Melkhygiëne HINDERWET Kosteloze koepok-inenting en her-inenting Het is van groot belang voor de volksgizondheid dat bij het winnen, de verdere behandeling en het ge bruik van de melk, een grote mate van zindelijkheid in acht wordt ge nomen. De melk is een bij uitstek geschikte voedingsbodem voor het snei voortkweken van vele ziekte verwekkende bacteriën, zoals tuber- kelbacterie, mond- en klauwzeer, dysenterie, typhus, paratyphus. nier- ontsteking (de bacteriën'hiervan ver oorzaken bijde mens een keelont steking) en verschillende andere pathogene organismen. Vooral op het platte land is men vaak niet genoeg doordrongen van de noodzaak de melk te koken vóór het'gebruik. Men kent vaak de boer die de melk levert en men is gauw geneigd een te groot ver trouwen te hebben in diens zinde lijke werkwijze bij de melkwinning. Moge hier echter met nadruk ge zegd worden, dat deze zindelijk heid in geen enkel opzicht enige waarborgen biedt omtrent het niet voorkomen van schadelijke en ziek te-verwekkende organismen in de melk. Met alle respect voor de werkwijze van de desbetreffende boeren, wil ik er op wijzen, dat bij de verdere behandeling van de melk de kans op infectie met scha delijke ziektekiemen zeer groot blijft. Het volgende voorbeeld moge U dit duidelijk maken. In Engeland heeft een uitgebreid onderzoek plaats gehad naar de aanwezigheid van bacteriën in meng- melk, zoals deze aan de fabriek door de gezamenlijke boeren werd afgeleverd. Dit onderzoek wees uit dat de melk voor 100 pet. wast besmet met tuberkelbaoteriën; voor 100 pet. met bacteriën van de nier ontsteking; voor 90—100 pet. met bacteriën welke een huidziekte ver oorzaken. Vele andere bacteriën kwamen in meerdere of mindere mate voor. Zelfs de modelmelk van de modelboerderij „Oud-Bussum", waar men volgens medische voor schriften personeel en melkvee re gelmatig controleert en waar men volgens de modernste hygiënische voorschriften te werk gaat, zullen, van tijd tot tijd een aantal ziekte kiemen in de melk voorkomen. Echter is de controle op deze melk van dien aard dat zij geen na delige invloed zal hebben op haar verbruikers. Door het geven van melkcursus- sen, alsmede door het meer toe passen van electrisch melken, is men in staat op hygiënische wijze de melk te winnen, waardoor het gevaar van schadelijke organismen zo veel mogelijk wordt beperkt. Men móet echter bedenken dat de melkeontröle aan de zuivelfabrieken een hoeveelheid van pl.m. 1000 bac teriën van een bepaalde soort (n.l. bacterium coli) nog toelaat, hetgeen U demonstreert dat deze .melk geenszins bacterie-vrij is 1 Het is voor de producent be langrijk te weten dat het apart opvangen van de eerste stralen melk een zeer gunstige invloed heeft op het bacteriegehalte. Deze eerste melkstralen bevatten in verhouding de meeste bacteriën, daar 'de laat- sten zich voornamelijk in de uier holte van de koe bevinden en zich met de melk nu naar buiten laten voeren. Het is niet voldoende deze eerste stralen op de grond uit te melken, doch men dient ze apart op te vangen en te verwijderen, langs een afvoer van afvalstoffen1. Het goed wassen van de handen vóór het melken, evenals het was sen van de uier van de koe, is eveneens een zeer belangrijke fac tor, welke maar al te vaak wondt veronachtzaamd. Het reinigen van het melkgerei dient regelmatig met kokend water en soda te geschie den. Moge bovenstaande zowel pro ducent als verbruiker ertoe aan sporen de grootst mogelijke zinde lijkheid te betrachten bij de be handeling van de melk. Moge spe ciaal de verbruiker zich ernstig rekenschap geven van de geivaren en nadelen, verbonden aan het ge bruik van rauwe melk. L. H. RECHTSZAKEN Ex-burgemeester voor het tribunaal Op 10 Juli zal voor het tribunaal te Goes de 81-jarige oud-burgë- meester van St. Maartensdijk, J. J. Polderman, die beschuldigd is van sympathiserend lid te zijn geweest van de N.S.B. en van een pro-Duitse gezindheid, terecht staan. Tribunaal Zierikzee Uitspraken van Dinsdag 17 Juni. G. d e Witte te 's Gravenpolder, internering gelijk aan bewaring van 25 April 1945 tot 17 Juni 1947. K. J. van Ast te NaordgouwC, internering gelijk aam bewaring van 8 Mei 1945 tot 1 September 1945 en van 14 December 1945 tot 17 Juni 1947, alsmede ontzetting rech ten. W. J. B o o g a a r t te Poortvliet, internering gelijk aan bewaring van 11 Augustus 194(5 tot 2 Januari 1946; verbeurdverklaring van het vermogen beperkt tot een bedrag van f 5000,— en ontzetting rechten. