De UITKOMSTEN van de VOLKSTELLINO te Zierikzee De uitkomsten van de op 31 Mei jj. gehouden volkstelling zijn, voor wat Zierikzee betreft, voorlopig vastgesteld. Waarschijnlijk zullen hie" en daar nog enkele kleine correcties nodig zijn. In grote trek ken staat het beeld echter vast en het is mogelijk enkele algemene lijnen daarvan bekend te maken. In de eerste plaats het aantal inwoners. Dit bedroeg in den nacht van 31 Mei op 1 Juini j.l. 6925 zielen, waarbij niet meegerekend zijn de tijdelijk hier ter plaatse lo- gerenden, wel echter de inwoners, die tijdelijk van hier afwezig wa ren. Na de evacuatie en alles wat de stad gedurende de oorlog ach ter de rug had, is dit cijfer niet ongunstig. Op 1 Januari 1940 be droeg het aantal inwoners 6765 en op 1 Januari 1944: 7218. Dit laat ste cijfer was echter tengevolge van de oorlogsomstandigheden ab normaal] hoog, omdat de regelmatige doorstroming van de bevolking jvrij- wel stil lag en een aantal ge- evacueerden van elders hier zijn intrek genomen had. De eerste van deze beide factoren werkt ook thans nog. Er waren 3384 mannen en 3541 vrouwen, gevende een verhouding van 1046 vrouwen op 1000 mannen, een gemiddelde, dat zeer hoog is, speciaal voor het platteland. Over geheel Nederland is dit verhou- dingseijfer thans ongeveer 1003. In het algemeen bestaat ten plat- telande niet een overschot doch een tekort aan vrouwen en der halve een mannen-overschot. Het zal van belang zijn, na te gaan, op welke leeftijden een over schot aan vrouwen bestaat en of dit verband houdt met een relatief tel groot aantal ongehuwde vrouwen en meisjes, dan wel met een groot aantal weduwen. De gegevens om op deze vragen antwoord te geven komen voorlopig nog niet beschik baar. Ditmaal is een verschil gemaakt of de bevolking al dan niet binnen de kern van de stad of liever van de vesten woonde. Gaan we deze onderscheiding na, dan blijkt, dat binnen de vesting 2791 mannen en 2954 vrouwen woonden, totaal 5745 personen; in de woonkernen buiten de vesting Rijksstraatweg» Scheepstimmer- dijk, Grachtweg, Blokweg enz. 449 mannen en 404 vrouwen of 853 personen; in verspreide wonin gen waren 92 en 86 mannen en vrouwen te vinden en tenslotte in de verschillende inrichtingen en ge stichten hier ter plaatse 42 mannen en 82 vrouwen. De varende en rij dende bevolking op schepen en in woonwagens gaf geen belang rijke cijfers. Er waren in de gemeente 1935 woningen en verder 4 noodwonin gen, alsmede 4 hotels, terwijl het aantal gezinnen berekend werd op 1776, daarenboven 2 personen in ihötels en 4 personen in een nood woning en het aantal alleenwonen- den op 185. Totaal waren nog 34 woningen beschadigd, terwijl het aantal kantoren in deze gemeente 27 bedroeg, d.w.z. woonruimten, welke voor kantoordoeleinden ge bruikt werden. s. b. Dagbladen behouden de huidige omvang De Nederlandse regering Ls er in geslaagd, zij het met belangrijke opofferingen op het gebied van de voorziening met niet tot de luxe- klasse behorende, stoffelijke goede ren, een oplossing te vinden, waar door, althans voorlopig en onder voorbehoud van een regelmatige aanvoer, de papiervoorziening van de dagbladpers op het huidige ni veau worden gehandhaafd. Aldus heeft de minister-president meegedeeld! in antwoord op de des betreffende vragen van het Tweede Kamerlid Vorrink. Hij voegt er aan toe, natuurlijk van oordeel te zijn, dat aan een; zo ruim mogelijke voorlichting van de burgers door middel van de dag bladpers een grote betekenis moet worden toegekend en dat de nood gedwongen beperkte omvang van de dagbladen aan de pers, de juiste vervulling van haar voorlichtende taak, zware eisen stelt. Verpachting boerderijen in Noord-Oostpolder De directie van de Wieringer- meer (Noordoostpolder-werken) zal in de herfst een aantal boerderijen, gelegen in het Oostelijk deel van de polder, in pacht uitgeven. De te verpachten bedrijven zullen voor het merendeel als zuiver akkerbouw- bedrijf geëxploiteerd kunnen wor- 'den. Voor een klein deel is ex ploitatie als gemengd bedrijf ver plicht. De te verpachten bedrijven varië ren in grootte tussen pl.m. 10 en pl.m. 48 h.a. De pachters zullen worden gekozen uit degenen, die vaar 1 Augustus 1945 tenminste twee jaar in de Noordoostpolder hebben gewerkt en op 1 November 1947 de 26-jarige leeftijd znl'len hebben bereikt-. Dodelijk verkeersongeluk Het gevaarlijke