WATERSCHAP SCHOUWEN OVERDENKING Algemene Vergadering accepteert Rijkssubsidie Dagelijks bestuur en hoofdinge landen van het Waterschap Schou wen, die Donderdag j.l. in spoed eisende vergadering in 'sLands- kamer bijeenkwamen, besloten, on danks felle critiek van verschillende hoofdingelanden, tot aanvaarding van de Rijkssubsidie voor het grote ontwateringsplan voor Schouwen. De volledige uitvoering van deze voo' Schouwen zo uiterst noodza kelijke verbetering in de ontwate ring, is hierdoor definitief gewor den. In een kort inleidend woord 'her innert de voorzitter, de heer J. Klompe er aan, hoe reeds eerder planneni zijn ontworpen, om de ont watering van Schouwen energiek aan te pakken, o.m. in 1917. De kosten moesten destijds evenwel ge heel alleen door Schouwen worden gedragen. Het plan van 1942, tot de uitvoering waarvan de algemene vergadering op 22 Juli 1946 in prin cipe besloot, is nu, door de tegen kanting van verschillende zijdei weer op de wip gekomen. In ver bazing vraagt de voorzitter ziöh af. of plotseling de ontwatering min der urgent is geworden. Hij wijst er met nadruk op, dat bij eventuele verwerping van het plan, Schouwen niettemin voor een trits van onkos ten komt te staan, b.v. herstel me tallieke molen in het Prunjebevang4 herstel verschillende bruggen, electri- ticatie gemalen, enz., in de onkos ten waarvan het Rijk dan evenwel niet zal bijdragen. Teneinde nog in de algemene vergadering levende misverstanden weg te r.emen, geeft de voorzitter hierna het woord aan de heer C. Breeman, van de Cul tuur Technische Dienst, voor zijn nadere toelichting op 'het plan. Opnieuw besprak de heer Bree man, met behulp van zeer nauw keurige hoogtekaarten, de toestand, met betrekking tot de ontwatering in Schouwen. Wij achten ons, gezien uitvoerige, destijds gepubliceerde verslagen ontslagen van de plicht, deze stof andermaal in finesses te releveren. Plan den Osse Wat de financiële ontwikkeling van het plan den Osse betrof, merkte spreker op, dat de C.T.D. zich uitsluitend gebonden achtte aan de oorspronkelijke begroting valn f257.000. De begrotingsprijs van f 100.000J—die in de vorige ver gadering werd genoemd, moet ken nelijk op een misverstand berusten. De kunstwerken in dit plan Zijn, in prijs tegengevallen. Er is echter nog veel overscharig buismateriaal, wat uiteraard voor andere projec ten kan worden aangewend. De C. T. D. .zal niets onbe proefd laten, om de z.g. ;,landdam- mcn" goedkoper te doen uitvoeren, waarvoor reeds nu een redelijke kans van slagen bestaat. Het nieuwe gemaal Enerzijds zou het in de lijn der waterstaattechnische berekeningen liggen, wanneer het water uit het district Koudekerke werd afgevoerd naar het punt, waar de Verseput- seweg de zeedijk kruist. Het zon dan echter noodzakelijk zijn dit wa ter via een grote watergang naar deze plaats af te voeren. Deze gang zou den evenwel parallel met de straatweg, respectievelijk de inla gen moeten worden geprojecteerd, hetgeen wel zeer ongewenst Is. In de Schelphoek zal dus een nieuw gemaal moeten komen, dat tevens dc 600 H.A. van het Prunjebevang onder contróle houdt. Het grote voordeel is nu, dat een vrije afvoer, of naar het oude, af naar het nieuwe gemaal, naar keuz mogelijk is. Men zal voorlopig via het oude gemaal kunnen spuien,, komt men hier in de knel, dan komt het nieuwe gemaal aan bod. Deze omstandigheid zal karakterist ek zijn voor het gehele ontwateringsgebied, dat als 't ware wordt ingedeeld in een vijftal ,,ondergebieden", die el kaar over en weer kunnen helpen. De C.T.D. staat borg In aansluiting op de woorden van de voorzitter, wees spreker op het eindeloze lapwerk, dat de con- sekwentie van verwerping betekent. Men zal toch altijd '4 a 5 torn, in dit waterschap moeten versnoe pen, wil hel dragelijk worden. Te meer waar de C.T.D. in staat is h-f.. Waterschap in een toestand tebre^ gen, die in Overeenstemming is met de modernste eisen, die kunnen worden gesteld, zou het, mede op grond van het feit dat bij zelfstan dig verstelwerk", geen enkele sub sidie kan worden getoucheerd, spij tig zijn, wanneer Schouwen deze kans liet glippen. Onbillijk zou het zijn van de Staat te vergen, dat zij de kosten