ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 IN DE SCHADUW VAN HET KREMLIN WERELDNIEUWS Linggadjati blijft onze politieke grondslag ZATERDAG 14 JUNI 1947 No. 15614 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 8 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÊN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Oe vraag is gerechtigd of het groeiend gevoel van onbehagelijk heid, dat in. Europa valt op te mer ken, ean redelijke grond heeft. Het zou kunnen zijin, dat de fantasie de gevaren grotesker voorstelt dan ze Dn werkelijkheid zijn. Wij zouden ons graag aan deze stroohalm vast klampen, als de werkelijkheid niet anders gebood. Moskou heeft nog steeds de wind in de zeilen ietn het Europees gebied, dat onder iinvloed staat van de Sow'j et-Unie, breidt zich steeds uit. Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Zuid-Slavië, Roemenië, Bul garije, moetan reeds zwart worden gearceerd. De jongste gebeurtenis- sein iln Oostenrijk, waar de com- munisteinleider Fischer te kennen gaf, dat Rusland nooit een verdrag met de huidige Oostenrijkse rege ring zal tekenen, wijzen er op, dat de politeke stoomwals uiit het Oos ten, nog steeds verder Westwaarts schuift. Eem dergelijke verklaring wijst er n.l. op dat het Oostenrijkse volk, op ultimatieve wijze wordt geprest een nieuwe, met Rusland sympathi serende, regering te kiezen. In F rankrijk bestaat geen zeker heid, of de communisten de aan stichters zijn van de st akin gs onlus ten. In dit verband kan men even wel spreken, van een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid. Zo roept Rusland in de Europese landen, zijn „vijfde colonne" in het geweer en treedt de brute machts wellust op de meest schaamteloze wijze naar buiten. Het messcherpe cynisme van de atheïstische leiders in Moskou, pre dikt nog steeds dat het politieke deel de middelen heiligt. De jongste oorlog heeft daar niets aan veran derd. Erwordt alleen van gindse zijde gespeculeerd op de goedge lovigheid van de Europese mens, die zulk een naakte agressiepolitiek in een werelddeel, bezaaid met krui sen van gevallenen door dictatuur en tyrannic, voor onmogelijk houdt. Naar het pas geeft zullen de bols jewisten zich presenteren in kolos sen van manster-tanks of donzige schapenvachten. Hun doel ligt even wel vast iln de revolutie-doctrine van 1917. T7 elen zullen aanvoeren dat men .geen zwarte duivelachtigheid en engelenblankheid tegenover elkaar mag plaatsen iln deze onrechtvaar dige wereld. Ook Amerika heeft fouten gemaakt, die in het toespit sen van de internationale verhoudin gen, zich mateloos wreken. Zij wil len zich niet voor een fatale keus, tussen twee wereldmachten zien ge steld. De bekende fout, die ook tegenover HRler-DuilsLand is ge maakt, die leidt tot een eindeloos schipperen en toegeven, totdat de weegschaal van de macht naar de verkeerde kant doorslaat en de wereld in een Tazend tempo voor voldongen feiten wordt geplaatst. Amerika, als de machtigste staat uit de oorlog getreden, blijft even wel potdoof voor deze argumenten. Amerika weet, dat Europa binnen afzenbare tijd geheel door de Rus sen zou worden bezet, als hot ge dreven door artgst voor oorlog en Het antwoord der Republiek op de laatste nota der C.G. ontvingen de heren Schermerhorn en van Poll tijdens hun oponthoud te Singapore, waar zij bij de plaatsvervanger van lord Killearn. besprekingen hielden over het netelige vraagstuk, waar op een advies aan onze regering volgen zal. Wat gaat er nu gebeuren? Heel Nederland wacht op nadere beslis singen die van verstrekkende bete kenis zullen zijn. Volgens een niet genoemde Nederlandse autoriteit blijven er thans maar twee moge lijkheden: evacuatie door de Neder landers van Java of Sumatra, of militaire actie. De laatste poging om met de Republikeinen langs de weg van onderhandeLingen tot over- .eenstemming te komen is in het werk gesteld. Thans bestaat er geen mogelijke basis voor de nadere be sprekingen meer. Wij hebben alles gedaan, waar- .toe wij in staat waren, om diege nen onder de Republikeinen, die „goodwill" en begrip getoond heb ben, zoals Sjahrir en Sjarifoedin, tegemoet te komen, maar ongeluk kigerwijze is hiun activiteit tegen gewerkt door de volslagen afwezig heid van enig realisme, waarvan de leidende kringen te D jog ja blijk heb ben gegeven, evenals de pemoeda's en het Republikeinse leger. Indien wij de Republikeinse tegenvoorstel len zouden aanvaarden, zou dit ge lijk staan met het uitleveren \fan geheel Indonesië aan de Republiek. De zware weg der overreding en vreedzame middelen moet tot het bittere einde worden bewandeld. Het e'lndie komt in het zicht. Rest nog slechts de mogelijkheid1 óf van bemiddeliinig, óf van gciede diensten, óf van de internationale commissie van onderzoek. Daarna op zeer kojrte termijn, is de slagboom be reikt. Wat er ook moge gebeuren, het accoord van Linggadjati blijft de basis van onze politiek. Wij zullen de overeenkomst, .in dien mogelijk, uitvoeren met de Re publiek, indien dit niet mogelijk d, zonder de Republiek. LONDENSE REGERING LEEFDE OP GROTE VOET Royale politiek tijdens de oorlogsjaren Gedurende de oorlog heeft onze regering te Londen een royale po litiek gevoerd voT^ens het oordeel van de Algemene