6 Juni 1944 IN VA >IE IN FRANKRIJK FROM D-DAY TO PARIS Opi 6 Jvunii 1944 maakte het groot ste wapenfeit der geschiedenis, de door de onderdrukte volkeren zo lang verwachte invasie, een eind aan de dutvelsiLlusie der Nazi-gang sters, Europa en de Wereld voor eeuwten in de kluisters van terreur en staatsdwang te slaan. Na tien weken van harde strijd, werd be wezen dat Gaebbels listige tong de Atlamtiik-wal sterker had gepraat, dan zij in werkelijkheid was. Die voorbereidingen voor de in vasie hebben alles overtroffen, wat de Wtereld tot nu toe op het gebied van massa-organisatie heeft te zien gekregen. Niet alleen moest het enorme invasieleger, met het mate riaal, in de Engelse invasiehavens worden startklaar gemaakt, ook op het continent Waren de voorberei dende acties talrijk en veelomvat tend. De geallieerde luchtmacht be vocht de overwinning op de Luft waffe. Bombardementen werden uit gevoerd, Waarbij in totaal 66000 ton bommen op spoorwegknioappunten, spoorwegen en aanvoerwegen, ach ter de Frans-Belgische kustlijn wer den neergelaten. Middels uitgebrei de verkenningsacties wordt West- Europa als nooit te voren uit de lucht gefotografeerd. De tocht begint Het duister van de nacht van 6 op 6 Juni dekt de grote invasie- vloot. Bij het ochtendgloren liggen 4000 schepen voor de Franse kust. Van de schepen Wordt een moor dend vuur geopend op de kustbatte- rijen, die Weldra het vuur staken. Zwermen Britse 'en Amerikaanse toestellen Waarachter zweefvlieg tuigen naderen de kust. Het doel is het grondgebied tussen Ome en Vise te bereiken, gelijktijdig met de manschappen van landings vaartuigen, die met tanks 'en ge schut in aantocht zijn. Aanvankelijk kunnen de Duitsers tegenover deze geallieerde troepen concentraties slechts plaatselijke re serves plaatsen. Zodoende kregen de geallieerden dadelijk vaste voet aan Wal. De tegenstand Werd echter fel ler toen de Britse Airborne divisie trachtte in stormloop de bruggen in het Ome-dal, tussen Caen en de zee te nemen. Hier was >n.l. de' hoofdmacht der Duitsers geconcen treerd. Weken Waren nodig, om hier een doorbraak te forceren. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND. De bewoners der tijdelijke pastorie aan de Graaf jeswee alhier werden Zaterdag avond ongeveer half één opge schrikt, doordat door onbekende da ders een tweetal ruiten werden in gegooid. Of deze snode daad ge zien moet worden als een betuiging van antipathie tegen de plaatselijke Herv. predikant of tegen zijn huis genoten, zal het politioneel onder zoek aan het licht brengen. Zo men er in slaagt de dader of daders te vinden. Een gerechte straf zou hier op zijn plaats zijn. Gemeenteraad Zonnemaire In de raadsvergadering van Maan dagavond onder voorzitterschap van de burgemeester, werd de heer P. W. Bazen beëdigd als secretaris en ontvanger dezer gemeente. De voorzitter feliciteerde de secretaris- ontvanger met zijn benoeming en hoopte, dat hij zijn taak vol ijver en toewijding zal verrichten in het belang der gemeente. Eveneens werd hij gefeliciteerd door de ver trekkende secretaris, door wethou der Vis en wethouder van Splunder. De heer Bazen dankte de sprekers Meerdere tegenslagen Meerdere tegenslagen volgen. Een storm veroorzaakt bij de ontsche ping van troepen en materiaal groot ongemak. Gelukkig weerstaat de door de geallieerden in volle zee geïmproviseerde haven de storm. Het oponthoud geeft maarschalk Rommel de gelegenheid zijn verde diging te organiseren. Hij geeft een tegendruk op de geallieerde stoot in de richting tussen Rouen en Par rijs. Juist hierdoor evenwel ver waarloost hij te veel de Westelijke flank van dit zo uiterst belangrijke front. En zo kunnen de invallers Bayeux bereiken. Na twaalf dagen harde strijd is Cherbourg afgesne den. Tussen Caen en St. Lo Nadat op 26 Juni de Duitse ver dediging reeds verminderde, ont brandde de strijd des te heviger tussen Caen en St. Lo, Welke laatste plaats de Amerikanen op 18 Juli namen. Op dit tijdstip zorgen <?e geallieerden voor een verrassing. Een geheel vers leger, speciaal ge organiseerd pp bewegelijkheid1 Wordt tegen de Duitsers im het vuur gebracht. Dit