voor; een nieuw gemaal, geheel voor eigen rekening neemt. Wel is het ministerie bereid de subsidie ook over het gemaal uit te strekken. Met de 10 pet. van Landbouwher- Stel, komt 34 pot. van de prijs voor rekening van Schouwen. M.a.w., de ontwatering brengt een lastenver hoging mee, die zich beweegt tus sen f3 en f5 per H.A., waarbij' komt 34 pet. van de kostprijs van het nieuwe gemaal. De heer Breeman besloot zijn be toog met op te merken, dat hij 80 pet. zekerheid kan geven, dat de uitvoering van het project, binnen de grenzen van de begroting zal blijven. De resterende 20 pot., waar in het risico zou kunnen zitten,.' durft hij eveneens voor 80 pet. te garen-deren. De ondervinding met tientallen1 polders opgedaan zijn bij zonder gunstig. Er zijn waterschap pen, die in -dezelfde omstandigheden verkeerden a-Ls thans Schouwen. De besturen merkten na uitvoering van een nieuw ontwateringsplan door -de C.T.D. op: al had het tweemaal zoveel moeten kosten, dan hadden wij het ook nog gedaan. (Wordt vervolgd) Douane door Duitser doodgeschoten Een Duitser vermoedelijk een gewezen S S.-man heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag aan de grens bij Siebengewald ter hoogte van Venlo een Nederlandse douanebeambte, die hem naar zijn papleren vroeg, met een revolver schot gedood. Twee patrouillerende douanebe ambten troffen bij de grens een man aan, die ze sommeerden halt te houden en zijn papieren te tonen. Nadat de man zijn papieren te voor schijn gehaald had. trok hij een revolver en vuurde op beide beambten. De 25-jarige hulpcnmmles W. B. Scholten stortte zwaar gewond in een en overleed een half uur later. De Duitser slaagde er helaas in met medeneming van zijn papieren over de Duitse grens te verdwijnen. Sigaren moeten in ons land blijven Met ingana van vanCaag mogen sigaren en ctgarillos in beginsel niet meer als goederen voor het persor n- lijk gebruik van de retz'ger of als kleine geschenken zonder vergunning van de centrale dienst voor in- en uitvoer worden uitgevoerd. De ambtenaren der Invoerrechten en accijnzen kunnen evenwel de uit voer van een aangebroken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Hierbij zullen zij onder meer rekening houden met de hoeveelheid aan andere tabaksfabrikaten (sigaretten en tabak), welke de reiziger bij het verlaten van hrt land bij zich heeft. Maximumprijzen voor kersen en aalbessen Met ingang van 16 Juni mag een kilo kersen maximaal f 1,15 kosten; aalbessen mogen van 16 tot 21 juni ten hoogste f 0 85 en van 23 Juni af ten hoogste f 0,65 per kilo kosten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. De eerste gewone zitting der Prov. Staten zal Dinsdag 1 Juli a.s. In het Schuttershof te Middelburg worden gehouden. Geslaagd voor het I.V.I.O.- examen voor Engels A de dames E. v. d. Bijl en I. v. d. Bijl te Zonnemaire en N. v. d. Maas te Zierikzee voor het examen Engels gevorderden slaagden mej. S. Stouten te Oosterland en mevr. H. G. J. de Regt—de Rijke te Zierikzee, opge leid door de heer N. H. Siebrecht te Zierikzee. Aan het Instituut Pont te Rotterdam slaagden voor het dipl. Machlneschrijven A en B de heren J. Reijnhoud te Bruinisse en J. K. Cashoek te Zierikzee (opl. N. H. Siebrecht). Ingaande 15 Juni a.s. wordt door de heer C. H. v. Oeveren een autobusdienst geopend tussen Zie rikzee en Westenschouwen, waar de vacantiegangers zijn komen op dagen en velen zich verlustigen in het natuurschoon en het strandleven. HAAMSTEDE. De collecte voor de Nationale reclassering welke Zaterdag is gehouden heeft een be drag van f 137,42 opgebracht. BROUWERSHAVEN. De heer L. Hoogenboom, ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente, is in gelijke functie benoemd in de gemeente Geervliet. Benoemd tot gezworene van de Zuider Nieuwlandpolder de heer P. J. Gaandersetot dijkgraaf de heer H. J. Gast. „Eikebomen en Riethalmen" Er zijn vaders i'n het geloof. Eik-e- bom-en -der -gerechtigheid, «diie all-e stormen -des levens trotseren en onbuigzaam standhouden. Mensen, staande .iln -de voll-e ruimte van het geloof, -die zich -gedragen en ge schraagd weten door de sterke arm des Almachtigen -en Barmharti-gen. Maar -er zijn ook vele