Franse spoorwegarbeiders leggen het werk neer Ramaidiier, de Franse minister president, heeft per radio een de- roep gedaain op de spoorwegarbei ders om op hun post te blijven en hun plicht te doen. Het heeft edhr ter niets geholpen, wat tot gevolg heeft gehad, dat het spoorwegver keer op de grote stations in Parijs zo goed als stil ligt. In zijin radiorede wees Ramadier erop, dat algemeen stilzwijgend werd aangenomen, dat op 1 Juli een nieuwe loonschaal van kracht zou worden en dat de verhogingen van de lonen groter zouden zijin dan die van zes maanden geleden. Hij vroeg de arbeiders het werk te hervatten, daar de regering niet bereid is, de onderhandelingen voort te zetten, zolang de spoorwegen niet normaal functionineren. De spoorwegarbeiders hebben die regering een reeks gecompliceerde eisen gesteld, die op ©en algemene loonsverhoging neerkomen. De regering heeft berekend, dat inwilliging van de eisen de schat kist op 10 tot 15 milliard frank zou komen te staan. Zodra bekend' werd, dat de sta kers het beroep van Ramadier had den verworpen, is het Franse kabi net in noodvergadering bijeenge komen. Ramadier kreeg volmacht die sta kingen te breken door requisities. Diw.z. dat dan arbeiders onder ©en mobilisatiebevel vallen, bij staking strafbaar zijn en door troepen kun nen worden vervangen. Verkeer ging over vliegtuigbom Een gevaarlijke herinnering aan de tijd, toen Arnhem nog frontstad was, ontmoetten arbeiders, die be zig zijn Arnhem te ontdoen van de tramrails. Toen zij de wissel op het ver keersknooppunt Zijpsepoort demon teerden, ontdekten zij onder het straatdfck een vliegtuigbom met een landmijn er bovenop. Zij waren rus tig doende de bomwand te rameiein met een houweel, tot zij tot het besef kwamen met een bom vara zwaar kaliber te doen te hebben. Na de algemene vlucht en afzetting door de politie arriveerde de op ruimingsdienst. Men ontdekte dat het ontstekingsmechanisme van de landmijn verwijderd was. Canadezen, die indertijd de ce menten versperring ter plaatse ver wijderden, hadden in de haast om de doorbraak in gebruik te nemen er een laagje puin over gegooid; waarna de straatmakers het weg dek legden. Drama in ziekenhuis In het St. Antonius-ziekenhuis te Oostburg heeft zich een drama af gespeeld, dat het leven heeft gekost aan een vijftien maanden oud jon getje. Dit knaapje, een zoontje van het echtpaar H. uit Schoondijke, was ter observatie opgenomen in dit ziekenhuis. Een leerlingverpleegster de 24-jarige L. M. uit Vlissingen, verliet om negen uur haar dienst en begaf zich naar de barak, waar haar kamertje was, dat grensde aan het vertrek waar het kind lag. Het jongetje huilde aanhoudend, hetgeen de verpleegster irriteerde. Zij stapte uit bed en stopte het kind een prop in de mond om het tot zwijgen te brengen. Toen dit niet gelukte, gaf zij het in een vlaag van verstandsverbijstering een mes steek, waardoor het kind dodelijk getroffen werd. Vrijdagmorgen heeft het parket zich naar Oostburg begeven, terwijl een Vlissingse zenuwarts de ver pleegster aan een psychiatrisch on derzoek onderwierp. Het bleek, dat zij niet geheel normaal geacht kon worden. Zij is naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht. Het meisje legde een vol ledige bekentenis af en toonde veel berouw. Twee kilometer geslapen In het Engelse plaatsje Middlesex zagen enige arbei ders, die vroeg in de morgen naar bun werk gingen, een vrouw lopen die niets anders dan een nachtjapon aan had. Ze dachten eerst dat de juf frouw wat luchtig gekleed was wegens de warmte, maar de politie ontdekte dat' ze met een slaapwandelaarster te doen had. Ze had zo bijna twee kilometer galopen zon der dat ze wakker was ge worden. Acht jaar geëist tegen ex-burgemeester Mr. N. J. G. Sikkel, procureurs •generaal aan het Bijzonder gerechts hof te Amsterdam, heeft gemeend! niet te kunnen persisteren bij Zijn eis van vijf jaar, die \hij iop '2£\ April tagan de .oud-burgemeester van de hoofdstad, E. J- Vo.