Tribunaal Zierikzee Voordat het tribunaal op reces gaat, standen tijdens de zitting van Woensdag 18 Juni een viertal be schuldigden terecht. Slachtoffer van de omstandigheid? M. J. C. Jacobi te Zierikzee had zich im 1942 als sympathiserend lid aangesloten bij de N.S.B. Hij Wierd lid van het N.A.F\ en trad in Juni 1941 vrijwillig toe tot de Ne derlandse Arbeidsdienst. Later Was hij twterkzaam lin dienst van de Bau- leitung en de BezirksveiWaltung te Haamsstede. Tenslotte trachtte de N.S.B.'er Ir. Ilcken met toestemming van verd. hem aan te stellen ais» tekenaar op het bureau van de ge meente-opzichter te Axel. De officiële tenlastelegging iwierd door verd. niet bestreden. Besch, behoorde evenwel tot die groep van jongelui, die zich in de buitengewo ne omstandigheden van de bezet tingstijd, maar niet tot bet stand punt konden opwerken, dat het on mogelijk Was, het gebruikelijke pad van studie tot goede betrekking, verder te lopen, zodra dit pad werd gekruist door de heirbaan Waar langs het landsbelang ging. Uit hoofde daarvan is veel van de hou ding van besch. te verklaren. Hij Wilde als tekenaar in gemeen tedienst en „moest" daarom eerst in de N.A.D. Later Wlerd hem voor gespiegeld dat hij meer salaris zou gaan verdienen, zodra hij zich aan sloot bij de beWleging. Dit materieel motiet deed hem besluiten toe te treden. De beloften wierden evenwel niet nagekomen, Waarop hij weiger de met de bus van Winterhulp te lopen, hetgeen zijn ontslag ten ge volge had. Ir. Ilcken spande er zich toen voor en stelde pogingen in het Werk om J. wederom te Axel op het bureau van de gemeente-op zichter geplaatst te krijgen. „Ik had", aldus besch., „alleen mijn studie op het oog- Ik ban "te lichtvaardig, te zwak geweest ©n daar heb ik spijt van"- Het tribu naal bepaalde de uitspraak op Dins dag 24 Ju)ni a.s. Na de roes de kater Als een der voornaamste beschul digden stond tijdens dezelfde zitting terecht de ex-burgemeester van St.- Annaland, M. C. van der Weel©. Uit het omvangrijk dassier had het tribunaal ditmaal een lange tenlas telegging samengesteld, hetgeen de voorzitter kwalificeerde als een „kleine bloemlezing uit de activi teit van verd." Reeds in 1935 had v. d. W. zich aangesloten bij de N.S.B. in de functie van groepsleider en groeps- penningmeester. Na 1940 Was hij lid geworden van diverse neven-organi saties, om. de W.A. Hij voerde propaganda, las Nat. Soc. littera tuur, bezocht N.S.B. instructiekam pen te Lanteren, bezocht vergade ringen, schreef artikelen in de Zeeuwse Stroom, verleende mede werking aan de V-actie te St.-Anna- land, en Werd tenslotte burgemees ter van de plaats zijner inwoning. Zijn installatie-rede droop van het propagandistische Nazi-vet- In deze Functie bevorderde hij de benoeming van personen, die begrip hadden voor de nieuwe orde. Aan de kringleider van de N.S.B. te Z'zee rapporteerde hij, dat aan zekere J„ de toegang tot een door de Z.L.M. belegde vergadering was geweigerd, op grond van zijn lid- maatscha pder N.S.B. In een ander schrijven deelde hij mede, dat het hoofd der school te St.-Maartens- dijk „een felle tegenstander" was, en dat sommige „kameraden" in deze plaats op grond van hun po litieke overtuiging, niet als Blok hoofd voor „Winterhulp Neder land waren geaccepteerd. Aan een functionaris van het De partement v- Economische Zaken, deelde hij mede, dat een zaadhan- del te Zwijndrecht weigerde zaad te verkopen aan N.S.B.'ers. In de Meidagen van 1940, heb ik als ieder ander rechtgeaard Neder lander, H'itler vervloekt, aldus be schuldigde. Wij werden echter als staatsgevaarlijke elementen te Elle- Woutsdijk achter de draad gezet, hetgeen lang niet zoetsappig in zijn Werk ging. De Duitse troepen brach ten ons de bevrijding en daaruit -groeide een soort persoonlijke dank baarheid, hetgeen als een eerste stap op de verkeerde Wieg kan wor den aangemerkt. Er was een klove ontstaan tussen het Nederlandse volk en de N.S.B., de terugtocht Was afgesneden, en wij liepen met een Minde hardnekkigheid 'het pad, Waarop de omstandigheden ons had den gevoerd. In 1940 Wias ik beslist niet anti-Joods, later Werd ik door de propaganda, in deze verkeerde richting gedreven. Zonder enige terughoudendheid gat v. d. W. hierna de volledige tenlastelegging toe. De voorzitter trachtte licht te Werpen op de plek ken, die bij de behandeling van andere St.