Stagnatie in de woningbouw Hoewel er officieel geen bouw plan voor dit jaar is opgesteld, is er wel sprake vam een Woningbouw- programma, waarin de bouw van 28.000 woningen is opgenomen en van welk aantal iedere gemeente een toewijzing heeft ontvangen. Van dit programma was echter op 1 Juni nog voor slechts 4000 wonin gen de aanbesteding goedgekeurd, een aantal, dat uiteraard te weinig is voor een vlotte gnag van zaken, te meer daar het zich laat aanzien, dat de materiaalverstrekking in de tweede helft van 1947 op iets rui mere schaal zal geschieden. Aan gemeenten, die in tegenstelling met andere gemeenten, die niet aan het hun toegestane aantal toekomen, stukken grond bouwrijp hebben lig gen, zal gelegenheid gegeven wor den boven het hun toegewezen aan tal woningen tot verdere besteding over te gaan, kilt voor 1 Juli 1947. De nood der ouden van dagen De algemene Band van ouden van dagen heeft zich gewend tot de minister van binnenlandse zaken in verband met berichten, dat met de uitkeringen voor de ouden van dagen, bedoeld in de noodvoorzie- ningswet voor ouden van dagen, misschien eerst por 1 October a.s. een begin gemaakt zal worden. Do bcind verzoekt aan de minister de verschi'Iende gemeentebesturen op dracht te geven, aan hen, die mo<- menteel een uitkering als armlastige ontvangen op hun ondersteuningis- norm een tijdelijke bijslag te ver lenen van 25 pet. minimum en aain hen, die tot op heden b.v. van kerkelijke instanties een uitkering ontvangen en geen steun der ge meente, eveneens een steunbedrag te doen uitkomen door de gemeen ten. Voorts heeft de bond de aan dacht van de minister van sociale zajpn voor deze aangelegenheid ge vraagd. Valse bewijzen van afkeuring Het onderzoek naar de fraudes op het ministerie van oorlog, waar enige ambtenaren ziCh hebben laten verleiden om tegen betaling aan voor de militaire dienst goedge- keurden ©en bewijs van afkeuring te verstrekken, is op het ogenblik in volle gang. De zaak is in handen van, da justitie gestald, die zich er op het ogenblik ernstig mee bezig houdt en tracht de gevallen te achterhalen, waarin frauduleus een bewijs van afkeuring is uitgereikt. De iouders of andere familileleti van de dienstplichtigen, die door de afkeurenswaardige praktijken van de ambtenaren aan het departe ment van oorlog vrij gebleven zijn, zijn namelijk ook strafbaar en voor hen zal dit muisje dus nog eeni staartje hebben. De bij deze knoeierijen betrokken dienstplichtigen zullen alsnog een oproep krijgen om zich in militaire dienst te begeven. Intussen zijn onder de ambtena ren reeds enige arrestaties verricht. 700 Rijnaken gelicht Onvermoeid werken Nederlandse bergers de Rijn af, om te zien w,art er nog van onze vroegere Rijnvloot te redden valt. Hun werk, dat zeer zwaar is en heel "wat volhar ding vraagt, wordt echter wel met succes bekroond. Thans zijn een zevenhonderd schepen boven water gebracht en hiervan is zeventig procent in bruikbare staat. Maar een goed jaar zal er nog gewerkt moeten worden, 'want mog 118 van onze schepen liggen op de bodem' der rivier. De kranen met hun on vermoeide bemanning en de onver schrokken duikers zetten het werk evenwel onafgebroken voort. Zij dragen een belangrijke steen bij aan onze wederopbouw. Arnold Meyer's beroep verworpen Arnold Meyer, eens leider van Zwart Front, later van Nationaal Front, heeft zich vorig jaar te ver antwoorden gehad wegens hulpver lening aan de vijand. Hij werd toen door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosoh veroordeeld om dat hij ten voordele van de vijand propaganda heeft gemaakt, gericht op het brekc-n van het verzet