Verplichte veelevering Daar die aanvoer vam slachtvee thans ©en dieptepunt heeft be reikt i0n die voorraad vlees in ide koelhuizen is verbruikt, zijin voor enige tijd bijzondere maatregelen nodig om het tijdelijk 'tot 300 Igrarn in de veertien dagen verlaagde vlees ranks oen te kunnen verschaf fen. dm opdracht van de 'imiinistef, vain landbouw, visserij en voedsei- voarzieninig zullen de provinciale voedselcommissarissan met ingang van 16 Juni de veehouders weke lijks belasten met een verplichte levering van vee. t In voorbereiding is verder, on geacht de reeds aangekondigde in voering van twee vleesloze dagen een regeling tot sterke verminde ring van het vleesverbruik in ho tels, restaurants en dergelijke in richtingen. i Meer vlees In de toekomst Op een vergadering te Maas tricht werd medegedeeld, dat men in de loop van de komende maan den uit het dieptepunt zal zijn geko men en dat men van het huidige rantsoen van anderhalf ons vlees per week geleidelijk zou kunnen komen i tot drie a vier ons einde 1947 Nieuwe Zeevaartschool te Vlissingen Tijdens een vergadering van het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft do heer Smit, directeur van de Kon. Mij. de Schelde medegedeeld, dat het departement van onderwijs goedkeuring heeft gehecht aan het plan voor een nieuwe zeevaart school te Vlissingen. Bij dit plan is rekening gehouden met de opening van een nieuwe technische school. Hieruit kan men afleiden, dat de beslissing voor een M.T.S. voor Zee land ten gunste van Vlissingen is gevallen. 300 autobanden per etmaal Nabij de haven te Enschedé ver rijst een voor Nederland geheel nieuwe industrie. Het is de N.V. Nederlands-Amerikaanse Autobah- denfabriek Vredestein, welke in sa menwerking met het Amerikaanse B. F. Goodrichconcern in September hoopt te beginnen met de productie van! aanvankelijk 300 autobomen- en buitenbanden per etmaal. Voor de productie zal uitsluitend gebruik worden gemaakt van natuurrubber, welke zoveel mogelijk uit de Neder landse overzeese gebiedsdelen wordt betrokken KLOKKE-PETER Klokkepeter, alias de aan nemer Meulenberg uit Heer len, heeft in het gehele land ongeveer 4000 klokken opge haald om ze in de Duitse fabrieken tot bommen te la ten omsmelten. Hiermee ver diende hij een slordig milli- oentje. Toen hij Maandag morgen in Maastricht terecht stond, wist hij natuurlijk niet, dat er ooit oorlog met Duits land geweest Was. Hij hadi waarschijnlijk de Mak horen luiden, maar wist niet meer waar de klepel hing. Eis. 20 jaar gevangenisstraf. Laat nu de klok maar luiden. Fata morgana boven Vlissihgen Boven Vlissingen heeft men op 1 Juni uit de richting Breskens lucht spiegelingen gezien. De eerste unt ieing, die men deed, was, dat boer derijen, die in Zeeuws-Vlaandcren gelegen zijn, weerspiegeld werden door het water van de Schei li. Vervolgens zag men bomen opdoe men aan de horizon, die geen tak ken, doch alleen maar kruinen had den en later zag men eerst heuvels, dia aan witte krijtrotsen deden den ken en vervolgens een stad met hoge witte gebouwen, in welke stad met kijkers zelfs straten te onder scheiden waren. Na ongeveer een half uur vervaagde deze luchtspie geling. Tribunaal Zierikzee Zoinnemaire was tijdens de bezet ting een dorp met een minimaal aan tal belijders van de nieuwe orde. Een der nogal vooraanstaande was M. H. van der Meer, die •zich tevens aansloot 'bij de WjA. en de N.V.D., in de functie van blokhoofd. Verder was verd. colportage-activi- teit'ten laste gelegd. In het 'bijzojnt- dar spande hij zich in voor het» NjA.F., waarbij hij in 1943 'werd aangesteld als onbezoldigd kring- leider voor Noord-Zeeland. In 1944 was hij vrijlwlilliig toegetreden tot, de Nederlandse landwacht. Hij deed ais lamdwachter dienst te Goes, be wapend met een gejwieer. Bij bet verhoor bleek, dat verd1. alleen cip papier lid was van del WA. Verd. verklaarde verder: „ik heb slechts eenmaal gecolporteerd". De voiorzitter herinnerde aan „de be kende perspectivische verkleining door de tijd". Verd. was alleenj aocooird gegaan met bet socialis tisch gedeelte van het "N.S.B.