-Annalandse zaken (en dat Waren er vele) duister bleven', middels de verklaringen van besch. v. d. W. Zo kWam het geval Lh Petappel ter sprake, die zonder haar wieten lid was gemaakt van de N.S.B. Besch. verklaarde met deze zaak niets uitstaande te heb ben. Hij had nooit aan iemand op dracht hiervoor gegeven. Tijdens een Woordenwisseling zou v. d'. Wj. zekere Jasperse met een revolver hebben gedreigd1. „In die tijd bezat ik |iog geen revolver", aldus verd1. Eveneens ontkende v. dl. W. destijds geadviseerd te hebben tot staking van de uitgave van het „Thools NieuWs- en Advertentieblad". Besch. gat toe, dat het optreden der W.A. te St.-A. zeer te laken Was:. „Eve'n- Wlel zijn er mede door mijn toe doen na de beruchte rel in 194J2:, geen escapade's meer voorgevallen'. Ik trok me toen zoveel mogelijk terug en ging torn, met de N.JiS. naar St.-Philipsland". Verd'. kWiam in zoverre iop de toegegeven tenlas telegging terug, dat hij ontkende bij de benoeming in verschillende func ties voorrang te hebben verleend aan N.S.B.'ers. Bij de benoeming van een 'Onderwijzer had hij' de keus laten vallen op een imet-N.S.B.'er, met voorbijgaan van een partijlid. v. d. W. 'Ontkende zich ooit land verrader te hebben gevoeld. „Daar voor Wiaren mijn bedoelingen te goed en héb ik mijn verantwoorde lijkheid voor mijn medeburgers te 'ernstig genomen." De voorzitter repliceerde hierop, „de Duitsers hebben het landsbelang ontzettend geschaad en de N.S.B. heeft zich nooit verzet. Door Uw verklaring van solidariteit met deze beweging, hebt u als Nederlander ie® als mens gefaald. Verd.: „ik had me eenmaal in de ze ideologie vastgebeten en dat maakt onvatbaar voor tegenargu menten." De verdediger, mr. Roelofs, ging hierna de tenlastelegging nog eens puntsgewijze na en kwam tot de conclusie dat zijn Cliënt een idealist Was, die in de foute sfeer, nog vel© goede dingen heeft gedaan. In zijn „laatste Woord" vroeg besch. het tribunaal „politiek zijn persoon niet te groot te willen zien. In een dorpsgemeenschap lijkt men veelal groter dan men in werkelijk heid is." Verwijzend naar een zware inter- neringstijd van 26 maanden, vroeg besch. tenslotte uiterste dementie. Uitspraak 24 Juni a.s. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Mevr. P. Koopman is benoemd in de eimdexamortcom- missie voor de 2e H.B5j. en de R-Kj. H.B.S. te Amsterdam. DUIVENDIJKE. De laatst alhier gehouden collecte ten bate van de Nationale Reclassering heeft opge bracht een bedrag van f 17,10. Onze dorpsgenoot, de heer L. Hoogenboom, Werkzaam ter secre tarie dezer gemeente is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Geervliet op het eiland Voorde-Putten. Met ingang van 15 Juli 1947 is benoemd tot ambt. ter secretarie dezer gemeente, de heer van den Berge te Kruidingen, werkzaam ter secretarie der gemeente Waarde. Eindexamen R.H B S De geeomitteerden belast met het afnemen van de mondelinge exa mens aan de RHBS te Zierikzee (Aid. A) te houden op 23 en 24 Juni as. zijn: 1. mr. J. J. Beyerma® 2. mevr. A. C. Epenhuysen (en 3 mej. Dr. G. Andreae. Voor het examen (af d. B) te hou den op 19. 20 en 21 Juni zijn de volgende geeomitteerden aangewe zen: 1. mevr. Dr. H. B. v. Bilder- beek-v. Meurs; 2. mej. Dr. A. Prins ©n Dr. H. Klerkx. (Herplaatsing wegens misstelling}). KERKNIEUWS Ger. Gem. Beroepen te Nieuwer- kerk: Cand. Chr. van Damme te Gouda. THOLEN. 22 Juni. Ned. Herv, Kerk: 10 uur Ds. de Bres, 3 uur Ds. Kooreman. Gcref. Kerk: 10 uur ,eo 5 uur Ds. Swierts vain RnkhuLze®. Geref. Gem.: 10, 2.30 en 6 30 uur de heer Dieleman van Rotterdam. Prat. Bond: 3 uur Ds. de Boer van Bergen-op-Zoom. Herdenkingsdienst 60-jarig bestaan afd. Tholen. Coöp. Veilingsvereen. Z'zee Velling van 18 Juni 1947 Andijvie f 1026, Tuinbonen 10— 15. Doperwten f 43—49, Peulen f 103106. Asperges f 102—151, Aardbeien I f 138—157, Sjalotten f 4—9. Postelein f68. Spinazie £42, Stoofsia f 3, Rabarber f 10—13, Eerstelingen (grote) £41—44. Idem (drlel.) 