van het Nederlandse volk, tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek cn tot ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. In cas satie eiste de advocaat-fiscaal ver werping van het beroep, dal Meyer had' ingesteld, de ontzetting wenste hij uitgebreid voor de tijd van 'het leven. De uitspraak werd op 25 Juli bepaald. Stakende smokkelaars lm het plaatsje Urrugne in het Baskenland, heeft de dorpsomroeper het volgende bericht ter kennis der inwo ners gebracht: „De bevolking wiordt lervain iln kennis ge steld dat gezien de huidige omstandigheden de smokke laars vandaag en morgen in staking zullen gaan". Deze staking heeft uitsluitend be trekking op die personen, die clandestien de grens over schrijden voor het aankopen van wijn, Chocolade en andere zaken voor huishoudelijk ge bruik. Clandestiene slachters gegrepen De C.C.D. ontdekte te Soest een. complot van frauduleuze slachtin- tingen,i waarbij verschillende slagers uit Soest eji omgeving betrokken bleken' te zijn. Drie personen, onder v;ie een vrouw, die op hun bedrijf gelegenheid gaven tot clandestien slachten, werden in verzekerde be waring gesteld. Een hunner, die ook bij' het slachten zelf hulp verleende, bekende van Februari tot April van dit jaar zeven zware koeien te hebben geslacht. Voor deze hulp ontving hij f50 per rund en wat vlees. In beslag genomen werd o.a. een levend rund. Vijf slagers, 'die het vlees opkochten en een persoon die de te slachten runderen stalde, werden in bewaring gesteld. Gouden onderwijsjubileum Op 15 Juni hoopt de heer W. van Bellen te 's-Gravenhage onaf gebroken vijtilg jaar werkzaam te zijn bij het onderwiijls. Geboren i!n 1878, werd hij ;in 1897 onderwijzer^ Nadat hij de acten mni. Frans, Engels en Duits had behaald, ver trok hij naar Paramaribo, waar hij leeraar werd aan de handelsschool. In 1919 werd hij leraar laan die A.JV1.S. te Dljoeja, in 1927 (volgde zijn benoeming tot onderdirecteur van de A(M.S. te Batavia, in 19218 werd hij directeur van 'de ^A(MjS. te Soerabaja. In 1931 kreeg,da heer van Bellen pensioen hij repa trieerde, maar onmiddellijk na zijtn aankomst in het vaderland, wtehi hij weer leraar, eerst te Bldemen- daal, daarna aan de Tijmstra's scholen te 's-Gravenhage, aan welke instelling hij tot het begin van dit jaar verbonden was. Thans .its hij nog werkzaam aan de H.B.S. voor gerepatrieerde leerlingen. Niettegen staande zijn drukke ambtsbezighe den behaalde hij de acten imjof Spaans, Italiaans en Esperanto, ter wijl hij een omvangrijk boekwerk in de Spaanse taal vertaalde. Bescherming landschapsschoon Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een verordening ontworpen, waarbij aan hun college een grote bevoegdheid wordt verleend voor hel beschermen van stads- en land- sthapsschoon in Zeeland. Deze verordening, die thans aan de Staten van Zeeland ter goed keuring is aangeboden, verbiedt aan alle eigenaars of gebruikers van enig onroerend goeJ dit goed an ders dan binnenshuis op enigerlei wijze zichtbaar van de openbare weg of openbaar vaarwater geheel of ten dele aan te wenden voor: opschriften, aankondigingen of afbeeldingen in welke vorm ook; het hebben, bergen, of geborgen houden van oud Ijzer, glas, af braak, afval, oude voertuigen, enz. enz. Het is tevens verboden opschrif ten, aankondigingen of afbeeldingen aan te brengen op of' achter vou sters, die van de openbare weg of openbaar vaarwater zichtbaar zijn. STICHTING 1940—1945 In vele gemeenten van onze pro vincie is in de maand Mei een iinw zameling gehouden voor het werk der Stichting 1940—1945. Met blijd schap kan worden geconstateerd dat de