ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET INDONESISCHE PROBLEEM WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De notawiss'iling - Geen pessimisme - Het fin. beleid der Ned. regering in Londen De stakingsgolf VRIJDAG '20 JUNI 1947 No. 15619 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiteav 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt ioderen werkdag Adminis tratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactiej: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.nri. Bij contract speciale prijzen. Sucee.jjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— pier stuk. 14-daags overzicht Van de t'wee weken waarover dit overzicht zich uitstrektWas ie schrijver ervan de eerste miet va- cantie. Kruisen/d ap een motodboot over de meren en plassen van Noord- en Zuiid-Hblland, dreef hij zijn zalig nietsdoen tot hiet uiter ste, door gedurende de hele week geen krant aejn te raken en buiiiten gehoorsafstami te blijven van elke radio, die hem maar iin de verste verte eraan 20U kunnen herinneren, dat er zo iet» bestond als een We reldgebeuren, dat is: de loop der dingen, die zijn onvermijdelijke neerslag vindt in Het Nieuws, die ondefinieerbare lawine van fei ten en verschijnselen, bij de gratie Waarvan de journalist leeft. En nu uw overzichtschrijver, .weer ingeschakeld in de tredmolen, zich ertoe zet, die afgelopen halve maand voor U de revue te laten passereji', komt hij, duidelijker dan ooit, trot de vaststelling, hoe ontoereikend len onvolledig :djin beschouwingen nood zakelijkerwijs moeten zijn, gezien de geringe ruimte, Waaraan wij door de :semii-permanente papier- nood zijn (gebonden. Ondanks het feit, dat wiij ons vorig artikel vrijwel geheel Wijdden aan de gebeurtenissen in Indonesië, moeten wij er thans toch weer- mee beginnen. Het belang van Wïitzich daar afspeelt gaat voor ons. laadi vèr uit boven dat van Well :e an dere kwestie ook. Het dient tolt niets, te verhelen, dat anderhalf jaar van onderhandelen geleid heb ben tot een impasse. Aan de nota, die de Cce nmlssie- Generaal in dit stadium aan de Republikeinse regering deed toeko men, is zekere ultimatieve 'strekking niet te ontzeggen. „Gaat jgij, Repu bliek, op onze voorstellen niet in", aldus de nota, „dan trekken wij onze handen van deze zaak af en laten haar over aan de Niederlandse regering. De Republiek heeft de nota niet aanvaard, maar zond Zondag 8 Juni, binnen de gestelde termijn van aanvaarding dus, een tegen-nota, waaruit blijkt dat de moest wezen lijke verschillen tussen de onder handelingspartners op militair gebied liggen, wat allerminst betekent, dat men de economische aspecten zou kunnen verwaarlozen. Beslist verwerpt de Republiek de voorgestelde „gemeenschappelijke gendarmerie" voor die- bezette ge bieden en het doen optreden bin nen de Republiek van gemengde detachementen, onder een gemengd directoraat voor de binnenlandse veiligheid. In het al gemeen wenst de Republiek onmiddellijke vermin dering der troepensterkte, los van Wat de nota der GG. stelt! 1 de uitvoering der daarin genoemde) maatregelen. In Indonesië zowel als in Neder land wanen Nederlandse kringen te leurgesteld over dit tegenvoorstel». Er zijn aan beide zijden pessi misten, die rekening houden met ee® gewapend cc)nflict. BeWtost van de ijisico's, verbonden aan profetiën in dit stadium van deze uiterst miete ilige affaire, Wil len Wij toCh ver'ilaren, vooralsnog dit pessimisme miet te delen. En Wiel hoofdzakelijk, om twiee redenen: le. Omdat de onderhandelaars aan beide zijden, naar onze diepste overtuiging, de oprechte Wiens hebben :oim te komen