MEER AARDAPPELEN DAN OOIT De langdurige winter heeft niet nagelaten, zijn merkteken achter te Iatein op de akkerbouwpraductie van (dit jaar, Wamt zoals uit de gepubli ceerde schattingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, zijn de oppervlakten wintergranen dit jaar belangrijk kleiner dan die van vorig jaar. Gedeeltelijk is deze achteruitgang opgevangen door die teelt van zomergraan, maar boven dien is omstreeks 50.000 h.a. bouw land Weer omgezet in grasland. Met dat al is otnze oppervlakte bouw land in totaal toch nog altijd' 100.000 h.a. groter dan vpor de oorlog. In 1946 verbouwden onze boeren 90 duizend h.a. Wintertarwe, terwijl er op het ogenblik slechts 51.000 h.af te velde staan. Bijna de helft vanj de Wintertarwle is dus doodgevro ren. In totaal ging de oppervlakte graan t.erug van 593.4000 h.a. op 547,000 h.a. Dat betekent, de min dere productiviteit van zomergraan in aanmerking genomen dat onze imvoerbehoefte aan granen met om streeks 200.000 ton zal toenemen. De aardappelteelt is daarentegen met 13.000 h.a. gestegen en daarmee op niet minder dan 202jOOO h.a. ge komen. De fabrieksaardappelen ste gen van 48.000 op 54.000 h.aj., waar aan de hoge prijs van het aardap pelmeel wiel niet vreetad zal zijn ien de oppervlakte klei-aardappeien nam toe van 69.000 op 77.000 h'.a;. Waarvan de oorzaak zander twijfel in hoofdzaak is te vinden in de toe nemende betekenis van de poot- aardappelteelt. In het afgelopen sei zoen werden 340.000 ton pootaard- appelen uitgevoerd. Volledige vergoeding huisraadschade Naar de Maasbode verneemt, zal minister Lieftink in het ontwerp op de oorlogsschadevergoeding aan de Staten Generaal voorstellen voor onroerende goederen integrale uit kering te doen op basis der ver vangingswaarde tot een inhoud van 300 M3. Wat de vergoeding van huisraad- schade betreft, deze wordt tot een maximum van f 10.000 volledig uit gekeerd, terwijl voor bedragen daar boven volgens een degressieve schaal percentages zullen worden toegewezen. Pachtprijsherziening in overweging Minister Mansholt acht het nood zakelijk, dat maatregelen worden' overwogen om tot een juiste ver houding van pachtprijzen van goede en slechte gronden te komen, zo heeft hij op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van deling geantwoord. Hij meent ech ter, dat thans slechts met de groot ste omzichtigheid in deze richting kan worden gewerkt, daar de uit komsten van het door het Land- bouw-Economisch Instituut in te stellen onderzoek naar de bedrijfs- uitkomsten voor de verschillende gronden' nog niet bekend zijn. Eerst nadat een uitgebreide studie van de bedrijfsuitkomsten, met name ook op de slechte gronden is gemaakt, zullen regelingen, die een krachtig ingrijpen in de huidige prijsver houding tengevolge hebben, tot stand kunnen komen. Textiel en utility In de maand Juli zal de productie van textiel goederen in utility-ui*- voering beginnen. De fabrikanten van katoenen, kunstzijden en half linnen goederen zullen in deze maand 40 procent van de waarde hunner afleveringen uit utility-pro- ducten moeten laten bestaan. Dit percentage zal in Augustus 50, in September 60 en in October 75 moeten zijn. Daarna blijft het 75. Orders voor de overheid of voor de export vallen buiten de productie bepalingen van het utility-systeem Wanneer de fabrikant eventueel minder utility-goederen zou produ ceren, dan is voorgeschreven, wordt hij gestraft met de bepaling, dat hij zijn goederen alsdan voor een prijs moet verkopen, die 20 pet. la ger is dan de vastgestelde maxi mum-prijzen. De controle op de uitvoering der voor textiel geldende utility-bepa- lingen wordt vergemakkelijkt door het voorschrift, dat aan alle stof fen een kaartje gehecht moet wor den waarop o.a. het codenummer van de fabrikant voorkomt en de vermelding, of het product al dan niet een utility-product is. Voor alle utility-textielgoederen is een maximum-prijs vastgesteld, wel ke de fabrikanten aan de hanidel en aan de confectie-industrie mogen rekenen. Deze