ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Russische druk op de Balkan en Donaustaten De leden der Commissie Generaal, de heren prof. Ir. W. Schcrmerhorn en Max van Poll zijn per K.LM. vliegtuig weer naar Indonesië vet trok' ken. Zij werden uitgeleide gedaan door minister M insholt (tweede van linksprof. Romme (geheel rechtsen Koos Vorrink (geheel links). ANEFO DONDERDAG 12 JUNI 1947 No. 15612 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Groot Amerikaans plan tot herstel van Europa Langzaam maar zeker schuift de schaduw van het Sowjet-embleem over de Zuidhoek van Europa. De Balkan werd eerst onder druk ge zet, daarna volgde Hongarije, waar de toestand onduidelijk is en Ame rika en Engeland aan Rusland op heldering hebben gevraagd wat er nu precies gebeurd is. Thans schijnt Oostenrijk aan de beurt te zijn om ander druk te worden gezet. De minister vain buitenlandse za ken heeft aan de rijkskanselier zijn ontslag aangeboden. Dat ontslag werd evenwel niet aanvaard. Deze politieke storm werd veroorzaakt door het bekend worden van ge heime besprekingen tussen de kan selier en de communistische leider Fiseher over een mogelijke wijzi ging van de regering, door er meer communisten in op te nemen. Een aangekondigde kabinetszitting is nog steeds niet gehouden, omdat alle partijen nog overleg plegen over de door hen aan te nemen houding. De kanselier, dr. Figl, heeft in tegenspraak met lopende geruch ten, in een radiorede verklaard, dat hij niet aan aftreden denkt. Hij zou alleen aftreden als het valk van Oostenrijk zulks, in grote meer derheid zou vragen. Jn de Verenigde Staten overweegt men in regeringskringen de deel name van Amerika aan het herstel van Europa met een bedrag van 15 a 25 milliard dollar. Deze hulp zou dan het karakter kunnen dragen van een schenking, niet van een lening, daar de erva ringen met de leen- en pachtover eenkomsten tijdens de oorlog heb ben geleerd, dat de mogelijkheid be staat, dat een gevoel van verbitte ring zal ontstaan, wanneer Amerika hulp verleent en terugbetaling ver langt. Te Washington ziet met dit pro gramma als een overbrugging tus sen de hulpverlening van onmiddel lijk na de oorlog en de credietver- lening door de wereldbank. Men wijst er op, dat de wereldbank, in tegenstelling tot de vroegere ver wachtingen, op zijn best een bij komstige rol zal kunnen spelen in de periode onmiddellijk na de oor log. De schenkingen, die op het ogen blik worden overwogen, zulen hoofdzakelijk werkkapitaal betref fen, noodzakelijk voor de aanschaf fing van nieuwe uitrustingen, mate rialen en andere goederen van es sentieel belang voor het herstel der productie. Aanval op Truman Prof. Iwan Lemin valt in het Sowjet tijdschrift „Wereldeconomie en -politiek" de politiek van pre sident Truman aan en verklaart o.m., dat de V.S. in de „meest mili- tairistische staat van de moderne tijd" zijn herschapen. Dit land is de monopolistische bezitter van de atoomwapens, zijn leger is vele ma len groter dan voor de oorlog en de militaire begroting is twaalfmaal zo groot als voor de oorlog. De Truman-leer verkondigt het recht der V.S. zich in de aangelegenheden van elke partij of elk land ter wereld te mengen. De nieuwe Ame rikaanse politiek is gericht op het vormen van een „ideologisch blok" ander leiding van de V.S. President Truman onderschat de vooruitstre vende krachten in de wereld en in het bijzonder die van zijn eigen land. Prof. Lemin noemde wat de laatste categorie betreft, Henry Waiiaoe- „Verschroeide aarde" in Indonesië? Namens „Nationaal Reveil" heeft voor de A.V.R.O -zender de heer Boekhoven een beroep gedaan op de bevolking om zich thans achter teen krachtig optreden van de rege ring te stellen. Spreker wees in zijn fadiorede op de zeer ernstige ontwikkeling in de overzeese ge biedsdelen Op het territoir der re publiek zouden volgens spreker fa brieken worden vernield, wegen op geblazen en voedselvoorraden d ei gen te worden vernietigd. „Natio- naal-reveiV' zond verder voorts een desbetreffend telegram aan de mi nister-president. Vliegdienst New York-Batavia De K.L.M. opende de passagiers- dienst New York—Batavia via Am sterdam met een eerste