ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SITUATIE IN INDONESIË WORDT SLECHTER WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Eerst ZIEN dan GELOVEN VRIJDAG 13 JUNI 1947 No. 15613 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract Speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In religieuze ziirt moge deze regel al totaal verkeerd zijn, voor de mili tairen in Indië vormt zij niets min der dan de enig juiste formule, die houvast geeft bij het vele, dat hen is wedervaren of nog zal (we dervaren. De soldaat, die tenslotte in Indië de vuile was moet doen,, heeft geen behoefte aan fraaie of ficiële commentaren over de toe stand. De toestand in Indië moge gecompliceerd zijn, er zijn aspecten aan de zaak, die in hun (naakte,, schrijnende werkelijkheid, boven alle intriges, en boven het politieke geharrewar, de aandacht vragen, n.l. de nood van de Indische volkeren. Vandaar de stelregel: eerst zien, dan geloven. Eerst met de neus boven op de misère, eerst zien door het kunstig spinsel van opgeschroefde leuzen en dan geloven hoe het werkelijk is. Deze typische soldaten-mentali teit heeft niet weinig de overftui- ging gevoed, dat de militaire plicht in Indië, de belangrijkste is, on danks tegenkanting uit verschillen de richtingen. Er moet in Indië een- constante machtsfactor aanwezig zijn, die bij elke berekening wordt ingelast. Alle werkelijke ,of ver meende zekerheden van een accoord vertonen steeds meer overeenkomst met een lemen huis, niet bestand tegen de storm van de praktijk. Alleen het leger vormt een hechte hoeksteen in het wankele gebou'w der Nederlandse belangen in Indië. Het leger weet, dat plotselinge li quidatie, een schreeuwend- verraad betekent aan millioenen inlanders, die nog steeds, op leven en dood, met de Nederlanders samen willen werken. Zo mag en- zo zal het ook niet gaan. Slechts langs wegen van geleidelijkheid zal straks h-et sys teem van aflossing kunnen worden vervangen door een definitief de mobilisatieschema. TT et ga zo het wil, eens komt de tijd -dat de stroom van soldaten uit de Oost, dik en constant begintj te vloeien. En wat dan? Tiendui zenden van deze mannen zijn prak tisch zes jaar uit de geordende bur germaatschappij geweest, (waar toch de Indische periode vaak nauw aan sloot bij de bezettingstijd. Het zal weinig zin hebben de soldaten lou ter als romantische helden te beju belen. Veel meer dan hemelhoog juichende manifestaties begeren de soldaten „in hun oude rechten her steld te worden". Geen voormalig NS.B.'er b.v. op een stoel, waar een gedemobiliseerde soldaat be hoort te zitten. Na de roes van het: eerste weerzien, zal de reactie ko men, die hen mateloos terug doet verlangen naar de tropen. Tenzij regering en volk de sol daten nieuwe teleurstellingen be spaart. De regering zal gedane be loften van bestaanszekerheid moeten nakomen. Het volk zal in denken en gewoonten iets van onze Indische jongens over moeten nemen. Er is door de bevruchtende mentaliteit van dit sportieve leger, dat straks terugkeert iin de maatschappij, voor cms volk een prachtkans een res tant „bekrompenheid" over boord WERELDNIEUWS MOBILISATIE VAN GEWAPENDE HULPTROEPEN BEVOLEN Radio Djokjakarta heeft bekend gemaakt, dat de Indonesische Re publiek de mobilisatie van zijn' gewapende hulptroepen heelt be volen, teneinde „elke eventualiteit het hoofd te kunnen bieden". Het onbevredigend en teleurstellend antwoord dat de Republiekeinen ga ven op de Ned. voorstellen voor een interim-regering, is door boven staande mededeling gevolgd. Indo nesië zal snel de kritieke periode van haar 22 maanden oude strijd voor politieke onafhankelijkheid be reiken. D-e Republiek streeft inaar de hegemonie over Indië, hetgeen in strijd' is met wat te Li-nggadjati is overeengekomen en voorts -de rust in het overige deel van het eilandenrijk verstoort. Zo worden te Malang door de T.R.I. verdedigingsmanoeuvres ge- gehouden, terwijl de situatie te Modjokerto voortdurend slechter wordt. Dinsdag werd in de sector bij So-erabaya een NeddHands oor logsschip -onder vuur genomen. De situatie is nimmer zo kritiek ge weest als thans en zij ontwikkelt zich in ongunstige richting. Sjahrir, die zich tha-ns te Cheri- b-oni bevindt, heeft verklaard, -dat hij waarschijnlijk internationale inter ventie zal inroepen, indien het Re publikeinse antwoord op -de Neder landse voorstellen wordt verworpen RUSSISCHE VIJFDE COLONNE De voormalige premier van Hon garije, Nagy, heeft aan Lord Van- sittart, lid van het Britse Hogerhuis, in een brief, die in het Lagerhuis wer-d> voorgelezen, betoogd, dat Rus land' Hongarije onder communisti sche heerschappij wil brengen op de wijze als vroeger de Duitsers zulks deden, n.l. -door hun vijfde