ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Schoonheid in STAD en LAND Republikeins antwoord aan de Commissie~Generaal onaanvaardbaar DONDERDAG 19 JUNI 1947 No. 15618 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het probleem der behoui:n schoonheid is in het geteisterde Ne derland zo urgent, dat het wense lijk is bij de voortduiur hierop de aandacht te vestigen. Te meer nu het touristenseizoen is aangebro ken en ook ons eiland door een grotere of kleinere schare echte of ps eud o-n a tuu r l liefhebbers Wordt be zocht. Zowel van hen, als van de inwoners zelf moet worden ver wacht dat er met angstige zorg vuldigheid Wordt gewaakt over de schoonheid, die ons nog is gelaten. In breed verband gezien, wordt de oppervlakte ongerepte natuur, al gevaarlijk klein in Nederland, hoeveel te meer reden is er, ener zijds de maagdelijke natuur te be schermen en in de oorspronkelijke vorm te bewaren, anderzijds ook in het cultuurgebied beschermend op te treden. Hierbij gelijk te zoe ken naar de vormen, die aan de maatstaven der schoonheid kunnen worden gemeten is een bevrediging schenkende plicht. Hoeveel voortuinen rijn er b.v. nog niet, die door een flinke cor rectie het beeld van stad en dorp gunstig kunnen beïnvloeden. Het gaat er niet om zo gauw mogelijk weer wandrochtelijke Taxishagen in de tuinen te kweken, die als rare curiositeiten eerder de lachlust prik kelen, dan dat rij het aanzien' van de tuin verfraaien. Het gaat er om vooral de tuinen, die binnen het gezichtsveld liggen, op harmonische wijze aan te leggen en te verzor gen met de nauwkeurigheid die het aan de weg timmeren vereist. De natuur is al te veel verminkt, dan dat hierop niet zou moeten twor- den gewezen. Onze dorpen, har monisch passend in bet natuurlijke landschap, Worden op aparte wijze ontsierd. De strijd tegen de schreeu wende reclame schijnt beslecht. Maar vele smeden hebben de ge woonte een keur van oud-roest voor hun smidse (vaak in het centrum van het dorp) op te tasten, Waar door de dorpskern mateloos wordt ontsierd. Een' klein beetje goede wil en inschikkelijkheid en deze rommel kan verdwijnen. n e properheid wordt doorgaans als een der beste eigenschappen van ons volk aangemerkt, vooral in het buitenland. Het is evenwteL nood zakelijk, dat deze eigenschap, niet alleen in de huiskamer, maar ook in de natuur, in stad en dorp tot gelding komt. Het zijn niet alleen de officiële instanties, die op de nakoming van de desbetreffende voorschriften dienen te letten. Het pubiek moet in eerste instantie vrijwillige medewerking verlenen. Een nauwe samenwerking met de politie en voortdurend contact tus sen burgerij en gemeenteraad, kan daarnaast slechts gunstige resulta ten afwerpen. Het zijn vooral de kleinigheden, die een welverzorgd aanzien aan de natuur, maar ook aan een woon gemeenschap geven. Stoffige stra ten, ronddwarrelende papieren, ge morst huisvuil, onvolkomenheden aan oude gebouwen (in Zierikzee b.v. de geknakte torenspitsen van de Zuid-Havenpoort), bederven het beeld evenzeer als een zwartgebla kerde ruïne in een huizenrij. Juist op deze dingen dient de aandacht gevestigd. In de natuur gelden dezelfde voorschriften. Hoe lang nog zullen op de dijkstukken, Waar baders zich ophouden, zak ken, oude kranten en lege cigaret- tendpzen, als „olie Wieven" voor de (wind heen jakkeren? Niemand heeft het recht nutteloze ballast naast zich neer te laten zakken. Het blijkt evenwel dat het publiek op dit punt hier met dezelfde on deugden is behept als elders in den lande, (waar in uitgesproken touristenoentra, meer mensen sa menkomen. Laten wij gezamenlijk trachten de behouden schoonheid op alle mogelijke manieren1, voor verder bederf te beschutten. Komende generaties kunnen er slechts dankbaar vooir zijn. Churchill weer thuis Uitgestrekt op een brancard, maar vrolijk als een schooljongen en met een dikke sigaar tussen de lippen is Churchill van het zieken huis weer naar zijn eigen woning) gebracht. Zes dagen na de operatie die hij moest ondergaan wegens een breuk. Uit het feit, dat hij veel ■eerder dan na de verwachte tien dagen uit het ziekenhuis is ont slagen, leidt men algemeen af dat hij het uitstekend maakt. Churchill werd uit de ziekenauto in zijn huis gedragen tussen twee rijen detectives, die de persfoton graf en op een afstand hielden. Barnum en Bailey De politie van Baltimore zoekt naar de moordenaar van de reus van het circus B annum 'en 'Baily van de gebroeders Riingling. De reus, de 41-jarige Richard! Sheenan, een man Van bijna 2 [meter 20 lengte, Was met vijf schoten vermoord, terwijl de dikke dame, de degenslikker en de clqwins op slechts enkele meters afstand lagen te slapen. Er is een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen ©en zekere Hubert Thomson, bijge naamd „de sherif", een circus arbei der, die na de moord is verdwlenen, maar dit heeft tot dusverre geen resultaat opgeleverd. Beide mannen hadden twist gehad. Ofschoon de schaduw van de moord over het circus hing, wer den de voorstellingen, der traditie getrouw, voortgezet en de poLitie ondervroeg de artister» tussen de nummers door. 1000 