üte, heeft uitgesproken; hij heeft een gevan genisstraf van acht jaar gerequij- reerd. Zwarte papierhandel Het onderzoek dat de prijscon trole enige tijd geileden bij de klein handel in papiierwaren instelde, heeft er toe geleid, dat die gedra gingen van 27 grossiers in papier- waren moesten Worden nagegaan.; Zestien van hen bleken voor .een bedrag van bijna f200.000 in over treding te zijn, waarjbij zij hun 'on geoorloofde wipst voornamelijk had den gemaakt met het verwarkSn van bepaald papier tot producten1, waarvoor het ten enenmale 'onge schikt is. Houthoudend1 papier is daardoor aan courantdruk onttrok ken 'en verwerkt tot ondeugdelijKa schrijfbloies, notitieboekjes en en veloppe*. De administratie was in de meeste gevallen slordig. Hier 'en daar werd geconstateerd, dat valse facturen waren gebruikt 'Om zwarte trans acties te dekken. Steekpartij om een vrouw In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Bergen-op-Zoom een ernstige vechtpartij plaats ge vonden tussen de 20-jarige P. J. wonende te Bergen-op-Zoom en een zekere de R. uit Halsteren, waarbij de eerste de laatste vier messteken toebracht. J. had kennis aan een zuster van de R., doch deze verhouding werd niet go©d gevonden. Toen de R. zijn zuster ging ophalen en haar in ge zelschap trof van J., ontstond er eerst een woordenwisseling, waarbij J. zich zo opwond, dat hij de R. met een mes te lijf ging. Hij bracht hem een viertal steken in <<fe rug toe. Ondanks deze ernstige verwon dingen wist de R. nog thuis te komen, maar daar zakte hij, ten gevolge van het bloedverlies in el kaar. Een dokter verleende de eer ste hulp en liet de R. per zieken auto naar het. Algemeen 'Burger gasthuis te Bergen op Zoom over brengen. Zijn toestand is niet zon der levensgevaar. J. heeft zich bij de gemeentepolitie te Bergen op Zoom aangegeven. Sir John Boyd Orr, directeur- generaal van de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N., heeft te Washington medegedeeld, dat er op 9 Juli te Parijs een specfalo graancanf eren tie zal word en gehou den ter bespreking van het graan- tekart in de wereld. Nederlands geroofde boekenschat Over het terugvoeren van Nederlands geroofde bibliotheken en archieven uit Duitsland hebben de deelnemers aan hrt in Hilversum gehouden bi bliotheekcongres interessante bijzon derheden vernomen van jhr. Gras- winckel, die sinds de bevrijding met een gedeelte van dit belangrijke werk belast Is en daarover In een causerie voor de sectie ..wetenschappelijke bibliotheken" verhaalde. Spr. deelde mede, dat in 1943 een geheim rap port over het roven van o.a. Neder lands boekenschat naar onze regering in Londen werd verzonden, waarna in April 1945 de reeds ontworpen planntn ten uitvoer werden gelegd en kort daarop Stichting Nederlands Kunstbezit" in het Leven werd ge roepen. Teneinde de nog in ons land aan wezige schatten te sparen zocht men na de bevrijding van Breda op 30 October 1944, contact met de Cana dese militaire afdeling voor kunst bescherming, die alle gegevens over waardevol bezit in ons land reeds bleek te bezitten, doch op dat moment kon worden ingelicht, waar deze waren opgeborgen, welke plaatsen bij gevechtehandell'gen dan ook zo veel mogelijk werden gespaard. De archieven in ons land kwamen er op die in Arnhem en Sluis na, zonder schade af. Slechts de N.S.B. archieven verdwenen als sneeuw voor de zon. Toch kon hiervan nog het een en ander worden achterhaald. Zo liet men in Almelo een haven leeglopen teneinde de daarin ge worpen N.S.B.-archieven te kunnen bergen. Op het hoofdkwartier der N.S.B. werd practisch niets terug gevonden. Goederenwagons van beton In Duitsland vervaardigt men goederenwagens van gletbeton. Alle wagendelen met uitzondering van wielen, veren en koppelstangen zijn van zwaar gewapend beton gemaakt. Bij de trams in München zijn ook betonnen remblokken in gebruik met een levensduur van ongeveer drie maanden, die het gebruik van gego ten ijzer overbodig maken. Ook steunbalken en vloeren van huizen en fabrieken zouden van gietbeton worden vervaardigd. Men onderzoekt de mogelijkheid van tpepassing van de Duitse be- tonverwerkingsmethoden in de Ver enigde Staten. Kersen worden duur De voortekens wijzen erop, dat de kersen dit jaar niet goedkoop zullen