tot een vreedzame oplossing. Qe. Omdat 'het J3ngelse verlangen, naar het ter beschikking ko men van de Indonesische voor raden, ten behoeve der vermin dering van de Wlereldigoie deren- schaarste eö de Amerikaanse Wiens, rust ien orde te hebben in dit zo belangrijke deel van Zuid-Oost-Azië, geleid hebben- tot even discrete ais 'onmiskan- bare aanbiedingen van goede diensten bij bet overbruggen der verschillen, die thans de beide standpunten nog, gescheiden hou den. Mqge bet echter niet no dig zijn, dergelijke hulp hoe zij ook te Waarderen valt te ■moeten inroepen, want dit be tekent prestage-verlies voor bei de partijen. Weer noopt de ruimte, die bo venstaande uiteenzetting, Wtelke wij nochtans als een minimum beschou wen, vergt, ons tot da uiterste kort heid voor W'at do rest betreft. In Nederland Wlas een van de zaken, die ons het meest trof, het Welhaast vernietigende oordeel van de Commissie voor de Rijksuitgaven, naar aanleiding van de halfjaarlijkse verslagen van1 de Buitengewone Al gemene Rekenkamer te Londen, over „het financieel beleid der Neder landse regering in de Londense pe riode". Vooral de gestie van de Nederlandse Inkoopcommissie, die ■in Newi-York prinsheerlijk zetelend in het duurste gebouw1 van deze stad, Rockefeller centre, uit royale buidel leefde, moet het ontgelden. Of over deze materie een parle mentaire enquête zal wtorden inge steld, 'is op dit ogenlbliik nog on zeker. Het Wil ons echter voorko men, dat men er bezwaarlijk mee kan volstaan, de voor dit beleid verantwoordelijke lieden en hen die ervan profiteerden, alleen maar pu bliek olijk aan de schandpaal te na gelent Een stakingsgolf spoelt over West- Europa, dat het daarzonder toch al moeilijk genoeg zou "hebben. Het meest spectaculaire beeld leverde wat dit betreft, Frankrijk in de at- gelopen weken op. Reeds de laatste dagcaa van Mei waren er incidentele stakingen. Begin Juni staking van bakkers en arbeiders in de petro- leum-in-iustri-e. Haven- en metaal-ar beiders, hotel-café-Testaurantbedrij- vcm en studenten begonnen stakin gen van itneer plaatselijk en tijdelijk karakter, maar dit alles werd ten slotte overschaduwd door de alge mene spoorwegstaking, die, in de eerste Week van Juni begonnen te Villeineuve-St. George, als protest tegen een tijdelijke vermindering vhn het broodrantsoen, zich, via het Parijse Gare de Lyon en Gare de 1' Est, uitbreidde over het ge hele land. Eerst Donderdag j.l., is deze staking, die ©en enorm bedrag gekost heeft geëindigd. Regering en vakverbond zijn beide als verlie zers uit de strijd gekomen. in ons land had Amsterdam een bakkersstaking die in anderhalve dag verliep 'en verder plaatselijke stakingen in verscheidene bedrijven. Een hoofdbestuurder van bet N.V.V. kwalificeerde deze z„g. „spon tane" stakingen in een radiotoe spraak als een offensief van be paalde .element-en, die er politieke Winst uit trachten te slaan 'en als een bedreiging voior de snelle op bouw van het land, die niet in het belang is van de arbeiders. Ook de Raad van Vakcentrales beeft zich in een communiqué ondubbelzinnig van deze stakingen gedistaneiëerd'. J. P. C. Drie minister-conferentie over Marshall's plannen Bevin en Bidault bespraken te Parijs de voorstellen die hun Ame rikaanse collega; Marshall Euro/Ja heeft voorgelegd, voorstellen die van vérstrekkende betekenis zijn in het huidige tijdsgewricht. Een van de problemen, waarover weldra de beslissing zal moeten vallen is het Duitsche vraagstuk, zonder welker oplossing herstel van Europa niet mogelijk is. De herleving vanDuits- land's economische welvaart is on mogelijk, indien Duitsland niet