ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door SAMENWERKING tot EENHEID Het antwoord der Republiek teleurstellend WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 „Letter en geest" van de overeenkomst WOENSDAG 11 JUNI 1947 No. 15611 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract special® prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Wellicht dit liet standpunt van generaal Marshall in zijn jongste rede ingenomen, reeds een mijlpaal betekent op de door Churchill uit gestippelde weg om te komen tot de eenheid van Europa. Eerst stre ven naar een economiscne eenheid, waarna mogelijkerwijs, een unie van staten in federatief verband, een politiek hecht samengesmeed Euro pa in het zicht komt, Het gegeven! brengt ons op het streven naar continentale en wereldeenheid in het algemeen. Wat zijn, voorzover deze theoretisch vooraf zijn te bepalen de voordelen, wat de nadelen? De voordelen worden bepaald door de concentratie van krachten, die uit eindelijk gericht zijn op het grote doel, het herstel van het geteis terde Europa. De nadelen liggen in de „heimelijke gevaren", die een oorlog totaler en derhalve de ge volgen verschrikkelijker maken. Een verstandelijk geconstrueerde een heid, standaardisering op alle le vensterreinen, geeft bij conflicten een samenspanning van krachten waardoor elke achterdeur wordt dichtgeschroefd, elke weg terug on- overkomenlijk zwaar wordt ver sperd. Getuige Marshall's jongste rede wil 'Amerika deze gevaarlijke moge lijkheden voor lief nemen en de Europese landen oproepen tot nau were samenwerking. Wat verheu gend, is in dit proces, dat het aspect van een eeuw zou kunnen wijzigen, is de kans die hierdoor de kleine mogendheden worden geboden. Het initiatief immers behoeft volstrekt niet uit te gaan van een der grotere broers in de politieke arena. De kleine Europese staten kunnen het voorbeeld geven. Het verrassende van het geval is, dat zulks reeds is geschied. De Belg.-Ned.-Luxemb. toiunie is het eerste positieve resul taat van een tussen kleinere mo gendheden gelegd contact, een re sultaat dat volkomen past in het raam der economische eenheidsge dachte. Andere landen kunnen zich aan dit practisch voorbeeld spiege len. Dit hoopvol begin, door eigen initiatief tot stand gekomen, kan voor Amerika aanleiding zijn, finan- ciëel de hand van Europa niet af te trekken. (~)ok Amerikanen mogen verwach- ten, dat hun geld niet in een bodemloze put verzinkt. Het is al veel dat in de U.S.A. de gedachte tot rijpheid is gekomen dat Europa financieel moet worden gesteund. Daartegenover zal moeten staan een waarborg dat het kapitaal tastbare resultaten afwerpt, binnen een ze ker tijdsbestek. In het Nederlandse officiële commentaar is gewezen op de economische onmacht van Duits land, waardoor een groot deel van het nuttig effect van een even tuele nauwere Europese samen- werking al bij voorbaat wordt weg genomen. Speciaal Nederland is voor een groot deel afhankelijk van een gezond economisch bestel in Duitsland. Thans is het evenwel nog zo, dat de Duitse economie ■door injecties van buitenaf een vol komen kunstmatig leven leidt. A, zijn ons de commentaren van Duitse woordvoerders doorgaans niet sympathiek, het aandringen van Duitse zijde op eigen economische zelfstandigheid, is in feite in over eenstemming met de Nederlandse belangen. Thans immers wordt de Duitse economie door militaire con trole der geallieerden lam gelegd en Nederland ondervindt daarvan de schadelijke gevolgen. Resume rende blijft over, dat elke poging met de economische eenheid van Europa als inzet moet stranden op de zandbanken van midden-Europa. Gelukkig dat ook deze zienswijze door Amerika steeds meer als juist wordt erkend. Een recent bericht vermeldt dan ook, dat voorberei dingen worden getroffen voor de overschakeling van militair naar burgerlijk bestuur, door ambtenaren in de door de Ver. Staten bezette gebieden. Met enige welwillendheid kan men in deze maatregel, zeker ook een stap zien, op de weg naar geleidelijke overdracht van het eco nomisch beheer in eigen handen. Dat dit een sterke stimulans zal vormen in het streven naar nauwere Europese samenwerking voor Euro pa's herstel, waaraan door Mars hall in zijn jongste oproep werd geappeleerd, is niet aan twijfel onderhevig. Truman sprak te Kansas „Geen land kan sterker zijn dan zijn landbouw toelaat" President Truman heeft in een rede te Kansas City, Missouri, de Amerikanen gewaarschuwd, dat de verzwakking van >de Amerikaanse strijdkrachten sedert de overgave van Duitsland en Japan een „aan- moeo'iging betekende voor zekere landen, om de weekhartigheid van de vredelievende naties te beschou wen als een uitnodiging tot aanval len". Van nu af aan, aldus de presi dent, moeten wij ons leger, onze Vloot en onze luchtmacht bereid houden om effectief te kunnen op treden in elk spoedgeval. Zij moe ten georganiseerd worden op effici ënte militaire basis en kunnen steu nen op reserves van goed geoefende burgers. Veiligheid voor de Ver. Stalen of voor enig ander land is slechts te vinden in afschaffing van de oorlog, want