zijn. Te Eist in de Betuwe heeft de grote verkoop van kersen op het hout plaats gehad. Er was veel kooplustzodat de verpachtin gen veel gegadigden trokken. Naar schatting zijn hoge prijzen besteed, lopende van 50 tot 60 cent per kilobij onderhandse verkoop lopen de prijzen van 40 tot 50 cent; het plukloon wordt becijferd op 25 cent per kilo. Op het Twentekanaal is een roei boot met zeven arbeiders omgesla gen. Twee boniwvakarbeiders uit Hengelo, de 68-jarige H. Kok en de 46-jarige G. van Gelmers, kwamen daarbij om het leven. De Republikeinse gebouwen te Batavia zijn door de Nederlanders onder bewaking gesteld. Deze maat regel is genomen om te voorkomen dat de gebouwen door aanhangers van de Pasoemdambeweging bezet zouden worden. Welingelichte kringen te Den Haag leggen volgens een diploma tieke medewerker van het ANP de nadruk op de moeilijkheid om tot een overeenstemming te geraken, zolang Duitsland, het centrum van het Europese continent, nog niet heropgericht is als een gezonde economische eenheid. RADIO PROGRAMMA Dinsdag 10 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram!.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.30 concert; 9.45 arbeids vitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.45 familieberichten; 12 ensemble; 12.30 ons platteland; 12.40 orgel; 1 nieuws; 1.15 Vaudeville orkest; 2 met naald en schaar; 2.20 Aeolian-sextet; 3 de wondere wereld; 3.15 gram.; 4.40 de school bel; 5 dat kun jij ook; 5.30 gram.; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 radiostrip No. 19; 7.10 muzikale in leiding; 7.15 kamermuziek; 7.45 ru briek van de wederopbouw; 8.00 nieuws; 8.05 emigratie naar Z-Ame rika; 8.15 instrumentaal en vocaal concert; 9.10 hoorspel; 9.30 conu tact; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 radio-dansorkest11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 8.50 hoogmis; 10 wie komt er in mijn hokje; 10.15 gram.; 10.40 voordracht; 10.50 gram.; 11.10 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 piano; 12.03 viool en piano; 12.30 Metropole-orkest; 1 nieuws; 1.15 welk boek?; 1.20 vervolg 12.30; 1.45 lichtbaken; 2.15 gram.; 3 onder ons; 3.30 gram.; 4 de zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 gram.; 5.35 strijkkwartet; 6 amusementsorkest; 6.20 sportpraatje; 6.30 radio volks universiteit; 7.00 nieuws; 7.15 Kath. nieuws; 7.20 amusementsorkest; 7.45 Kath. thuisfront; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 actualiteiten; 8.20 omroepkamerorkest; 10.15 avondge bed; 10.30 nieuws; 10.45 gram.; 10.55 vaders dagboek; 11 gram.; 11.35—12 gram. Radioprogrammaraad geïnstalleerd De minister van onderwijs heeft de onlangs benoemde radioprogram maraad geïnstalleerd met een rede. waarin hij er op heeft gewezen, dat het zijn streven is, dat in het radio- bestel niet zo zeer tot uitdrukking komt, waarin wij verschillen, dan wel datgene, waarin wij allen één kunnen zijn. Vandaar dat een vierde van de zendtijd is bestemd voor het geven van een gemeenschappelijk programma. Spreker wilde echter □iet verhelen, dat de inhoud van dat programma, noch de tijden, waarop dit wordt uitgezonden niet in alle opzichten aan zijn verwach tingen hebben beantwoord. ONDERWIJS Aan de Rijkskweekschool te Mid delburg slaagde voor onderwijzer de heer J. W. Roskam te Drelschor. AANBESTEDINGEN De eerste aanbesteding voor de wederopbouw, voor rekening van particulieren werd Vrijdag te Brui- nisse gehouden. Ingeschreven werd als volgtEen woonhuis voor de heer Jan Goud zwaard M. Padmos, Dreischor, f 141990,— A. Boot, Oosterlamd, f 14500; Jos Bos, Utrecht, f 14055; W. H. Bos, Enschede, f 14050; I. Deurloo, Bruinisse, f 13687; L. Tien- hoven, f 13559, die echter zich te rug trok. Voor een woonhuis van de heer A. Stouten was de uitslag: Jos Bos f 14270; W. H. f Bos, f 14150; M. Padmos f 13710, L. Tienhoven f 13559; A. Boot f 13500 en I. Deurloo f 12950. Voor (een, woon- en winkelhuis voor de fa. v. d. Tol was de uitslag: L- Tien- hovesn f 16559; M. Padmos f 15665; Jos Bos f 15293; W. H. Bos f 15250; A. Boot f 14600.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2