colonne. De communisten in Hon garije hebben maandenlang de uit schakeling van de leidende demo craten voorbereid. Op haar beurt heeft Rusland Enge land er van beschuldigd zich Te hebben gemengd in de 'binnenland se aangelegenheden van Hongarije, toen het aan Moskou opheldering vroeg over hetgeen zich onlangs in Budapest heeft afgespeeld. Oost- Europa staat onder druk van Mos kou. En Oost Europa niet alleen. Naar Oostenrijk en Italië worden de arm-en uitgestrekt. De demonstraties tegen de Amerikaanse dollar-lyran- nie" besohouwt men in laatstge noemd! land als -de eerste schermut selingen. Als -d'e geruchten over de vorming van een gewapende onder grondse communistische aetie waar heid bevatten, dan moet de moge lijkheid! van een staatsgreep vol gens Hongaars voorbeeld niet uit gesloten worden geacht. Federatief Europa gewenst William Bullit, voormalig ambas sadeur der V.B- te Moskou, beeft tijdens -een bijeenkomst in -de uni versiteit van Georgetown verklaard, dat alleen de su-peri-eu-re militaire kracht der VfS. het Rotd-e leger ver" hinderde, geheel Europa te bezet ten. „In Europa", aldus Bullit, „weet iedereen, -dat indien -de resterende Europese demoeratiëm zi»ch niet aan een kunnen sluiten, zij uiteindelijk een voor een door de Sowijet-Uutö opgeslokt zullen worden. De re gering der V<S. zou de volken van. de democratische landen van Euro pa terstond hun vertrouwen en hoop te gooien. Wij zullen onze eigen gereide opvattingen over de In dische kwestie, onder de druk van hun argumenten vaak moeten laten vallen. Die soldat-en houden het niet meer uit in onze van spek lucht doortrokken kamertjes met gesloten ramen. Zij willen letterlijk en fi guurlijk, leven met Indische gul heid en openhartigheid. Ons volk kan hen daarbij helpen. Indië is voor vele soldaten een "harde leer school geweest. Wij mogen ons -evenwel sterk vergissen, als deze kerels niet bereid zijn de handen uit de mouwen te steken en aan te pakken, zoals zij het in Indië heb ben gedaan. Eenmaal in Holland terug, zal evenwel hun devies zijn: eerst zien, dan geloven. Het woord is dan aan ons volk. kunnen terugschenken, indien zij de Britse en Franse regeringen zoiu kunnen- overreden om samen met de V.S- -de vorming vain een Buiroi- pese federatie, waartoe alle landen met democratische regiems, met in begrip van de Duitse staten-, zou den kunnen toietreden, tot stand te brengen. De Russische leiders wagen het momenteel niet oorlog te voeren tegen ons of onze vrienden, om-dat zij weten, dat die V|S. op het -ogen blik veel sterker zijn dan d-e Sow- jet-Unie en al haar bondgenoten. Wanneer zij echter ooit mochten denken, sterker te zij-n-, zullen z5j! tot de aanval overgaan. Slechts d-e superioriteit van ons luchtwapen en h-et bezit van atoombommen be letten Staliin om het Rode v leger; bevel te geven, -geheel Europa te bezetten." De Franse spoorwegstaking Woensdagnacht zijn de laatste be sprekingen gehouden tussen Rama- dier -en de leiders van het Franse verbond van vakverenigingen. Deze beraadslagingen hebben ten slotte tot overeenstemming geleid, zodat de spoorwegstaking is opgeheven, al is daarmede de treinenloop nog niet direct hersteld. Zowel de regering als de stakings leiders hebben iets toegegeven. De toegezegde loonsverhoging kost de Franse Republiek 10 milliard francs. De eerste voorstellen der regering beliepen 8 milliard, die deT vak verbonden 12 milliard francs. SPREUK VAN DEN DAG De blik van het oog zegt gewoon lijk reeds genoeg, gelijk ook een stembuiging welsprekender kan zijn dan de gebezigde woorden. WEERBERICHT - Verwachting tot de avond van 13 Juni. Koude nacht overdag, meest ma tige wind tussen N.O. en Oost, Jicht of half bewolkt, op -de meeste plaatsen iets hoger temperatuur. 13. Zon. op 4,20; onder 21. Maan op 1.54; onder 14.03 Nieuwe Maan 18 Juni 22.26 Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 13. 10.10 v.m 22 30 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. SIGAREN VAN DE BON Het ministerie van economische zaken maakt bekend, dat -de siga ren voortaan zonder bon verkrijg baar zijn. De rantsoenen voor Si garetten en kerftabak worden op 2i/2 per week gebracht. Uitkeering aan noodlijdende ouden van dagen Met 1 October e.k. zal aan de behoeftige ouden van -dagen de eer ste uitkering worden gegeven. Amsterdamse schooljongens, die Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" geadop teerd hebben en met de bemanning geregeld in correspondentie hebben gestaan, maakten van de gelegenheid, dat de oorlogsbodem de Amsterdamse haven binnenliep, gebruik om er een bezoek te brengen. Tijdens de rond gang bleek het kanon zeer veel aan trekkingskracht uit te oefenen. Antfo P-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1