Machtsoverdracht in Brits-Indië in 1948 een feit De drie leiders van de Indische Congrespartij, de Mohammedaanse liga en de Sikhs hebben per radio hun volgelingen in kennis gesteld van de Engelse plannen voor de machtsoverdracht (Juli 1948) die de onderkoning, Mountbatten, heeft be kendgemaakt. Hoewtel de leiders het voorgelegde plan niet helemaal be vredigend achten, voor het ogenblik is het 't beste dat denkbaar is. De leider van de Congrespartij was van maning dat alleen het valk kan beslissen. Zander vreugde be val hij de voorstellen aan, evenwel met de overtuiging dat de aanvaar ding ervan op het ogenjblilk de juiste beslissing is, Wian/t er moet een einde komen aan de troebelen Welke sommige delen van het land verontrusten. Het is de bedoeling, dat Voor- In dië de status van een dominion zal krijgen en dat de macht zai( Warden overgedragen aan een of twee Voor-Indische regeringen. Der halve zal Voar-indië tot aan de da tum, waarop de Britten zich geheel zullen terugtrekken (Juli 1948), be staan uit een of twee zichzelf be sturende landen, die lid zullen zijn van het Britse gemenebest, evenals b.v. Canada of Australië. Abd'el Krim en Faroek De New York Herald Tribune schrijft naar aanleiding van de be richten over het aan land gaan van Abd'el Krim te Port Said: „Abd'el Krim kan als symbool voor de Noord Afrikaanse Mohammedanen aanzienlijke betekenis hebben. De entvangst door Koning Faroek aan Krim bereid, moet wel leiden tot de conclusie dat de Egyptische ko ning weloverwogen provoceert ten aanzien van de Fransen, hetgeen geen goed voorteken voor de Brits- Egyptische onderhandelingen be duidt". De New1 York Times zegt: „Ongetwijfeld beschouwde koning Faroek het als een eer, Krim een wijkplaats aan te bieden en tevens als een gelegenheid om onofficieel als "hoofd van de Arabische Liga op te treden. De as van de Rjifif- opstand smeult nog steeds onder de Franse Arabieren en Krim is hun held. Er is misschien niet veel voor nodig om er Wederjom :de brand in te blazen". Het diepzee onderzoek van Piccard en Cosyns Naar prof. Cosijns tijdens een persconferentie mededeelde, zullen aan het diepzee-onderzoek, dat deze zomer in de Golf van Guinea plaa*~ zal hebben, drie Belgische en twee Franse biologen deelnemen. De ge leerden zullen o.m. de diepzee-fauna bestuderen en deze trachten te fo tograferen. Tevens hopen de onder zoekers stalen van deze fauna mee te nemen. Prof. Cosijns is de mening toege daan op een diepte van 4000 meter vissen aan te treffen. Hij Wees er op dat zodra het licht niet meer tot de waterlagen doordringt, de vorming van bladgroen niet meer mogelijk is. De voor de dieren nood zakelijke eiwitstof moet dus van elders komen. Volgens de heer Co sijns zou deze geleverd worden door afval en door lijken, die naar de bodem van de zee zinken. De die ren die hiervan leven zouden zeer talrijk zijin. De heer Cosijns deelde tenslotte nog mede, dat vissen op dergelijke grote diepten, niet meer over een zwemblaas beschikken kunnen en dat het belangwekkend zijn zal na te gaam op welke wijze deze dieren zich voortbewegen. Prins Bernhard en de studenten fn de kletoe zaal van het Cotu- ©ertgebduw te Amsterdam is Prins Bernhard geïnstalleerd als erelid vain het studentencorps der Amster damse Vrije Universiteit. Nadat die rector van de senaat, de heer A. Klapwijk, in zijn ope ningsrede van deze bijzondere le denvergadering gesproken had over de onderlinge banden, die er tussen het Oranjehuis, de Vrije Universiteit en het Calvinisme bestaan, hing hij de Prilns het groten-Wtte lint met de ere-medaïlle over de schouders; tegelijkertijd overhandigde hij hem de op perkament geschreven oor konde. De Prins, die gekleed was in zijn uniform van vioe-adnviraal, dankte voor de hem verleende onderschei ding. Ook hij onderstreepte de be tekenis van de Calvinistische ban den, die het Oranjehuis aan ons volk binden. Het aandeel van het Calvinisme in