Een protest van de Stichting voor de Landbouw De afdeelLng Sehauwen-Duiveland van de Stichting voor de Landbouw heeft geprotesteerd tegen een offi ciële mededeling in het „Zeeuwsch Landbouwblad", waarin wordt me degedeeld, dat de door inundatie of andere beschadigde gronden thans in zoverre als hersteld kunnen worden beschouwd, dat de teelt van gewassen voor de oogst 1947 geheel voor rekening van de grond gebruiker zal moeten geschieden, met uitzondering van de gronden die dit jaar voor het eerst inge zaaid zullen worden. Een algemene registratie van de percelen en taxa tie der gewassen zal dit jaar niet plaats vinden, terwijl geen aan spraak zal kunnen worden gemaakt op vergoeding van bewerkiingskos- ten. Dit alles terwijl vele percelen gerst er zo slecht voor staan, dat daarvan geen oogst te wachten is. Het structuurverval, waarvoor im mers nu twee jaar aan elkaar zo ernstig werd gewaarschuwd, is in derdaad in hevige mate aanwezig. Vorig jaar had men tenminste nog het z.g. „Tholen effect" tengevolge van de overvloedige stikstof die in de sliblaag was achtergebleven, een voordeel dat zich thans niet meer gelden laat. Van een normale oogst of van normale herstelde grond zal dan ook in 1947 nog in geen enkel opzicht sprake zijn. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 31 Mei 1947 stonden inge schreven 564 (23) personen, waar van er 332 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindi gend 31 Mei 1947 werden 880 (10) personen geplaatst. Het aantal over gebleven aanvragen bedroeg 5249 (312). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd worden o.a.: Tholen: Bouwvakarbeiders, kleer maker, auto - monteur, bakkers knechts, landarbeiders, schippers knecht. Schouwen-Duiveland: Bouwvak arbeiders, schoenmaker, wagenma ker, lijnwerker, smeden, aankomend molenaarskn., landarbeiders, leerling kellner, hotelbedienden, loopknechts, ongeschoolde arbeiders. Aanbiedingen bij het Gewest. Ar beidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Thoien en Zierikzee STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Bij het op 5 Juni te Vlissdmgen gehouden examen voor diploma Schipper bij de binnen vaart voor geheel Nederland, slaagde o.a. de heer Joh. van Duivendijk :te Zierikzee, (met aantekening voor Motor en Stoom). BURGH. Burg. Stand over Mei. Geboren: 28. Martinus, z. van L. Kloet en P. Legemaate. Loop der bevolking. Vertrokken: 27. A. Barendse naar Rotterdam; 28. Chr. Volkers en gezin naar Terschelling. HAAMSTEDE-BURGH. De Flora- liaver. hield Donderdagmiddag voor de vier laagste klassan der Lagere scholen een veldbouquetten-wed- strijd, die dank zij de 'over het! algemeen goede medewerking van het onderwijzend personeel, volgens de jury, bestaande uit Mevr. Röell an de heer N. H. Lysen, uitstekend! geslaagd is. De indruk vap de jury was, dat de leerlingen der Bijz. school zich het meest hadden in gespannen. Ook werd geconstateerd dat dit jaar meer jongens hadden deelgenomen dan vorige jaren, het- géen zeer op prijs Werd gestald, Door een dergelijke wedstrijd leren de kinderen meer oog te krijgen voor hetgeen onze omgeving aan planter bezit, waardoor de liefde voor de natuur aangekweekt wordt, hetgeen ook aan de opvoeding van de jeugd ten goede komt. De uitslag was als volgt: te prijzen: Wim de Vrieze, Gerda Quaak, Driekje Heijt, Jaap de Monnik, EUy Dijkman, Piet Manni, Marie Jonker, Jan de Mey, .Jaif Remmers, Herman Verwest, Cora Siieker. 2e prijzen: Corrie Ruissaard, Fien- tje Hagenstein, Joke de Ruijter, Kees v. d. Wokken, Lena Evertse, Piet Jonker, Louwtje Boot, Dirk Zijta, Bert Deikker, Annie Boot, Leendert Thijsse. 3e prijzen: Bettie Boot, Addie Blom, Jannie Daane, Willie Kok, Cor Manni, Jaap Jonker, Adri Ren ters, Jannie v. d. Weel, djeendert Hanse, Wim Kloet, Jopie Kanse. 4e prijzen: Krijin Witkamp, Adrie v. d. Weel, Aamoud Deurloo, Corrie O verbek e, Hilde v. Waveren, Gerda Jonker, Kops de Vrieze, Lauw Bouw- mann, Bettie Brandenburg, Jopie v. id. Kreeke. 5e prijzenElleke Krijlger, Rini, Tangemain, Marie Slaager, Gerrie Slager, Tinade Mummiik, Jan den, Hollander, Jan Duson, Gerda Deur- loo, Leni Hanse, Riem F el lus, El vira Simons.