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE. Blijkens de laatste volkstelling telde deze gemeentu 1635 inwoners; tijdelijk verblijven in deze gemeente 110 personen (59 m. en 51 vr.). Het aantal manne lijke personen bedroeg 822, vrouwe lijke 813. 451 woningen werden ge registreerd, w.o. 32 nood- en zo merwoningen. Het aantal huishou dens in woningen bedroeg 421, ter wijl 27 in andere bewoonde ruimten verbleven. 17 alleenwonende per sonen werden geregistreerd. NIEUWERKERK. Vrijdagavond 1.1. (werd in het gemeentehuis de eind- vergadering gehouden van het plaat selijk H.A.R.K.-comité, Waarbij1 bijna alle leden benevens die burgemees ter tegenwoordig Waren. De secre taris bracht verslag uit vam de to taal ontvangen goederen', Welke door verschillende instanties aan onze gemeente zijn gezonden. De penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Na aftrek van vrachten en verdere onkosten bleek dat no;g! een bedrag van f 163(5,75 aan het Provinciaal Comité kon worden af gedragen. De burgemeester dankte het Comité voor het vele werk door hen in deze verricht. BRUIN1SSE. De Nationale Reclas- eeringscollecte bracht alhier f 69,97 op. In de Week vató 9 tot 14 Juni Werden alhier aangevoerd ongeveer 18000 tonnen mosselzaad, meest voor teelt op eigen percelen. Het is nog steeds hetzelfde grote zaad, nieuwe banken Werden nog niet ontdekt. Enkele vrachten wierden verkocht f 1,50 per ton. De gestadige wederopbouw der gemeente en het herstel der door het oorlogsgeweld toege brachte zware slagen weerspiegelt zich ook in het toenemend intwlo- nertal onzer gemeente. Op 1 Januari 1946, toen ieder geacht kon Worden terug te kunnen zijn van de evacu atie, bedroeg het aantal inwoners 1748, een jaar later op 1 Januari 1947, 2095 en thans bij de volks telling 2126. Het ziet er naar uit, dat het vooroorlogse peil van plm. 2500 inwoners, wanneer straks de woongelegenheid zal Worden uitge breid, binnen enkele jaren Weer zal zijn bereikt. De volkstelling gaf alhier de volgende aanwijzingen betreffende de godsdienstige gezindte der in woners. Ned. Herv. 1383, is 65 pet; Ger. Gemeente 409, is 19 pet. Ger. Kerk 195, is 9 pet.; Oud Ger. Kerk *87, is 4 pet. Vjerdejr 4 Chr. Ger.; /6 R. K.19 Christen Gemeente; Vrij Evangelisch 4; Katholiek Aposto lisch 5; terWijl 14 personen opga ven tot geen enkele richting te behoren, totaal van deze kleine groepen dut 3 ^>ct. KERKNIEUWS Ger. Gemeente. Tweetal te Brui- nisse: Ds. L. Rijksen te Leiden en Ds. Chr. van de Wocstijne te Rid derkerk. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van A. F. SCHIETTE- KATTE, broodbakker te Zierikzee, orr. in het perceel, kadastraal be kend in sectie B, nr. 1297, een; bakkerij met electro-motor van 21/2 p.k. te mogen uitbreiden, door hen is INGEWILLIGD. Zierikzee, 11 Juni 1947. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, SCHUURBEQUE BOEIJE. De Secretaris, F. NAEREBOUT. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de ge meente-geneeskundige, belast met de vaccinatie, op ZATERDAG 21 JUNI 1947, des namiddags van 5 tot 6 uur, in de bodekamer ten Stad- huize, gelegenheid zal geven tot de kosteloze koepokinenting en her inenting. De geneeskundige verzoekt met aandrang zorg te dragen, dat de beide bovenarmen der in te enten kinderen 'en volwassenen goed ge wassen zijn. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, da,t in verband met de ziekteverschijnselen van het cen traal zenuwgestel bij kinderen, die kort tevoren tegen pokken waren ingeënt, het gebleken is, dat kin deren, die tot dusver waren in geënt op de leeftijd tussehen 4 maanden en 2 jaar, in het alge meen weinig hinder van de be werking ondervonden. Men wordt verzocht het trouw boekje mede te brengen. Zierikzee, 17 Juni 1947. Burgemeester ien Wethouders voornoemd,- SCHUURBEQUE BOEIJE, Burg. F. NAEREBOUT, Secr. Gemeenteraad Renesse Vergadering van de Gemeenteraad op Vrijdag 13 Juni. Voorzitter bur gemeester W. H. Scholder. Aanwezig alle leden. