ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Hongarije's huidige binnenlandse moeilijkheden DINSDAG 17 JUNI 1947 No. 15616 101e Jaargang ABONNEMENT Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. De Russische voorzitter van de geallieerde bestuursraad voor Hon garije heeft het Amerikaanse pror test t.a.v. de laatste gebeurtenissen in Budapest, die tot een wijziging in de Hongaarse regering hebben geleid, van de hand gewezen. De regeringscrisis is, volgens Rus sische lezing, veroorzaakt doordat Nagy geweigerd heeft, op verzoek van zijn regering en zijn partij, naar Hongarije terug te keren. In de nieuwe regering zijn de porte feuilles op dezelfde wijze als voor dien gebruikelijk verdeeld en de meerderheid der bevolking schonk de nieuwe regering haar vertrou wen. Van een Russische inmenging is volgens de Rus geen spTake. Daarmede is de onder-minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten het niet eens. Rusland voert volgens hem in Oost-Europa een politiek die in strijd is met het verdrag van Jalta. Moskou zou de Oost-Europese volken economisch van het Westen willen afsnijden en ze dwingen zich naar het Oosten te oriënteren. Wat op het Hongaarse politieke toneel voorvalt, moge incidenteel belangwekkend schijnen, het blijft echter marionettenspel. Zonder voor uit te lopen op conclusies, die later getrokken moeten worden, kan thans reeds worden vastgesteld, dat het scenario voor het Hongaars ma rionettentheater in Washington en Moskou, zo niet geschreven, maar dan toch zeker geïmproviseerd' wordt. Herstel van Europa's economie evm, de Britse minister van buitenlandse zaken, gaat he den naar Parijs om daar met Bi- dault, zijn Franse collega, Mars hall's plan tot herstel van de eco nomie van Europa te bespreken. In middels is een tweede verklaring van Marshall verschenen, waarin; deze te verstaan geeft, dat het in de bedoeling ligt geheel Europa, met inbegrip van Rusland, in de voorgestelde'hulpactie te betrekken. Daardoor zijn, volgens Bevin, alle misverstanden opgeheven en duide lijk geworden, dat het nieuwe Ame rikaanse plan geen ideologisch ka rakter draagt. In het licht van de recente ge beurtenissen in Hongarije schijlnt ook de rede van president Truman te Ottawa, waarin hij verklaarde alleen Amerikaanse steun te willen geven aan die landen, die het recht op zelfbestuur van andere landen respecteren en in vrede met hen' willen samenleven, zonder druk op hen uit te oefenen moeilijk in overeenstemming te brengen met een Europese hulpactie, waarvan ook Rusland zou profiteren. Belangrijker nog dan dit alles: men vraagt zich af, of er werkelijk enige kans bestaat, dat het Ameri kaanse Congres in zijn huidige-stem- ming bereid zou zijn gelden be schikbaar te stellen voor een dol larregen, die gelijkelijk op West en Oost-Europa terecht zou komen. Op zijn minst verwacht men der halve, dat het Amerikaanse aanbod', wanneer het eenmaal concrete vorm heeft aangenomen, zeker openlijke of bedekte politieke voorwaarden zal inhouden, die voor Rusland en zijn satellieten wel eens onaanne melijk zouden kunnen blijken, zodat de voorgestelde hulpactie daarmede in de practijk toch weer op een| steunprogramma voor West- en' Z.- Europa zou neerkomen.. Vliegtuigrampen eisen vele doden In de laatste dagen van de vorige week zijn er drie vliegtuigongeluk- ken gebeurd, die te zamen meer dan 68 slachtoffers hebben geëist. Een Skyfmaster van de Capital Airlifries is Zaterdag iin de vroege ochtend bij Leesburg in "Virginia (V£.) tegen een berg te pletter gevlogen. Alle vijftig inzittenden kwamen om het leven. Een Amerikaans militair vlieg tuig vloog Zondagochtend vroeg bij Springfield in Vermont (V.S.) even eens tegen een berg. Hierbij vonden acht mensen de dood. In Indo-China zijn tien personen om het leven gekomen toen een Jumkersvliegtuig neerstortte. Daar het aantal vliegrampen on rustbarend groot wordt, heeft pre sident Truman Zondag eön uit vijf leden bestaande raad van deskun digen benoemd, die een onderzoek moet instellen naar de veiligheid bij het vliegwezen. Een tweede nota aan de Republiek U»t berichten, welke uit door gaans zeer goed geïnformeerde bron uit Batavia kamen, blijkt, dat de oplossing voor moeilijkheden in Indië vermoedelijk in het zenden van een twieede nota van de Repu bliek, maar dan één, waarin slechts enkele concrete vragen worden ge steld, waarop de Republiek binnen korte termijn miet ja of neen dient te antwoorden, zonder opnieuw' op zijwegen af te dwalen. Nationalisatie van de Nederlandse Bank De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden het ontwerp van wiet inzake de nieuwe bepalingen van het statuut van de Nederlandse Bank N.V. Ge lijktijdig is ingediend het hiermede samenhangende wetsontwerp ter re geling van de eigendomsovergang op de staat van de aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bank, m.a.w. inzake de nationali satie van de Nederlandse Bank N.V., welk ontwerp mede ondertekend is door de minister van Justitie. Het doel, dat met de nieuwe Bankwet wordt beoogd is dat we gens de overgang