ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Arbeidsproductiviteit WERELDNIEUWS Anti-Communistisch vierjarenplan der Vereenigde Staten - ZATERDAG 7 JUNI 1947 No. 15608 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÊN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. in de landbouw Bij het gesprek over opvoering der arbeidsproductiviteit, verdient dit probleem, speciaal wat de land bouw betreft, bijzondere belangstel ling. Ook in de landbouw is sprake van een verminderde arbeidsproduc tiviteit en het is zeker van belang de oorzaken hiervan te wetian, ten einde te trachten deze in de t,cla- kamst wieg te nemen. Zeker is, dat deze oorzaken in de laindboufwi van minder persoonlijke aard zijn, dan in de industriële sector. Inder daad viel ook aanvankelijk in da landbouw een zekere arbaidsoinlust te bespeuren, doch getuige de re sultaten ondanks de moeilijkheden, is daarvan thans Weimiilg of niets meer te merken. Vooral in de getpoffen gebieden is hard gewterkt en dicht bij hui» zijn de resultaten daarvan waar neembaar. Er was en is evenwel landelijk gezien, een groot percen tage boeren en landarbeiders dat „iets anders wil", hetzij een ander beroep of emigratie. Deze drang wordt niet louter door een afkeu renswaardig negativisme bevorderd. De positie van landarbeiders en kleine boeren in het verleden i» niet altijd best geWeest en waar thans nieuwe moeilijkheden zich op stapelen, is het begrijpelijk dat er onder hen gevonden Worden, die lie ver het bijltje er bij ^neerleggen.' Factoren van materiële aard deden echter nog in sterkere mate (een, remmende .invloed gelden op de ar beidsproductiviteit, als schade aan landerijen, gebrek aan werktuigen, kunstmest, veevoeder, Werkkleding, schoeisel en rijwielen. Vele rege- L'ngen en al of niet noodizakelijkie controle-maatregelen tenslotte de den ook hun invloed gelden. Gelukkig is er aan de sociale voorziening van de individuele boer, tuinder en arbeider, middels het werk der diverse vakorganisaties, in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw, hard gewerkt. Belangrijker nog dan de opvoering van het loonniveau, waarin uiter aard door waardevermindering van het geld, een grote dosis schijn zit, zijn zeker, de verkorte arbeidsduur, de betere vacantieregeling en de instelling van een bedrijfspensioen fonds, Waarvan het laatste overigens nog in status nascendi verkeert. pioe zeer nodig deze sociale voor- zieningen in de landbouw wa ren, komt sterk tot uitdrukking in de vlucht va/n het pl aftel arid",, Waardoor een tekort aan arbeids krachten is ontstaan. Deze vlucht die zeer verontrustende vormen aan genomen heeft, zal met alle moge lijke middelen moeten (wiorden af geremd, daar anders elk gesprak over de opvoering der arbeidspro ductiviteit iin de landbou|w volko men zinloos (wordt. Door de band genomen zijn er thans, in vergelij king met 1939, in de plattelands gemeenten 11 pet. vaste landarbei ders minder. Voor de losse land arbeiders bedraagt dit percentage 24.4, terwijl het aantal vaste, in wonende knechts zelfs met 60 pet. is teruggelopen. Uiteraard heeft ook de dienst plicht vele krachten aan de land- bouwi onttrokken, maar op zichzelf geven deze cijfers toch te denken, temeer waar de vermindering hoofd zakelijk heeft plaats gevonden in de jengere leeftijden, Waardoor de productie nu en in de toekomst extra gevoelig wordt geraakt. Af gezien van de vraag; of er lin de? toekomst Wieer sprake zal zijn van een natuurlijk herstel van het even- wiicht, kan de landbouw hier niet op wiachten. Het werk moet voort gang hebben en daarom is verdere mechanisatie de enige oplossing. In nog veel groter getale zullen trac toren, maaidorsers, aardappelroai- machines, vlasplukmachines enz. hun intrede doen op de bedrijven. Voor de kleine bedrijven rijzen hier echter moeilijkheden. Het co öperatief gebruik van landbouwma chines, Wordt wel gepredikt als een sleutel die op alle lamdboulwldeuran past, maar de praktijk vertoornt niet zulk een opwekkend beeld. Immers de meeste boeren hebben gelijktijdig een zelfde machine nodig. Of alleen met schikken en plooien een voor ieder bevredigende oplossing kan worden gevonden is zeer de vraag. Er zijn immers in de landbouw, af hankelijk als zij is van de natuur lijke omstandigheden, vele werk zaamheden, die aan een zeer be paald tijdstip zijn gebonden en dan is het „coöperatief" vaak meer een mooi woord, dan een' bevredigend werkend systeem. Ir. Soekarno- heeft de centrali satie van de Indonesische strijd krachten doorgevoerd. Oe „staatsgreep" in Hongarije President Truman heeft in een persconferentie gezegd, dat de com munistische staatsgreep in Hongarije een wetsverkrachting is, waarbij de Ver. Staten zeker niet werkloos zullen toekijken. Hij noemde de ge beurtenissen in dat l,and schande lijk. De toestand, die is voortgevloeid uit de wijziging van het regiem, is verschrikkelijk, aldus de presi dent. Hij voegde er aan toe, dat het Amerikaanse ministerie van bui- tenlandsehe zaken een grondig on derzoek instelt en dat eventuele nieuwe stappen vap Amerikaanse zijde zullen worden genomen, wan neer dat onderzoek ten einde is. Te Washington wijst