spelletje van het noteren van autonummers door de jeugd heeft te Alphen aan de Rijn een slachtoffer geëist. De '7-jarige Petronella v. d. Pouw-Kraan liep, toen zij op de Steekterweg een auto hoorde naderen, 'plotseling, voer een geparkeerde vrachtauto langs, de weg op, met 'de bedoe ling het nummer te noteren. Het kind Werd daarbij door de aan komende personenauto, bestuurd door de heer M. S. -uit Gromimigen, gegrepen en vrijwel op slag gedood. Geweer uit elkaar gesprongen De 23-jarige landbouwerszoon v. Reekum was in een kersenboom gaard te Meteren bezig de vogels te verjagen, toen zijn hagelgeweer met een hevige knal uit elkaar sprong. Van R. werd in de borst getroffen en in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Verrader ter dood veroordeeld Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen 'de verhuizer Abra ham Puls uit Amsterdam, die in de bezettingstijd op grote schaal meu bilair uit Joodse huizen heeft ge haald. Puls heeft veelvuldig Joden verraden, die hij aan de S.D. uit leverde. Dat Puls talrijke personen, heeft geholpen, legt tegenover het leed dat hij veroorzaakt heeft, niet voldoende gewicht in de schaal om tie doostraf niet op te leggen. De uitspraak tegen Puls luidde tie doodstraf. Het recht op cassatie is verleend. President Truman heeft zijn veto uitgesproken over een wetsvoorstel dat door het Congres reeds is goed gekeurd en een verlaging der be lastingen. beoogt van 4 milliard dol. lar. Dit is het eerste veto, dat Truman heeft uitgesproken overeen maatregel, die door het door de Republikeinen beheerste Congres is goedgekeurd. Truman zeide, dat het wetsvoorstel dubieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belastingpolitiek. Het jacht van een zakenman uit Montreal is Zaterdagavond geëxplo deerd en onmiddellijk gezonken. Twee vrouwen en twee kinderen kwamen in de vlammen om. •Het Nederlands contingent padvin ders, dat in Augustus aan de zesde Wereldjamboree zal deelnemen, is teruggebracht tot 650, in achttien groepen verdeeld. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Bij werkzaamheden aan de voormalige rubberfabriek gebeurde Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur een vrij ernstig ongeval? waarvan een 60-jarige Amsterdamse werkman het slachtoffer is gewor den. Genoemde persoon was bezig met het monteren van een machine, benodigd voor de in dit pand te vestigen grasdrogerij. Gelijktijdig was op het dak personeel van de firma Steutel bezig met het rang schikken van metalen platen, die als dakbedekking dienst doen. Een de zer platen viel omlaag en kwam op het been van het slachtoffer terecht, waardoor dit lichaamsdeel zwaar werd verminkt. Na vervoer naar het ziekenhuis .te Noordgouwe verleende Dr. Motmans geneeskundige assis tentie. KERKWERVE. Toen Woensdag morgen de landbouwers, gebr. B., met paard en wagen naar het land reden, schrok een der paarden bij het omlaag rijden in de Popkens- weg. Het dier begon te slaan en verwondde daarbij het been van N. I. B. -dermate, dat hij onverwijld naar de wijkverpleegster werd ge bracht, die een noodverband aan legde. De daarop ontboden genees heer, Dr. v. Eldik, achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. OOSTERLAND. De heer C. Bak ker, tweede ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente, is in dezelfde functie benoemd te Wemeldinge. Met enige -plechtigheid werd Maandagmiddag de eerste steen ge legd voor de woningen, welke aan de Westelijke Achterweg alhier ge bouwd worden. Na afloop hield burgemeester v. d. Have, die de steenlegging verrichtte, een korte toespraak. Mede aanwezig waren de wethouders, de gemeentesecreta ris en enige gemeente-ambtenaren, z om ed e b el a n gs tellenden. BRULNISSE. In café Het Centrum alhier 'Werd ©en vergadering belegd om te komen tot oprichting van ©en afdeling van de Band van Spoor- 'en Tramwegpersoneel. Bij na al het bij de R.T.M. Werkzame, alhier woonachtige personeel was aanwezig. Spreker 'was de heer Co-r- b'ijnen uit Rotterdam, diie uitvoe rig stilstond bij het Pensioenfonds -en d-e loonregeling. Ook de kwestie der overursn Werd onder tie loupe 'genomen. Spr. beantwoordde ver schillende vragen 'en noteerde en kele gegronde klachten. Tot de af deling traden staande de verga dering 20 leden toe. Het bestuur Werd gevormd door de heren M. Boller, M. van 'Vessem, Joh.s van der Velde