Duitsers, die naar mening der Franse autoriteiten een gevaar vormen voor de veiligheid van het Saargebied, zullen gedeporteerd worden. Uit cijfers over de huidige kin dersterfte in Frankrijk blijkt, dat thans jaarlijks ongeveer 100.000 kin deren beneden het jaar in Frankrijk sterven, tengevolge van de oorlog, de bezetting, de sociale en econo mische toestanden en dodelijke ziek ten. Het C.D.K. heeft voor kampeer verenigingen extra levensmiddelen kaarten beschikbaar gesteld. Prinses Marijke Dinsdagochtend is prof. dr. H. J. M, Weve begonnen met de feitelijke medische behandeling van prinses Marijke, die enkele dagen geleden in het ooglijdersgasthuis te Utrecht is opgenomen, in verband met een oogafwijking. De artsen, die hem hierbij assis tentie verleenden, zijn dr. J. H. G. Carstens, kinderarts te Utrecht, dr. J. de Groot, de gynaecoloog, die bij de bevalling van frinses Juliana aanwezig is geweest en een Engels specialist, dr. Robberts, die voor deze bijzondere behandeling naar Nederland is overgekomen. De behandeling moet men anders zien dan als een operatie in de nor male zin; het betreft een ingrijpen, dat, naar wij menen, enige malen moet worden herhaald vooraleer van een definitief resultaat gespro ken kan warden. Eerst wanneer do gehele behandeling zal zijn af gelopen, ;kan men van officiële zijde nader bericht verwachten. Wij vernemen dat de Prinselijke ouders een paar maal per dag het gasthuis bezoeken. Voorstel tot enquête Bij het begin van. de vergade ring van de Tweede Kamer deelde u-t. voorzitter mede, dat is binnen gekomen een missive van de heer Van der Goes van Naters, ten ge leide van een voorstel tot het hou den van een enquête naar het re geringsbeleid der kabinetten De Geer en Gerbrandy, sedert de Duit se inval van 10 Mei 1940 tot aan de capitulatie op 5 Mei 1945. De laatste parlementaire enquête werd gehouden in 1886—1887, be treffende de werking van de wet SPREUK VAN DEN DAG Harde tijden zijn goede tijden om hard telwerken. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 19 Juni: Meest zWaar bewolkt met vooral in de avond en nacht regen buien, gepaard gaand1 met onweer, matige w'imd uit Zuid-Westelijke richting, lagere temperatuur dan gisteren. 19. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 4.25, onder 22.20. Eerste kwartier 25 Juni 13.25. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 19. 3.25 v.m. 15.53 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. van 19 September 1874, omtrent de toestand van fabrieken en werk plaatsen. Kruideniers protesteren Ongeveer 700 kruideniers, gros siers en handelsagenten hebben te Enschede geprotesteerd tegen de „hongermarges', als gevolg van de prijzenpolitiek der regering. In een motie aan de minister van econo mische zaken wordt aangedrongen om de bruto winstmarges te be palen op 20 pet. De minister zal op 20 Juni een bespreking hebben met een deputatie van de vakgroep detailhandel kruidenierswaren. Er is een comité gevormd, dat op korte termijn een landelijke protestver gadering zal beleggen te Utrecht. De Commissie Gemier aal, die een uitvoerige analyse vain de gerezen geschillen aan Den Haag opzond, is thans bezig met het opstellen van' een antwoord op de jongste nota aan de Indonesische Republiék. Men neemt aan dat daarin zal Wor den bekend' gemaakt, dat het ant woord van de Republiek op 'de ultimatieve nota van de Commissie Generaal onaanvaardbaar is. Deze verklaring sluit echter niet ki dat er een militaire actie moet volgen. Arbitrage of een beroep op de Verenigde Naties ligt meer in. de lijn der verwachtingen. In ver band hiermede Wordt gewezen op een bericht van Ass. Press, ctat meldt dat Sjahrir, op uitnodiging van de Britse autoriteiten naar Ba tavia zal kamen voor een belang rijke conferentie met de Britse consu 1-gener aal De adviezen Van Oost-Lndonesië en West-Borneo, inzake de Republi keinse nota, stroken volledig met de conclusie van de Commissie Ge neraal Beide regeringen dringen er bij de Nederlandse regering op aan, dat door een klemmende formu lering aan 'de thans ontstane on zekerheid met betrekking tot de uitvoering van Limggadjati ten spoedigste een 'einde zal twterden gemaakt, Wijzend op de niet te onderschatten moeilijkheden, voor beide staten voortvloeiend uit een verder voortduren van de zweven de situatie. De mogelijkheid bestaat, dat de adviezen in Den Haag mondeling zullen Worden toegelicht door be paalde regeringspersonen van bei de staten, die 'dan naar Nederland zouden reizen. Geheel los hiervan staat het voornemen "Van enkele Oost Indo nesische ministens om een kort be zoek aan Nederland' te brengen. Waarschijnlijk zal het kabinet he denmorgen in extra zitting bijeen komen, om dit advies te bespreken. Eerst daarna zal werden bepaald, of het advies geheel, of ten dele openbaar zal Worden gemaakt. De regering heeft inmiddels het advies van de Commissie Generaal ontvangen. Uit Den Haag word en geen verdere inlichtingen hierover verstrekt. Sjahrir heeft verklaard dat hij in de huidige situatie geen reder» voor oorlog in Indonesië ziet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1