men er op, dat de staatsgreep in Hongarije het begin zou kunnen zijn van de stich ting van een Balkanfederatie, onder invloed van de Sowjet-Unie. Stern groep verzond brieven met explosief De Stern-Groep, een der Joodse verzetsorganisaties, heeft medege deeld, dat zij verantwoordelijk is voor de versturing der enveloppen, welke explosief poeder bevatten, pan een aantal vooraanstaande En gelsen. De Stern-Groep verklaarde, dat „de operatie" door de Euro pese afdeling van de „strijders voor de vrijheid van Israel'' werd uitge voerd. Het diplomatieke „opperbevel", onlangs door minister Marshall be noemd, houdt zidh beziig met \de uitwerking van een. vierjarenplan om het totalitaire systeem en het communisme in Europa met wor- tel en tak uit te roeien en tege>- lijkertijd een duurzame bij legging van de Russischi-Amerikaanse ge schillen mogelijk te maken. Men is te Washington over het algemeen van oordeel dat de Truman-doctrine om „vrije" volkeren der wereld te bevrijden van communistische druk, intimidatie en infiltratie, drie phai- sen telt. De eerste phase is zuiver nega tie! en bestaat ui-t het tegengaan van de uitbreiding van het com munisme in de landen, die aan de Sovjet-Unie grenzen, waar, zoals in Turkije, de houding der Sovjets een voortdurende en verlammende mi litaire mobilisatie noodzakelijk maakt. De tweede phase is positief. Zij bestaat uit het scheppen van meer ordelijke en betere economische om standigheden in de door het commu nisme bedreigde gebieden. De derde phase zou de oplossing moeten brengen van het voornaam ste vraagstuk, dat de Russisch-Ame- rikaanse betrekkingen oplevert, nJ- een vredesregeling tussen de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten, die nog meer nodig is dan met Duitsland en Japan, om een beëin diging van de heilloze periode van wederzijdse psychologische oorlogs voering. Het Indische probleem ATecht bet accoord niet Wlorden nagekomen of zijn uitwerking onoverkomelijke moeilijkheden op leveren in het algemeen of in het bijzonder ten aanzien van die be langrijke aangelegenheden als de noodzakelijke spoedige overeenstem ming op economisch en financieel gebied, dan zullen uiteraard de par tijen niet meer gebonden zijn aan dit accoord en zullen ze opnieuw naar overeenstemming hebben te streven, naar hun onderscheiden verantwoordelijkheid Aldus verklaarde minister Jonk man op 19 Dec. van het vorig jaar in de Tweede Kamer. Hierbij werd bij voorbaat een amtjwoord gegeven aan hen, die thans vragen: Wat ge beurt er, als Djocjakarta onverhoopt de nota der Commissie-Generaal zou vertwerpen Dan staat Neder land dus algeheel verant(woordelijk, zcwcl uit staatsrechtelijk als uit volkenrechtelijk oogpunt. Het blijft dan blijkens het jongste communi qué van do Ministerraad Limgga- djati tot richtsnoer van zijn beleid nemen en zal dan langs andere we gen de onderdelen van het aecoord trachten te verwezenlijken. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 8—H Juni Zondag 1 Petrus 1. vs. 1 12 Maandag 1. vs. 13—25 Dinsdag 2, vs. 1 10 Woensdag 2, vs. 11 17 Donderdag 2. vs. 18—25 Vrijdag 3. vs. 1—7 Zaterdag 3, vs. 8—12 SPREUK VAN DEN DAG Zolang men nog voelt te moeten strijden .en arbeiden, zolang heeft men nog niet afgerekend met het leven. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 7 Juni: Vannacht een krachtige Westelijke wind met regenbuien, overdag naar het Zuid-Westen tij delijk afzwakkende wind, afnemen de bewolking, over het algemeen droog weer met iets hogere tempe ratuur dan Vrijdag. 7. Zon op 4.22, onder 20.55. Maan op onder 6.54. 8. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 0.20, onder 7.59. Laatste kwartier 11 Juni 23J5&. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 7. 5.38 van. 17.51 mm. 8. 6.14 v.m. 18.25 mm. Hoogwater te BruLnisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Speelgoedtentoonsteliing te Buitenzorg Op 25 Mei is in het A.M.J.V-ge bouw te Buitenzorg de tentoonstel ling geopend van speelgoed door de jagers voor de kinderen van het Kindertehuis „West-Java" vervaar digd. Luit.kolonel van Leeuwen, com mandant van 3-reg. jagers, droeg ma een korte inleiding, waarin hij o.m. zeide trots te zijn op de ver» richtingen van zijn mannen, het speelgoed aan Ds. Lieve over. Deze dankte in hartelijke bewoordingen do jagers voor wat zij voor de kinderen hadden bedaan. Later kwam de legercommandant, luit- generaal Spoor een bezoek brengen aan de tentoonstelling, waarbij hij zijn grote voldoening betuigde over het'werk van de jagers. In 13 grote bakkersbedrijven in Amsterdam wordt op aanstichten van de E.V.C. gestaakt. Het N.V.V. keurt deze staking, die tegen de regering gaat, af. Naar wij vernemen voert Frits Diepen vliegtuigen N.V. te 's-Gra- venhage momenteel besprekingen met de betrokken instanties tot het verkrijgen van toestemming om haar ludittaxi's op het vliegveld Gilze- Rijem dat als militair vliegveld in gebruik is te mogen laten landen en opstijgen. De Belgische regering is voor nemens 1500 km. van het spoorweg net te electr if «oenen, hierdoor zal jaarlijks 650.000 ton steenkool wor- jden bespaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1