ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amerika's aanbod tot hulpverlening aan luuropa Een brug tusschen Oost en West HET INDISCHE VRAAGSTUK MAANDAG 16 JUNI 1947 No. 15615 101e Jaargang ABONNEMENT Prija per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Op initiatief vain Engeland zal op korte termijn een conferentie worden bijeengeroepen van alle ge teisterde Europese landen, teneinde te zamen een program van actie te ontwerpen, in antwoord op de door Marshall gedane voorstellen tot hulpverlening aan Europa. Komt deze „pan 'Europese" con ferentie inderdaad bijeen, dan zal Engeland het voorstel doen, de be hoeften van de Europese landen on der te verdelen in voedsel, kleding, steenkool etc. Daarna zou men een „pool" kunnen oprichten van al de ze goederen om daaruit te putten voor hulpverlening. Natuurlijk zou Amerika het grootste deel tot deze pool bijdragen. Met het plan-Marshall, dat Bevin een brug noemt waardoor Oost en West kunnen verbonden worden, zou men deze winter reeds willen beginnen. Het is opvallend dat de Sowjet- Unie nog steeds niet gereageerd! heeft op het aanbod van Marshall, Het is mogelijk dat zij zich voorlo pig afzijdig houdt, nu anderen zich opmaken om aan Marshall's oproep gehoor te geven. Ook de Europese Economische Commisise heeft Mos kou aanvankelijk tegengewerkt, maar toen deze commissie vorige maand te Genève aan het vergade ren was, kwam plotseling een Rus sisch gedelegeerde opdagen, die me dedeelde dat ook Rusland van de partij' wilde zijln. Een soortgelijke gang van zaken is geenszins ondenkbaar iin de ko mende weken, 'wanneer de „pan Europese" conferentie bijeenkomt. Indien gewacht wordt op een wpord van bemoediging Van Russische zij de, zal men waarschijnlijk lang kun nen wachten. Het risico, dat de Westelijke landen nemen door zelf9 zander Rusland te beginnen, is niet groot. Rusland heeft een te groot belang bij hulp van 'buitens die Amerika slechts kan leveren, Ook het feit, dat de Westerse samenwerking vruchten igaat dra gen, kan voor Rusland een aanspo ring zijn om mede te gaan profi teren. Hoe het ook zij, Marshali's aanbod i9 de enige weg waarop Rusland en Amerika tot elkaar kun nen komen, zonder dat West Europa het kind van de rekening wordt. Blijft Moskou echter afzijdig ojf zelfs vijandig, dan is dat nog geen reden om Marshall's aanbod af te slaan. Weliswaar houdt Marshall na tuurlijk niet alle troeven in handen. Bevin heeft er ook een in de vorm van de waarschijnlijkheid', dat 'het Amerikaanse aanbod ongetwijfeld1 voor een groot deel is ingegeven door de vrees Voor ineenstorting van Europese markten, welke Ame rika voor zijn economie nodig heeft,, zoals Europa dollars voor zijn her stel hebben moet. Maar wie van de twee de hoogste troef in handen heeft, Amerika iof Europa, is nau welijks aan twijfel onderhevig. Dr. van Mook en de Commissie- Generaal zijn het niet eens Ofschoon de Commissie-Generaal nog niet officieel haar standpunt ten opzichte van de antwoord-nota van de Republiek heeft bepaald 'en nog geregeld besprekingen houdt met de Ned-Indische regering en haar adviseurs, blijkt uit de berich ten, welke uit Batavia komen, dat er een groot verschil van mening bestaat tussen de heren Schermer- horn en Van Poll enerzijds en do Ned .-Indische regering, met dr. Van Mook aan het hoofd anderzijds. Waar laatstgenoemden reeds on bewimpeld hebben te kennen gege ven, dat zij het antwoord Van de Republiek dermate teleurstellend achten, dat huns inziens van ver dere onderhandelingen, althans zo als die tot nu toe zijn gevoerd, dient te worden afgezien, schijnen de heren Schermerhorn en Van Poll in dit antwoord nog zoveel licht punten te zien, dat zij bereid zouden zijn, de besprekingen voort te zetten. Dat wil dus zeggen, dat zij in deze geest aan de Nederlandse re gering Tapport zouden willen uit brengen. Intussen is wel gebleken, ,dat zij dit Tapport niet zo spoedig gereed zullen hebben, als zij eerst wel hadden verwacht. Voor zover uit de berichten valt op te maken, staan de beide leden van de Com missie Generaal te Batavia alleen met hun inzicht, tegenover dat van alle andere autoriteiten. Reeds wordt 'er onomwonden op gezin speeld, dat de Ned. Indische rege ring geheel buiten de Commissie Generaal om die stappen zal kun nen doen tegen de Republiek, welke zij raadzaam acht. Bouwgrond voor Zuid-Afrikaanse naturellen De regering van Zuid Afrika heeft een extra bedrag van f 10.000.000 beschikbaar gesteld voor aankoop van bouwgrond ten behoove van naturellen. Sedert 1936, toen de „Na turellen Landwet" in werking trad, is er f 53J305.930 voor dit doel be schikbaar gesteld. Een der voorwaarden, aan de aan koop verbonden is dat de grond beschikbaar moet worden gesteld in z.g. reservaten, waar geen 'blan ken verblijf mogen houden. Op de ze wijze is reeds veel gedaan om de naturellen een kans te geven zich binnen hun eigen stamlevsn te ontwikkelen en zich op de boer derij een bestaan te scheppen. 