op basis van gelijkgerechtigbeid zijn aandeel ontvangt van de Ameri kaanse steun, waarvan ieder land in Europa thans afhankelijk is. Dit wordt niet algemeen aanvaard en zeker niet daar waar men leed van de vernielzucht der Duitsers. Bij de uitwerking van het plan- Marshall zal men echter niet aan de aanvaartiig van deze konsekwentie kunnen ontkomen, té minder omdat Amerika, niet zal willen dat moge lijkheden, die Europa heeft, niet ten volle uitgebuit worden, omdat zij toevallig in Duitsland liggen. Bevin en Bidault hebben besloten Molotov voor te stellen met hen in de naaste toekomst besprekingen te voeren. Ook besloten zij alle Euro pese landen uit te nodigen deel te nemen aan een economische oom missie. Op zoek naar Massa-moordenaar Franse detietives en deskundigen op het gebied van vergif hebben het Franse stadje Macon, in het de partement Saóne et Loire, „uitge kamd". Zij zijn op zoek naar een gifmenger, een maniak die „een moderne Borgia" wordt genoemd en die de dood van veertig mensen op zijn geweten moet hebben. Deze veertig mensen zijn in een tijdsver loop van vier jaar ander geheimzin nige omstandigheden gestorven. Zij hadden allen dezelfde symptomen: droge tang, uitzetting van de SPREUK VAN DEN DAG De mail die overwint is dageea, die volhciudt tot hij niet meer kan en dan toch niet opgeeft. WEERBERICHT Verwetchtimg tot de avond van 20 Juni: Zwakke later matige Wind overweg (end tussen West en Zuid, weinig verandering in temperatuur, tijdelijk opklarend' met op enkele plaatseni ochtendmist, later Weer toenememde bewtolkimg met enige regen ina het Westen des lands- 20. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 5.31, onder 23.14. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 20. 4.16 v.m 16.42 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5i.50 uur na hoogwater. Ruimere verstrekking van rijwielbanden Spoedig is een regeling te ver- Wachten waarbij een ruimere ver strekking van rijwielbanden wordt gewaarborgd. oogpupillen'i .convulsieve bewegingen en een hoge temperatuur. In hun organen, zo heeft een lijkschou wing van onlangs in het ziekenhuis van Macon overleden potiënten uit gewezen', bevond zich atropine, een verdovingsmiddel. In dit ziekenhuis zijn zeventien der veertig slacht offers overleden. De arrestatie van d© massamoordenaar wordt vóór het einde der week verwacht, zo zei de een der doktoren van het ziekenhuis Vertraging in de evacuatie Achtduizend plaatsen, verdeeld over een groot aantal kampen, zijn reeds sedert meer dan een half jaar in Soerabaja gereeld gehouden voor de ontvangst van Oost-Indo nesiërs. Drie schepen, roet een ge zamenlijke capaciteit voor 3000 per sonen per week, waren van Pro- bolinggo naar Soerabaja vertrokken en liggen reeds maanden achtereen werkeloos in de haven van Soera baja. Binnen drie weken zouden 10.000 Oost-Indonesiërs afgevoerd kunnen worden. Een klarinettist van een onzer stedelijke orkesten viel, juist voor een passage in ©en symphonic, van zijn stoel. Hij had geluk. Het lawaai van zijn val werd gesmoord in een bekkenslag en zijn muziek viel met hem mee. Het blad muziek bliksem snel op zijn knieën leggende, kon hij precies op tijd, maar zittende op de grond, zijn triller blazen. Te Rotterdam zal van 21 Juni tot 27 Juli een tentoonstelling van luxe-schaakspelen wtarden gehouden, vervaardigd door kunstenaars uit alle delen der wereld. Een zeer noodlottig ongeluk is dezer dagen gebeurd bij werkzaam heden aan de spoorbrug te Zalt- bommel. Een persoon werd gedood, drie anderen werden zwaar en twee licht gewend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1