-proi- gram. Voor de rest interesseerde) hij' zich biet volgens zijn verklaring') „Het ■is daariC|m dat ik ook voor de toekomst nooit geen angst heb gehad en derhalve er niet tussen, uit ben geknepen, tqen het einde' van de oorlog in het zicht kwam. Reeds eerder werd ik als alle an dere N.S.B.'ers voor de hulp-land wacht gekeurd. Eenmaal te Goes herinnerde men zich dat weer. „Ik trad boo, maar ziende de slechte praktijken van deze organisatie, heb iik mij er niet meer mee ingelaten." Het bleek 'dat verd'. te Goies eepj nacht had wacht gehopden bij ©en kistmet geweren, evenfwlel onge wapend. j De verdediger, Mr. van Hasselt, wees ier in zijtn pleidooi op, -hoe zijn cliënt zich heeft bliind gestaard oip verschillende slechte sociale 'Omstandigheden voor de oorlg. Eenmaal op het vliegveld werkend, kwam hij nog onder sterke propa gandistische druk te staan ien dat deed de deur dicht. Basch. wisrc) niet uitverkoren voor officiële func ties, uit hoofde va|n zijtn actief lid) Zijn. Het was veel meer een afap- stelling bij gebrek aan beter. Verd. had steeds het vermoeden gehad, dat het met de land(wacht feveni zoetsappig zou. aflopen als met de W.'A. Nooit maakte hij het, aldus pleiter, zijn medemensen lastig. Zwaar heeft hij moeten boeten voor het feit, dat hij de goede raadgevin gen van zijn vrouw in de Wiind' si oieg. Tijdens de 'internering is hij tcit schuldbesef gekomen. Waar hem eenmaal in vrijheid, weer wterk wacht verzocht verdediger onmid dellijke invrijheidsstelling, welk verzoek het tribunaal toestond. Uitspraak 24 Juni a.s. M. M. v. d.' Male te Stl-Anna- land was tijdens de bezetting lid geweest van de N.S.B. Hem w'as propaganda-activiteit ten laste ge legd. Verder zou hij L. Potappel, zonder haar toestemming, lid heb ben gemaakt van de beweging. Hij reed ook met zijn vrachtauto voor de D.W. en behield zijn radio. Verd. verklaarde: ik ben bepraat en over paard gezet. Ik heb ver-, schillende personen lid van de N.S.B. gemaakt, maar lang niet alle maal (sic.). De voorzitter repliceer de hierop: „in 1943 was. u Inog trofs op deze prestaties en nu zou jte er wel voor weg willen kruipen". Getuige L. Potappel verklaarde dat verd., namens burgemeester v. d. Weele, op bezoek kwam om te trachten haar lid van de N.S.B. te maken. „Ik weet zeker", aldus verd., „dat ik zelf mijn handtekening niet gezet heb". Get. kon evenwel niet positief verklaren dat verd. dit had gedaan. In slechte financiële omstandig heden geraakt, had verd. met voed sel voor de Duitse keuken gereden met de enige hem overgebleven auto. Mr. van Hasselt noemde de ten lastelegging juist, behalve de kwes tie L. Potappel, waarvoor v. d. M. zeker de verantwoordelijkheid niet draagt. Ook deze verd. legde al te zeer het accent op onjuiste sociale toestanden voor de oorlog en vergat daardoor tijdens te bezet ting zijn nationale plicht. Voor zo ver hij lid is geweest van neveni- orgahisaties, lagen deze in de (ijn van zijn beroifp. Van landwacht of W.A. heeft deze man zich verre gehouden. Via de A.B.D. te Bergen op Zoom, kwam hij in dienst van de D.W. Pleiter was van mening dat zijin cliënt van zijn N.S.B.-kWaal is genezen. Mede op grond van zijn zwakke gezondheid', en een sterk schuldbesef vroeg hij onmiddellijke in vrijheidsstelling, welk verzoek bet tribunaal inwilligde. Uitspraak 24 Juni. Als laatste in de morgeinzitting verscheen N. Kort te Nieuwerkerk voor de groene tafel, die door zijn toetreden tot de Wach und Schut Z- dienst, zijn Nederlanderschap heeft verloren. Verd. was N.S.B,.'er en verspreidde Nazi-lectuur. Hij wist zeer weinig te antfw|oord©n op de hem gestelde vragen. Mr. v. Hasselt legde de nadruk op het kostwinnerschap van verd. In zoverre was hij eeni echte brood- N.S.B.'er. Daarnaast maakt hij een enigszins stupide indruk, reden waarom gevraagd kan (worden, of hij verantwoordelijk is voor zijn daden. Verd. is iemand die geleid moet worden. Hij ging op alles in ■en steunde b.v. de Jeugdstorm, waarmede hij toch beslist niets te maken had. Met deze persoon is nog weer eens bawiezen, dat ook uit de kring der psychopaten da N.S.B.'ers werden1 gerecruteard. Te meer waar verd. voor zijn oude moeder heeft te zorgen, die arm lastig js, vroeg pleiter ook in deze zaak onmiddellijke invrijheidsstel ling. De voorzitter vroeg verd. even wel iof hij Wist, dat Nederland met Duitsland in oorlog was, hetgeen hij bevestigend beantwoordde. Na raadkamer wees het tribunaal het