ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BENELUX WERELDNIEUWS Amerikaanse Senaat nam anti~stakingswet aan DONDERDAG 26 JUNI 1947 No. labzi ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m*, (4 regels) f 1,— per stuk. Er flakkert in West-Europa een, economisch vlammetje, dat een schaars licht werpt in een donkere tijd, de Benelux, de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse talunie. Door Amerika ten voorbeeld gesteld aan de wereld, als geslaagd staal van nauwere economische samen werking tussen Europese volkeren is de tolunie reeds in het eerste stadium van haar bestaan een suc ces geworden, al dunkt ons, dat de grote vuurproef nog komen moet. In eerste instantie zijn inderdaad aan weerszijden bestaande vooroor- delen uit de weg geruimd, waardoor de totstandkoming een feit werd. De mogelijkheid bestaat evenwel dat op den duur het verschil in levens peil! tussen de drie volkeren, die dit economisch verbond aangingen, zich in de praktijk van de tolunie, zal doen gelden. Om een voorbeeld te noemen; de Belgische lonen zijn hoger dan hier. Het is duidelijk dat een hechte samenwerking een gelijkschakeling ook op sociaal terrein veronder stelt. De Belgische lonen zullen om laag moeten, df de Nederlandse omhoog. Terwijl het Belgische volk over alle mogelijke genotmiddelen beschikt, is de rantsoenering in Nederland uiterst streng. Factoren die hier nog vaak remmend werken op de arbeidsproductiviteit zijn in België afwezig of minder van in vloed. Het gelijkwaardig aandeel in de economische strijd naar buiten zal ons dus zwaarder vallen. Nog veel oudzeer moet daarnaast wor den overwonnen. De tarieven der havens tussen Antwerpen en Rot terdam b.v. mogen geen verschil len vertonen, daar anders een on derlinge concurrentiestrijd ontstaat, die het nuttig effect van onder-' linge samenwerking aanzienlijk ver kleint, zoal niet geheel verloren doet gaan. Een vraag die open blijft is, wat gaat er met onze industrie ge beuren, als Belgische producten, in ongelimiteerde hoeveelheden de Ne derlandse markt overstromen? Ons stellend op Belgisch standpunt komt de vraag op, waar blijven de Bel gische landbouwers, wanneer Ne derlandse landbouwproducten vrije lijk dc grens over kunlnen gaan? Het ligt met deze vragen voor ogen, wel voor de hand, dat beide landen toch gebruik zullen gaan maken van de Weegschaal, die nauwkeurig aanwijst, naar welke kant, in dit geval, naar welk land, de wijzer in het voor- of nadeel doorslaat. "W og vele verschillen moeten dus worden opgeheven, voordat de Benélux ten volle beantwoordt aan het gestelde doel. Dit verbond tus sen drie landen is dan echter ook voorbestemd de basis te zijn voor nauwere economische en later wel licht ook politieke samenwerking tussen de landen van West-Europa. De mogelijkheid bestaat immers dat later Frankrijk en de Scandinavi sche landen zich bij België, Neder land en Luxemburg zullen aanslui ten. Juist deze mogelijkheden bie den een perspectief, dat geheel in d'e lijn ligt van het plan Marshallj dat immers als voorwaarde voor Amerikaanse steun, hechte econo mische aaneensluiting der Europe se lande11 vordert. Op deze coïncidentie wezen wij reeds eerder. Zeer te hopen blijft het intussen, dat de waardering) voor het door Nederland Sn Bel gië genomen initiatief ook nog op andere wijze tot uitdrukking zal komen. De internationale bespre kingen hebben ziCh tot nu toe ge kenmerkt door het over ons, zonder ons. M.a.w' Nederland en België werden tijdens dp oorlog wel als gelijkwaardige belligerenten aangezien, maar van een gelijk waardige positie in de na-oorlogse wereld is tot op heden nog geejn sprake geweest. Voor Nederland smaakt deze pil extra bitter, om dat in de strijd om de opheffing der „koloniale macht" werd gewe zen op Engelse en Amerikaanse grootmoedigheid, die Voor-Indië en, de Philippijnen de zelfstandigheid hebben geschonken. De verhoudin gen liggen wel onvergelijkbaar an ders en in tegenstelling met ons rijk overzee, vormden genoemde ge bieden vanaf de grondlegging der uitheemse hegemonie, broeinesten van onrust en blankenhaat, maar het gaat natuurlijk niet aain, dat een klein land recht door zee blijft gaan, als de grootmachten der aar de van koers veranderen (uit bit tere noodzaak). Misschien dat de waardering voor de Benelux in het buitenland, ons de gelegenheid zal schenken, zover de macht reikt, zelfstandige beslissingen te nemen'. Rapport over de Balkan De Verenigde Naties hebben h-;t rapport gepubliceerd van die com missie, die een onderzoek instelde naar de toestanden in de verschil lende Balk ami anden, met name de voortdurende aanvallen op Grieken land. Het rapport wordt onder steund door de meeste leden van de commissie, behalve door die van Rusland en Polen, die de verklarin gen van de Griekse getuigen „vals" noemen. Itni het rapport Wordt Joego slavië ervan beschuldigd de guer- rillabenden in Griekenland te steu nen. Aan de grens van Joego-Slavië en Griekenland is een kamp opge richt, waar de Grieken politiek en militair geschoold worden, om, na volbrachte oefening naar het land der Hellenen te Worden getranspor teerd om aan de gevechten deel te nemen. In Albanië bevindt zich bij Tirana eveneens een kamp, Waar ad- spirant-geurrillastrijders Worden op geleid. Bulgarije levert wapens aan de opstandelingen