ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OOST en] WEST RADIO-REDE VAN SJAHRIR WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 milder van toon dan het Republikeins antwoord ZATERDAG 21 JUNI 1947 No. 15620 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De spanning, ontstaan door de toespitsing van de moeilijkheden in Indië, zowel hier als over zee, is oorzaak, dat reeds velen bezweken zijn voor de verleiding, zich aan voorspellingen te wagen, daarbij op de tijd vooruitlopend. Niets is in het huidig stadium meer onvrucht baar, dan dit. Het gevaar van on juiste conclusie is groot, terwlijl het nog altijd noodzakelijk is, Wiel met catastrophes op korte termijn re kening te houden, maar ze niet als vaststaande factoren, reeds bij voor baat, in de discussie in te lassen. Het lijkt daarom gewenst een ogen blik de Weg waarover officiële di plomatieke stappen zijn genomen, te verlaten en vast te stelten, wat er bezij deze Wag nog is gebeurd: We kennen de volgorde van de politieke gebeurtenissen. Nota aan de republiek op grond van de iït- varingen van de ministers Beel en Jenkman, het teleurstellende ant woord van de «epubliek, Waarin vervat de voor Nederland onaan vaardbare tegenvoorstellen, tenslot te het utgebriaeht advies door de C.G., dat de regering thans in studie heeft genomen. De op grond van dit advies getrokken conclusies en de te nemen maatregelen, zullen bij het verschijnen van deze editie, al wel hekend zijin. Een der verstrek kendste besluiten, die daarnaast ge nomen zijn, is de aangekondigde opheffing van het gouverneurskan toor te Batavia, tegen 15 Juli e.k. Het simpele bericht, dat hiervatn melding maakte, is Wiel ten enen male onvoldoende om de uitzonder lijke betekenis van dit besluit aan te duiden. Bij ontleding van dit bericht, blijkt hoezeer de enkunde van de Oosterse mentaliteit, bij de leidende persoon lijkheden in Nederland tot uiting komt in maatregelen, die niets an ders ten doel hebben, dan het hech te Nederlandse cement uiit het ge bouw der Indische samenleving weg te peuteren. Telkens weer went men de constructieve gedachte voor, die vorm zal geven aan de nieuwe tijd, die Indië en Nederland samen zul len beleven. Een tijd vol beloften, maar ook niets meer. Door deze bedwelmende muziek heen, klinkt n.l. het geluid van de pikhouwelen, die het stevig bastion van Neder landse cultuur in Indië, tot de laat ste steen zullen afbreken. TT" onden wij als volk eens een ogenblik het Indische probleem uit de sfeer van het politieke debat lichten en begrijpen dat de Ooster ling in de te voeren strijd eigen schappen tot gelding komen laat, waartegen wij het met de thans ge volgde methode, moeten afleggen. In het Oosten Wordt de factor tijd niet in geld uitgedrukt. De Indone siërs hebben tijd genoeg en daar door is het door hen gepleegde lijdelijk verzet zo effectvol. Na twee jaar confereren is er zoge naamd niets bereikt. D.w.z. reële successen zijn voor ons uitgeble ven, maar de Republikeinen hebben bereikt, dat het Nederlandse volk popelt van ongeduld, dat wij aan de grens van onze financiële draag kracht zijn gekomen, en dat er on der de druk der omstandigheden telkens iets van bindende voorwaar- Voor radio Batavia heeft Sjahrir een rede gehouden, 'die in veel ver- zoenlijker toon wias gecomponeerd dan het antwoord der Republikeinen op de ultimatieve nota der Commis sie Generaal. Kort te voren had hij een onder houd gehad met de Amerikaanse consul-generaal, die, haar Ass.-Press, meldt, er de nadruk <op /hééft ge legd, dat de Verenigde Staten een snelle en vreedzame oplossing van de Indonesische kwestie Wensen, opdat de rijke producten van Ned. Indië Weer op de wereldmarkt kun nen iwlorden gebracht, Waar .men deze zo dringend nodig heeft. Deze wienk, alsmede het onder houd, dat te voren tussen de Britse consul-generaal en Sjahrir is ge voerd, plus de mededelingen, van de z.g. Malinoi-staten, dat ook zij afwijzend tegenover het Republi keinse antwioord staan en dit alles gevoegd bij het bericht, dat de Com missie Generaal het Republikeinse antwioord onaanvaardbaar acht, zijn ongetwijfeld van grote invloed op de inhoud van deze rede géwleast. Merkwaardig is in dit verband zeker, dat de Indonesische radio- omroep, in strijd met haar tra ditie, de rede oipnieuWi heeft uit gezonden in het Nederlands en in het Engels. Sjahrir begon met te erkennen, dat de Woordkeus van de antwoordnota misschien wel zou kunnen Worden verbeterd, hetgeen een diplomatieke uitdrukking is voor de bekentenis, dat de Wloordkeus op zijn zachtst gezegd, niet geheel gelukkig is gewieest. Indien Sjahrir er in slaagt de Republikeinen tot zijn zienswijze te bekeren en op die nota te antwoor den in de geest van zijn radiorede, staat de deur voor verder overleg Weer Wijd open. den wordt afgeknabbeld. Daarnaast heeft ootk een andere Oosterse eigenschap zich gedemonstreerd, ml., gebrek aan .organisatievermo gen, met als gevolg ©en' chaos, die honderdduizenden het leven heeft gekost. In dit licht gezien' nu, Wbrdt bet bericht over de opheffing van het gouverneurskantoor te Batavia (wan .een tragische betekenis. Hiermede m.l. Wordt het Nederlandse corps van bestuurs-ambtenaren, een groep die over de gehele Wereld achting heeft verworven en thans alleen in staat zou zijn orde op zaken