van de aandelen van De Nederlandse Bank de wen selijkheid naar varen is gekomen, de vooorzieningen te herzien en waar nodig aan die nieuwere denk beelden omtrent geld- en ciirculatie- bankwiezen aan te passen. Boven dien stelt de minister voor, de Bankraad te vervangen door een gelijknamig college van breder op zet. Het algemeen nut van de naas ting van de aandelen van De Ne derlandse Bank N.V. wordt gemoti veerd, aan de hand van het gewij zigde karakter van de positie van de bank onder de huidige tijds omstandigheden. Door de groei van het op commerciële doeleinden in gestelde bajikwiezen en door de hier mede gepaard gaande Wijziging in de economische samenstelling van ons land verkreeg de Nederlandse Bank meer ien meer het karakter van een centrale bank, waarop de andere bankinstellingen vopr het waarborgen van haar credietw'aar- digheid in tijden van crisis konden terugvallen. Resolutie over de Indonesische kwestie De partijraad van de Partij van de Arbeid' heeft met algemene stem men een resolutie aangenomen over de Indonesische kwestie. Hij doet daarin ©en hartstochtelijk beroep op de Nederlandse regering en op de regering van de- Republiek, om dqor een uiterste inspanning een catastrophe te voorkomen en hij vraagt in bet bijzonder van de Ne derlandse regering het volgende: a. hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot ©en resultaat te geraken; b. het onderwierpen van de daar voor vatbare punten van het ge schil aan een- uitspraak overeen komstig het aceoord van Lingga- djati; c. duidelijke maatregelen, geschikt om de ernstig verstoorde vertrou- Wienssfeer te herstellen en met na me: I. Iwiegens de aankomst van de tweede divisie in Indonesië, onmid dellijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere ver mindering van de troepenmacht; II. algeheel herstel van de toestand te Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van de PRP, tenminste met verwijdering uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verant woordelijke Nederlandse autoritei ten; III. beëindiging van de campagne, als thans door de regeringsvoor lichtingsdienst te Batavia wordt ge voerd, die ontaard is in een psycho logische oorlogsvoorbereiding; IV. benoeming van progressieve fi guren op leidende posten in Indo nesië. Integrale schadevergoedingen De integrale schadevergoeding heeft in principe gezegevierd, zo weet „De Stem van Nederland" te melden. Minister Lieftinck zou erin toegestemd hebben in het komende wetsontwerp inzake de vergoeding der materiële oorlogsschade, op te nemen een volledige vergoeding van de inventarisschade, op basis van de huidige waarden, tot een maxi mum van 10 a 11 duizend gulden. SPREUK VAN DEN DAG Het meest geliefd plegen die ge schenken te zijn, welke hun waarde ontlenen aan de persoon van de gever. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 17 Juni: Heldere windstille nacht, overwegend tot matig toenemende Wond tussen Zuid-West en Zuid, gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog, iets hogere temperatuur dan Maandag. 17. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan iOp 3.04, onder 19.42. Nieuwe Maan 18 Juni 22.26. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 17. 1.44 v.m. 14.14 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Boven dit bedrag geldt een af lopende schaal. Ook voor woningen zou tot een bepaalde kubiekemeterinhoud de schade volledig worden vergoed. Deze kubiekemeterinhoud zal vrij hoog liggen en stellig alle arbei ders- en kleine mjddenstandswo- ningen omvatten. Eerst bij grotere woningen zal de aflopende schaal weer gelden. We laten deze mededelingen na tuurlijk voor rekening van genoemd weekblad. De maximumprijzen van eieren Het blijkt, dat het publiek er nog niet voldoende van op de hoogte is, dat er maximumprijzen voor kip peneieren bestaan, welke afhanke lijk zijn van de klasse, waarin een ei volgens zijn gewicht is ingedeeld. Van de grootste naar de kleinere eieren is die verdeling in zes klas sen genumirtertd 1 tjm. 6. Het num mer staat met een stempel op bet ei aangegeven. De prijzen, die voor eieren van de onderscheidene klas sen ten hoogste mogen worden be rekend zijn: klasse 1 (meer dan 65 gram): 16 cent; klasse 2 (botven 60 t.m. 65 gram): 15 cent; klasse 3 (bo ven 55 t.m. 60 gram): 14 oent; klas se 4 (boven 50 t.m. 55 gram): 13 cent; klasse 5 (boven 45 t.m. 50 gram)12 cent en klasse 6 (minder dan 45 gram): 11 cent per stuk. D© Egyptische regering heeft Abd el Krim een maandelijkse toe lage van 2000 pond voor hem en zijn gezin toegestaan. Te Alexan dria zijn aan zee twee villa's ge huurd voor het gezin van Abd el Krim, zolang deze in het zieken huis wordt verpleegd. Volgens welingelichte kringen te Washington zou de regering van de Verenigde Staten overwegen de toestand op de Balkan aan de UNO voor te leggen. De zestienjarige Kees Ruyg te Haarlem slaagde voor het eindexa men gymnasium. Gemiddeld cijfer 9 Hij studferde sprongsgewijs: HBS eerste klas, gymnasium tweede, vier de en zesde klas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1