ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Marge tussen twee mogelijkheden WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG 18 JUNI 1947 No. 15617 101e Jaargang ABONNEMENT Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het uitzonderlijk gewicht van het door Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken ge opperde plan, nodigt uit, op deze plaats andermaal hierop terug te komen. De reactiie in de wereldpers op de mogelijkheid van deze grootscheepse ondersteunings actie voor Europa, zijn veelsoortig geweest. Sommigen zien in het plan op zichzelf fwel positieve elementen, maar huiveren voor daadwerkelijke steun, daar zij vrezen, dat slechts een toespitsing van de tegenstelling tussen Oost en West er het logisch gevolg van zal zijn. Anderen gaan reeds bij voorbaat van de gedachte uit dat Rusland zich met dit plan niet zal inlaten, waardoor een groot deel van het nuttig_ effect verloren zal gaan. Zakelijk geredeneerd zijn er twee mogelijkheden, Rusland doet mee, of Rusland doet niet mee. In het ene géval 100 pet. succes, in het andere 100 pet. mislukking te ver onderstellen, lijkt ons een té een voudige voorstelling van zaken. Eer der schijnt er tussen heide moge lijkheden een marge te liggen, die een gunstig resultaat, zo al niet zeker, dan toch zeer waarschijnlijk maakt. Marshall heeft ziich in zijn uitspraken aan geen enkele beper king gebonden. Hij wil „heel Euro pa iö zijn plan betrekken". Europa dus met Rusland en de satelliet staten. Gaat Moskou hierop in, dan is er economisch een brug tussen Oost en West geslagen, waarop la ter Wellicht twee ideologieën, zij het dan ook met alle reserves, een ontmoetingspunt kunnen vinden. De mogelijkheid schijnt intussen zeer gering, dat Rusland zich in het „web van het Amerikaanse dol larkapitaal zal laten vangen". Zo natuurlijk wordt het Amerikaanse plan van gindse zijde uitgelegd. On der de druk van. de economische nood in de Sowijet-Unie, is echter veel mogelijk en wellicht dat de Russische kat, om der wille van de smeer, bereid is deze Amerikaanse kandeleer te likken. Zij het dan ook, zander maar een ogenblik eigen doelstellingen uit het oog te ver liezen. a 1 is dus de mogelijkheid zeer groot, dat de Russen in het plan, een met grote listigheid opgestelde fuik zien, daarmede is het plan nog niet verdoemd. Het is immers dui delijk dat Rusland zeer wel ge baat is met een versteviging van de West-Europese economie. Van zelfsprekend verwacht Amerika ren te van het in Europa gestoken ka_ pitaai. Weliswaar niet in de vorm van de gebruikelijke jaarlijkse af lossing, maar middels herstel van de Europese markt, die gaarne de Amerikaanse producten zal opne men. Van deze omstandigheid kun nen evenwel de Russen mede profi teren. De economische moeilijkheden van de U.SS.R. zijn zo groot, dat men er vaak toe neigt de wispelturig heid van Moskou voor een niet ge ring deel hieruit te verklaren, ook al vormt het politiek opportunisme de hoofdoorzaak. De vraag is nu of de Russen deze zeldzame kans, hun handelsbetrekkingen met de rest van Europa te intensiveren, zullen laten schieten. Gezien de vele moeite die zij zich getroosten om, b.v. vanuit hun bezettingszone, weer met West-Europa contacten te leg gen (Leipzjger Messe), lijkt dit al zeer onwaarschijnlijk. Zonder enige overdrijving mag men dus zeggen, dat Marshall's plan het beste is, dat onder de gegeven omstandigheden, te berde kon wor den gebracht. Het bevat redelijke kansen om de snelheid1, waarmede de verhouding tussen Oost en West achteruit vliegt, af te remmen, ter wijl West-Europa in de gelegen heid 'wordt gesteld, uit de econo mische ontreddering zich te ver heffen tot nieuwle welvaart. Waar thans allefwege de initiatieven wor den genomen om tot verwerkelij kingen van Marshall's plan te ko men, blijkt, dat de wegebbende hoop in Europa, een nieuwe, krachtige injectie beeft gekregen. Hoover over Amerika's economie De vroegere president der V.S., Herbert Hoover, heeft in een brief aan senator Styles Bridges te ken nen gegeven, dat de V.S. te veel uitvoeren en door het bevoorraden van Europese landen, welke door de oorlog getroffen zijn, hun eigen economische stabiliteit in gevaar brengen, Amerika moet Zijn produc tie opvoeren of zijn consumptie be perken. Wil men de Europese lan den blijven helpen, dan moeten de Amerikanen, ten einde hongersnood in Europa te voorkomen, zelf be scheidener eisen gaan stellen. Churchiil de taaie Winston Churchill, die deze Week een operatie beeft on dergaan, verbaasde zijn dok toren, door reeds 24 uur na zijn behandeling rechtop in zijn bed te zitten en de krant te lezen. Hij had de zuster al om een sigaar gevraagd, maar de medici hebben het rook verbod voor de oud-premier tot Woensdag gehandhaafd. Volgende week Zaterdag mag Churchill Weer naar huis te rugkeren. Sowjetunie beschuldigt