Cz., J. C. de Looze 'en C. Blok. De heer Corbijnen felici teerde de afdeling, die inmiddels reeds 22 ledien telt met het behaal de resultaat, terwijl de heer Joh. Bal Az., voorzitter van de Bouiw1- arbeidersbond de aanwezigen een hartelijk Welkom toeriep, als zus- ter-af deling in de bij het N.V.V. aangesloten arbeidersbonden. De Bond van Spoor- 'en TraimWlegperso- neel is thans de vierde afdeling van een bij het N.V.V. aangesloten vak vereniging- Er is n.l. nog een af deling van de Bouwarbeiders, de Landarbeiders en de Transpart- arbeidersband, met gezamenlijk 130 leden. De alhier dit voorjaar opge richte Chr. VroUwtenvereniging voor ziet zeker in een behoefte, daar nu needs 64 personen lid zijn en het aantal nog Wekelijks groeit. Beslo ten Werd daarom het bestuur uit te breiden Waarbij werden gekozen de dames N. Hage, A. Capelle dn Pt Huissan. Als naam koos men het toepasselijke devies „Helpt Elkan der". Presentiegeld der Staten Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een wijziging voorgesteld var, de verordening regelende de RADIO PROGRAMMA Vrijdag 20 Juni. HILVERSUM; I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 grami.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8-50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 de Regenboog; 10.45 zang en piano; 11.15 voor de vrouw; 11.30 gram.; 11.45 familie berichten; 12 Zweeds programma; 12.30 sportagenda; 12.35 tbc Sky- masters; 1 nieuws; 1.15 reportage; 1.25 Vaudeville;orkest; 2 kookkunst;! 2.20 piano en symphonie-orkest; 3 boekenschouw; 3.20 gram.; 4 ope rette; 4.30 tussen twaalf en zes tien; 5 orgel; 5.30 muzikaal bab beltje; 6 nieuws; 6.15 V.A.R.A. fe liciteert; 6.20 gram.; 6.30 Nederü. strijdkrachten; 7 praat u rustig ver der; 7.15 tango-orkest; 7.30 wereld tragiek en christelijk geloof; "7.50 Vrijzinnig Prot. nieuws; 8 nieuws; 8.05 piano; 8.30 christendom en cul tuur; 9 men vraagten wij draaien; 9.30 buitenlands weekover zicht; 9.45 amateurs; 10.15 swing en swteet uit Hollywood; 10.40 avondwijding; 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram!.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.30 politieberichten; 9.50 gram.; 10-30 morgendienst; 11 Mozart-programma; 11.15 blaas- kwintet; 11.45 gram.; 12 gram-; 12.30 kamerkoor; 1 nieuws; 1.15 gram.; 1.35 all-round sextet; 2.20 van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 orgel; 3.20 pianokwartet; 4 de clamatie; 4.20 vocaal kwartet; 4.50 gram.; 6 Sans souci; 6.45 hoorspel; 7 nieuws; 7.15 appél voor de ei- politieke gevangenen; 7.30 geeste lijke liederen; 7.45 causerie; 8 nieuwte8.05 de stemvork; 8.15 aan sluiting met het Kurhaus te Sche- veningen; 9.05 causerie; 9.25 orgel; 10 vragen aan voorbijgangers; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11 —12 gram. reis- en verblijfkosten en het pre sentiegeld van leden der Provin ciale en Gedeputeerde Staten. Het presentiegeld zal f 5 bedra gen. Voor verblijfkosten wordt een vergoeding verstrekt, die bij een afwezigheid van langer dan drie uren (buiten de woonplaats) aan vangt met f 6 en kan opklimmen tot f 12. De vergoeding van reis kosten komt practisc'h neer op de werkelijk gemaakte kosten. Oorlogsmuseum te Westkapelle en Cadzand Naast het Zeeuwse Oorlogsmu seum te Middelburg zullen ook oorlogsmusea gesticht worden in Westkapelle en Cadzand. Het mu seum te Westkapelle, waar een ma quette te zien zal zijn van de ge allieerde landing aldaar, wordt ge vestigd in een grote bunker op de zeedijk. Hierin komt eveneens een café en een uitkijkpost. Het museum te Cadzand komt in de door de Duitsers versterkte kel ders van het voormalig hotel in de duinen aldaar en zal waarschijn lijk half Juli officieel geopend wor den. Beide musea behoren aan de Ver. Zeeuws Oorlogsmuseum". Nieuwe Zeeuwse Polders Het bezoek dat de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Vos, onlangs aan Zeeland bracht, heeft resultaten gehad. Deze bewindsman is n.l. gewonnen voor het idéé om, zo vlug dit mogelijk is, met enkele inpolderingen te beginnen. Het eerst komt aan de beurt een deel van het Sloe aan de Wester- Schelde. Dit gedeelte is ongeveer 450 H.A. groot en had al lang in gedijkt moeten zijn. De zeeklei is n.l. veel te zwaar geworden, zo dat een machinale bewerking nodig Zal zijn om de grond in cultuur te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2