het Nederlandse ver zet is bijzonder groot geWaest. Nadat de Prins zijn bewondering had geuit over het verzetswerk der studenten van de V.U., herdacht hij met Weemoed de vader van het verzet aan deze universiteit: prof. J. Oranje, Wliens illegale activiteit in veelzijdigheid1 hij haast ongeëve naard noemde. Tenslotte herinnerde de Prins de studenten er aan, dat zij in de toekomst de steunpilaren zullen moeten vormen van ions land, dat nog steeds aln een toestand ver keert, die ons allen met voortdu rende zorg vervult. De smokkelhandel tiert welig Het staat vast, dait iedereen, die naar het buitenland gaat, meent te moeten smokkelen en het ,is verba zingwekkend op te merken, dat de meeste gelegenheids-smokkelaars niet in de gaten hebben, dat 'zij door hun praktijken ons land scha den in z'n financiële ien economi sche .positie. Ook zij, die in ons/ land via de Zwarte handelskanalen goederen kopen, stimuleren daar mede de smokkel. Voor Nylobkousen moet kostelijk Nederlands vee inaar België gaan, vooir fraaie kamgaren costuums Worden iin België guldiens voor halve Waarde versjacherd. De Nederlandse regering heeft te gen de smokkelhandel strenge maat regelen genomen, die WlelisWaar ;het grensverkeer bemoeilijken doch die overigens niet nagelaten hebben gunstige resultaten af te Wierpen, Zo ;is het te verklaren, dat (die ge legenheids- ien kleine broodsmokke- laars, thans weinig kansen meer hebben en hun Wiefk geheel wordt overgenomen door de beroiepssmok- belaars. Het is duidelijk waarneem baar, dat naar Wegen Wordt gezocht om de goederen door het veld, dus buiten de douaneposten om, het land binnen te brengen. Dezer dagen Werden dan ook bin nen het gebied van een grensin- spectie /drie vrachtauto's in beslag genomen, die langs binnenwegen 'de grens Waren gepasseerd. Die douane beambten deden daarmee een rijke vangst:: 2500 paar Nylonkousen, 2500 kg. shag en 2500 kg. Zuid vruchten vielen in hun handen. Doodvonnis voltrokken Bij "K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van P. Wiehers uit Groningen, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het bij zonder gerechtshof te Leeuwarden. Het doodvonnis is inmiddels vol trokken. Het vonnis Wiehers Was op 18 December 1946 door de Raad van Cassatie bekrachtigd. Hij had een groot aantal personen, zowel Joden als niet-Joden, bij de S.D. aange geven. Arbeidsterrein NIWIN Verschillende publicaties hebben de laatste tijd meermalen de indruk gewekt, dat door de NIWIN ook ^burgers in de ruimste zin idea Waards" in Indië worden verzorgd. Dit is echter onjuist. De NIWJN strekt haar zorgen op het gebied van de wtelzijnsverzorglng uit over alle militairen en over die burgers in Indië, die leven onder omstan digheden gelijk aan die van de mili tairen, d.WLz. iin kampen e.d. Andere burgers in Indië, die tengevolge van oorlog of Japanse bezetting in be hoeftige omstandigheden verkeren, worden verzorgd door de Stichting „Nederland helpt Indië", die daar toe levensmiddelen, textiel, lec tuur %.d. ten behoeve van de zie ken, zwakken en allerarmsten van de bevolking verscheept. De beperkte papiertoewijzing Moet in een democratisch staats bestel een grote betekenis worden toegekend aan een zo ruim moge lijke voorlichting van de burgers door de dagbladpers? Moet de noodgedwongen beperkte omvang van de dagbladen beschouwd wor den als een ernstige belemmering voor de juiste vervulling van de voorlichtende taak van de pers? Moet een nóg kariger papiertoe wijzing, zoals aangekondigd, niet tot het gevolg hebben dat de pu blieke voorlichting zozeer in het gedrang komt dat hierdoor het be ginsel van de democratie zelf in gevaar raakt? Erkent 'de min.