te stellen, gelikwideerd. Deze mensen kenner tezamen iedere duim groind van de Archipel, zijn volkomen op de hoogte van de adat, spreken de Indische talen en hebben een jaren lange ervaring achter de rug. Zij stonden borg voor de rechtzeker heid der bevolking, waren bemidde laars in alle netelige conflicten en stonden hoger in aanzien dan vele inheemse hoofden. Als er iets was dat redding had kunnen brengen uit deze grote nood, dan Was het dit hestuurscorps geweest, dat nog im mer bereid Was, de resterende le vensjaren tot heil van de Indische volken op te offeren. Het heeft niet zo mogen ^ijn. Het besluit is ge vallen. Nederland onthoudt aan Inidië het beste wat wij kunnen schenken. Om der wille van de „vrijheid." Voedsel de sleutel tot Duitse wederopbouw In een op een persconferentie af gelegde verklaring, beschreef Ho ward C. Petersen, Assistent Staats secretaris van het Am. Departement van Oorlog, Duitslainds voedselsitu atie als „bedroevend" en zeide dat de Brits-Amerikaanse poging om een rantsoenpeil van 1550 caloriën voor de gewone verbruiker vast te stellen, niet met succes bekroond Was geworden. Hij weet deze toe stand aan vertraging in de ver schepingen uit Amerika en het fa len van de Dujiltsers om de gestelde doelen vain hun. voedselprogramma te bereikeh- Petersen verklaarde dat het Van het grootste blelahg te idsait ©en mini- jnumrahteaen gehandhaafd Wloirdt, opdat genoeg productie-activiteit behouden blijft voor ©en voldoende economisch herstel. Hij drong erop aan .dat de Verenigde Staten bun politiek er,op zouden richten om voorrang te verlenen aan versche pingen naar Duitsland. D,e 'huidige plannen vereisen een sterke bespoediging van de export- verschepimgen, zeide Petersen. Voor verscheping in Juni is meer dan 6.096.000 ton aan graanproducten vastgesteld, .of meer dan het dub bele van het kwantum voor Mei. Hij liet echter een waarschuwende stem horen dat het bereiken van .een doel van zulk een omvang ge paard zal gaan met vele moeilijk heden ien onzekerheden. „Het communisme heeft in de Amerikaanse zone nog geen grote omvang bereikt", verklaarde Pe tersen, „doch wij kunnen nietjh o- pen dat dlit zo zal blijven tenzij de huidige voedselsituatie in ruime mate verbeterd Wbrdt." Ze hadden nog nooit een trein gezien Dertien Lappenkinderen uit Zwe den ondergingen dezer dagen de sensatie van hun leven. Deze kin deren, die nog nooit in hun leven een trein» een auto of zelfs een motorboot hadden gezien, maakten een schoolreisje naar Stockholm. Eerst moesten ze vele uren met paarden reizen voor ze de dichtst bij1 Zijnde bus bereikten. Het Zweed se stadje Lulea was een openbaring voor hen. Met grote ogen volg den de Lappenkinderen de weinige auto's die door de straten reden en bewonderden de hoge hulzen van het stadje. In het pension, waar ze de eerste nacht doorbrachten, voch ten ze uren met eikaar om het voorrecht het lich aan en uit te mogen doen. Electrisch licht was NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 22—28 Junt Zondag 2 Petrus 1, vs. 12 21 Maandag 2. vs. 1—22 Dinsdag 3, vs. 1-7 Woensdag 3, vs. 8 18 Donderdag Handel. 9, vs. 1 9 Vrijdag 9. vs. 10-19a Zaterdag 9» vs. 19b-30 SPREUK VAN DEN DAG Wij zijn gedoemd fouten te ma ken, maar laten het nieuwe zijn en niet dezelfde oude. WEERBERICHT Verwachting tot de avond1 van 21 Juni: Meest matige Wind tussen Zuid en West, aanvankelijk Zwaar beWolkt, met enige regen, later bre kende bewtoilking, iets lagere tem peratuur dan gisteren. 21. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 6.52, onder 23.52. 22. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 18.20, onder Eerste kwartier 25 Juni 13.25. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 21. 5.07 v.nv 17.28 nm. 22. 5.58 van. 18.16 nm. hun eer volkomen onbekend begrip. Is een luchtreis voor velen reeds een vreemde gewaarwording, men kan zich voorstellen wat dit bete kende voor de primitieve kinderen toen ze in de vliegmachine van de Zweedse Luchtvaart-Mij. A.B.A- moesten stappen, die een dagelijkse dienst tussen Lulea en Stockholm onderhoudt. Nooit tevoren is een vliegreis in zulke volmaakte stilte gemaakt als deze zeis van Lulea naar de Zweedse hoofdstad. Toen de piloot ter ere van zijn gasten laag over hun eigen huisjes vloog, konden zij geen woord uit brengen. Politieke delinquenten bij leger en vloot Het lid der Tweede Kamer, de heer B. J. Stokvis heeft aan de ministers van oorlog, van marine, van overzeese gebiedsdelen en van justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat politieke de linquenten ten aanzien van wiet hetzij bij rechterlijke uitspraak, het zij bij voorwaardelijke buitenvervol- gingstelling vanwege de procureur- fiscaal, werd bepaald, dat zij wer den ontzet van het recht tot het dienen bij de gewapende macht, desondanks bij de zeemacht, de landmacht en mede bij het K.N.I.L. wordten ingelijfd? 2. Kan, indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord wor den medegedeeld, hoe deze ge dragslijn in overeenstemming wordt gebracht met de gemelde ontzet tingen van recht als omschreven? !3. Zijn bij de bevestigende be antwoording van vraag 1 maatrege len te verwachten» strekkende tot onverwijlde beëindiging van deze ongeoorloofde gang van zaken?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1