in Griekenland, dat zich, evenals de naburige sta ten, aan grensschendingen schuldig maakte. Het Mariale congres te Ottawa Aan het slot van het Mariale congres te Ottawa, dat door onge veer 200.000 Katholieken js be zocht, heeft de aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, bij een pontificale hoogmis gepreekt over de vrede. De kardinaal, zeide, dat slechts het gebed de wereld kan redden van een nieuwe oorlog waarvoor de landen zich reeds in het geheim wapenen. „Het is dwaas om zichzelf wijs te maken, dat het thans vrede is, want in waarheid is er geen vrede en geen der ide alen, waarvoor wij gevochten heb ben is bereikt, aldus kardinaal Spellman. Brand in Brussel Een zware brand', die uitbrak in het Belgisch ministerie van Onder wijs te Brussel, 'heeft aan zeventien mensen, o.w. zeven vrouwen, het leven gekost, terwijl dertig peTso- nen werden gewond. De brand ontstond in de kelder van het gebouw, waa,r films lagen opgeslagen. Door de liftkoker en via de trappen vond het vuur zijn weg naar het archief, boven in het gebouw en spoedig was het gehele ministerie een poel van vuur. Er werken in het gebouw onge veer driehonderd mensen. Daar het vuur slechts zeer weinig tijd nodig had1 om de bovenste verdiepingen te bereiken, werden de employe's die daar werkzaam zijn, geïsoleerd. De brandweer kon de personen die zich op de op een ïna bovenste ver-i dieping bevonden, in veiligheid brengen, maar toen men ook de anderen ,op de zolder wilde helpen! bleekdat de ladders te kort waren. Er ontstondi een paniek. Som- SPREUK VAN DEN DAG Doe alles om uzelf onmisbaar te maken, maar denk nooit, dat u het bent. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 26 Juni. Droog weer met overdag meer bewolking, meest matige wind tus sen Zuidwest en Zuidoost, iets la gere temperatuur. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 26. 9.13 v.mt, 21.44 mm. migen sprongen uit de ramen en vielen te pletter. Maar de meesten bleven kalm wachten tot de brand weer met de magiusladder was ge arriveerd. Toen deze ter plaatse was, waren de vlammen nog maar 20 meter van deze mensen ver wijderd. Als oorzaak van de ramp wordt aangenomen, dat, in verband met de staking aan het elee. bedrijf» iemand in de kelder, waar het filmarchief was opgeborgen, met een lucifer aan het zoeken is geweest. Frankrijk bezuinigt De Amerikaanse Senaat heeft het veto van president Truman ivodr kennisgeving aangenomen en de ar beidswet van Tasft en Hartley, diii de activiteit van de vakver enigm gen aan banden legt en bet stakingisr recht beperkt, goedgekeurd'. Vori ge week heeft het huis van afga- vaardigden hetzelfde gedaan, zodat bet wetsontwerp nu, ondanks Tru- mans veto, wet ;is gewiord-en. De democratische Senatoren voer den tot het laatste moment obstruc tie, teneinde de eindstemming op te houden totdat het land pp da radiorede van president Truman' zou kunnen reageren. Tegelijkertijd Werd een beroep gedaan op de democratische senatoren', die hun- stem aan de „Worgw-et" wensten te geven. Arbeidersleiders voorspelden, dat een aanvaarding van de Wiet ern stige beroering zou verwekken on der de twaalf millioen Amerikanen op Wtie de Wet van toepasping zou zijn. Dit alles heeft evenWel niet kunnen verhinderen, dat de Senaat met 68—25 stemmen de wet van Taft-Hartley heeft aanvaard. Uit protest is meer dan 25 pet/, van de mijnwerkers in de bruin koolindustrie in staking gegaan. Bovendien hebben nog 19.000 ar beiders ,uit 34 mijnen in Pensylva- mië, Alabama en Virginia, het werk neergelegd. Uitbreiding van de sta king Wordt veTWacht. Farr, het hoofd van de verenigde arbeiders in de staalfabriek te Bir mingham in Alabama, heeft voor speld, dat negentig proeent van alle georganiseerde arbeiders bin nen een Week in staking zullen zijn uit protest tegen de nieuwe wet. jyj-et een meerderheid van plm. 50 stemmen heeft de Franse Nationale vergadering het bezuini- gingsprogramma der regering goed gekeurd. Na een debat dat bijna 21 uu» duurde jw'erd het voorstel tot red ding van de franc met 302—2-41' stemmen aangenomen. HoeWel de regering-Ramadier hierin dus zege vierde, komt zij toch verzwakt uit de strijd tevoorschijn. Ze schijnt haar langste tijd te hebben gehad. Natuurlijk zijh de bezuinigings plannen niiet populair. De tabak zal 75 pet. duurder 'worden, terwijl de prijzen van melk, brood en spoor- Wtegkaartjes de hoogte in gaan. Maar volgens Ramadier moest inge grepen Worden, Wilde Frankrijk voor 'inflatie bewaard blijven, Want aan de Bank van Frankrijk kan tot geen prijs om een -voorschot worden gevraagd, dat niet kan wor den opgebracht door bezuiniging of uit ni-eüWe bronnen. Er is een lek dn de Franse schatkist; dat moet, hoe -dan ook, gestopt. 137 milliard moet aan belastingen binnenkomen! D-e prijs- en loonstop is in Frank rijk mislukt. De industriële produc ten Waren iets gezakt, maar d-e veel belangrijker prijzen voor de eerste levensbehoeften, voedsel en kleding stegen langzaam maar zeker. Nu zullen de levenskosten, die reeds aan de hoge kant zijn, met plm. 20 pet. stijgen. Frankrijk maakt moeilijke tijden door. NieuWb eisen, ni-edWo stakingen w-orden reeds ge meld, maar het tekort móét wor den aangevuld, 'wil men inflatie met alle funeste gevolgen van dien, voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1