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten, opgelegd door Ged. Staten wegens noodlijdendheid, in houdende dat iedere bewoner van een huls waarlangs de ophaaldienst komt f 3,moet betalen, wordt In zover aangenomen, dat voor on- en minvermogenden, en zij wier inkomen dus in het algemeen beneden de f 1000,— per jaar blijft, op een daartoe door hen in te dienen ver zoek ontheffing diet verplichting ver leend wordt. Met f 3,— is bedoeld de jaarlijkse bijdrage. Een voorstel van B. en W. om de gemeentewerk man per 1 Juni 1947 in vasten dienst Ban te stellen, wordt met alg. stem men aangenomen. Eveneens wordt vastgesteld wedde en pensioengrond slag van de burgemeester. Een voor stel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening voor een jaar ad f 45000,rente 1 7/8 pet., provisie 1/4 pet. wordt aangenomen De huur van de onderwijzerswoning wordt 3 jaar verlengd. Over een voorstel van B. en W- tot verlenen van machtiging aan dit college, in gevolge artikel 212 der Gemeentewet van de bevoegdheid van de Raad, als bedoeld artikel 172 der Gemeen- wet, wordt uitvoerig gesproken. Tenslotte wordt aan het voorstel de bepaling toegevoegd, dat deze machtiging voor 1 jaar tegelijk zal gelden. Dit voorstel wordt aange nomen 4-3 (de Roo, Hogerland, Westhoeve). Hieruit vloeit o.a. voort, dat de Raad de bevoegdheid voor verhuur van gemeente eigendommen (woningen) delegeert ingevolge art. 212 der Gemeentewet aan B en W. Een voorstel van B en W., in ver band met het schrijven van Ged. Staten, om het aantal te bouwen woningen van 12 op 16 te brengen met rijkssubsidie ingevolge de Wo ningwet, waardoor de wegaanleg, die voor 12 woningen aan de ge meente f 9300,zou kosten en thans voor 16 woningen f 6200, waardoor een financieel voordeel ontstaat, wordt met 6 1 stem (de Roo) aangenomen Op voorstel van B, en W. besluit de raad z.h.s. om over te gaan tot onteigening van de benodigde grond voor de bouw van 16 woningen en voor de wegverbetering, evenals om over te gaan tot aanleg, c.q. ver betering. weg en riolering aan de zgn. Lange Achterweg volgens plan van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht. Een gedeelte komt ten laste van dit bouwplan en een gedeelte ten laste van de ge meente, benevens aanleg waterleiding, electriciteit en 2 straatverlichtingslan taarns. Bij de rondvraag Informeert de heer Stevense naar het ingediende ver zoekschrift inzake grenswijziging met Noordwelle. Dit zal door Ged. Sta ten behandeld wordende gemeente Renesse heeft er alleen adhaesie aan betuigd. Verder Informeert de heer Stevense of er gedacht kan worden aan verbetering der trappen. Hier wordt al het mogelijke aangedaan, antwoordt de voorzitter. Op een desbetreffende vraag van dhr. Hogerland antwoordt de voor zitter, dat parkeren aan de voet der duinen aan het einde van de Laan inderdaad verboden Is. Een bord ter waarschuwing, zal worden aange bracht. Verder brengt de heer Hogerland naar voren, dat nu leges betaald moet worden voor verlengen slui tingsuur cafés. Enige verenigingen, in het bijzonder één, zullen hierdoor financieel naBr verhouding zware lasten hebben, temeer daar zij bij gebrek aan andere ruimte op de cafés aangewezen zijn om te oefe nen. Wethouder v. Klooster merkt op, dat men cafébezoek niet moet aanmoedigen, waarop dhr. Hoger land zegt, dat men niet naar het café gaat om te drinken, doch om te oefenen. Dhr. de Roo zegt, dat vooral bij vergaderingen waar een klein aantal personen bijeen is. een en ander te duur is, zodat men alles voor tien uur in de haast afdoet. Dhr. Westhoeve meent, dat als men na 10 uur in besloten kring bijeen is en in een lokaal v. h. café waar niet getapt wordt nB 10 uur, m.l. ook geen leges voor verlenging behoeft te betalen, hetgeen de voorz. beaamt. De voorzitter zegt geen bezwaar te hebben als het sluitings uur met 1 uur verlengd wordt, te meer daar hier alles rustig verloopt. Hierop stelt dhr. Hogerland voor om het sluitingsuur voortaan te brengen op 11 uur, hetwelk voor stel wordt afgewezen met 3-4 (tegen wethouders Krijger, van Klooster, raadsleden \Vesthoeve en Dalebout). Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3