Hongaarse methoden Te Boedapest is de zaak behan deld tegen Tibor Ham, oen van de 13 Hangaren, die er van beschul digd warden, een samen; wering op touw- te hebben gezet. Hij 1S vaardigde van de partij der klein boeren. Tijdens het proces werd een ver klaring voorgelezen, waaruit blijk dat N.agy, de voormalige' Hongaar se premier en andere leden van de partij der kleine boeren gepoogd hebben een ondergronds legei te vormen. Geheime wapen voorraden waren verduisterd uit Hongaarse wapen contingenten, die voor de -geallieerde entwapenings commissie verborgen werden gehouden. Bij het kruisverhoor verklaarde Ham echter, dat hij geem verant woording op zich neemt voor on juistheden Tn deze schriftelijke ver klaring. daar hij in de gevangenis zo slecht behandeld is, dat hij met weet, wat hij ondertekend heeft. Door de behandeling is hij bijna een week buiten bewustzijn geweest. Nieuwe nota aan de Indische Republikeinse regering In welke richting onze regering de oplossing uit de Indische im passe zal zoeken, ligt nog m de netelen der naaste toekomst ge huld Verwacht wordt, clat het na binet, nadat het zijn staindpumit zal hebben bepaald, een regeringsver klaring in de Tweede Kamer zal afleggen, waaraan dan de inter pellatie-De Groot zal wwden ge- koppeld, opdat de volksvertegen woordiging op een zo ruun moge- lijke wijze van haar inzicht blijk, zal kunnen geven. Dp politieke medewerker van het A.NP. heeft een beschouwing ge wijd aan de mogelijkheid, dat ver schil van inzicht tot een kabinets crisis zou leiden. Hij acht dit even wel zeer om waarschijnlijk, omdat K V P-, waarvan althans een belang rijk gedeelte wel voor krachtig in grijpen zou voelen en 'de P.v. die voor nog weer onderhandelen is geporteerd, elkaar tenslotte blijken te hebben gevonden in een com promis. Men zal alsnog de Republiek gelegenheid geven op bepaalde pun ten van haar antwoord terug te komen- Daardoor zou dit antwoord niet langer onaanvaardbaar zijn, waarmee de weg voor verdere on derhandelingen niet langer versperd zou zijn. Het plan-Marshall Nederland betuigt zijn instemming Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse rege ring met zeer grote belangstelling en waardering kennis heeft geno men van do door de Amerikaansf minister van Buitenlandse Zakep afgelegde verklaring over de ge zondmaking van de economische en financiële toestand van Europa, waarvoor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is. Zij vormt een onmis baar ondeijdeel van een gezonde wereld-ecomomie en consolidatie van vreedzame verhoudingen. Nederland streeft er te zamen met België en Luxemburg reeds ge ruime tijd naar om in Europa eco nomische verhoudingen te scheppen, die zich aan de hedendaagse om standigheden aanpassen, welk stre ven deze landen blijkens hun tolume in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten bate van de gezondmaking van Europa «Ike andere suggestie in overweging te nemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europese samenwerking reeds in studie. De regeringen van Belgie en Luzem burg 'nebben, na overleg met dc Nederlandse regering het Ameri kaanse departement van een over eenkomstig standpunt doen blijken. Nederlanders naar Canada Met het s.s. „Waterman", eer Victory-schip, dat indertijd door onze regering is aangekocht en nu aan de stichting „Landverhuizing Nederland" is afgestaan, zijn i008 Nederlanders uit Rotterdam naar Canada vertrokken. De emigranten, merendeels land bouwers, gaan naar Canada, om daar een bedrijf op te zetten. Zoals een der emigranten vertelde zijn do kansen voor hen, ook voor de landbouwarbeiders in Canada veel gunstiger, wat reeds blijkt uit het feit, dat Canada, dat een opper vlakte beslaat van bijna twee maal die van Europa (met