WATERSCHAP SCHOUWEN De zaak wordt van alle kanten belicht Wat we kunnen verwachten Teneinde te voorkomen, dat onge motiveerde onrust ontstaat, heeft de minister \An Economische Zaken aangegeven hoe de voorziening van enkele belangrijke artikelen naar alle waarschijnlijkhed in de naaste toekomst zal zijn. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat zich omstandigheden kunnen voor doen, die aan de vooruitzichten af breuk doen. Textiel Het is de bedoeling dit jaar de toegezegde 80 punten aan te wijzen. Vergeleken bij verleden jaar, toen 50 punten werden aangewezen, be tekent dit, dat de voorziening dit jaar beter zal zijin dan in 1946. Deze voorziening zal nog lang niet beantwoorden aan.de vraag, die er is. I Schoenen Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar één paar schoenen per hoofd van de bevolking zou wor den toegewezen. Wegens de nood zakelijke versobering zal niet meer dan één paar schoenen per jaar beschikbaar kunnen worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden ver strekt. Bepaalde categorieën ontvan gen bovendien één paar werkschoe nen per jaar. Rijwielbanden In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschikken, geleidelijk bij deze distributie zullen worden in geschakeld. Zeep De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeepfabricage is oorzaak, dat de voorziening van dit artikel nog beneden de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, tel kens om de twee weken een bon aan te wijzen voor resp. 250 gram waspoeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Sigaren zullen steeds te koop zijn De blokkering van de voorraden sigaren b'j de fabrikanten is opge heven. Gedurende korten tijd moch ten zij niet afleveren, doch thans is de verkoop geheel vrij. Dit b©-! tekent dus, dat de handel weer op normale wijze van de fabrieken kan afnemen en zich naar eigen be hoefte kan bevoorraden. Hiermede zijn zekere waarborgen geschapen dat in de winkels voortdurend siga- Tcn aanwezig zullen zijn. Koeiensterfte in N.O.-polder De laatste dagen doen zic!h onder de koeien, welke zijn ingeschaard in het Noordelijk deel van de Noord-Oostpolder, onverwachte sterfgevallen voor. Een veehouder vctIoot in enkele dagen acht stuks melkvee. De oorzaak moet waar schijnlijk gezocht worden in de met gif bespoten klaver die op de velden groeit. Een zonderling ei Een maand geleden ongeveer raapte de heer P. van den Broeke te Schoondijke, van een zijner kip pen een ei, dat niet minder dan 190 gram woog. Dezer dagen ontstond door een toeval een gat in de schaal van dit ei. Behalve uit een dooier met wit, bleek de inhoud voorts nog te bestaan uiteen ei met schaal van de gewone afmetingen. Over twee maanden zal worden proef ge varen met een scheepje, dat als eerste in Dordrecht van een heteluchtmotor zal worden voor zien. Het schip, een IJselmeerkrui- ser, wordt op het ogenblik in Mui den gebouwd. Het voorstel in debat De heer Moolenburgh is lang niet overtuigd van de onontkoombare noodzakelijkheid van dit nieuwe ont- waterlngsplan. Waar nog bij komt, dat volgens zijn mening, het plan volledig in de lucht zweeft. Er zijn niet voldoende gegevens verstrekt, om daaruit eventueel een juist© con clusie te trekken. Spr. is huiverig „carte blanche" te geven aan de C.T.D. Het grootste bezwaar is, dat buiten de zware last van het ont wateringsplan, Schouwen nog vele andere projecten zal moeten uitvoe ren. Na gemaakte berekeningen komt,spr. reeds op een lastenverho ging van f 8 per H.A. De heer Moo lenburgh verwijt verder het D.B. de algemene vergadering, wat betreft het plan den Osse, met een kluitje in het riet te hebben ge stuurd. Hij is verder bang, dat in de extra kosten, als voor ontwatering, toezicht enz, addertjes onder het gras zitten. Neemt de C.T.D. deze kosten wel over. Ik durf, aldus spr., geen sprong in het duister te ne men. De voorzitter wijst er op, dat het besluit vain het D.B. te beginnen met de uitvoering van het plan den Ossa. door de algemene vergadering is gefiatteerd. De toestand was daar zo critiek, dat onverwijld met het werk een begin moest worden ge maakt. Dc heer Breeman dupliceert op de gelanceerde critiek van de heer