoods met straffe hand om de baan schoon te krij gen, opdat de dictatoren de vrije hand zullen 'hebben voor een een heidsstaat naar een bekend' voor beeld, met al de gevolgen van dien Dc school ontvlucht De vijftienjarige prins Hamid- Reza Pablevi, een broer van de Sjah van Perzië keerde Maandag avond niet naar zijn 'hotel in New York terug. Hij ging even een paar kranten kopen maar men zag hem die dag niet weer. Men vermoedde dat hij per Air France naar Parijs op de vlucht was om niet meer naar school be hoeven te gaan. Het vermoeden bleek juist te zijn. Woensdag is de koninklijke spijbe laar per vliegtuig te Parijs aan gekomen. Tot zijn stomme verba zing stond de Iraanse consul op het vliegveld' hem op te wachten en voordat hij wist wat er gebeur de, zat hij al in een auto, die hem naar de legatie bracht. Mahmoed Salehi, de Iraanse con sul, heeft, na enkele minuten met de knaap gesproken te hebben, ge zegd, dat hij nu voor de derje maal van school Was weggelopen, eerst in Beiroet en later in Zwitserland. Rentedaling op komst De rente van de schatkistpromes- sen, die afgegeven worden door de Agent van het ministerie van Fi nanciën, is verlaagd:. SPREUK VAN DEN DAG Geld verdienen op een wijze, w'aarmede gij uw karakter of dat van anderen doet verloren gaan, leidt tenslotte naar de af grond. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 27 Juni' Heldere nacht, overdag toenemende bewolking met op vele plaatsen onweer, nog warm. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. 27. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 15.03, onder 1.21. Volle Maan 3 Juli 11.38.. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 27. 10.31 v.m. 22.50 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Uiteraard betekent deze rente verlaging voor de banken een aan zienlijke vermindering van inkom sten. "Men zal dienen af te wachten of ideze thans ook haar rentevergoe ding in rekeningcourant zullen ver lagen of wellicht geheel zulfen af schaffen, zoals in vele andere lan den reeds lang het geval is. Dit laatste zou nochtans zeker niet stroken met minister Lief- tinck's wensen, omdat zulks onge twijfeld tot een uitbreiding der bankpapiercirculatie zou voeren. Voor een andere groep belang hebbenden, de spaarbanken, wordt het renteprobleem nu nog nijpender omdat de verliesmarge op de op korte termijn belegde gelden ca. 50 pet. groter is geworden. Niet méér kolen, dan vorig jaar Ten aanzien van de huisbrand kan niet Worden gerekend' op toe kenning van hogere rantsoenen dan men in het seizoen- 1946'47 heeft ontvangen. Naar mag Wlorden ver- Wacht, aldus de minister, zullen de zes reeds op 2f7 Mei j J. beschik baar gestelde eenheden vóór de aan vang van de wiinter kunnen zijn af geleverd. wiordt naar gestreefd ook gedurende de komende winter maanden in de behoefte aan indua- triekolen geheel te voorzien. De pro ductie van de Limburgse mijnen is echter onvoldoende om de binnen landse behoefte te dekken, zodat ons land voor een deel op invoer blijft aangewezen. Aangenomen Wordt, dat het kolenvervoer in de kamende Winter geen belangrijke storing tengevolge van vorst zal behoeven te ondervinden. Va^i 1 jJuili tot en met 31 Decem ber mag de politie vergunningen geven tot het gebruiken van be paalde gewbron bij het doden van vogels, die volgens de geldige ge meente-voorschriften niet vallen on der de beschermde vogels. De bonnen Tabak 2 Reserve van de tabakskaart GA 703, welke op 11 April zijn geldig verklaard voor het kopen van scheerzeep ,zijn na 28 Juni niet meer geldig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1