uitzondering van de USSR) slechts een bevolking heeft vain IIV2 millioen. Een gedeelte gaat naar reeds vroeger geëmigreerde Nederlandse kennissen of familieleden, terwijl de rest hoofdzakelijk in Zuid-Onta- rio, een der voornaamste landbouw gebieden in Canada, een nieuw1 be staan zal trachten, te vinden1. De meeste emigranten waren vol goede hoop en ervan overtuigd, dat Zij in hun nieuwe vaderland zullen sla gen. Bijna allen zijn vergezeld van hun gezin. Een groep van 43 studenten, af komstig uit diverse universiteits steden in Nederland, maakt de reis mee om corveediensten te verrich ten. Tevens bevinden zich nog enige Canadese .oorlogsbruidjes aanboord Nederlanders gehuwd met vreemdelingen Wanneer een Nederlander meteen vijandelijke onderdane huwt, wordt zijn vermogen aan beheer van het Beheersinstituut .onderwerpen. De minister heeft bet Beheers instituut uitgenodigd in die geval len de vermogensrechtelijke staat van vijandelijk onderdaan van *de vroiulw) op te heffen, tenzij overwe gingen van openbare rade zich daar bepaaldelijk tegen verzetten. Het besluit F 278 heeft aan mit Nederlanders gehOwlde niet-vijande- lijfoe 'Onderdanen het Nederlander schap 1 onthouden. Het betreft onge veer 12.000 vr.otuwlen; individuele na turalisatie wlordt door het grote aantal moeilijk uitvoerbaar. Over wogen wordt thans een Wettelijk regeling, volgens welke in deze ge vallen het Nederlanderschap auto matisch Wlordt verkregen. Personeelsinkrimping bij leger en vloot Reeds enige tijd doen geruchten de ronde over een voorgenomen personeelsinkrimping bij leger en vloot. Naar de Nieuwe Courant ver neemt, heeft de minister van oor log inderdaad enige tijd geleden daartoe strekkende voorstellen' in da legerraad aanhangig gemaakt. In beginsel is over vermindering overeenstemming verkregen, doei de details hiervan worden thans nader bepaald. Wel kan worden vermeld dat op zeer ingrijpende wijze het vracht wagenpark en de daarbij dienst doende manschappen zullen worden teruggebracht tot een minimum. Een onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat hier op zeer royale wijze zowel met personeel als met materieel wordt omgesprongen, zodat de minister tot energiek ingrijpen besloten heeft Wijziging Ziektewet Minister Drees heeft bij de Twee de Kamer een voorstel ingediend, dat een belangrijke Wijziging in houdt van de Ziektewet. Voortaan zal een arbeider, die ziek is, niet moer een half jaar, maar een vol jaar Techt hebben op ziekengeld. Wanneer het voorstel tot Wetswijzi ging wordt aangenomen, dan bete kent dit bovendienle. dat de ge zinsleden ook een vol jaar blijven profiteren van de Ziekenfondsver zekering; 2e. dat de kinderbijslag «en vol jaar wordt doorbetaald ert 3e. dat de vrouw ook in de tweede helft van het ziektejaar van haar man recht op kraamgeld behoud:, i.p.v. alleen in do eerste helft» Export vtin pootaardappelen Ondanks de zeer strenge winter en het nijpend tekort aan verpak kingsmateriaal in Nederland erin geslaagd zijn geraamde exportpro- gramina 1946—1947 voor pootaard appelen voor. bijna 90 pet. uit te voeren. In totaal werden ruim 340.000 ton pootaardappelen ge ëxporteerd (door middel van de B.E.A.), terwijl een klein gedeelte (13.000 ton) i ndividueel uitgevoerd werd. De voornaamste afnemers van onze pootaarde ippe'.en warenFrank rijk 107.000 ton Duitsland Br. en Fr. zóne 80.000, België 75.000, Spanje 17.000, Zwitserland 15.000, Italië 13.000, Zuid-Slnvië 6.000 en Luxem burg 5.000 ton. De individuele ex port'was alleen mogelijk naar over zeese landen. Boswachter vitrmoord Voor de vijfde maal dit jaar is Hilversum het terrein geweest van een moord. Tweei dames, die Dinjs- dagwmstreeks twoe uur op de heide aan het wandelen waren, vonden daar het in