offensief, ondersteund door laagvliegende toestellen van de luchtmacht en tanks slaat een definitieve bres in de Duitse ver dediging. Av ranch es wlordt ge nomen. Een tegenoffensief van de Duitsers blijft steken in het gealli eerde vuur. De Amerikanen trekken op naar Alen9on, de Engelsen, Polen en Canadezen ten Z. en O- van «de Ome. De afstand tussen de beide legermachten wordt kleiner 'en Weldra is de 'Omsingeling van bet Duitse leger in Normandië een feit. Terugtocht langs de dodenweg Als op 13 Augustus de Duitse generale staf het bevel tot de af tocht blaast, liggen alle wiegen on der zwaar granaatvuur. Alle Duitse voertuigen worden meedogenloos onder vuur genomen. Eisenhower blaast verzamelen om de zich al scherper .aftekenende ze ge te voltooien. Terwijl generaal de Gaulle de nationale opstand proclameert, con stateert geknecht Europa, met een huivering van vreugde dat de in vasie is geslaagd. De Weg naar Parijs ligt open. voor hun aangeboden gelukwensen. Hij hoopte tot genoegen van burge meester, wethouders en raadsleden zijn Werkzaamheden te verrichten. Na de installatie Werd de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1946 goedge keurd met een batig slot op de gewone dienst en de kapitaaldienst van resp. f 2.552, 135 en f 2.348,83. Vervolgens las de voorzitter een schrijven van Ged. Staten betr. de bouw van woningen en het uitbrei dingsplan. Weth. Vis vond het een noodzakelijk kwaad nu te bouwen gezien de hoge kosten. De heer de Rijke wil de gelegenheid voor parti culieren openstellen en thans over gaan tot onteigening van bouwgrond voor de uitvoering van het bouw programma 1948, aangezien de pro cedure van onteigening dit jaar nog in versneld tempo plaats kan vin den, d.W.z. ongeveer 2 maanden, terwijl in 1948 wederom de normale tijdsduur in acht genomen dient te worden (1 jaar). De heer van der Wekken stelde voor nu maar te beginnen en niet langeT uit te stel len. Weth. van Splunder had de indruk, dat, gezien het schrijven van Ged. Staten, spoed betracht moet worden. De uitvoerige bespre kingen werden ter vergadering ge leid door de heren Boot en Bakker, resp. Hoofd Districtsopzichter en Districtsopzichter bij de Centrale Dienst. Na bespreking van het ter rein Waar de woningen zullen ge bouwd worden werd besloten Zui delijk van'het gemeentehuis 6 wo ningen te bouwen, terwijl zo spoe dig mogelijk een afzonderlijke wo ning zal Worden gebouwd voor de mieuWi benoemde secretaris. De voor zitter dankte dhr. Bakker voor zijn heldere uiteenzetting, hoopte dat de bouwgrond kan worden aangekocht en dat de te bouwen woningen nog dit jaar bewoond kunnen Worden. Daarna sluiting. Passagierslijst m.s. „Maetsuyker" De passagierslijst van dit schip, dat zowel militaire- als burger- levaooé's aan board heeft en 14 Juni as. te Amsterdam1 wlordt ver wacht, ligt ter inzage op het bureau der Redactie. Tribunaal Zierikzee Een uur van onbedachtzaamheid G. de Witte te 's-Gravenpolder had in 1944 aan enige Duitsers me dedeling gedaan van het feit, dat zekere G. en M. een lijst hadden aangeplakt van vrouwen die met Duitsers omgingen. Deze beide per sonen werden op deze aanwijzing in verhoor genomen. Het Goesse Tribunaal eiste in deze zaak 3V2 jaar internering, waarop evenwel door de hoge autoriteit fiat executie werd geweigerd. Bij het verhoor verklaarde verd. uiterst verbolgen te zijn geweest over deze lijst, daar geheel ten onrechte de naam van zijn vrouw er op stond vermeld. Met D. A. Braam, 'die vorige week voor hetzelfde feit terecht stond, maak te hij' een afspraak de zaak aan een Duitser te vertellen, die des avonds bij verd. aan huis kwam. ,,In mijn kwaadheid, die me on bezonnen maakte", noemde ik toen tegenover de Duitse Feldwebel de namen van G. en M., die door Braam, als zijnde de daders, wer den aangemerkt", verklaarde verd. De voorzitter meende dat het van een goede vaderlandse gezindheid had getuigd, wanneer verd. ziidh eerst tot de Nederlandse politie had gewend. Verd.: „ik was van mening dat de Nederlandse politie er toch niets niets aan doen zou». Mr. P. C. Adriaanse wees er op, dat zijn cliënt niet tracht de feiten te