ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Molotov aanvaardt de uitnodiging van Bevin en Bidault DINSDAG 24 JUNI 1947 No. 15622 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten S 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Moskou heeft officieel laten we ten-, dat het de uitnodiging van Londen en Parijs, om een. dri-a- mogandhedeniconferentie te beleggen .waarop het plan van Amerika tot steunverlening aan Europa, aan vaardt. Vrijdag a.s. zal de bijeen komst te Parijs plaats vinden. In de nota van Moskou wordt o.m. verklaard, dat het de voor naamste taak i-s van de Europese landen om zich zo spoedig moge lijk te herstellen en hun economisch leven weer op te bouwen. Deze taak zal worden vergemakkelijkt Wan neer de Verenigde Staten, wier pro ductievermogen gedurende de We reldoorlog zo zeer is toegenomen, him steun willen verlenen. Rusland heeft langer geaarzeld dan Engeland en Frankrijk, om zich te beraden voor het plan-Marshall, maar tenslotte toch toegestemd eens te Parijs te komen praten. Het pro bleem Duitsland staat in het middel punt. Het zal als economische een heid in het hele plan moeten wor den ingelijfd. Amerika ziet zich gedwongen Europa in het leven te houden, daar zijn geweldig productie-appa raat op de duur niet gaande gehou den kan Wiorden zonder afzetgebied met het levenspeil der oude wereld. Niet enkel uit algemene mensenlief de heeft Marshall zijn voorstellen gelanceerdde zakelijke achtergrond ervan geeft echter vertrouwen in de ernst van zijn bedoelingen. De Indische kwestie n e Commissie Generaal wacht na- dere instructies af uit Den Haag over de Indische kwestie. Het ka binet heeft twee dagen vergaderd, Partisanen-actie in N -Italië Verschillende Italiaanse bladen blijven zich tot de echo maken van geruchten, volgens welke groepen partisanen zich in Noord- aan het organiseren zouden zijn. De „Tem po" en de „Messagero" wijzen er op, dat het ministerie van binnen landse zaken geen ontkenning levert van hetgeen bij geruchte wordt be weerd. Het socialistische blad „Avanti" pubLiceert een dergelijk bericht, doch onder de kopDe partisanen vain Noord-Italië tegen de clericale regering". Daartegen over verzekert het communistische blad „Unita", dat er in het ge bied van Asti geen sprake is van enige beweging van partisanen. Raad voor de Britse zóne De voorzitter van de gewestelijke parlementen in de Britse zóne van Duitsland zullen 27 Juni te Celle (provincie Hannover) bijeenkomsten om de vorming van een raad voor de gehele Britse zóne te bespreken. Op 30 April noemde generaal Ro bertson, plaatsvervangend militair gouverneur der Britse zóne, de taak de minister-president en de minister van overzeese gebiedsdelen zijn daarna bij de Koningin geweest, men beeft laten Weten dat heft standpunt thans bepaald is, maar hoe dat luidt, is tot nuj toe niet bek kend gemaakt. En in afwachting van de offi ciële bekendmaking, hoe de Neder landse regering niu verder denkt te handelen, om uit de impasse te ge raken, Wiaariiil onderhandeling en gen met de Republiek nu feitelijk al sinds de o'niiJertekeniing van Litog- gadjati dus' ongeveer drie maan den geleden zijn geraakt, heeft de Commissie Generaal ©en brief van de Indonesische delegatie ont vangen, welker'al wieer evender in de richting van ©en toegeven gaat, dan de verzoenen^ radiorede van Sjah- rir, maar die toch op belangrijke punten nog duidelijk laat blijken, dat tussen beider standpunt een zeer brede kloof blijft gapen. De diplomatieke machine draait op volle toeren, zoiwlel in Den Haag als in Dj ocj a, Waar een Republi keinse ministerraad Was samenge roepen. Doch op het allerlaatste ogenblik heeft Sjahrir zijn reis naar Djoeja uitgesteld, omdat hij in Ba tavia blijven moest in verband met belangrijke politieke besprekingen, Naar Aneta uit Batavia verneemt acht men de kwestie van het voor stel in zake de instelling van een gemeenschappelijke gendarmerie ©en typisch voorbeeld van een aange legenheid, Waarbij psychologisch i en prestige-elementen van enorme invloed zijn. Het persbureau voegt er aan toe, dat men1 in bepaaldp Republikeinse kringen er op wijst, dat juist dit een van de kernpunten is, ten aanzien Wiaarvan materiële concessies nauwelijks kunnen Wor den verwacht. van deze raad niet wetgevend of uitvoerend, doch voor verhouding, van het aantal kiezers de verschil lende politieke partijen van deze zóne zullen vertegenwoordigen. Koning Leopold waarschuwde voor Duitsce invasie In het overzicht, gegeven van het Witboek over koning Leopeld werd gemeld, dat bij het „alarm van 10 Januari 1940" de koning de Franse, Britse en Nederlandse opperbevel hebbers op de hoogte liet brengen van de inhoud der documenten, die aan boord van een defect geraakt Duits vliegtuig werden gevonden. Het Witboek zegt hierover letter lijk het volgende: „Een op de grens van L imburg defect geraakt vlieg- tiug stelt cms, op 10 Januari 1940; in het bezit van het essentieel ge deelte van het Duits invasieplan, namelijk van het hoofdontwerpde bliksemsnelle verovering van deniet vernielde Maasbruggen tussen Na men en Givet, door luchtlandings troepen, beschermd door een sterk corps jacht- en bombardementsvlieg tuigen. De koning