verzorging van de gezinnen, waarvan de man of vader tijdens de Duitse bezetting zijn leven gaf voor de goede zaak door 'velenl Wo;rdt gezien als een taak vooir eins allen en dat velen bereid zijn .iiets van het hunne te '.offeren om te bereiken dat deze gezinnen 'i* dezelfde omstandigheden kunnen voortleven als voorheen. Het ligt in de bedoeling van de Stichting geregeld verslag te geven van de bereikte resultaten. In som mige gemeenten moet de inzame ling mog plaats hebben, in andere .is zij nog niet geheel voltooid. Tot 10 Juni werd door het Dis trictsbureau, Dam 2, Middelburg, uit de navolgende gemeenten ont vangen 'de achter de na|am der ge meenten geplaatste bedragen. St. Alninalamd f 396,69Djreischor f 207,55; Eikerzee f 207,10; St.- Maartensdijk f 572,70; Poortvliet f 171,— Scherpeniisse f 436,90; Sta- venisse f 178,50; Thoien f 478,55, Totaal werd f 20124,41 lontvangan. Concours Zeeuwse Zangersbond De Zeeuwse zangersbond „Zang veredelt" zal zijn jaarlijks concours houden te 's Heer Alb'tskerke op 19 Juli a.s., dit ter gelegenheid van het 30-ja;rig bestaan van de zang vereniging aldaar. Een Argentijns vliegtuig is Dins dagavond te Natal in Brazilië neer gestort. Drie leden van de beman ning en twee passagiers zijn ge dood. RADIO PROGRAMMA Zaterdag 14 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn., 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 voordracht; 10.35 pi ano; 11 radiolympus ^en gram.; 11.45 fam.-berichten; 12 gram.; 12.35 ac cordeon; 1 Ned. strijdkrachten1.30 orgel; 2 oogsthulp; 2.15 kameror kest; 3.15 boekbespreking; 3.30 Mil ler sextet; 4 lezing4jl5 gram! 4.40 AJ.C.; 5.05 sport; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 St. Caeciliakoor7.30 voor de jeugd1; 7.45 wederopbouwl; 8 nieuws; 8.05 Vara-variia; 8.15 Metropole-orkast 8.45 soc- commentaar; 9 Igraim.; 9.25 dammen; 9.30 hoorspel; 10 omroep orkest; 11 nieuws; 11.15 hobbyhoek; 11.30—12 gram- HILVERSUM II (415 M.); 7 nieuws; 7.15 gymn:.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 voor de kleintjes; 10.15 gram.;; 11 de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.03 idem; 12.30 dansorkest; 1 nieuws; 1.15 'wielk boek? 1.20dans orkest; 1.45 filmkwartier2 gram.; 2.30 toneelkijker; 2.45 gram.; 3 er op.uit; 3.15 concert; 3,.45 'KR.Q,- kiosk; 4 (gram.; 4.20 luchtvaartcuri- osa; 4.30 causerie; 5 de Wigwam; 6 Bruce Lowe; 6.15 overzicht; 6.30 Buffalo Bill; 7 nieuws; 7.15 Kath. nieuws; 7.20 orkest; 7.45 banden dia binden; 8 nieuws; 8.20 gram1.; 8J30 lichtbaken; 9 bei't de klok; 10 gram.; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 vaders dagboek; 11.20—12 or kest. PTT. In Juli zal een begin gemaakt worden met de verspreiding van het tweede d eel van de interlocale te lefoongids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden gedrukt. KERKNIEUWS Nied. Herv. Kerk. Beroepen te Thoien: Ds. J. Eysenga te Noor- deloos. Toez. van beroep naar Echte! d (Geld), Ds. M. G. Westerhof te Nieuwerkerk. Oud Ger. Kerk. Bedankt voor Sint Philiipsland: Ds. J. v. d. Poel te Giessendam. SCHERPENISSE. 15 Juni Ned. Herv. Kerk: 10 uur leesdienst en 2.30 uur Ds. Koreman, collecte res tauratiefonds; Geref. Gem.: 10 en 2 uur Ds. Visser; 6 uur leesdienst. Ongeveer 7 maanden geleden vertrok de te Krabbendijkc wonende heer Westrate naar zijn broer te Calamazoo in Michigan, om daar met diens steun een bollenkwekerij te beginnen Zijn echtgenote is dezer dagen per K.L.M. Constellation naar New Yo<k vertrokken, om zich bij haar man te voegen. Johanna Westrate in gesprek met de stewar dess van het vliegtuig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2