ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Republikeinse regering beantwoordt het memorandum NEDERLAND en INDONESIË DINSDAG 10 JUNI 1947 No. 15610 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Republiek aanvaardt de ad interim regering Het antwoord van de Republi keinse regering op de nota van de Commissie Generaal is aan de Ne derlandse autoriteiten te Baitavia overhandigd. De republiek stemt weliswaar in met de voorgestelde ad interim-re gering voor geheel Indonesië, maar zij eist, dat ten minste de heift van de leden uit vertegenwoordigers van de Republiek zal bestaan. Zij erkent voorts de staten Oost- Indonesië en Borneo, maar te kent daarbij aan, dat de tot stand- koming van deze staten niet volgens haar wensen is geschied. De mili taire voorstellen (de vorming van een gezamenlijke gendarmerie) acht de Republiek onaanvaardbaar. Inmiddels is de Commissie-Gene raal weer naar Batavia vertrokken. Voor prof. Sehermerhorn in het vliegtuig stapte, deelde hij mede, dat hij goede verwachtingen koes tert, dajt ffii&c vereende krachten! een bevredigende oplossing zal wor den bereikt. Ten aanzien van de uitlatingen van Sjahrir over het accepteren van een interim-regering zei prof. Sehermerhorn, dat hij naar aanleiding van officieuze berichten geen standpunt wilde bepalen. Hij wilde echter Sjahrir op geen enkele wijze in de wielen rijden. Het officiële antwoord van de Re publiek wacht spreker met grote belangstelling af. Als de Republiek inderdaad te genvoorstellen blijkt te doen zal het uiteraard van deze voorstellen afhangen, of de besprekingen kun nen worden voortgezet. Zij dienen dan te voldoen aan de door ons in de nota gestelde voorwaarden. Wat gebeurt er in Hongarije Tot nu toe hebben de Russela utog geen antwoord gezonden op het verzoek van de Amerikaanse en Britse regeringen om copieën van de stukken die betrekking hebben Op de gebeurtenissen in Hongarije. Engeland heeft daarom voor de tweede maal om deze stukken ge vraagd. Sinds het aftreden van Nagy zijn al meer dan 200 mensen door dej communistische politieke politie ge arresteerd. Bela Varga, de vroegere voorzitter van het Hongaarse parle ment, beschuldigd van medeplichtig heid bij een complot tegen de Hon gaarse Republiek, houdt zich te Weenen schuil. Een dertigtal agen ten van de Hongaarse geheime po litie is in de Oostenrijkse /hoofd stad aangekomen. De HangaaTsa legatie te Weenen heeft om bijzon dere bescherming door de Oosten rijkse politie verzocht. Het Hon gaarse leger staat de laatste dagen onder onmiddellijk toezicht van de Russische officieren, die een strenge discipline handhaven. Een vijftal Hongaarse gezanten, geacrediteerd bij buitenl. hoven, o.a. te Bern, Pja- Tijs, Ankara hebben het bijltje er bij neergelegd. Zij keren voorlopig niet naar Budapest terug, maar blij ven als amlbteloos burger in i de landen waarin zij bun diplomatieke zending vervulden. Spoorwegstaking legt verkeer in Frankrijk lam Als een olievlek heeft de spoor wegstaking zich over heel Frank rijk uitgebreid. De regering heeft busdiensten ingelegd tussen Parijs en de grote Franse steden, alsmede de K&naalhavens. Over grotere af standen geschiedt het verkeer door de lucht. Duizenden Amerikanen zien zich gedrongen langer op Fransen bodem te verbleven dan in nun bedoeling lag. Deze staking kost Frankrijk pl.m. 350 millioen per dag De regering blijft bij haar wei gering van een loonsverhoging die haar op 32 milliard zou komen te staan, maar is bereid de stakers twaalf milliard toe te stoppen. Ook houdt zij de deur tot onderhanfde- len open onder de voorwaarde dat het werk hervat wordt alvorens er weer gepraat wordt. En omdat ook de andere partij op haar stuk blijft staan, ziet het er niet naar uit, dat men1 tot een overeenkomst zal komen. De openbare diensten te Parijs hebben besloten V rij- dag 13 Juni bij wijze van waarschuwing 24 uur in sta king te gaan. Het besluit hiertoe werd genomen' dooii de Franse bond van regerings- en.ployé's, die meer dan een mil lioen mannen en vrouwen omvat. Dit betekent, dat Parijs Vrijdag geen vervoer per metro of autobus zal hebben en dat alle openbare dien sten, uitgezonderd diegenen, welke om veiligheidsredenen onmisbaa r zijn, deze dag zullen sluiten. VROUW MET BRIEF- BOMMEN GEARRESTEERD Zij zou van Russische nationaliteit zijn Explosieven) van dezelfde aard als die in de aan verschillende promi nente personen in Engeland gezon den briefbommen, zijn gevonden op een Joods echtpaar, dat vorige week in de trein van Brussel naar Parijs in het grensstation Quevy door de Belgische politie is gearresteerd. Oorspronkelijk is alleen de vrouw gearresteerd. Zij had in een, koffer met dubbele bodem tien en veloppen, die explosieva bevatten!. Zij' droegen de namen van verschil lende geadresseerden. Men gelooft echter, dat op de enveloppen niet de juiste bestemming was aange geven. De politie nam de koffer in be- s'ag, maar liet de vrouw vrij, om dat zij vermoedde, dat zich mede plichtigen in de nabijheid ophielden. Dit bleek juist te