^ DiUIVENDIJKE. Loop der bevol king over Mei. Ingekomen: 1. B. Seine 'en gezin van ZuidWolde7. W. Wijntjes en gezin van Heerlen; 13. W. C. M. van der Werf en zoon tje van Triolen; 29. M. P. Boot van KerkWerve ien 30. C. Wisse van O. en West Souburg. Vertrokken: 2. A. C. J. Kloet naar Eikerzee (Seha- rendijke). BRUINISSE. Voor het eerst na 9 Mei 1940 branden weer de kust lichten hoek Stoofpolder en Zijpe, die in de periode November 1944 tot Mei 1945, toen Bruiniisse ,als' schietschijf (diende voor de op Sty- Phihpsland gelegerde geallieerde troepen, kapot wierden geschoten. Voor de scheepvaart betekent een ten ander weer een stap \vo|oruit op de weg naar een normale ver lichting 'en bebafeening. Donderdagavond zou de brand weer hiier een demonstratie geven van haar kunnen, maar op 'de haven aangekomen, nam1 de standpijp de zelfde allures aan van de winter- lesdingkraan. Hoe men ook pro beerde, er kwam geen druppiel water. De motor, die even tevoren iïi bet brandspuitbuds nog had1 ge draaid, weigerde hardnekkig om zijn taak te verrichten en na anderhalf uur tobben keerde men onverrich- terzake naar huis. De alhier gehouden Emma- bloem collecte bracht op f 76,02. SCHERPENISSE. Burg. stand over Mei. Geboren: Cornells J., z. ';vam J. Tjchem en van N. P. v. d. Werf; Corfflieljs M., z. van P. W. Kjaat en van T. van Luijk; Dingenus, z. van H. P. Keur en van C. J. PotterMai- rinus, z. van E- C. Poot en van G. P. v. Zetten. Ondertrouwd: H. Quaak 27 j. ien J. van As, 23 j.; W. J. van Houdt, 24 j. en W. Oudenes, 23 j'. Overleden: J. Boogaard, 77 j. Loop der bevolking. Ingeko men: M. v. d. SLikke uit Kjrabben- dijke (vr.)A. P. Slager en echtgj. uit Poortvliet (1 ml. tem) 1 vrj)A. Q. Verstijnen en gezin uit Almkerk (1 m. en 2 vit); A. L. Polderman en! gezin! uit Poortvliet (1 m. -ton 2 vr,.) M. E- Hage uit Poortvliet (vr.). Ver trokken: J. C. vain Gorsel naar T|er- heijden (m.); P. C. van Nieufwkerk naar St-Maartensdijk (vr.)G. v. d. Jagt naar Nieuiw en Str-Jctaslandl (vr.)D. Quaak naar Rotterdam (vr.) ST.-ANNALAND. Donderdag vond de teraardebestelling plaats van het vijftienjarig zoontje van J. Hage, dat Zaterdag op zo*n noodlottige wijze om het leven was gekomen. Het stoffelijke overschot werd door zijn vrienden grafwaarts gedragen. Een krans van de voetbalvereniging. waarvan hij lid was, dekte de baar. De droeve plechtigheid trok zeer veel belangstelling. Dinsdag jj. werd een verga dering belegd van ingelanden van het Waterschap St.-Annaland, in het gemeentehuis. De wnd. dijkgraaf de heer A. C. Geluk, memoreerde het overlijden van C. Moerland, die het waterschap als vertegenwoordi ger van de familie Bronsgeest en als waterb. ambtenaar vele dien sten had bewezen, waarvoor hij door de vergadering in dankbaar heid werd herdacht. De verschillende rekeningen wer den als volgt vastgesteld: a. Waterschap: ink. f 28813.92, uitg f25719.18, slot f3094.74. b. Alg. Waterkering Oudeland, Annavasdijkpolder, Breedevlietpol- der en Pluimpot, resp. f 12304.40, f 10655.81, f1648 59. c. Oudeland en Annavosdijk, resp. f 14622.72, f 12532.49, f2090.23. id, Suzannap. f 3035.20, f 2909 89, f 125.31. e. Breedevliet f 472.82, f 313.11, f 159.71. f Maria f 10.03, f2.30, f7.73. g. Pluimpot f18 20, nihil, f 18.20 De verschillende begrotingen lui den in ontv. en uitg.: a, f314,18; b. f3959.08; c. f6943 45; d. f2930.29; e. f 468,^7f. f7.73 en g. f 18.20. Het salaris en de pensioengrondslag vanifde waterb. opzichter werd vast gesteld op f1491. Ter'benoeming van een gezworene wegens periodieke aftreding van dhr. A. C. Geluk met ingang van 1 Aug. 1947, werd een staat van, aanbeveling opgemaakt, waarop de volgende heren voorkwamen: 1. A. C. Geluk; 2. J. P. Kodde en 3. A. Kodde Nz. Het gewijzigde K.B. van 14 Dec. 1946 (St.bl. G 362) inzake salaris ambtenaren in dienst van het waterschap, werd ook voor de in dienst staande ambtenaren van het waterschap St.