Graanregeling voor de oogst 1947 De mogelijkheden tot import van granen zijn nog zeer beperkt. De aanvoeren In de beide na-oorlogse jaren bedroegen nog geen 50 pet. van hetgeen Nederland vóór de oor log gemiddeld aan granen impor teerde. De vooruitzichten voor het seizoen 1947-1948 zijin nog geheel onzeker en er zal ernstig rekening mede moeten worden gehouden, dat ook in het komende seizoen aan merkelijk minder graan geïmpor teerd zal kunnen worden dan nodig zou zijn om ieen normale behoefte te dekken. Voor de voorziening van mens en dier zal Nederland in het sei zoen 1947-1948 dan Ook voor een belangrijk percentage op de inland se graanoogst zijn aangewezen. Er zal daarbij in de eerste plaats voor moeten wórden gezorgd, dat de broodgraanvoorziening voor een zo hoog mogelijk percentage uiit ie eigen oogst wordt gedekt. Van di granen zullen voor zover moge lijk redelijke hoeveelheden aan de telers worden toegewezen voor aanwending in eigen bedrijf. De res terende hoeveelheden zullen be schikbaar moeten komen voor de veevaederdistributie. Van telerszijde is verzocht de le veringsverplichting aan de landbou wers op te leggen in de vorm van een aanslag, waarbij niet 'wordt uit gegaan van de feitelijke dotrsresul- taten. Aangezien een aanslagrege ling evenwel slechts dan is uit te voeren, wanneer van een „soepele" leveringsverplichting kan worden uitgegaan, kon het Ministerie van Landbouw, daarbij rekening hou dende met de huidige moeilijke graanposatiie, hiertoe niet over de gehele lijn overgaan. In het bijzon der voor de tarwe, welke voor een zo hoog mogelijk percentage be schikbaar moet komen, alsmede voor rogge en gerst voor zover deze wordt geteeld op de bedrijven met een naar verhouding geringe veebe zetting zal de leveringsverplich ting gebaseerd moeten worden op de feitelijke darsresultaten, zodat in deze gevallen de z.g. dorsrege- ling moet worden toegepast. In de overige gevallen zal de te leveren hoeveelheid worden vast gesteld in de vorm van een aanslag, waarbij zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de veevoe- derbehoeften op de eigen bedrijven en met de opbrengstmogelijkheden. HEEMSCHUT Commissie Stad en Dorp" voor Zeeland Teneinde tot een regionale de centralisatie te geraken van de veel omvattende taak, die op haar schou ders ligt, heeft de Commissie „Stad en Dorp" in overleg met het hoofd bestuur van de Band Heemschut elf provinciale commissies in het leven geroepen met de bedoeling, dat deze oen gedeelte van haar last zullen overnemen. Aangezien aan deze commissies de eis moet worden gesteld, dat zij voor het merendeel uit deskundigen bestaan, werden in de eerste plaats de directeuren der Provinciale Pla nologische Diensten uitgenodigd het voorzitterschap op zich te nemen. Voorts werd uit hoofde van zijn functie steeds de directeur van de Provinciale Vereniging voor Vreem delingenverkeer in de betreffende commissie opgenomen, terwijl de overige leden werden gekozen uit vooraanstaande architecten en an dere personen, die op dit speciale gebied reeds hun sporen hebben verdiend. Do provinciale commissie Stad en Dorp voor Zeeland is als volgt sa mengesteld Ir. M. de Vink, directeur ProV. Planologische Dienst, voorzitter; E. Smit, directeur Prov. V.V.V, secr.; C. Houtekamer, secr. Prov. V.V.V. Ir. H. de Lussanet de la Sablonière, architect Rijksgebouwendienst; Jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Heringhaven, burgemeester vain IJzendijke en Dr. J. J. Westendorp Boerma bestuurslid vereniging Stad en Lande van Schouwen, leden. Het doel van de provinciale com missie zal allereerst zijn het coördi neren van de reeds bestaande acti viteit van verenigingen op heem- schutgebied in haar rayon. Voorts zal zij ter hand nemen de volledige inventarisatie van ob jecten wegens architectonisch en historisch belang en bovendien van karakteristieke- en schilderachtige gevallen en complexen van stede- b ou w kundige importantie (o. a. dorpssilhouetten).'" Zij is voornemens een bewakings dienst te organiseren, die een waar schuwende ta,ak heeft waar gevaar dreigt voor de gemventariseetndet ofo'ecten en deze zoveel mogelijk te beschermen. In de