prijzen Zijn thans in de Staatscourant verschenen. De prijsregeling voor de consument is nog in de maak; zij zal binnen en kele weken worden gepubliceerd. Verzet tegen de politie Een agent in Den Haag w'ilde een man, die zich op verdachte w'ijze had opgehouden op een plein tje, voor verder onderzoek over brengen naar een politiebureau. Aanvankelijk liep de man gewillig mee, maar plotseling trok Thij eeni groot dolkmes te voorschijn, waar mee hij de agent aanviel. Deze trok daarop zijn revolver en toen de mani voort bleef gaan, met hem aan te'vallen, heeft hij een paar schoten gelost. De man werd dodelijk ge troffen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE- Het carillon is klaar d.w.z. het beiert bij hele, halve en kwart uren een melodie over de stad, terwijl ide toekomstige caril- loneur aan de speeltafel kan plaats nemen. Op uitnodiging van het ge meentebestuur heeft de heer Jac. M. Luijkenaar, dag en nacht ge werkt om het klokkenspel speel- klaar te maken. Geen eenvoudige opgave, daar alle klokken uiteraard door elkaar waren geraakt. In ver gelijking met vroeger Zijn kleide wijzigingen aangebracht, die de klank van het geheel zeker ten goede zijn gekomen. Verschillende lichteklokken zijn wat meer naar buiten, diiverse zware wat meer naar binnen gehangen, zodat de klank harmonischer is geworden. Het stemt tot grote vreugde dat de samen werking tussen de Brabantse klok- kenmensen en de heer Luijkenaar, tot zulk een gunstig resultaat heeft geleid. Eerst thans heeft 'in 'de volle zin des woords, ZLerikzee zijn carillon terug, tot meerder sierraad van de stad en vreugde voor de burgerij. Bij Kon. Besluit van 25 April 1947 No. 19, is de heer Dr. M. G. Kik, geboren te Bruinisse en afge studeerd als landbouwkundig inge nieur te Wageningen, thans pro fessor aan de Universiteit te Fayet- teville, in Arkansas U.S.A., benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, als blijk van waardering voor de door hem, tijdens en na de jongste oorlog aan de Nederlandse zaak bewezen diensten. DREISCHOR. Tijdens de kermis dagen op Maandag en Dinsdag komt de toneelgroep van Anton Gerlach hier een tweetal voorstellingen ge ven. Men zal zich bet optreden van dit gezelschap, in de afgelopen win ter, toen het veel belangstelling trok, nog wel herinneren. BRUINISSE. De actie der kleine mosselkwekers om een hoger stan- daardcapaciteitscijfer te krijgen, d.w.z. een verhoging van het kwan tum dat jaarlijks mag worden ge leverd, heeft succes gehad. Hot Aan- en Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom heeft thans in een rondschrijven medegedeeld, dat kw'ekers met een standaardcapaci- teitscijfer beneden 500 tonnen 200 pet., die met een stja van 500 to,t 1000 150 pet. en die van 1000 tot 1500 tonnen 125 pet. mogen leveren, tot een maximum van resp. 750, 1250 en 1500 tonnen. Hiermede is een stap gezet op de 'weg onv teeii jarenlange onrechtvaardigheid, hot steeds maar op hetzelfde peij blij ven van de kleine kiwiekers op te lossen. Hulde aan de directie van „Cevemos", voor deze van Welwil lendheid tegenover de kleine kwe kers blijk gevende houding. De voorwaarden iwtaaronder in het seizoen 1947-48 de mosselhandel zal plaats hebben zijn bekend ge maakt. D.e mosselen Worden onder scheiden in twee soorten, B extra en B I. De 'soort B extra is bestemd voor de Weggerijen en moet 22 kg. vlees per 100 kg. mosselen bevatten. De minimum schelpgrootte moet Zijn 65 pet. van 55 m.m. 