Niet alleen 't chagrijn van de pijn. Het Indische vraagstuk Prof. Romme heeft als zijn me ning over de resolutie van de P. v.d. A. gezegd, dat een hartstoch telijke poging om de vreedzame ont wikkeling niet te doen onderbreken begrijpelijk is. Hij was verder van oordeel, dat „hernieuwd contact'?, als in de resolutie bedoeld, verenig baar moet zijn met de eveneens uitgesproken overtuiging, dat bij verder uitstel de toestand onhoud baar zou worden. De gedachte van arbitrage in te roepen over minder dringende zaken is z.i. onjuist: ar bitrage kan niet aan de orde ko men over voorstellen in strijd met Lmggadjati en botsend met de grondwet. Naar het bereiken van een ver trouwenssfeer moet volgens prof. Romme zeker worden gestreefd, doch z.i. zou het partijdigheid zijh de indruk te wekken alsof de ver trouwenssfeer vooral van Neder landse zijde geschaad zou zijn. Onderwijzers en de dienstplicht Het is niet mogelijk voor het onderwijs In de getroffen gebieden in het algemeen een nog soepeler maatstaf aan te leggen dan die, welke is gegeven in de Beschikking van 9 Mei 1947. Ook kan ander- wijzend personeel niet in aanmer king komen voor vrijstelling van de dienstplicht. De minister van Oorlog is echter bereid in zeer bij zondere gevallen verzoeken om groot verlof, ontheffing uit vrij willig dienstverband of uitstel van eerste oefening in gunstige over weging te nemen. Aan afstuderen- den van H.B.S. en Gymnasium kan geen uitstel van eerste oefening* worden verleend voor het aanvan gen van een nieuwe studie. De minister acht de aanvulling van het tekort aan onderwijzers van zodanig groot belang, dat hij on derzoekt in hoeverre het mogelijk is, ten behoeve van "de ingestelde noodcursus, op dit punt van de be staande regeling af te wijken. K P.M. en JC J L. De Ken. Pakketv. Mij. zal haar buitenlandse lijnen, d.w.z. de lijnen buiten Ned. Indië, overdragen aan de Java-China-Japamlijn. De naam van deze maatschappij zal Java- China-Pakketlijn worden <en de K. P.M. neemt voor 101/2 millioen gul den in het kapitaal deel, w'aartos zij een negental schepen, benevens de vorderingen voor 2 verlaren schepen overdraagt aan de J.C.P.L. De schepen zijn: de Boissevain, Ruys, Tegelberg, Straat Madakka, Straat Soenda, Maetsuycker, Tan- nau, Nieuw Holland en Van Heutsz. Lagere loonbelasting Op 1 Juli wordt een nieuw ta rief voor de loonbelasting van kracht, dat voor een zeer groot deel van de in loondienst zijnde werkers een verlaging zal beteke nen. Zij, die de laagste lonen ver dienen, zullen van de verlaging het meest profiteren. Van de categorie, welke van f 100 tot f 140 per week verdient, blijft de belasting onge veer gelijk. Van hen, die meer sa laris ontvangen, zal de fiscus een zwaarder offer gaan vragen. Minis ter Lieftinck heeft de vrijgezellen niet vergeten en ook zij komen cr bij de nieuwe regeling, binnen zekere grenzen, gunstiger af. Meevaller yoor Tiel Tegen het einde vam de oorlog hebben de Duitsers Tiel geëvacu eerd. De bewoners moesten in grote haast vertrekken en zij mochten haast niets meenemen. Toen de stad verlaten was, hebben de maffen, zoals gebruikelijk, alles weggehaald wat van hun gading was. Toen de Tielenaren na de bevrijding naar hun haardsteden terugkeerden, von den zij een lege stad, met lege Ingezonden Mededeeling Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen gaf. Iedere morgen de kleine dosis KrusChen maakt den ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed snel ler stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, werden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. woningen, lege kluizen en lege win kels. Aanvankelijk dacht men, dat alles voor goed verdwenen zou zijn, maar de waarnemende commissaris van politie, de heer Suér, liet het er niet bij zitten. Na lang speuren heeft hij voor een waarde van ruim 21 millioen gulden weten te achter halen. Voor het grootste gedeelte bevond het geroofde zich in de Noordelijke provincies. Teruggevon den zijn bontjassen en schilderijen, tapijten, meubelstukken, effecten, postzegelverzamelingen, fototoestel len voor meer dan vier toin aam geld. Uit het achterhaalde geld wordt thans ruim 