kreeg er kennis van op 11 «Januari te 12.30 uut. Hij gaf bevel de minister van landsver dediging en de Franse, Britse en Nederlandse opperbevelhebbers op de hoogte te brengen. Nadat deze gewaarschuwd waren en al de no dige bevelen gegeven1 (waren, moest het daarbij blijven." Voedselschaarste in Oost-Duitsland Uit vele berichten uit de Oos telijke zóne van Duitsdhland zou blijken, dat ook in het Oosten de voedselvoorziening in de overbrug gingsperiode tot de nieuwe oogst veel zorgen baart. Men gewaagt van met hamsteraars beladen trei nen, die dagelijks uit de grote ste den naar de provincie rijden. Ook uit Mecklenburg, eens het paradijs voor de Berlijnse hamsteraars, ko men thans berichten over fourage- toichten, waartoe de daar woon achtige bevolking zelf moet over gaan- Vooral het grote aantal vluch telingen, in dit gebied onderge bracht, heeft van de schaarste te lijden- Er zouden stakingen en de monstratiesvan klein f ormaat plaats gehad hebben, waarvan de pers niet gewaagd heeft. Levende contrabande De Times verhaalt in een uitvoe rig bericht van een Engelsman, die bij rijn terugkomst van een vacan- tiereis in België, door de douane te Dover betrapt werd op het bezijt van een levende coloradokever in een lucifersdoosje, ondergebracht in zijn vestzak. Er werd een .aan klacht tegen hem ingediend op grond van „het in bezit hebben van een levende Coloradokever in gevangenschap, in strijd met ar tikel 2(3) van de verordening van 1933 betreffende de Colorado-kever uitgevaardigd volgens de wet op de uitroeiing van epidemiën en in-, secten". De aangeklaagde verweerde zich met te verklaren, dat zijn vriend in België de levende "contrabande bij wijze van grapje heimelijk in zijn vestzak gestopt moest hebben. Maar de rechter verklaarde de overtre ding'als zeer ernstig te beschouwen cn het jammer te vinden, datde maximum-boete izo laag gesteld was. De smokkelaar-tegen-wil-en-dank kreeg tien pond sterling boete. Leeuw kwam om bonhen De ambtenaren in een distributie kantoor in een plaatsje in Oost- Frankrijk waren druk bezig met de uitreiking van voedsel- en kolen- bonnen, toen een grote leeuw het lokaal binnenstapte. Verscheidene personen sprongen uit het raam4 anderen!(vielen flauw, de leeuw was de enige die rustig bleef. Politie agenten, gendarmes en brandweer slaagden er tenslotte in het beest te vangen. Er vielen geen gewon den. De koning der dieren bleek ontsnapt te zijn uit een circus. Te Alpbcfli aan de Rijn is het 11-jarig zoontje van de familie Bruines vain de pont over de Oude Rijn gevallen en verdronken. Nadat de zeeliedenvakverbonden aan de Oostkust der V.S. besloten hadden een loonsverhoginig van 5 pet. te acocpteren, hebben ook dia vakverbonden aan de Westkust de staking opgeheven. SPREUK VAN DEN DAG Breek met de sleur, let op de kleinigheden, v WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 24 Juni: Naar Zuid-Wiest of Zuid draaiende 'wind, tijdelijk afnemende bewlolking, droog weer, (warmer. 24. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 11.12, onder 0.38. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 24. 7.44 v.m, 19.59 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Nederlands strijd tegen het water Op verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken is- door de dienst van de rijkswaterstaat een groot tentoonstellingsstuk vervaar digd over Nederlands strijd tegeni het water. Dit stuk zal wordep tentoongesteld ter gelegenheid van da tulpenfeesten in het Amerikaanse stadje Holland-Michigan, terwijl het vervolgens ook in andere Ameri kaanse steden zal worden geëx poseerd. Reportages per radiotelefoon De radiotelefooninstallatie, die ge bruikt is bij de motorwedstrijden te Lieshout, alsmede bij de gehouden enquete over de lage haringprijzen onder de zich op zee bevindende haringvissers, werd gedemonstreerd voor een groot aantal journalisten,' die zich op weg bevonden van Breda naar het vliegveld Gilze- Rijen, waar kolonel Sandbag een parachutesprong zou maken die „volgens plan" verliep. Onze correspondent meldde ons dit vanuit een 'auto, waarin de ra- diotelefoon-apparaten waren aange bracht, op een moment dat deze auto reed door bosrijke Brabantse dreven en langs wiegelende koren velden. Achtereenvolgens werd uit de rijdende auto via de installatie, welke een reikwijdte heef.t van 45 km., gesproken met de redacties van de Maasbode, het Parool, Het Vrije Volk, Het Handelsblad, het A.N.P. en tientallen anderen. Deze rad io telef o-ona p p a ra ten zul len binnenkort door de N.V. Philips in serie vervaardigd worden. Zij hebben in de practijk voldaan. Soldatenkerkhof ontwijd Op het geallieerde soldatenkerk hof achter het Venlose ziekenhuis, waarvan de graven door burgers met veel toewijding worden ver zorgd, schijnen de laatste tijd per sonen te komen, die de graven niet weten te eerbiedigen. Van het graf van een Engelse vlieger ver dween een foto, die daar op ver zoek van de verwanten was ge plaatst, van andere graven worden vazen vermist en niet zelden zijn aldaar gebrachte bloemen enkele uren later al weer verdwenen. Het staat vast, dat voor een deel ook kinderen hierin de hand hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1