'en 25 petv vari 50 num., 10 pet. diverse maten. Voor de soort B I geldt dezelfde minimum gchelpgrootte, doch mag het visgewlicht minder bedragen. De tarra mag niet hoger zijn dan 12 pet., ter1 wijl de partij' niet meer dan 20 pet. pok mosselen mag be vatten. Als aanvoerhavens zijn aan gewezen: Bergen op Zoom, Tholen, Bruinisse, Yerseke en Baalhoek. Ex port van mosselen kan plaats heb ben naar alle landen, Iwiaarmede Nederland een 'desbetreffende over eenkomst heeft, doch de export naar België geschiedt uitsluitend op door bet Aan- en Verkoopkantoor te geven aanwijzingen. Ingeschakeld Worden zij die ook vroeger handel op België hebben gedreven, terWijl als basis geldt de uitvoereijferjsvaoir de jaren 1937-88 t.m. 1940-41. Aan de expoirt naar Frankrijk kunnen alle huidige exporteurs naar dat land deelnemen, de hanidel met an dere landen staat open voor alle exporteurs en handelaren. STAVENISSE. Tot onderwijzer aan de Q.L.S. alhier is benoemd (dhr!. J. G,. Jansen van Den Haag, die zijm| benoeming heeft aangenomen. Vrijdag 27 Juni a.s. zal het fanfarecorps O.B.K. des avonds half acht haar eerste concert geven op ■de Voorstraat. Dit tevens ter gele genheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. THOLEN.! Benoemd tot gezworene van het Waterschap Broek enRoo- land, de beer B. J. van Westen. Gemeenteraad Bruinisse In de Maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad Was de heer Verspoor, Wegens be roepsbezigheden afwezig. De voorzitter, burgemeester W. van den Berg, stelt voor de bespre king van diverse agendapunten in besloten zitting te doen geschieden, Waartoe Wordt besloten. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 27 Juni. HILVERSUM1 I (301 M.) 7 nieuwis; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuwis; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 10 morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 zang en piano; 11.15 voor de vroulw; 11.30 gram.; 11.45 fam.-berichten; 12 gram.; 12.30 sport; 12.35 The Skymasters; 1 nieuwis; 1.15 muset te-orkest; 1.45 gram.; 2 kookkunst; 2.20 kameror kest; 3.10 voordracht; 3.30 gram.; 4 orgel; 4.30 tussen twaalf en zes tien; 5 The Ramblers; 5.30 muzi kale causerie; 6 nieUwte; 6.^0 Ned. strijdkrachten; 7.15 gram.; 7.30 „Tra giek en Schuld"; 8 nieuWls; 8.05 kamermuziek; 8.20 klankbeeld; 9 gram.; 9.30 Weekoverzicht; 9.45 Fries uurtje; 10.15 Swing en Sweet; 10.40 a vond wijding; 11 nieuws; 11.15 12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieu'wis; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuwis; 8.15 gram.; 10.15 bijbelbespreking; 11 De Zonnebloem; 11.35 als de ziele luis tert; 11.45 gram.; 12.03 piano; 12.15 T.T.-raoes; 12.30 stafmuzLek; 1 nieu'wis; 1.15 (welk boek?; 1.20 staf- muziek; 1j50 van man tot man; 2 opera; 4.15 gram.; 4.30 na school tijd; 4.45 gram.; 5.45 causerie; 6 orkest; 6.25 KJ.A.; 6.40 orkest; 7 nieuwis; 7.15 ex pol. gevangenen; 7.30 pianoduo; 8 nieuwis; 8.15 tour- nooi te Nijmegen; 10.30 nieuWs; 10.50 avondgebed; 11.05—12 gram. Ingekomen is een schrijven van Ged Staten,, Waarbij het besluit tot vaststelling van het presentie geld voor de leden van de I^aad op f 3,per persoon per verga dering Wordt goedgekeurd. Even eens goedgekeurd' Wordt door dat zelfde college het besluit tot aan koop van een vuilniswagen voor maximum f 25Q0;,—Besloten Wordt de te bouWen 105 Woningwetwonin gen, niet onderhands, doch openbaar aan te besteden. Eveneens wordt z.hs. besloten tot verlenging van de Kasgeldlening ad' f 40.000 bij de Provincie Zeeland. Verder besluit de raad tot onteigening van grond voor de aanleg van een sportterrein. In principe w'ordt besloten tot aan vulling van de politieverordening in dier voege, dat het voortaan ver boden zal zijn honden te laten los lopen buiten de bebouwde kom der gemeente. Overgegaan zal Worden tot aankoop van 3 tuinen achter de 'tbegraafplaiats, te Weten van L. Kik, J. C. Roth en F. G- Padmos en een strook grond van de Gerefor meerde Gemeente om de begraaf plaats te kunnen uitbreiden. De rondvraag leverde niets op- 26. Zon op 4.21; onder 21.04 Maan op 13.48; onder 1.08 Volle Maan 3 Juli 11.38 De stoffelijke resten van 33 gefusilleerde leden der verzetsgroep Stijkel zijrt van Doeberitz in de Sovjetzóne overgebracht naar Berlijn Tronau. waar zij thans rusten op de Franse begraafplaats, in afwachting van de laatste reis naar het vaderland. De leider van de Nederlandse Rode Kruis Missie in Berlijn. D. R. Verhoejf flinks) legde een krans op de voorlopige graven. ANP P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2