64 procent uitgekeerd van het bedrag, dat de gedupeer den destijds op hun schade-em- quête-formulier hadden vermeld. Triest familiedrama Twintig jaar gevangenisstraf, met aftrek v.an preventieve hechtenis en verlies van beide kiesrechten voor het leven, eiste de advocaat-fiscaal van de Rotterdamse kamer van het Bijzondere gerechtshof tegen een 45-jarige vrouw, die haar man, die communist was en illegaal werk deed, aan de Landwacht te Leiden en de S.D. te Rotterdam vernield. De man w'erd, in Augustus 1944 te Leiden door de Duitsers gear resteerd en in September doodge schoten. Een zoon en dochter van de ver dachte w;aren door de verdediging opgeroepen, maar beriepen zich op het verschoningsrecht. De verloofde van de 'dochter verklaarde bij' de P.R.A. aangifte te hebben gedaan van het door zijn a.s. schoonmoe der gepleegde verraad. Uitspraak 30 Juni. Miarka-vriendenkring In het gebouw* Frankendaal te Amsterdam is een 'drukbezochte ver gadering gehouden van de Miarkar vriendenkring. Gelijk bekend, heb ben de Nederlanders, die tijdens de oorlog gedwongen in Duitsland te w*erk waren gesteld, veel steun on dervonden van de Duitse kapelaan Miarka te Berlijn, die de slavenar beiders om zich heen veTzameldie en hun de geestelijke steun verleende om de beproevingen het hoofd te bieden. Er ontstond op deze wijze een kring van Nederlanders, 'die een eigen bibliotheek hadden, een eigen koor en een toneelgezelschap en die van Duitse burgers een behan deling mocht ondervinden, die wel verre afweek van die der Nazi-beu len. Met dankbaarheid blijven deze Nederlanders, ook na hun bevrijding uit de Nazi-hel zich deze goede Duitsers herinneren. Reeds in Sep tember 1946 heeft men moeite ge daan kapelaan Miarka naar Neder land te doen komen, doch de Rus sische bezettingsautoriteiten gaven hiervoor geen toestemming. Een telegram werd aan de mi nister van binnenlandse zaken ge richt met het verzoek zodanige maatregelen te nemen, dat particu liere hulp in de vorm van voedsed- pakketten kan worden gegeven aan die Duitsers, die de Nederlanders in hun moeilijke tijden niet in de steek hebben gelaten. Kampeervreugde De stichting „Kampvreugd", in gesteld door de Nederlandse Jeugd gemeenschap, is het gelukt zeven terreinen in beheer te krijgen, wel ke thans zotnder enig winst-oog merk Worden geëxploiteerd. Deze terreinen zijn gelegen te Hilversum, Austerlitz, Oldebroek, Hosnderlo, Odoorn, Vlieland en Terschelling. Toegang tot deze ter reinen hebben groepen uit de jeugdorganisaties en groepen niet- geoirganiseerde jeugd onder leiding, kampeerders in gezinsverband en zelfstandige kampeerders, mits voor zien van een geldige kampkaart van de Nederlandse kampeerkaarten cen trale, Parkstraat 18-20 te 's-Gra- venhage. Voor groepen is het vol doende, dat (de leiders van deze groep voorzien zijn van een leiders- kaart. Op de Kampvreugdterreinen zijn tenten aanwezig, wfelke tegen ©e!n lage vergoeding kunnen wor den gehuurd. Die Stichting „Kamp- vrsugd" hoopt in de nabije toekomst •sen net van kampeerterreinen door het gehele land te kunnen inridhten, Waarmee het een practisehe bij drage wil leveren aan die herop bouw* va|n het zozeer geteisterde jeugdwerk. Kampen's nieuwste bezienswaardigheid Sinds Kampen's op een na laatste^ raadsvergadering, of liever sinds bijna de gehele Nederlandse, en zelfs 'de buitenlandse pers, zich met de daar gevoerde strijd om de plantsoanbankjes heeft bemoeid, be zit de goede, oude Hanzestad een nieuwe bezienswaardigheid naast zijn poorten en oude gebouwen. De toeristen, die per boot of per trein over de stad Wiorden uitgestort, spoeden zich naar het plantsoen 'en aanschouwen in verrukking de groengeverfde bankjes, die ternau wernood aan het mislopen van hun carrière ontsnapt zijn. Jan en Griet Willen beslist op zo'n bankje ge kiekt Worden, in „aanstootgevende houding". (Nou, bet-viel nog wiel mee). De V.V.V. vaart er w*el bij. Deviezenknoeiers berecht Enige weken geleden zijn, na, een onderzoek der Centrale fiscale op sporingsdienst, gearresteerd de 70- jarige J. J. B. J. B. en drs. C. P. P., bankier te Zaltbommel, die be middelend optrad om zijn cliënten, indien zij een