Engeland De Sowjet-Russische autoriteiten hebben in een te Moskou uitgegeven communiqué, waarin althans in één opzicht bewoordingen worden ge bruikt, die zelden in diplomatieke taal worden gebezigd, Engeland be schuldigd van inmenging in de in terne aangelegenheden van Honga rije. Het communiqué maakt gewag van de bijeenkomst, welke verleden week Dinsdag tussen Molotof en Peterson, Brits ambassadeur in de Sowjet-Unie, heeft plaats gehad, maar spreekt niet over hun tweede onderhoud, dat Zaterdag schijnt te hebben plaats gevonden, maar waar over gezaghebbende kringen te Lon den op het ogenblik nog geen be vestiging hebben ontvangen. Ook zwijgt het communiqué over het Britse verzoek om de documenten, over de voorgeschiedenis van het aftreden van Nagy, in overeenstem ming met de bepalingen van de overeenkomst der bestuurscommis sie ter beschikking te stellen aan de Britse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad. Nazi-activiteit over heel de wereld In Zuid-Zwtedetn is een Nazi-com plot ontdekt, Waarbij een Zweed en een Duitser werden gearresteerd'. Zij hielden zich on Ledig met het vervaardigen van valse passen Voor S.S.-lieden, die naar Zuid-Amerika wilden emigreren. Bovendien ver spreidde het complot Nazi-propa- ganda-materiaal, waarbij de „deug den" van het Germaanse ras op de voorgrond Wierden gesehoven. Niet alleen iin Zweden, doch ook in Zwitserland zitten de NaizJi's niet stil. Duizenden hunner komen, daar bijeen om plannen iop te stellen voor een herleving van het fascis me. Zij beschikken lover de fondsen van d>e Nazi's die bij de Zwitserse banken gedeponeerd zijn. In Zuid-Amerika blijft Argentinië bet Nazi-centrum dat 99.000 Duit sers omvat. Al deze organisaties hebben ten1 doel opnieufwi een po ging te Waigen de wereld te over heersen. Stormsein blijft: Weest op u!wi hoede! Razzia's in Brussel Do laatste dagen zijn door de Brusselse politie verscheidene raz zia's in Joodsche kringen uitge voerd. Dezte razzia's zouden ver band houden met de aanhouding san de Belgische grens van de twee dragers van de „bombrieven" van de Joodse Stemgroep. Bij een opzienbarende inval in een groot restaurant aan de An- spacblaan te Brussel, werden Vele Joden gearresteerd. Na ondervra ging in het paleis van justitie wer den verschillende personen in ver zekerde bewaring gesteld. Sombere vooruitzichten graan- en rijstproductie De wereldvoorraden en de pro ductie van broodgraan en van rijst zal in 19471948 waarschijnlijk nog een groter tekort opleveren dan dit jaar het geval was, verwacht men in kringen van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworganisaties der Verenigde Naties. Om deze uiterst moeilijke situatie het hoofd te kunnen bieden, zijn de 52 bij de F.A.O. aangesloten' landen uitgenodigd voor een spe ciale graanconferentie, die op 9 Juli a.s. te Parijs zal worden gehouden. Op deze conferentie zullen aan bevelingen gegeven worden aan de regeringen voor de wijzen en de middelen om de grootst mogelijke voorraden aan te leggen uit eigen oogst, opdat de thans jaarlijks te rugkerende moeilijkheden in de laat ste maanden voor de nieuwe oogst ondervangen kunnen worden. Zo wel importerende als exporterende landen zijn voor deze conferentie uitgenodigd. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 18 Juni: Heldere nacht met weinig wind, overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-Oo6t, bijna overal Zonnig weer, later in het Westen toenemende bewolking vooral in de hogere niveau's, over wegend droog, iets hogere tempe ratuur. 18. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 3.38, onder 21.07. NieuWe Maan 22.26. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 18. 2.36 v.m 15.07 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Brood twee cent goedkoper Naar de Nieuwe Courant ver neemt, is bij de minister een voor stel aanhangig gemaakt otn de broodprijs met twee cent te ver lagen. De beslissing valt spoedig. Twee vleesloze dagen De minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat voor het hotel- en restaurantbedrijf, zomede voor de z.g. broodjeswinkels, twee vleesloze dagen per week worden Ingesteld, t.w. de Dinsdag en de Vrijdag. Dit houdt in, dat het voor het publiek op deze dagen niet mogelijk zal zijn maaltijden en broodjes te bestellen met vlees, omdat het de eigenaar van een hotel, restaurant of broodjeswinkel verboden is op die dagen vlees c.a. te serveren. Deze maatregel houdt verband met het streven bij de huidige moeilijk heden in de vleesvoorziening het gebruik, waar mogelijk, zoveel als het kan, te beperken. Een gekleed zijden imprimé japon netje in zwart, wit en verschillende nuances blauw. Typisch modern zijn dc driekwart mouwen, de vierkante halsuitsnijding en de kleine draperie over dc heupen. APA P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1