passagiers- vlucht. De route van deze nieuwe dienst loopt om de andere week via Basra en Bagdad en verder over Karachi, Calcutta, Bangkok en Sin gapore. De vertrektijd te New York is des Maandags om 19.00 uur/ waarna de vliegtuigen 's Zaterdags te Batavia arriveren. Te Cairo, Karachi on Calcutta wordt over nacht. De retourvlucht uit Batavia vangt 's Woensdags aan, aankomst Amsterdam Vrijdag, aankomst New York Zaterdagnacht. Zonderlinge praktijken In de kampen voor politieke de linquenten te Laren en Naarden werken grote groepen gedetineer den in werkplaatsen van een auto bedrijf te Utrecht. Toen de gedeti neerden gingen klagen over de voe ding, welke niet toereikend zou zijn, maar* welke toch zeker wel heel wat meer calorieën zal hebben be vat, dan de vrienden van deze ge detineerden destijds aan de te werk gestelden in hun „Arbeitslager" hebben verstrekt, heeft de Utrechtse firma terstond besloten op clan destiene wijze voor aanvulling te zorgen. Met. medeweten van de kamplei ding werd in de buurt van Nijmegen een grote partij tarwe zwart ge kocht, welke tarwe met mil taire vrachtw agens naar Laren werd ver voerd. Bakker W. aldaar bakte er brood vaq, dat met haring en siga retten aan de politieke delinquenten werd uitgereikt. De C.C.D- te Utrecht heeft er evf.nwel thans een stokje voor ge- steken. Een militaire vrachtauto met 1200 kg. tarwe is in beslag ge nomen. De bakker en drie functio narissen van het kamp zijn aange houden. Malversaties aan het Ministerie van Oorlog Van de zijde van hiet ministerie van Oorlog wordt medegedeeld, dat malversaties zijn ontdekt bij' een der bureaux van de afdeling dienst plicht van dat ministerie. Door middel van vervalsingen in de registratie is frauduleus uitstel van opkomst voor eerste oefening aan dienstplichtigen verleend. Een diepgaand onderzoek is in gesteld, ten behoeve waarvan enige arrestaties zijn verricht. DE WONINGNOOD Zeker tien a vijftien jaren zullen en ncldig zijn voor Wij weer behoor lijke woningtoestanden .in ons land geschapen zullen hebben. Daartoe zullen we een bouwcapa citeit tradhten te ontwikkelen, die meer dam. anderhalf maal zo groot zal zijn als in 1940. Dat wil zeggen we trachten per jaar 70.000 wo ningen te bouwen. En dat zal moe ten gebeuren met evenveel arbei ders als voor de oorlog beschikbaar waren. Dit werd door de directeur-gene raal van de Volkshuisvesting, dr. Z. Y. van der Meer, meegedeeld op een vergadering van de Vakgroep Onroerende Zaken te Amsterdam. Per jaar zal niet minder dan een half milliard gulden in de woning bouw geïnvesteerd moeten worden. Gemiddeld zullen de bouwkosten dus op f7000 komen. Dat zal niet uitsluitend overheidsgeld kunnen zijn. De financieringsregeling 1947 is een poging om de particulieren bij WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 12 Juni: Zwakke tot matige naar Oostelijke richtingen draaiende wind, .afnemende bewolking en vrij warm. 12. Zon op 4 20; onder 20.59 Maan op 1.40; onder 12.48 Nieuwe Maan 18 Juni 22.26 Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 12. 9.06 v.m 21.23 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. de woningbouw in te schakelen. De huren op de te bouwen woningen zullen door de minister worden vastgesteld. Dr. VAN MOOK BLIJFT De ministerraad heeft dr. van Mook verzocht zijn functie als luit.- gouverneur-generaal te blijven u't- oefenen. De huidige politieke om wikkeling gedoogt de vervanging van dr.(van Mook niet. Reeds het vorige jaan October had dr. van Mook ont heffing uit zijn functie tegen het einde van 1946 verzocht. Passagierslijst m s. „Nieuw Holland" De passagierslijst van het m/s. „Nieuw Holland", dat vermoedelijk 19 Juni as. te Amsterdam zal aan komen, ligt ter inzage op het bureau der Redactie. Winston S. Churchill, die #72 jaar oud is, werd geopereerd van •een breuk. Het zal wel een maand duren eer Churchill zijn arbeid kan hervatten. De intern, suikerpositie laat toe dat aan Nederland 20.000 ton suiker meer zal kunnen worden toege wezen. Twee Arabische sjeiks zijn door onbekende daders doodgeschoten, nadat zij Tel Aviv verlieten, waar zij land aan Joden hadden verkocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1