verzoek van de raadsman toen af. Uitspraak 24 Juni. Bij de eigenaren' en de bouwers van de Menoembiing is bericht ont vangen, dat de eerste van de zes) tinbaggermolens op de bestemming (Banka) door de sleepboot Thames is afgeleverd. Hiermede is een veel bewogen reis tot iqen goed einde gebracht. Meer dan 100 personen verdron ken, toen bij Woosoeng (China) een rivierboot, zonk tengevolge van een hevige storm. Enige honderden pas sagiers werden gewand bij de pa niek die ontstond en moesten in een hospitaal worden opgenomen. Het Britse ministerie van land bouw zal de import van groenten van het vasteland na 1 April van het volgende jaar verbieden, zo heeft, naar de Manchester Guardian meldt, de vioe-president voor de National Farmers Union op een bij eenkomst te Lincoln medegedeeld. De besprekingen tussen de Fran se regering en de stakers zijin mislukt. Wel is de staking in de gasfabrieken en electr. centralis opgeheven. Generaal Franco's opvolgingswet zal Zondag 6 Juli a.s. aan een volksreferendum worden onderwor pen. Dit zal de eerste maal zijn,, dat Franco het Spaanse volk raad pleegt.- RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 13 Juni. HILVERSUM I (S01 KL) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 10 morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 kamermuziek; 11.15 voor de vrouw1145 fam.- berichten; 12 orgel12.30 sport; 12.35 gram,'.; 1 nieuws; 1.15 Renova- septet; 1.45 gram.; 2 kookkunst; 2.20 kamerorkest; 3.10 voordracht 3.30 gram.; 4 orkest; 4.30 tusseq 12 ©n 16; 5 orgel; 5J30 muzikale causerie; 6 nieuws6.20 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.15 gram.; 7.30 V.P.R.Q|.; 8 nieuws; 8.05 duet ten; 8.30 fezing; 9 gram.; 9.30 overzicht; 9.45 amateurs; 10.15 gram.; 10.40 avomdwijding11 nieuws; 11.15 dammen; 11.20—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gytmn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10.15 bet boek dier boeken; 10.40 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.35 als de ziele luistert; 11,.45 gram.; 12.03 idem; 12.30 stafmuziek; 1 nieuws:; 1.15 (welk boek? 1.20staf muziek T 1.50 van man tot man; 2 gram.; 4.30 na schooltijd; 4.45 om roeporkest; 5.45 wat bet buitenland leest; 6 orkest; 6.'25 N. K. J|.; 6,40 Orkest; 7 nieuws; 7.15 lezing; 7.30 piano en orgel; 8 nieuws; 8.12 ac tualiteiten; 8.20 kurhauscoiraaert; 9.30 vocaal kwartet; 10.15 avondge bed; 10.30 nieuws; 10.55 vaders dagboek; 1112 gram. LEGER DES HEILS A.s."Zaterdag en Zondag, 14 en 15 Juni, zal Zierikzee bezocht worden door het muziekcorps van het Leger 'des Heils te Dordrecht. Dit Muziek korps, waarvan kapelmeester G. A. van der Heyden de leiding heeft, bestaat uit ruim dertig Heilsoldaten In verband met dit bezoek wor den bijzondere samenkomsten en uit voeringen gegeven in de Legerzaal en de open luCht. De eerste uitvoe ring zal plaats hebben Zaterdag avond half acht op de Muziektent op het Havenplein. Zaterdagmorgen 10 uur wordteen Heiligingsdienst gehouden in de Le gerzaal met medewerking van mu ziekkorps en mannenkoor; Zondag middag drié uur heeft in dezelfde zaal aan de Poststraat de grote muziek- en zanguitvoering plaats. De avondsamenkomst om half acht zal bet slot zijn van dit muzikaal festijn. Heden (Donderdag)avond 'half 8 wordt in de Legerzaal een samen komst gehouden onder leiding van de Kapiteins Bakkenes uit Middel burg. Wetenschap en Techniek Hete luchtmotoren van Philips en Werkspoor Philips en Werkspoor voeren op het ogenblik onderhandelingen over de stichting van een concern voor de fabricage van heteluchtmotorm. Uit dé aard der zaak kan omtrent de omvang van deze nieuwe fabrie ken nog weinig Worden gezegd, de plannen houden ten nauwste ver band met een „R ent abil itei'tspl an- ning" voor deze motoren, die zoals bekend voor alle doeleinden zou den kunnen warden gebruikt. Zweden zal zich verdere beper kingen moeten opleggen, zo heeft de minister van financiën bij het indienen van een wetsontwerp op de uitbreidingen van de bankbiljet- tencirculatie verklaard. Het Deense broodrantsoen zal op 1 Juli, met de helft worcten ver laagd, omdat geen broodgraan in gevoerd wordt en de vooruitzichten voor de binnenlandse oogst ongun stig zijn. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2