ontkennen. Hij heeft in een over spannen bui een stomme zet uitge haald, maar heeft daar nu ook reeds meer dan 21/2 jaar voor in detentie doorgebracht. Pleiter was van mening, dat het voor de Hollandse politie een deli cate zaak zou zijn om uit te zoe ken. Zonder twijfeL is de streek van hen die de lijst hebben aangeplakt, volkomen misplaatst. Hier is met betrekking tot verd. wel sprake van verraad', maar toch van een heel andersoortig verraad dan in andere gevallen. Tenslotte aanvoerend dat van een pro-Duitse houding van verd. niets is gebleken en zijn daad ook geen nadelige gevolgen heeft gehad voor betrokkenen, vroeg hij tenslotte on middellijke invrijheidsstelling, welk verzoek het tribunaal evenwel van de hand wees. Uitspraak Dinsdag 17 Juni. K. J. van Ast te Noordgouwe, genoot tijdens de bezetting de twij felachtige eer, in intiem contact te staan met een lid vam de Sie- cherheitspolizei, de bekende Sisenop Aan hem verkocht ze allerlei le vensmiddelen, als boter, eieren en melk. Anderzijds nam ze van S. geschenken ln ontvangst. Tijdens het verhoor verklaarde verd. in de periode van 1942 tot Juli 1944, geregeld omgang te heb ben gehad met Sisenop. De laatste 7 weken bleef ze zelfs dag du nacht bij hem. Hoewel S. ook wel bij haar aan huis kwam, vond haar vader dit beslist niet goed. Wat de levens middelen betreft gaf besch. het tem- laste gelegde toe. De geschenken die ze van haar Duitse vriend ont ving, bestonden o.m. uit een jurk, een kistje sigaren en andere klei nigheden. Verd. ontkende ooit over perso nen of zaken met Sisenop gespro ken te hebben. Eenmaal had hij zelfs gezegd: „dat ik nooit iemand moest verraden". Ook over de po litie heb ik nooit gesproken. In verband met de ziekte van haar vader en haar kind, vroeg tenslotte verd. onmiddellijke invrij heidsstelling, waarvoor het tribu naat evenwel geen termen aanwezig achtte. Uitspraak 17 Juni as. In tweede behandeling dienden de zaken contra J. F1 i p s e te St- Annaland en W. J. Boogaart te Poortvliet. In de eerste zaak deed het tribunaal onmiddellijk uitspraak en bepaalde de tijd van internering gelijk aan de tijd in bewaring door gebracht. In de tweede zaak be paalde het tribunaal de uitspraak eveneens op 17 Juni eJc. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Heino (toez.)Ds. G. HL J. Marsman te Bruinisse. Mededeling Stichting voor de Landbouw De Stichting voor de Landbouw, in Zeeland deelt mede, dat het loon- contract voor het jaar 1947-1948 door het College van Rijksbemidde laars is goedgekeurd. Dit houdt dus in, dat vanaf 1 [Mei 1947 de volgen de lonen moeten worden uitbetaald. U u r 110 n e n 1. Vakarbeiders f 0.64 per uur. 2. Ongeschoolden f 0.60 per uur. Knechtslonen Vajn 1 |dei t.m. 30 November 1947 f 40,— per week. Vajn 1 Pecember 1947 tan. 29 Fe bruari 1948: f 32,50 per week. Vajn 1 Jvlaart t.m. 30 April 1948: f 40,— per week. Accoordlolnen De door Zeeland opgemaakte ae- coordlonen, zoals die vorige week zijn gepubliceerd, zijn bij het Col lege van Rijksbemiddelaars inge diend. Voor het looft rekken van aardappelen is een tarief voorge steld van f 76,— tot f 100,.pep h.a. Prof. Ir. W. Schermerhom zal Zondagmorgeen 11.45 voor de VPRO microfoon spreken in het kader van de serie toespraken, die de VPRO regelmatig op dat tijdstip uitzendt. De echtgenote van de heer Sa- lome te Biervliet schonk het leven San een drieling. Moeder en doch ters maken het uitstekend. Het plaatsje Markelo wordt ge teisterd door een rupsenplaag. Voor al de vruchtbomen moeten het ont gelden. De fruitoogst ter plratse zal vermoedelijk niet groot zijn. Maandag werden te Beverwijk de eerste aardbeien van het vrije veld ter veiling aangevoerd. De openingsprijs was f7 per slof. Een passagierstrein is op de lijn Peking—Moekden op mijnen gelo pen, welke op de lijn waren gelegd Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men neemt aan, dat er honderden doden en gewonden zijn. De Groningse drieling, die op 25 Mei in het R.K. Ziekenhuis al daar werd geboren, is thans over leden. Eerst stierven de twee jon gens, daarna het meisje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3