kinderen in het geloof. Riethalm-en, die met d-e minste zucht van de wind her- en derwaarts Worden bewogen, en steekt een storm op, dan buigen ze diiep tot vlak aan het water of de slik. Er zijn meer riethalmen dan eike- bom-en, zowel letterlijk als figuur lijk. Er zijn ook pseu-do eikebomen en pseu-do riethalmen. Vele eikebo- m-en staan niet zo rotsvast als ze voorgeven en doen verwachten. Ve len worden gebroken en ontworteld-, wanneer de orkanen er over heen gaan. Vele Tiethalmen zijn niet zo buigzaam, zo elastisch als wel wen selijk is voor hun behoud. Want een riethalm kan alleen behouden worden door zich diep te buigen. Wie nu meent een eikeboom der gerechtigheid te zijn, een vader in het geloof, laat hij intijds onder zoeken of hij inderdaad een eike boom is, en of zijn wortels "wel diep in de rots, Jezus Christus, ge drongen zijn, zodat hij de stormen van verzoeking en ongeloof kan weerstaan. De kinderen in het geloof, de SCHERPENISSE. Benoemd tot lid van de dijkraad voor de waterke ring van bet calam. waterschap Scherpenlsse. als vertegenwoordiger van dat waterschap de heer J. van Houdt. STAVENISSE. De heer A. van Dommele kwam zo ongelukkig met zijn rijwiel te vallen, dat hl] een dij been biak. Per Roode Kruis WBgen werd hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Dhr. M. Klippel reed met zijn rijwiel tegen een hek. waardoor hij ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. Dr. Bernhardi verleende hem de eerste geneeskundige hulp. Burgelijke stand over de maand MeiGeboren 10 Marinus L., z. van J. Stoutjesdijk en F. v. d. Klooster. 17 Adriana C. d. van J. C. Moerland en M. C. Dane. 20 Dlngena C. d. van A. J. v. d. Sllkke en P. W. Leune. 26 Johannes P. J. z. van J. J. Ver maas en K. Hage. Overleden 3 D. Wesdorp, 60 j. v. v. Joh. Potappel. 13 M. Eerland 55 j. m. v. A. C. Bierens. Huwelijken 7 MeiAdriaan M. van As. 29 j. te Tholen en Joh. Bijl 21 j. 22 Abr. Heljboer, 26 j. en Adr. van Beveren, 25 j. 29 M. van der Reest 48 j. te Tholen en Jac. M. Bolier 38 j. Vertrokken 29 Mei 1947: J. M. v. d. ReestBolier naar Tholen, P. M. Polderman en gezin naar Oud-Vosse- meer. 23 J. van AsBijl naar Tholen. J. W. ParleeBernbardi naar Man chester (Eng22 J. W. Zachariasse naar Rotterdam. 22 C, Vroegop naar Rotterdam. Ingekomen J. C. Geuze van Oud- Vossemeer. Benoemd tot gezworene van de calam. Oudkempenshofstedepolder de heer J. K. Droogendijk. Tijdens het congres van evan gelische kerken te Treysa in de Sowjet-zóne van Duitsland is een fusie tussen de Lutherse en Evan gelische kerken van Duitsland tot stand gekomen. De Lutherse kerk zal haar eenheid en individualiteit behouden. Dit is de eerste keer sinds het uiteengaan van Luther en Zwingli, dat een dergelijke over eenkomst is gesloten. .riethalmen, die -eigenlijk altijd in beweging zijn. De wankelmoedigen, de zuchters -en d-e klagers, de altijd beangsten, de bijna nooit verzeker den in het geloof. Laten ook zij onderzoeken waarin zij gegrond zijn, lat-en zij het opmerken, dat hun wortels toch ook diep iin de vette aarde gedrongen zijn, en dat ze toch ook weer na iedere stormvlaag uit him gebogen houding opveren. D-e eikebomen zijn ons een lust voor ogen, en velen willen voor eik-ebomen -doorgaan, di-e in werke lijkheid ni-et meer dan Pijpenkruid zijn. Het klagend buigend riet ligt ens niet. H-et lijkt ons zo kleinmoe dig, zo bang, zo wegschuilend langs de waterkant. Wij mensen zien aan wat voor oog-en -is: Het grote, het luidruch tige, het welverzekerde. Maar God h-eeft de eikebomem ge schapen en het riet, en -als Gojd Zijn w-erk overzag, toen was het all-es zeer goed! God stelt eikebomem der gerech tigheid, om krachtige getuigen te zijn van Zijn heiligheid, gerechtig heid en barmhartigheid. Daarnaast stelt Hij bewegelijke riethalmen^ fijnbesnaarde mensen, mensen met een Marianatuur, die dicht bij hun Heiland schuilen. Tot de eikebomen zegt God: Wees heilig, want Ik ben heilig! Tot de riethalmen zegt Hij: Kom tot Mij allen die vermoeid en be last zijt en Ik zal u rust geven! Zij zijn beiden Gods schepsel, en beiden Gods kind! Soli deo gloria! Serooskerke. v. d. GRIFT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2