buitenlandse reis moesten, maken, aan vreemde valuta te helpen tegen woekerprijzen. In totaal ging bet om 35.000 gulden, die op deze clandestiene manier als een soort privé clearing lm vreemde valuta is omgezet. B. werd tot 6 maanden, met af trek en P. tot 6 weken, met af trek veroordeeld, hetgeen voor deze laatste betekent dat hij weer op vrije voeten komt. Piecks beroep verworpen Tegen Carel Pieck, de voormalige directeur-generaal van de Winter hulp, is voor de Bijzondere raad van cassatie bevestiging van het vonnis van het Bijzondere gerechts hof in Den Haag geëist. De pro cureur-fiscaal concludeerde tot ver werping van het beroep van Pieck en vorderde acht jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 14 Juli. Baltische zusters Te Venlo kwamen Maandag een 30-tal meisjes uit Letland aan, die in ons land een nieuw vaderland RADIO-PROGRAMMA Donderdag 19 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 ochtendrhythme; 8.45 strijkorkest; 9.15 morgenwij ding; 9.30 concert9.45 arbeidsvi taminen; 10.30 van vrouw tot vrouw 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 vergeet u het iniet; 11.20 gram.; 11.45 familieberichten; 12 piano; 12,35 gram.; 1 nieuws; 1.15 Virtu- oso-sextet; 1.45 B.B.C.-koor; 2 voor de vrouw1; 2.20 grant.; 3 voor zie ken en gezonden4 u kunt het geloven of niet; 4.05 graml.; 4.15 de camera loopt; 5 A.V.R.O. kalei- dascoop; 5.20 de vacantie komt in zicht; 5.30 the Skymasters; 6nieuws 6.15 sportpraatje; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 radiostrip no. 22; 7.10 gram.; 7.15 radio volksmuziekschool 7,45 R.V.D.8 nieuwls; 8.05 repor tage; 8.15 kamerorkest; 9 klank beeld; 9j50 Tipica orkest; 10.20 orgel; 10.45 vrouwen en drank; 11 nieuws11.15 dansmuziek; 11.45 12 swing-muziek. HILVERSUM II (415 M.) 7 inieuwS; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 gram.; 9,30 be richten; 9.50 gram.; 10 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 orgel; 11 de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12^0 Vaudeville-orkest; 1 nieuws; 1.15 Kath. nieuws; 1.20 Wlelk boek?; 1.25 Vaudeville-orkest; 1.45 voor de vrouw'; 2 Cinderella-ensemble; 2.40 causerie; 3 viool en piano; 3.30» gram.: 4 bijbellezing; 4.45 piano; 5.15 koperkWartet5.50 Rijk over zee; 6 marinierskapel; 6.45 gram.; 7 nieuwls; 7.15 Hoe staat het in Indië?; 7.30 actueel geluid; 7.46 gram.; 8 nieuws; 8.05 parelende klanken; 9 orgel; 9.30 de vaart der volken; 9.50 met band en plaat; 10.30 nieuwS; 10.45 avondoverden king; 11 Nederlandse muziek; 11.30 12 gram. trachten te vinden. Hun geboorte land trekt niet meer nu het Sovjet- Republiek is geworden. Het zijn de voortrekkers van een groter con tingent, dat, als de proef slaagt, de Hollandse nationaliteit zullen verwerven. Van Venlo zijn ze onmiddellijk doorgereisd naar Amsterdam, waar er 23 te werk zullen worden ge steld in het Wilhelminagasthuis en ide 7 anderen, die R.K. zijn, in het O.L. Vrouwengasthuis. Een 7-tal Amsterdamse fruithan delaren, dat de kersen te duur ver kocht, is veroordeeld1 tot f 50,— boete en een Week sluiting van hun bedrijf. De staking van de haven arbei ders in Amerika breidt zich voort durend uit. „Geen contract, >dain ook geen Werk", luidt het uitgegeven parool. Het N.V.V. heeft een communiqué uitgegeven, -waarin van de Neder landse en Republikeinse regeringen Wordt gevraagd niet te dreigen met geweld en alles in het Werk te stel len om tot een vergelijk te komen. De Duitse veldmaarschalk Milch is als oorlogsmisdadiger tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld1. Te Bloemendaal heeft de 27-ja- rige D. uit Amsterdam een moord aanslag gepleegd op een verpleeg ster van bet prov. ziekenhuis te Santpoort. Revolverschoten ketsten, daarna sloeg bij de verpleegster op het hoofd. Zij werd in het zieken huis opgenomen. Op de weg tussen Hoogerheide en Ossendrecht, ter hoogte van het Sterrenbos, is de motorrijder H. van der Holst uit Bergen op Zoom met zijn motor uit de bocht gevlo gen. Hij kwam in de sloot terecht en werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij een half uur later ter'plaatse overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2