Rekenkamer, die in ons land altijd haar vinger op de financiële wondeplekken pleegt te leggen. Deze heilzame invloed van openbaarheid heeft te Londen gedurende 1941—1944 ontbroken, zo dat het mangelde aan een zuinig- beheer. Al te dikwijls vergat men, dat de uitgegeven gelden een intering een vrede tegen elke prijs mentali teit, te onzaliger ure zou wageni, een drastische ontwapening toe te passen. De waarlijk fundamentele regeneratie der gehele mensheid, die de ware vrede mogelijk zou maken, blijft een paradijsachtig vrome wens. Er naar te streven blijft dure plicht, maar niiet iin een roekeloze eenzij digheid, die de ogen sluit voor de werkelijkheid. Lichtpunten zij.n schaars in dit donker tijdsgewricht. Maar ze zijn er. Evenals iin Frankrijk, zullen in de gehele wereld, door de vam achter de schermen kunstmatig veroorzaakte chaos, de ogen open gaan. De taktiek, die thans in som mige landen wordt .gevolgd, is .door zichtig genoeg. Het gaat er nu om, van onder de schaduw van het Kremlin vandaan te komen en mid dels een scherpe analyse, de ware. bedoelingen van Moskou te testen. Nog sterker dan op andere terrei nen, telt in de politiek, de gewaar schuwde man voor twee. Goed gelovigheid mag in deze naoor logse tijd niet de hoofdzonde zijn. Daarvoor was de desillusie in het verleden te groot. betekenden van het vermogen van het verzamelde Nederlandse volk. Ook besefte men niet, dat het le venspeil van de Nederlanders i.n de oorlogsjaren hoe langer hoe meer daalde, zedat er nooit aanleiding had mogen zijn te Londen een le venspeil te voeren, dat uitging bo ven het niveau van voor Mei. Ook het ontbreken van een volks vertegenwoordiging heeft zich doen gevoelen. Er gaat van de volksver tegenwoordiging op een zuinig staatsbeleid een stuwkracht uit, die te Londen .al te veel heeft ont broken. De Rekenkamer moet tot de actiefste van de Nederlandse over zeese .overheidsorganen in oorlogs tijd worden gerekend. De financiële administratie van gezantschappen en consulaten liet heel wat te wen sen over. Met alle waardering voor het vele goedige en nuttige, dat in oorlogs tijd overzee onder zeer moeilijke omstandigheden is tot stand ge bracht, is op financiël gebied te Londen en elders overzee door de Nederlandse regering en haar or ganen niet steeds die zorgvuldigheid in acht genomen, die een goed huis vader, zeker wanneer hij ver van de zijnen vertoeft, betaamt. Het Egyptische blad Al Ahram ff eves tig t in een hoofdartikel, dat tussen Egypte en de Indonesische Republiek een vriendschapsverdrag is gesloten. Volgens berichten uit Boedapest is ae Hongaarse gezant te Weenen, Laszlo Bartok, die tot gezant te Bern was benoemd, naar de Ame rikaanse zóne gevlucht. Vijl en tw tin tig personen zijn door de krijgsraad te Brussel ter dood veroordeeld, omdat zij deel uit maakten van de "beruchte „Z"<-brt- gaöe, aan 'net begin van de oorlog gevormd om leden van de Rex- partij van Degrelle te beschermen. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 15—21 Juni Zondag 1 Petrus 3, vs. 13—22 Maandag 4. vs. 1—6 Dinsdag 4, vs. 7—11 Woensdag 4. vs. 12—19 Donderdag 5, vs. 1—7 Vrijdag 5. vs. 8—14 Zaterdag 2 1, vs. 1 11 SPREUK VAN DEN DAG Ook vooir zijn deugden kan men gestraft worden; men moet er dik wijls Zwaar vooir boeten. WEERBERICHT Verwachting tof de avond van 14 Juni: Windstille koude nacht, overdag tot matig toenemende wind tussen Noord en Oost, naar het Zuiden afnemende of dunner wor dende bewolking met vrij veel zon, slechts weinig hogere temperatuur. 14. Zon op 4.20, onder 21.—. Maan op 2.07, onder 15.22. 15. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 2.22, onder 16.45. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 14. 11.18 v.m 23 43 n.m. 15. 12.28 v.m n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Prinses Marijke wordt geopereerd De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt in overleg met het Prinselijk paar het volgende mede: ,j,Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is gebleken, dat de kleine een dubbelzijdige lenstroebe- ling heeft. Er is hieraan niet direct ruchtbaarheid gegeven, omdat meest worden afgewacht hoe de kleine Prinses zich lichamelijk zou ontwik kelen. Daar haar gezondheidstoe stand uitstekend is, bestaat thans tegen een operatie geen bezwaar. De dubbelzijdige lenstroebellng is een gevolg van het feit dat Prinses Juliana in het begin van haar zwan gerschap aan rodehond heeft gele den. Prinses Marijke zal voor een ope ratieve behandeling door Prof. Dr. H. J. M. Weve in het Nederlandse gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden opgenomen". Naar wij vernemen zal het Prin sesje pas na de behandeling worden gedoopt. Uitkeering nu zonder voorafgaande toestemming Het college van Rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat het geoorloofd is, zonder voorafgaande, afzonder lijke toestemming van dit college, in de loop van 1947 een of meer uit keringen toe te kennen, tot een ge zamenlijk bedrag van ten hoogste twee procent van het jaarloon van de betrokken werknemer. Dit bedrag kan worden uitgekeerd oneens, of bij gedeelten, zoals Ier gelegenheid van Posen, Kerstmis, vacant ie, einde boekjaar, enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1