ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Amerika richt 'een scherpe nota tot Rusland MAANDAG 9 JUNI 1947 No. 15609 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Een felle nota beeft het Ameri kaanse Departement van buitenl. zaken tot Savjet-Ruslaind gericht, waarin het dit land beschuldigt zich op onwettige wijze te hebben ge mengd in de binnenlandse Hongaar se aangelegenheden. De Russen in Hongarije worden er rechtstreeks van beschuldigd te hebben deel genomen aan de afzet ting van de minister-president Nagy en andere leden van diens kabinet. Voorts worden de Russen er van beschuldigd, de voorwaarden, van Jalta te hebben gesehanden, waarin bepaald wordt dat de grote mo gendheden de ontwikkeling van de politieke onafhankelijkheid in vroe gere kleine vijandelijke staten zul len beseherman. Naar de politieke toestand in Hongarije wil Amerika een gezamenlijk onderzoek instel len, maar wanneer de Russen dit voorstel niet aanvaarden dan zul len de Ver. Staten deze gerucht makende kwestie aan de U.N.O. voorleggen. Deze nota is echter nog niet ver zonden. Men wacht nog nadere be richten uit Boedapest af. Inmiddels wordt een rede van president Tru man te Kansas City aangekondigd, welke zeker ook het huidige con flict in Hongarije zal behandelen. De nieuwe Hongaarse regering heeft inmiddels plaatsvervangers aangewezen voor de gezanten in Amerika en Zwitserland, die beide geweigerd hebben naar bun vader land terug te keren. De anatomie van de vrede ri iffli wereldregering, die de inter- nationale rechtsorde in handen heeft, is bet enige middel dat cinsi de vrede kan garanderen. Het 'is steeds in de historie gebleken, dat, wanneer kleinere souvereine mach ten zich aaneensluiten, en het gezag van een gezamenlijk ingestelde, ho gere souvereine macht aanvaarden, de vrede binnen de grenzen vart de nieuwe gefedereerde staat kun nen genieten. Uit de geschiedenis blijkt, dat souvereine staten, on danks tractatan elkander beoorlo gen, zodra een hunner meent in zijn rechten te worden aangetast; Zijn de souvereine staten onder gebracht in een hogere souverai- niteit, dan is de vrede binnen dezia hogere souvereine staat gewaar borgd. Het 'enige middel om de wereld vrede te bereiken is het instellen van een supernationale regering, die als hogere souvereine macht het lot van de staten in handen heeft. Deze ideën beeft de Amerikaanse schrijver Emery Reves 'Ontwikkeld in zijn boek „de anatomie van de vrede", dat in 18 talen is verscho nen, waarover hij het een en ander vertelde in het internationale cul tuurcentrum te Amtserdam. Reves maakt op het ogenblik ©en reis door Eiuropa om zich op de hoogte te stellen met hetgeen er door de verschillende organisaties' van wereldeenheid 3® diverse landen reeds bereikt is. AMERIKA WIL EUROPA HELPEN Opzienbarende rede van generaal Marshall Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft een geheel nieuwe houding van de Ver. Staten ten aanzien van de economische problemen van Europa aangekondigd. Amerika, zo zeide hij, is bereid alle Europese landen, die gemeenschappelijk willen trach ten zich te herstellen, te helpen. Landen die dit niet willen, kun nen echter niets verwachten. Mars- hail legde er de nadruk op, dat het initiatief voor een program hiertoe moet uitgaan van Europa zelf. Volgens correspondenten uit Was- higtan was Marshall tot nog toe niet bereid geweest een soortgelijke verklaring af te leggen, omdat hij gehoopt had, dat de stoot hiertoe uit Europa zelf zou komen. De gebeurtenissen in Hongarije hebben hem er echter van overtuigd, dat actie zijnerzijds niet langer kon worden uitgesteld en dat hij de eerste stap moest doen. In diplomatieke kringen te Was hington wordt Marshalls rede be schouwd als de belangrijkste poli tieke verklaring sedert president Truman in Maart zijn „doctrine" betreffende hulpverlening aan door het communisme bedreigde landen bekendmaakte. Men spreekt in deze kringen over de mogelijkheid van eer. spoedig antwoord uit Europa en van het beleggen van een Euro pese economische conferentie. Op dezelfde dag, waarop Mar shall zijn rede uitsprak, noemde president Truman tijdens een pers conferentie te Washington de ge beurtenissen in Hongarije „schande lijk". Hij voegde er aan toe, dat het departement van Buitenlandse Za ken een grondig onderzoek instelt en dat, als tot actie zou worden besloten, dit zal geschieden na af loop van dit onderzoek. Marshall beschreef de huidige toe stand in de wereld als „zeer ern stig". „Het herstel van de econo mische structuur van Europa", zo zeide hij, een overzicht gevend van de economische moeilijkheden in Europa, „zal klaarblijkelijk veel Han ger tijd en grotere inspanning kos ten dan men heeft voorzien". Marshall geeft de Europese re geringen het initiatief in handen Zij alle zullen zorgvuldig het voor en tegen afwegen. In feite komt dit neer op het afwegen van de ene afhankelijkheid, die thans aan geboden wordt, tegen de andere, die, als de eerste afgeslagen wordt, zekerheid is. Een tussenweg is niet mogelijk, al zullen velen geneigd zijn op hoop van zegen, te trachten die te zoeken. Het initiatief ligt voor de Europese landen. Zelfs het kleinste kan het nemen. Na