'n Aardige attentie Leerlingen van 6 en 7 jaar van het „College de la promenade" m Neufchatel (Zwitserland) waren zo danig getroffen door een bezoek aan enige velden Nederlandse tul pen in de plaats hunner inwoning, dat zij door middel van hun onder wijzeres schriftelijk hen bewonde ring te kennen gaven aan de Ne- derlandse regering. De Nederlandse minister-president heeft schriftelijk voor deze vriendelijke attentie be dankt en zijn brief aan de leerlin gen vergezeld doen gaan van een aantal gekleurde afbeeldingen van Nederlandse tulpenvelden. Miinister- Beel drukte daarbij de hoop uit, 'dat de kinderen nogeens in de ge legenheid zouden zij:n met eigen oogen het schone van Nederland te komen aanschouwen. Zweed doodgeschoten in Oostenrijk In een communiqué van het Oos tenrijkse departement van binnen landse zaken wordt verklaard, dat Br. Karlsson, die klaarblijkelijk ver dwaald was «n zijin auto liet draai en om de weg terug te vinden, 'door een Russische schildwacht is neergeschoten. Tengevolge van het lawaai, dat zijn automotor maakte, heeft Karlsson de waarschuwingen van de schildwacht niet gehoord. Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Zweedse zaakgelastigde te Wenen opdracht gegeven ©en vioilledig onderzoek haar 'de zaak in te stellen. P© Zweedse legatie te Wenen heeft ©en zelfde lezing van het in cident gegeven als het Oostenrijkse departement. Ook mevr. Karlsson >en haar kind waren in de wagen, doch zij werden niet gewond. Dr. Karlsson was een der leiders van de Zweedse socialistische partij. Er komen nieuwe munten Nu ronde stuivers van brons Het Hlgt in de bedoeling de uit de bezettingstijd daterende zinken munten af te schaffen. Daarvoor in de plaats zullen nikkelen en bron zen geldstukken komen. In de toekomst zal, als het thans ingediende ontwierp Muntwet Wondt aangenomen, ons muntstelsel be staan uit zilveren rijksdaalders en guldens, nikkelen kwartjes en dub- betjes en bronzen stuivers en oen ten. De gouden tientjes en -vijfjes, de halve guldens, de twee-en-een- halve-oents-stukken- en de halve centen zullen dus uit de circulatie verdwijnen. De vierkante nikkelen stuiver wordt vervangen door een rond geldstuk van brons, met ©en mid dellijn van 21 millimeter. De cent krijgt een middellijn van 17 milli meter, dat is twee millimeter min der dan thans, teneinde het onder scheid tussen cent en stuiver gro ter te maken. Evenals de kwartjes en dubbeltjes zullen ook de stui vers en de oenten de beeltenis van de Koningin dragen. Het ligt in het voornemen hiervoor een nieuwe beeltenis van de Koningin te doen vervaardigen. Kamerleden zullen hun tractement verhoogen Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, strekkende tot wijziging van de wet van 13 Juni 1946 tot wijziging van de be dragen van de schadeloosstelling en van het pensioen ven de leden en van de gewezen leden van de Twee- SPREUK VAN DEN DAG Het kost minder moeite de ge zondheid te bewaren dan haar te herstellen, toch geschiedt het laat ste veel meer dan het eerste. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 16 Juni: Wind aanvankelijk tussen Z.- West en N.-west, aan de kust nog tijdelijk krachtige, wisselend bewolkt mei enkele regenbuien na een tij delijke opklaring, toenemende be wolking en naar het Zuiden krim pende wind, weinig verandering van temperatuur. 16. Zon op 4.19; onder 24.02 Maan op 2.40; onder 18.12 Hoogwater te Zierikzee 16. over de maand Juni 0.49 v.m 13.23 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. de Kamer. De regering meent, gelet op de stijging van de salarissen ia het algemeen, een vefi-hoging van het bedrag van f 5000 met f 1000 in het huidige stadium billijk is. Verder wordt voorgesteld, het be drag van het pensioen te bepalen op f 187,50 voor elk jaar, gedurende hetwelk aftredende leden lid der Kamer waren, tot een maximum van f 3500. Voorgesteld wordt, deze herzie ning in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1947. Vleesloze dagen in de restaurants Naar de Nieuwe Courant meldt zal Dinsdag 17 Juni de eerste vleesloze dag in de restaurants en andere eetgelegenheden zijn. Voort aan wordt. Dinsdags en Vrijdags geen vlees geserveerd, met inbegrip van wild en gevogelte. Twee kinderen verbrand Vrijdag ontdekte de echtgenote van D. G. te Julianadorp brand in een schuur van de boerderij. Het vuur was toen al niet meer te blusk sen. Twee kinderen, een meisje van drie <en een jongetje van vijf jaar, die in het schuurtje speelden, zijn daarbij omgekomen. De boerderij brandde geheel uit. Twee kinderen overreden Op de grote verkeersweg van Roosendaal naar Breda week een vrachtauto van de firma H. uit Bergen op Zoom plotseling naar de linkerkant van de weg, waaTbij een drietal scholieren uit Ouden bosch, dat op het rijwielpad naar huis fietste, werd aangereden. Hier bij werden twee hunner vrijwel op slag gedood, terwijl de derde, even- leens uit Oudenbosch zeer ernstig twjerd gewond. Hij werd in een gasthuis opgenomen. H.M. de Koningin heeft aan de onderzeedienst van de Kon. Marine een hoge onderscheiding toegekend n.I. het ordeteken van ridder in de 4q klasse der Militaire Willemsorde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1