het alternatief van vrede is dood en vernieling. Onze hoop op vrede, rechtvaar digheid en internationale samenwer king is belichaamd in de Verenigde Naties. Onze verantwoordelijkheid is gelegen in het geven van leiding aan de volkeren der wereld, die naar de vrede trachten, en neemt gestalte'aan in het helpen van min der gefortuneerde volkeren. Truman zeide verder, dat, behalve een sterke strijdmacht, een gezon de economie en een goede volksge- zondhe'd nodig waren. De mini mumlonen moeten omhoog, de so- cia'e verzekeringen moe'en worden uitgebreid, de woningtoestand ver- be'erd, de studiemogelijkheden voor iedereen ge'ijk gemaakt, kortom, de levensstandaard van het Amerikaan se volk moet geleidelijk hoger wor den. Een van de lessen van de geschie denis is, dat geen land sterker kan zijn dan zijn landbouw toelaat. Vrede kan niet heersen, wanneer het volk slecht gevoed is. Vals en echt dooreengemengd In Italië is een listige val- r semunterij ontdekt. Nagemaak- i te biljetten van 1000 line, werden in de regeringsmuin- terij tussen de echte gevoegd waarna zij door de banken werden verspreid'. Enkele do zijnen arbeiders werdien ge arresteerd. Men vreest zelfs dat het schandaal zulk een omvang aanneemt dat de Italiaanse valuta de invloed er van kan ondervinden. Pakenham spreekt tot Duitse jeugd Lord Pakenham, de Britse mi nister, verantwoordelijk voor het be stuur van het bezette Duitse gebied, heeft in een rede voor leiders van Duitse jeugdorganisaties verklaard, dat er in Engeland geen neiging be staat'de jonge Duitsers verantwoor delijk te stellen voor wat in het verleden: is gebeurd en dat zij „vol komen gelijk hadden met trots te zijn dat zij Duitsers waren". ,,,Op de een of andere manier •moeten wij alle bitterheid en alile haat, 'die in het verleden wefnchlt is ontstaan, uitroeien, en langza merhand de oorlog tot een slechte Het antwoord der Indonesische Republiek op de nota van die Qom- missie Generaal komt in grote trek ken overeen met wat Aneta reeds uit Batavia had geseind. Zowel in Den Haag als Batavia blijkt ment niet erg inigenjonnen met het anti- woord, dat nog in den brede moiet worden bestudeerd, maar dat naar in regeringskringen verluidt, teleur stellend is. De antwooird-nota stelt voor: le. Een interim regering met be slissende bevoegdheden, bestaan de vooir de helft uit nepuplil- keinen; 2e. vervanging van de gouvernïur- generaal door een Hoge Com missaris 3e. vervanging van Nederlandse troepen door Republikeinse troe pen in de grote steden van Java, en Sumatra; 4e. militaire hulp van Nederland aan de Republiek door middel van materiaal en adviseurs; 5e. teruggave van eigendommen der niet-Indonesiërs, vcor zover de republikeinse regering ze ni ït wil nationaliseren 6e. instelling van een tijdelijk de viezen fonds voor de gehele ar chipel 7e. instelling van een centraal voe dingsmiddelen fonds WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 11 Juni: Overwegend zonnig weer met weinig wind, warmer. 11. Zon op 4.20, onder 20.58. Maan op 1.26, onder 11.34. Laatste kwartier 23.58. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 11. 8.14 v.m. 20.26 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. herinnering maken, die tenslotte verdwenen zal zijn", aldus Lord Pakenham. „Het is de taak van jullie, jonge mensen, om iedere smet op de eer van jullie volk uit te wissen. Jullie hebt het Duitse karakter geërfd de moed en volharding ten over staan van ontzaglijke moeilijkheden, waarvoor het Duitse volk in de gehele wereld bekend staat. Ik kan u verzekeren dat mijn politiek die van de Britse regering is een politiek van hoop voor Duitsland". Passagierslijsten van de mis. Talisse, Kota Gedie, Litmburg en Bantam l'iggen ter in zage op het kantoor van de Redactie. 8e. over de im- en export beslist de interim-regering. T n Batavia wijst men er op dat het Republikeinse antwoord be neden de grens blijft, welke in de Nederlandse nota als uiterste mini mum was gesteld. Het antwoord wordt ontwijkend genoemd en in sommige opzichten neemt bet terug, wat eerst was toegezegd. Het lijkt er op, dat de Republiek een overheersende rol in Imdië wil spelen, ten' koste van andere delen. Deze hebben echter als hun wil te kennen gegeven, dat zij in de toe komstige Indonesische federatie ge lijkwaardige partners willen zijn. 11 et Republikeinse antwoord geeft 'een onjuiste uitleg aan de be paling van de overeenkomst van Linggadjati, welke de interimperi ode regelt, welke vooraf gaat aan het tijdstip, waarop de federatie in werking zou treden. Ofschoon de Nederlandse nota van 27 Mei j.l. op de grootst moge lijke spoed heeft aangedrongen, omdat Nederland het als zijn plicht voelt de Indonesische economie te herstellen, ter wille van de wereld handel, wekt het Republikeinse ant woord de indruk, dat men aan stuurt op vertraging in de ten uit voer legging van Linggadjati, ter wijl men intussen de schuld op tte Nederlanders tracht te schuiven. Het antwoord verwijdert zich in letter en geest hoe langer hoe verder van Linggadjati.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1