Hongarije, Bulgarije Petkof, leider van de Bulgaarse boerenpartij een oppositiepartij is Donderdagavond gearresteerd beschuldigd van samenzwernig. Hij werd gevangen genomen, na dat hem zijn parlementaire on schendbaarheid was ontnomen. De penbare aanklager van het ge rechtshof te Sofia had zijn arres- statie bevolen, daar hij betrekkin gen onderhield met buitenlandse of ficieren, hetgeen gelijk staat met het plegen van hoogverraad. Ook zou Petkof hebben getracht, met geweld van wapenen aan de macht te ko men. Petkof wordt dus ongeveer van dezelfde dingen beschuldigd als de voormalige Hongaarse premier Nagy Modernisering van het Panamakanaal Naar verwacht wordt zal aan het Amerikaanse Congres worden ver zocht zijn goedkeuring te verlenen aan een programma van vele mil- lioenen dollar ter modernisering van het Panamakanaal, dat uit strate gisch oogpunt een sleutelpositie op het Westelijk halfrond inneemt. Naar verluidt zijn de Amerikaanse leger- en vlootautoriteiten echter ernstig verdeeld in hun mening over de vorm, welke deze modernisering moet aannemen om aan de eisen van een atoomtijdperk te beant woorden. Het leger zou een geheel nieuw kanaal willen aanleggen op gelijk peil als dat van de zee. Daar dan geen sluizen nodig zijn, zou het veel gemakkelijker zijn te verdedi gen tegen mogelijke vijandelijke bombardementen. De vloot tou ech ter het bestaande kanaal willen moderniseren door een derde serie sluizen en een soort grensmeer er gens langs het kanaal aan te leggen, waar de schepen het anker zouden kunnen' uitwerpen, terwijl zij op het vrijkomen der sluizen wachten. De vlootautoriteiten zijn van oordeel, dat kanalen in geen geval verdedigd kunnen; worden tegen directe atoom- bomaanvallen en achten het aan leggen van een kanaal op zeepeil onuitvoerbaar. Beide ministeries zoe ken naar een compromis. Het mysterie van de brandbommen Thans is bekend gemaakt, dat de eerste geheimzinnige brief, die bij de Londense politie is aangegeven verkeerd was bezorgd, nl. aan een Londense wasbaas, die toevallig ook Arthur Greenwood heette. Bij het openen van de envelop werd deze plotseling heet, waarop de wasbaas haar in een emmer water wierp. Hij kende de politie in het geval, die onmiddellijk Scotland Yard alar meerde. Op deze wijze werd het plan tot massamoord getorpedeerd en alle ontvangers konden tijdig worden gewaarschuwd Enkele enve loppen zijn door de politie tot ontploffing gebracht, waarbij bleek, dat de inhoud uiterst gevaarlijk en waarschijnlijk dodelijk was. De miniatuurbommen bevonden zich tussen twee stukken bordpa pier. Door middel van een batte rijtje, ter grootte van een klein potlood, dat ging werken, wanneer de stukken karton van elkaar wor den gehaald, werd de explosie ver oorzaakt. SPREUK VAN DEN DAG Het oog van de mens is een venster do,or hetwelk men de ge dachten ziet die gaan naar en ko men uit het hoofd. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 9 Juni: Aanhouden van het koele weer met .een krachtige tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West en nu en dan regenbuLenj 9. Zon op 4.21, onder 20.57 Maan op 0.48; onder 9.09 Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 9. 6.52 vjn. 19.03 n.m. Hoogwater- te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Sjahrir over de Nederlandse nota Sjahrir beeft op ©en persconfe rentie te Dj ocj akarta om. verklaard .Wij accepteren het idee van ©en interimregering als mogelijkheid om bet totstandkomen van ©en federale regering te vergemakkelijken. De Nederlandse voorstellen zijn daar omtrent niet definitief, onze tegen voorstellen zijn meer gedetailleerd. Wij wensen een soort nationale re gering voor geheel Indonesië, waar door de overgangsperiode tot 1949 gemakkelijker te overbruggen zal zijn. De belangrijke vragen zullen echter zijn: welke is de positie van deze regering en welke is de po sitie van de Gouverneur-Generaal? Over de uitspraken van de grote politieke partijen over de Neder landse nota, verklaarde Sjahrir, dat, volgens het algemeen gevoelen, de Nederlandse nota in haar geheel onaanvaardbaar is, ofschoon vele afzonderlijke punten wel acceptabel geacht worden. Sjahrir ontkende tenslotte de ge ruchten, als zou de Republiek een verzoek tot arbitrage hebben ge daan: Wij zullen alles doen om de kwestie slechts door de twee betrokken partijen te doen regelen. De brutalen hebben de halve wereld verspeeld De nieuwe Japanse minister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie verklaard, dat Ja pan gaarne enige van haar vroegere eilanden, zoals de Koerillen en Okinawa, die na de overgave door de geallieerden zijn overgenomen, terug zou hebben. Naar zijn mening kan Japan zelf de binnenlandse orde handhaven, wanneer men het toe staat zulks te doen. Ten aanzien van de herstelbeta lingen zeide de minister, dat Japan bereid is alles te doen wat onder de huidige economische omstandig heden mogelijk is. Het zou echter niet moeten geschieden op dezelfde wijze als met Duitsland na de eer ste wereldoorlog. Japan is voorts bereid zo spoedig mogelijk te spre ken over een vredesverdrag. Er zijn echter nog vele moeilijkheden te overwinnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1