-Annaland in toe passing gebracht. De waterbouw kundig opzichter zal bovendien de overbruggingstoelage (volgens St.bl. G 13) ontvangen. Een op 14 Febr. 1946 genomen besluit inzake toegekende kinder toeslag aan de ambtenaren bij het waterschap werd ingetrokken en de w ettelijke bepalingen van toepassing verklaard. Daarna sluiting. THOLEN. Vrijdag jJ. brachten de Commissaris der Koningin en Ged. Staten van Zeeland een bezoek aan deze gemeente. Ongeveer 10 uur v.m. arriveerden zij voor het ge meentehuis, waarna een conferentie plaats had met B. en W. Nadien bezocht men de restauratiewerken; aan toren, Ned. Herv. Kerk en brug. Des namiddags had een bespreking plaats met de verschillende college's van B. en W. uit de gemeenten van het eiland Tholen. Een' 2-jarig zoontje van de heer A. Jansen, dat in een teil kokend water viel, bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het op dokters advies in het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden opgenomen. KERKNIEUWS Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Be roepen te Haarlemmermeer-Oostzij de en Hoofddorp (combinatie): Ds. J. Meester te Brouwershaven. Premiekeuring van merries Bij de voortgezette premiekeurin gen voor merries, uitgaande van de afdeling Zeeland van de vereniging ,,Het Nederlandse Trekpaard" wer den te Zierikzee de volgende die ren goedgekeurd: Tweejarige grote en kleine maat: Flora van Noordhoek, P. J. van Schelven, Dreischor. Driejarige grote maat: Gusta van Middelhoeve, J. v. d. Stolpe, Ouwer- kerk. Driejarige, kl. maat: Irene van Oost-Hoeve, J. der Weduwen, Kerk- werve; Annie, L. Bolijn, Zierikzee. Vierjarige, gr. maat: Ulria van Steenzwaan, A. N. Steendijk A.Jz Nieuwerkerk. Vierjarige, kl. maat: Mina van Ruimzicht, gebr. v. d. Zande JJzn„ Nieuwerkerk. Vijfjarige en ouder, gr. m.: Alma van Paula, A. N. Steendijk, Nieu werkerk; Siska van Steendam, J. der Weduwen; Uda van Tempora Mutantur, B. A. Steendijk. Vijfjarige en ouder, kl. maat: Uria van Tempora Mutantur, B. A. Steendijk; Mirza v. d. Spaanse Zee, C. van Oeveren, Capelle; Oda van Steenzwaan, A. N. Steendijk; Irene van Audeux, P. Klompe, Dreischor; Wally van Bantum, A. M. Geluk, SehuddebeursYuca van Bantum, A. M. Geluk; Yonna van Bantum van dezelfde. Mededeeling en Voedselvoorziening Wijzigingen teeltplan De laatste tijd en wellicht ook thans nog worden er vrij veel ge wassen, voornamelijk tarwe, wegens slechten stand omgeploegd. Voor zover zulks na de algemene Mei-inventarisatie gebeurt, is de te ler verplicht van de hiervoor ont stane wijziging in het teeltplan on middellijk kennis te geven aan zijn P.B.H. President Truman heeft een be roep op het Amerikaanse volk ge daan zich te onthouden van steun aan of aanmoediging van de actie der verzetsbeweging in Palestina. De ontruiming van Bulgarije door de Sowjettroepen is begonnen, zo meldt het Duitse nieuwsbureau in de Russische bezettingszone. Hoewel de Australische haven arbeiders de boycot van Neder landse schepen niet hebben opge heven, is thans besloten mede te werken aan de verscheping van bepaalde goederen naar Indonesië. Op Schiermonnikoog vond een 10-jarige jongen een granaat, nam ze mee naar huis en begon het ding met een nijptang te bewerken. De jongen ligt nu in het ziekenhuis te Leeuwarden. Ook Bevin en Eden hebben een bom in de vorm van een brief uit Italië ontvangen. De Stemgroep heeft te Tel Aviv een verklaring gepubliceerd, waarin zij verklaart \ersntwoordelijk te zijn voor het versturen van de bombrieven. James F. Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, is bezig een boek te schrijven over wat zich bij de vre desbesprekingen na de conferentie van Yalta, achter de schermen heeft afgespeeld. Het Republikeinse memorandum op de nota van de Gommiss ie-Ge- neraal is aan de Nederlandse auto riteiten te Batavia overhandigd. De Hongaarse gezant te Brussel heeft, evenals zijn collega's te Pa rijs, Ankara en Bern het bijltje er bij neergelegd. In de staat Ohio (V,S.) heeft een wervelstorm grote schade aan gericht, terwijl tengevolge van over stromingen in Yowa 10 mensen verdronken. SPORT VOETBAL. K.N.V.B. afd. Zeeland. Het programma luidt Woensdag 11 Juni 2e klasse C. Zierikzee III Schouwen II (7 uur). Zondag 15 )unl le klasse A. Zierikzee Schouwen IZonne- maire I (half 3, scheidsrechter J. Th. Brouwer)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3