komende jaren is een bij zonder grote productiviteit te ver wachten op bouwkundig gebied. Daarbij wil de commissie geen rem mende invloed uitoefenen, doch slechts bevorderen dat een zo groot mogelijke harmonie bereikt zal worden tussen het goede idat reeds bbstaat en het naar te hopen Is bbtere, dat nog komen zal. STAD EN PROVINCIE NIEUWERKERK. Toen de heer J. de Bil op de hoek van de West-< straat per rijwiel de straat dwars overstak, werd hij aangereden door een vrachtauto van Zeeland. Met een zware hoofdwonde werd hij in café de Later binnen gedragied waar Dr. Vleugels Schutter en zuster v. d. Vate de eerste hulp verleenden. 'Per auto weird hij daar na naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is thans bevredigend. Do collecte voor de Reclasse ring heeft alhier f71.36 opgebracht. BRUJNISSE. Voor rekening van de P.Z.E.M. w;ordt in de Noord- straat ©en nieuw transforms tiofsta- tion 'gebouwd. Het Noordelijk en Westelijk deel der gemeente zal dan ook straks na de uitbreiding van ©en goede stroomlevering verzek©rdi kunnen zijn. Het schijnt voor te komen dat de zwemlustige jeugd soantijids toch ten onderneemt naar die voor de wal van Bruinisse liggende wrakken der Duitse landingsvaartuigen. Door de bevoegde instanties wordt er op gewezen, dat het betredien dezer schepen, waarin nog veel ammunitie enz. verborgen zit, en waarop ge regeld bergingswerkzaamheden Wor den verricht, niet zonder gevaar is. Het zou jammer zijn, dat die lust tot avontuur, of het zoeken naar gevaarlijk speelgoed, slachtoffers zou maken. De brandspuit, die vorige week weigerde, nam Dinsdagavond revan che en vele jeugdige personen be kwamen het daarbij gebruikelijk© natte pak. Moge het persbericht, dat sommige personeelsleden een beetje dwars zat, er toe hebben meege werkt, dat men de motor leert be dienen, ook als de motordrijver zelf niet aanwezig kan zijn. ST.-ANNALAND. Dhr. K .Koets- dijk, onderwijzer aan de Bijzondere school, heeft zijn benoeming aan de openbare lagere school te Stave- nisse aangenomen. THIOLEN. Van gemeentewege is men begonnen met de afbraak van het pakhuis aan de haven, dat een gevaar opleverde voor de omge ving. Hiermede verdwijnt een 17e eeuwse trapgevel met toppil aster. Waarschijnlijk wordt het gebouw later door Monumentenzorg weer lin de oorspronkelijke stijl opge bouwd. De klokken van ons carillon uit de 17e eeuw, welke indertijd door de Duitsers waren weggehaald, zijn per auto vervoerd naar Asten (NB.) om opnieuw gestemd tï worden. Na keuring zullen ze zo spoedig mgoelijk weer in de stad_ huistoren worden opgehangen. De collecte ten bate der re classering bracht te Tholen op de som van f 86,38. Gemeenteraad Tholen Op het verzoek van de Unie van onderwijzers, de onderwijzers poli tieke bevoegdheid te verlenen, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Eveneens op een verzoek van de Prov. Geitenfokver- eniging om subsidie. Afwijzend wordt voorts beschikt op een verzoek van mej. H. van Rijssel, haar kelder op kosten der gemeente watervrij te maken, daar volgens onderzoek van de bouw kundig opzichter de schuld niet ligt bij de gemeente. Aan de School met de Bijbel wordt voor 1946 een vergoeding toegekend van f563.03, aan die op Geref. grondslag f1218 36. De heer Berrevoets viel bij het nazien der rekeningen op dat de meeste schrijfbehoeften enz. zijln geleverd door de heer Treurniet te St-Maartensdijk. Spr. meent, c^at deze aan de Tholenaars moet wor den gegund. De voorzitter zegt, dat de gemeente hierover geen zeggen schap heeft, doch alleen de bestu ren hierop kan wijzen. De termijn van het opruimen der houten loods, verkocht aan de heer Oerlemans, wordt verlengd tot 1 Juli 1947. Be sloten wordt tot het bauwen van nog 5 woningen in de Slopstraat. Hierna iging de Raad in een lang durige besloten zitting, in verband' met het tolvrij maken der Thoolse brug. Munitie naar de bodem der zee Op bepaalde plaatsen in de Oos- terschelde komen diepten voor, die men elders in Nederland tevergeefs zal zoeken. Daarom wordt nu Haar deze plaatsen de munitie ge sleept uit de destijds door de RAFi in de grond geboorde Duitse sche pen. Déze munitie wordt hier tot zinken gebracht en op een 'diepte van zeftig meter hoopt men thans voor verdere overlast van die ge wezen Duitse vloot gespaard te blijven. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 7 Jumii 1947 stonden ingeschre ven 487 (30) personen, waarvan er 265 in de D.U.W. waren tewerkge steld. Over 'die week eindigend 7 Juni 1947 werden 1240 (20) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 5197 (349). De tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a. T h o 1 e nBouwvakarbeiders, bak kersknechts, kleermaker, automon teur, landarbeiders, schippersknecht. Sch ou wen-Du iveland: Bouw vakarbeiders, stoffeerders, dames kapper, schoenmaker, wagenmaker, lijnwerkcrs; smeden, aank. mole naarsknecht, landarbeiders, leerling kellmer, hotelbedienden, loopknechts, ongeschoolde arbeiders, huishoude lijk personeel. Joodse verzetslieden hebben een overval verricht op het kantoor van het persbureau Reuter in het har tje van Tel Aviv. De redacteuren! werden gedwongen te gaan liggen, terwijl 2 typemachines en het te lefoontoestel werden meegenomen. Ferenc Nagy, de voormalige Hongaarse premier, is per vliegtuig uit Zwitserland naar Amerika ver trokken, waar hem en zijn gezin de diplomatieke status is verleend. De Burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat het College van Algemene Commissaris sen voor de Wederopbouw over gaat tot onteigening ten name van de gemeente Zierikzee en ten be hoeve van het bouwplan 1947 van een perceel, liggende aan de Molen straat. De op de onteigening betrekking hebbende stukken liggen vanaf he den gedurende twee wieken koste loos op de secretarie dezer gemeen te ter inzage. Zierikzee, 13 Juni 1947. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJB. VOOR DE JEUGD Kasa en'Koso „Mitsdien vriend Kasa een ge vaarlijke onderneming wenst te be ginnen, zo gelast ik hem mij, Koning der Kabouters een hoeveelheid ta bak, rooktabak, te bezorgen. Gij zult U daartoe tot de mensen moe ten begeven, want alleen zij telen het gouden kruid. Gij moet U haas ten, want mijn voorraad is tot op weinige pijpen geslonken. Ga!" Kasa maakte een diepe buiging ien spoedde zich, verheugd miet deze vererende opdracht naarKoso- Bij het horen van het goede nieuwjs fleurde Koso zienderogen op. „Laten we onmiddellijk vertrek ken. Er staan juist twee lybellen gereed om te vertrekken. We kun nen zo de lucht iinj" „Vergeet je niet een beetje dat het verschrikkelijk gevaarlijk is?" „Om te vliegen? Kom, kom!" „Om bij de mensen te komen en op hun tabak te moeten (loeren. Ze hebben zelf niet veel." „Ik weet een bakker, die een grote voorraad heeft. Eigen teelt," „Goeie kwaliteit?" „Bijzonder van geur en aroma." „Vooruit dan. Zeg de glazenma kers dat zij zich gereed' maken en dat we meevliegen." (Wordt vervolgd.) Welke raad hebben wij 't liefst? •(pecuJooA) (Willem Gudde, Zierikzee). Bijdragen aan: De Merelclub, p.a. De Zie- rikzeese Nieuwsbode, Zierikzee. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren: 6 Juni, Jan Pieter, z. van J. P. Kouwenberg en P.a. Klink, 7 Pieternella Cornelia, d. v. A. v. Zijp en M. Verton. 9 Jacob Cornells, z. v. A. van Klinken en P.a. Kllppel. 11 Pieter, z. v. F. D.- Hlllebrand en J. L. Hlrdes. Gehuwd: 6 Juni, J. Kik, 25 j. jm. en L. Pannekoek 27 j. jd. 10 H. F. Fermin, wedn. v. A. J. Carpentler— Alting en J. H. A. Kloppenburg, wed. v. P. F. Witter mans 10 P. J. van Hove, 23 j. jm. en F. J. Uijl. 24 j. jd. 11 J. J. Krijger, 25 j. jm. en A. P. Nuijens, 17 j. j.d. 12 C. A. van Beveren, 26 j. jm. en T. J, van der Linde, 20 j. jd. Overleden: 8 Juni. A. Fllkweert, 60 j.. echtg. van K. Kort. 9 K M. J. D. Druppers, 33 j. 11 A. P. Krakeel, 69 j„ echtg. van J. Wijsman Coöp. Veilingsvereen. Z'zee Velling van 13 Juni Rabarber f 11—12. Spitskool f 14 20. Andijvie f 31. Tuinbonen f 30. Doperwten f 68. Peulen f 114. As perges f 81 166. Aardbeien I f 118- 133. Aardbeien II f 60—96. Vroege aardappelen. Eerstelingen grote f 64- 75. Eerstelingen poters f 30—39. Alles per 100 kg. Kropsla f 1—8, Bloemkool f 4—81, Komkommers (C) f 35. Boskroten f 7—8, Bospeen f 49—54. Alles per 100 stuks en bos

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3