zijn, want de vrouw is later door een man ver gezeld. Zij zijn toen beiden gear resteerd. De arrestanten waren in het bezit van spoorkaartjes naar Antwerpen en zeiden, dat zij van Russische nationaliteit en uit de hoogste kringen afkomstig waren. De vrouw gaf toe, dat zij tot een geheime organisatie behoorde. Zij verklaarde, dat de koffer haar te Parijs door een onbekend per soon was ter hand gesteld, die zich door middel van een geheim teken kenbaar had gemaakt. Op dezelfde wijze moest de vrouw de koffer te Brussel afgeven. De arrestanten zijn op het ogen blik te Brussel, en hun namen zijn om veiligheidsredenen nog niet be kend gemaakt. Slapende geveltoeriste Enkele dagen geleden ont dekten voorbijgangers in het Zwitserse stadje Rorschach in de vroege morgen een klein meisje, dat zich met een arm in een dakgoot vastgekneld 'hield, terwijl het lichaam on bewegelijk in de lucht hing. Direct werden voorzorgen ge nomen om een ongeluk te voorkomen. Men spande een groot zeil op straat en enkele mannen klommen via een bal kon op het dak, daar het huis gesloten was. Toen het de mannen gelukt was het meisje het dakkamertje bin nen te trekken, ontwaakte het. De kleine slaapwandelaarster kwam met de schrik vrij. Conferentie van Duitse premiers Luebke, minister van voedsel voorziening fa de provincie Nooni- Rijn-Westfalen (Br. zone), heeft otp de conferentie van Duitse premiers voorspeld, dat Duitsland economisch volkomen zal ineenstorten, als niet meer voedsel wordt ingevoerd. Hij' zeide, dat het Duitsland moet wor den toegestaan handel te drijven met Denemarken, Nederland, België en Frankrijk, die alle een overschot hebben aan goederen, die Duitsland kan gebruiken. Wij willen niet be delen, aldus Luebke, doch met wer ken ons brood verdienen. Wij kun nen dit echter niet, wanneer het ons volkomen onmogelijk wordt ge maakt te exporteren. Gezinshereniging in Indlë In samenwerking met de scheep- vaartmaatschappijien wordt door het ministerie van overzeese gebieds delen alles in het werk gesteld o|m! de gezinshereniging in Indië zoveel mogelijk te bevorderen. In dit ver band zal op 26 Augustus het mts. „Johan van Oldenbarnevelt" van de Maatschappij Nederland als hulp passagiersschip met ongeveer 1300 passagiers naar Batavia vertrekken. Deze passagiers zullen uitsluitend bdstaan uit echtgenoten en kinderen van in Indië vertoevende werkers, De „Johan van Oldenbarnevelt" die thans bestemd is voor troepenver voer, za,l in verband hiermede oen kleine verbouwing ondergaan, waar door de accomodate voorzover de omstandigheden dit althans toelaten voor het vervoer van vrouwen en kinderen geschikt zal worden ge maakt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 10 Juni: afnemende wind, overwegend uit Westelijke richting, droog weer met perioden van zonneschijn. Hogere temperatuur dan Maandag. 10. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 1.08, onder 10.21. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 11. 8.14 v.m. 20.26 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. „De armoede van de wereld van vandaag ligt in het ge brek aan geloof" Het is juist, dat het Indonesische volk niet in staat is dezelfde organisatorische kracht te verlenen aan zijn staatkundige opbouw als zulks met ons het geval is. Aldus sprak prof. Schermerhom in zijn radio-rede, welke hij voor de VPRO heeft gehouden. En hij vervolgde: Er zijn tekort komingen op velerlei gebied. Er is die gevaarlijke atmosfeer,1 die gevoed wordt door de beden kelijke combinatie van angst en overmoed, maar hij, die zijn blik slaat op de toekomst en weet, dat vóór de twintigste eeuw ten einde is elke koloniale verhouding op aarde, waar dan ook, tot het ver leden zal behoren, die is bereid om zulke vormen na te streven, dat het Indonesische en het Nederlandse volk naast elkander staan, niet als in elk opzicht gelijken, maar zeker wel als gelijkwaardigen. De armoede van de wereld van vandaag ligt in het gebrek aan geloof. De angst is, of niet al te veel mensen bepaalde dingen na streven, niet omdat zij er met hun hele ziel, met hun hele menselijk heid in geloven, maar eenvoudig omdat zij iedere andere oplossing elke andere weg alleen maar slech ter vinden. De oorlog bracht verwildering, vernietiging en ondergang. De we reld ligt in krampen temeer en schijnt onmachtig zichzelf te gene zen. Is het wonder, dat de ge dachten van millioenen Nederlan ders en Indonesiërs zich ook in deze dagen angstig richten op de vraag „wat nu?" Het is iedereen duidelijk, dat de tweede wereldoorlog het fascisme heeft neergeslagen, maar geen en kel probleem, dat de mensheid be roert, wezenlijk tot oplossing heeft gebracht. Nieuwe problemen, nieuwe ellenden zijn voor de oude in de plaats getreden en de vragen zijn gebleven. L&at dit effect van een oorlog voor Nederland en Indonesië een waarschuwing zijn. De diepste vra gen worden slechts opgelost waar het menselijk geweten, waar het diepste innerlijk van beiden het laatste woord is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1