Moolenburgh, dat de ge msakte begroting uiteraard geen waarborgen stelt voor de finan ciële einduitslag. Het is nu een maal niet mogelijk een dergjelijk reuztnproject op een gulden nauw keurig te becijferen. Bij de uitvoe ring staat de C.T.D. er evenwel borg voor, dat de afwatering in. prima conditie komt, terwijl alles volgens een degelijk, eenvoudig schema zal worden uitgevoerd, zon der enige luxieuse oveibodigheild. Da ai benevens zal er steeds contact worden onderhouden met het D.B. Desnoods is spr. bereid inzage te geven in de allerfijnste details van het plan. Het lijkt hem echter on waarschijnlijk, dat hiervoor werke lijk belangstelling zal bestaan. Wat het ontwateringspeil ba- treft, zal een groot gemiddelde worden aangenomen van de stan den, waaib'j een zo groot mogelijke productie wordt verkregen. Het zal wel bekend zijn, dat zowel bij toe name als afname van een bepaalde ontwateringsdiepte de opbrengst af neemt. Het is natuurlijk onmogelijk eens dergelijk systeem toe te passen, dat voor elk afzonderlijk perceel tje in 'het ontwateringsgeb'ed pre cies de juiste ontwateringsdiepte kan worden verkregen. Het gaat 0111 een controleerbare, redelijke waterstand, die gemiddeld aan nor male eisen voldoet. Meer kan en mag niet gevergd worden. Het is noodzakelijk te besteden, om precies te weten, wat de onkosten zijn. Wil men de zaak uitstellen, dan moet men minstens een half jaar uitstellen en hierin kan veel ge beuren, b.v. een kabinetswisseling. Het is niet zeker of een nieuw kabi net eveneens bereid is, onder de zelfde voorwaarden, Schouwen sub sidie te verlenen. Ik wil, aldus de heer Breeman, Schouwen helpen. De subsidie van de regering staat vast. Dus aanvaard dat. Meerdere critiek De heer Gerritsen zag graag de door Lanc'bouwherstel toegezegde 10 pet. subsidie, zwart op wit. Zwart op wit staat, naar de voor zitter meedeelde, dat Lanc'bouwher- stel onze waterleidingen moet her- stcLlen. Daaraan kan ze zich niet onttrekken. Een der ter vergade ring aanwezige functionarissen van Lunt'bouwherstel deelde mede, dat do toegezegde f 345.000 door deze dienst ten behoeve van het ontwate ringsplan zal worden gestort. De heer Gerritsen veronderstelt de mogelijkheid dat Schouwen in het ongelukkige hoekje van de door de heer Breeman genoemde 20 pet. kan vallen. En wat gebeurt er dan? De heer Breeman zegt, dat het rijk met hetzelfde percentage zal subsidiëren in de suppletoire begro ting. Destijds is de lastenverhoging van :f3 a f5 per H.A. genoemd als b'asishoogte voor het subsidiepercen tage. ln| antwoord op een vraag van de heer Vriezendorp of een verhoging der pachten, in veibind met de stijgende lasten, mogelijk is, leest de voorzitter een brie! voor, hem toe gezonden door de pachtkamer voor Zeeland. In deze brief wordt mede gedeeld, dat alleen middels enige verhoging van het landelijke pacht- prijspeil, de meerdere lasten van de grond, op de pachters kunnen wor den afgereageerd. Verder bestaat de mogelijkheid van een soepele toepassing van een bepaald artikel van het pachtebslult, dat in bijzon dere gevallen, de mogelijkheid van een'redelijke verhoging niet uitsluit. Ook! de heer van den Bout is van mening, dat de toekomst van de verpachter er zeer slecht voor staat. Hij vraagt zich af, waar de kleine bezitter moet blijven. De voorzitter vraagt zich af, waar Schouwen moet blijven, als het omtwateringsplan, eens niet zou worden aangenomen. Verder vraagt de 'heer van den! Bout, naar de mogelijkheden voor de „beversing" van Schouwen, het geen aanleiding vormt voor de heer Breeman, een veelbelovend stukje toekomstmuziek voor te spelen. Het is zelfs zijn vaste overtuiging dat voor Zeeland, eenmaal een gesloten kustlijn tot stand zal komen. De prcb.emen der beversing wotrden dan opeens op een veel beter be reikbaar niveau geprojecteerd. In, een meer algemeen commentaar geeft de heer Breeman nog uitdruk king aan zijn overtuiging, dat er voor de algemene vergadering geen reden is financiële spoken te zien. De heer Blom vreest dat arbei ders aan de landbouw zullen wor den onttrokken ten behoeve van de uitvoering van het ontwaterings- plan. De heer Breeman zegt, dat het werk voor een groot deel