26. Groene kruisbes f 28, alles per 100 kg. Kropsla fl—8. Bloemkool f 868, Komkommers IA f 69, Boskroten f 5—7, Bospeen 12335, alles per 100 stuks en bos. QOSTERLAND. Zaterdagavond 8 uur hopen Oosterland's Fanfare en de Chr. Gem. Zangver. een concert op de tent te geven. SCHERPENISSE. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen en kele dames uit Halsteren die katoen en aanverwante artikelen zwart ver kochten of wilden tegen boterbon nen. Tot reserve hulpbesteller der P.T.T. as aangesteld dhr. W. M. Slager alhier. Het aantal wioningen dat ge- biouWld Wordt zal niet 6 maar 9 zijn- Hiervan zullen er 4 gebouwd Worden iop het pastorieplein en 5 aan de andere zijde van de Wieg. Zaterdag j.l. had de afstand- marsch plaats, Wlelke georganiseerd Wlas door de W.S.V. „Op Stap"!, Ondanks de Weersgesteldheid w'as de stemming goed. Jammer W'as het dat niet allen, die hun toezegging gedaan hadden, konden komen. Ons eiland Wlas slecht vertegenwoordigd. We hopen dat dit een volgend maal beter zal zijn- De deelname Wlas minder dan vorig jaar. Om half drie Werden de deelnemers (stars) opgesteld voor het gemeente huis Waar ze werden toegesproken. Kwiart voor drie Werd afgemar cheerd. De tocht ging via St.-Maar- tensdijk, vierde dijk naar St.-Anna- land. Hier Werd rust gehouden. De volgende etappe Wlas Scherpenisse. De eersten Waren onK 7 uur binnen. De laatstan om löwfant voor acht. Allen verzamelden zich in Hotel Bijl, om te luisteren naar het oor deel der jury, die geen zWare taak had daar ter mjaar 2 verenigingen Waren. Deze kregen de le en 2e prijs. De 3e en 4e prijs waren voor twlee groepen. Volgens de behaalde punten kWiam „Op Stap" Welke 41 punten behaalde de le prijs toe ten „Margriet" uit Steenbergen met 34 punten de 2e prijs. Doch daar „Op Stap" als organiserende vereniging niet vooir deze le prijs in aanmer king Wilde komen, kreeg „Margriet" uit Steenbergen de le prijs en „Op Stap" de 2e prijs. Hierna Wlerd1 de le prijs, een wiisselbeker, uitgereikt aan de leidster van „Margriet". De 2e prijs w'erd uitgereikt aan de leider van „Op Stap". De 3e prijs Was voor de „Amateur" uit Bergen op Zoom en de 4e prijs voor een groep uit Roosendaal. Aan ieder die de tocht had volbracht, Werd een medaille uitgereikt. De voorzitter van „Op Stap" deelde mede, dat zij nu reeds een toezegging hadden dit jaar nogmaals een Wandeltocht te organiseren door ons eiland. Op een binnenplaats van eon Hindoes ziekenhuis te Lahore is een bom geëxplodeerd, waardoor 54 per sonen gewond werden. De politie stelt een onderzoek in naar nog zeven andere gevallen van bomaan slagen. Nagy de voormalige Hongaarse premier, heeft op een persconferen tie te Washington verklaard, dat hij! binnen de perken der wet iedere methode in de internationale be trekkingen te baat zou nemen om de huidige toestand in Hongarije te wijzigen. SPORT VOETBAL KLN.V.B. 18 Juni. Kampioenschap van Nederland. N.E.C.—Heerenveen 34 Blauw Wit—M.V.V. 0—0 District II, le klasse: Neptunus Xerxes 22. Vriendschappelijk. Zierikzee C.A.V.Metselaars 31 Zierikzee-Combinatie Zierikzee-veteranen. Heden (Vrijdag)avond speelt een Zierikzee-combinatie in het Sport park „Bannink" tegen een Zlerikzee- veteranenploeg. Daar er bij de Veteranen goede spelers uitkomen, die vroeger de sterren des velds waren, kan een aardige match verwacht worden. Afdeeling Zeeland Reserve le klasse A. E.M.M, IIYerseke II 22 Zondag 22 Juni wordt gespeeld: Patrij zen—Schoondljke. KORFBAL S.D.K.R 8e klasse A. RODA II—Strandvogels III 30 Strandvogels III— Strandvogels II 0—8 Het Zeeuwse Damkampioenschap De stand luidt thans: 1. J. Slnke 14 punten (uit 9 part.), 2. W. Lente 14 punten (uit 10 part.), 3. L. Ander son 12 punten (uit 9 part.), 4. M. F. de Jonge 11 punten (uit 9 part.), 5. J. L. Strooband Jr. 11 punten (uit 9 part.). 6. J. Blom 10 punten (uit 9 part.). 7. W. Boogaard 9 punten (uit 9 part.), 8. F. Brandenburg 7 punten (uit 9 part9. C. v. Biemen 6 punten (uit 10 part.), 10. J. Stroo band Sr. 6 punten (uit 9 part.), 11. M. C. Deurloo 5 punten (uit 9 part.), 12. J. de Smet 3 punten (uit 9 part.) De laatste partijen worden a.s. Zaterdag te Yerseke en Goes gespeeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3