bloed badende lichaam van de 59-jarige boswachter A. v. id. S. uit Hilversum. Een ernstige verwonding aan het achterhoofd bewijst, dat het slachtoffer met een hard voorwerp van achter is aan gevallen, daarna ;is hij door eeni pistoolschot in de nek gedood. Het stoffelijk overschot is ter gerechte lijke sectie naar .Amsterdam ver voerd. Vrouwelijke beuïen Voor het bijzonder gerechtshpf te Den Bosch heeft zich te verant woorden gehad de meest gevreesde bewaakster van het kamp te Vught, Jemneke van Rijnsbergen. Zij1 heeft zidh schuldig gemaakt aan zeer zware mishandeling van de Joodse vrouwelijke gevangenen, lijken schennis en wat dies meer zij. De procureur-fiscaal gewaagde in een uiterst fel requisitoir van een vrou welijke bruut; hij' eiste levenslange gevangenisstraf. Tijdens de zitting vertoonde verdachte geen enkel spoor van berouv/. Haar medebe waakster, Josephine van: Drunen bleek zich eveneenis schuldig te heb ben1 gemaakt aan wandaden, hoewel in mindere mate. O.a. heeft zij een persoon, die pakjes het kamp bin ner smokkelde, raan de S.D. verraden de betrokkene werd gearresteerd en naar Duitsland overgebracht. Te gen haar werd 15 jaar gevangenis straf geëist. RADIO PROGRAMMA Zaterdag 21 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram'.; 8 nieuws; 8.15 orgel; 8.40 zamg^- 9.30 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 voordracht 10.;5 piano; 11 Metro- pole-orkest; 11.45 f am .berichten; 1? Kon. Mil. kapel; 1 Ned» strijdkrach ten; 1.30 Miller sextet; 2 zang," 2.15 omroeporkest; 3 boekbespre king; 3.15 gram.; 4 Dierenbescher ming; 4.15 speeltuinwerk; 4.45 viool en piano; 5 sport; 5.15 gram.; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 zang en piano; 7.30 VPRO; 7.45 Nederlanders in Duitsland; 8nieuws 8.15 Oké; 9.15 soc. commentaar; 9.30 The Ramblers; 10 hoorspel; 10.30 gram.; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.1jr gram.; 8.25 hoogmis; 10 voor de kleuters; 10.15 gram.; 11 de Zonne bloem; 11.45 gram.; 12.30 idansor- kest; 1 nieuws; 1.15 boekbespreking; 1.20 dansorkest; 1.45 filmkwartier; 2 kamerorkest; 2.30 toneelkijker; 2.45 orkest; 3 wandelen; 51.15 Relais Ag- 'nietenkapel4 gram.; 4.20 causerie: 4.30 idem; 5 d'e Wig4wam; 6 piano en orgel; 6.15 weekoverzicht; 6.30 Buffalo Bill; 7 nieuws; 7.15 kath. nieuws; 7.45 banden die binden; 8 nieuws; 8.20 gram.; 8.5JO lichtbaken; 9 weekend-serenade; '.3.30 tombola; 9.50 sport; 10.05 Brabants CabareV 10.45 avondgebed; 11 mieuws; 11.Ij» vaders dagboek; 11.2012 pheLh. or kest. Frledrich Dettmann, communis tisch hoofd van de Hamburgse volksgezondheidsdienst heeft ver klaard, dat 10 pet. vami de Duitse krijgsgevangenen, dile uiit Afrika te rugkeerden, krankzinnig; 'wias. Hij steunde een petitie voor snellere repatriëring van krijgsgevangenen mied voorrang voor vrcmw'en, kin denen en anti-fascisten. E', lij kens een verklaring, afgelegd op ile thans te Londen plaats vin dende conferentie voor de Rechten van de Mens, leven nog negen mil lioen mensen onder de een of an- Te Corsier sur Vevey (Zwi.) is plotseling overleden de violist Bro- nislaw Huberman. Huberman werd in 188.2 te Czenstochiowa bij War schau geboren. Reeds vroeg trad1 hij als wonderkind op, o.a. te Am sterdam De Duitsers in het Ruhrgebied ■en aangrenzende streken zijn er of ficieel v an op de hoogte gesteld, dat het broodrantsoen deze week {slechts ,2 pond per persoon zal be dragen eat dat geen vlees of vis ter beschikking kan Worden gesteld!. sJ In het Roergebied wordt dc. voedseltoestand weer kritieker. Dc komende week zal er geen vlees, groente of vei verstrekt worden. Voor de vis winkels verdringen zich thans jong en)oud. om hun rantsoen te verkrijgen ANEFO P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2