machinaal zal worden uitgevoerd. In de slappe tijd kunnen landbouwers b.v. helpen bij grondvervoer. Maar dat is eer der een voordeel, dan een onge wenste toestand. De exploitatie, na uitvoering van het plan, der kunstwerken, gema len, etc., zal practisdh niet meer mensen vergen. De heer Moolenburgh is nog steeds niet tevreden over de wijze waarop het D.B. de algemene ver gadering heeft voorgelicht, wat be treft het plan den Osse. Destijds werd, volgens hem, besloten dat Lainc'bouwherstel moest beginnen met de uitvoering, maar niet Schou wen zelf, hetgeen de voorzitter be strijdt. Met betrekking tot het plan volhardt de heer Moolenburgh in zijn standpunt, wij weten niets! Het plan is niet afgerond en niet defi nitief. Nu is het definitief zegt de voorzitter. U kunt verder inzage krijgen tot in de fijnste details. Dc heer M. is er niet zeker var. dat geld kan worden opgeno men tegen een rentevoet van 3V4 procent. Dc voorzitter deelt mede, dat Walcheren zelfs geleend heeft tegen (een rente van 3 pet. Tenslotte gaf de voorzitter nog een overzicht van de werken, die minimaal in Schouwen moeten wor- RADIO-PROQRAMMA Dinsdag 17 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 grami.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.30 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.45 fam.berichten12 or gel; 12.30 ons platteland; 12.40 piano-duo; 1 nieuws; 1.15 dans-or- kest; 1.45 gram.; 2 met naald en schaar; 2.20 de kwimtetspelers3 de wondere wereld; 3.15 gram.; 4.40 de schoolbel; 5 piano; 5.30 klank beeld; 5.45 rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 radiostrip; 7.15 strijkkwartet; 7.45 zeepost; 8 nieuws; 8.15 omroepor kest; 9.10 hoorspel; 9.35 reportage; 9.45 contact; 10.15 overzicht; 10.30 zang en piano; 11 nieuws; 11.15 12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 lichtbaken; 9.30 water standen; 10 voor de kleuters; 10.40 voordracht; 10.50 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12.30 orkesf; 1 nieuws; 1.15 welk boek?; 1.50 Kath. Raisver.; 2 grarru.3 on der ions; 3.30 de Zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 gram.; 6 Vaude ville orkest; 6.20 sportpraatje; 6.30 mannenkoor; 7 nieuws; 7.20 metro pol© orkest; 7.45 K.A.B|.; 8 nieuws; 8.12 actualiteiten; 8.20 Philh. orkest; 10.15 avondgebed10.30 nieuws; 10.55 vaders dagboek; 11—12gram. den uitgevoerd. Herstel versöhil- lende bruggen (Taaiersweg, Boots- weg), een vol-electrisch gemaal, verbetering van de kade kleine boezem bij de Prommelsluis, etc. Al deze projecten kosten tonnen gelds. Zelfstandig uitgevoerd, komen de lasten geheel voor rekening van Schouwen. Beter is het daarom van het zeldzame subsidie-aanbod te profiteren, waarbij tegelijk de ze kerheid bestaat, dat de ontwatering van Schouwen in alle opzichten „first-class" wordt. Hierna wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met vier stemmen tegen, t.w. van de heren Moolenburgh, van Citters Vriezendorp en Gerritsen. (slot volgt). PTT. Vacantie-toeslag geëist De Unie van het P.T.T.-personeel heeft een telegram gezonden aan de directeur van de P.T.T. te Den Haag, waarin verzocht wordt te willen bevorderen, dat aan het per soneel van de P.T.T. vacantie-toe slag wordt betaald. De spanning onder bet P.T.T.-personeel neemt met het uur toe en moet zeer ern stig onder het oog gezien worden, zo luidt het telegram. In Egmond aan Zee zijn op het strand twee kinderen ernstig ge wond geraakt bij het laten sprin gen van een bunker. Een van de twee, een meisje, is inmiddels overleden. Op grot© schaal nemen de Ame rikaanse artsen proefnemingen met ©en nieuw nflddel tegen tubercu lose. Zestienduizend schoolkinderen van 47 scholen in Georgië zijn hier bij betrokken. Twee zeer ernstige aardbevingen vermoedelijk ontstaan in Indonesië, zijn geregistreerd door de seismo graaf der universiteit van Fordham, om 10 u ur 21 en om 11 uur 24 Nederlandse tijd. Do schade, veroorzaakt dooreen brand in de zeepfabriek „Marseille" te Tilburg, wordt geschat op f 100.000. Naast grote hoeveelheden zeep en grondstoffen, gingen ook vele machines verloren. De schade woTdt door verzekering gedokt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2