-president, dat hier elementen van geestelijke volksge zondheid/ op het spel staan, 'die niet straffeloos/kunnen worden Verwaar loosd? Deze vragen over de drei gende vermindering van de papier- toewijzing van de dagbladen stelt het Tweede Kamerlid Koos Vorrink met klem aan de minister-president. Opzienbarende arrestatie De inspecteur van de P.R.A. te Amsterdam, C. v. d'. Voort, is ge arresteerd en in het Huis van Be waring ingesloten. Hij wordt ervan beschuldigd' valse identiteitspapieren te hebben verstrekt aan een uit een interneringskamp ontvluchte Duitse cin/deroff. Deze Duiser, Walter Oet- ken, beweerde in de bezettingstijd te hebben samengewerkt met de il legaliteit te Soest, waar hij was ingedeeld bij een batterij afweer geschut. Daardoor liet men hem na de bevrijding aanvankelijk onge moeid, .doch in 1946 werd hij op last van de advocaat-fiscaal gearres teerd en in een. interneringskamp te Utrecht opgesloten. Daaruit wist hij later te ontvluchten. Hij werd echter weer gepakt en bleek toen in het bezit te zijn van valse identi teitspapieren, waarvan hij mede deelde, dat die hem door de inspec teur der Amsterdamse P.R.A., Van der Voort, waren verstrekt. Molens zijn monumenten Alle wind- of watermolens, met uitzondering van die, welke geheel of grotendeels van metaal zijn ver vaardigd, worden tot 1 Juni 1948 beschouwd als monument. Dergelijke molens mogen dus niet worden ge sloopt of veranderd dan na vooraf gaande toestemming van de Rijks commissie voor de Monumentenzorg Zeep voor vuile arbeid De distribu tiedienston zullen aan de daarvoor in aanmerking komende personen rantsoenbonnen voor huis houdzeep of toiletzeep voor vuile arbeid uitreiken voor de periode vajn 8 (Juni t.mf. 2 Augustus. Zij, die vuile arbeid verrichten,, ontvangen twee ramtsoenbomnen. Aan personen, die zeer vuile arbeid verrichten, zullen voor dat tijdvak vier rant soenen warden uitgereikt. Artsen, verpleegsters enz. ontvangen voor genoemd tijdvak eveneens rantsoen- bonnen voor huishoudzeep of toilet zeep. Meer geld, anders geen meel Onder de leus „staking tegen de rijksbemiddelaars" is het personeel van. de Amsterdamse meelfabrieken Holland en Cros een vier-cn-twintig- RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 6 Juni. HILVERSUM I (301 M-) 7 nieuws; 7.15 gymin.; 7.30 gram.; 8 nieuws'; 8.15 op naar het licht; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.20de Regenboog; 10.45 oello en piano; 11.15 voor de vrouwf; 11.30 gram.; 11.45 fam.berichten12 gram.; 12.30 sportagenda; 12.36 radiodansorkest; I nieuWs; 1.15 orgel en zang; 2 kookkunst2.20 gram.3.10 ons volk en zijin dichters; 3.30 gram.; 4orgel en zang; 4.30 tussen twaalf en zes tien; 5 the Ramblers; 5.30 muzikaal babbeltje; 6 nieuws; 6.15 V-A.R.A. feliciteert; 6.20 gram.; 6.30 Ned'. strijdkrachten; 7 dienk om de bocht; 7.15 gram.; 7.30 lezing; 7..50 V*P- nieuwls; 7.55 causerie; 8 nieuws; 8.05 kwartet; 8.30 lezing; 9 men vraagt... <en Wij draaien-; 9.30 buir tenlajnds Weekoverzicht; 9.45 klan ken uit Amerika; 10.15 accordeon orkest; 10.40 avondwSjding; 11 nieuWis; 11.1612 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieu'wfs7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 Wloo/rd voor de dag; 8 nieuws; 8.16 gram.; 8.30 gram.; 9,.30 berich ten; 9.50 gram.; 10.30 morgendienst II gram.1; 11.15 spel en zang; 12 stafmuziek; 12.25 gram.; 12.40 staf- muziek; 1 nieuwls; 1.15 viool en piano; 1.45 gram.; 2.20 van oude en nieuwle schrijvers; 2.40 gram.; 3.30 Scala-sextet; 4 declamatie; 4.30 strijkkwartet; 5.15 orgel; 5.45gram. 6.45 'evangelisatie; 7 nieu'wfs; 7.15 appèl voor de ex-politieke gevange nen; 7.30 geestelijke liederen; 7.45 causerie; 8 nieuiws; 8.05 de stem vork; 8.15 bijbel en muziek; 9.15 gram.; 9.30 orgel; 10 vragen aan; voorbijgangers; 10.30 nieuws; 10.45 avendoverdenking11—12 avondcon cert. uurstakimg begonnen. Het personeel Wenst uitkering van /vier Weken extra loon voor hogere prestatie. Deze staking is niet gericht tegen de directie, maar tegen de loonstop van de regerijng, die volgens de EVC, Welke de staking heeft ge proclameerd, het bereiken van een redelijk levenspeil verhindert. De Holland -dekt 50 pet. van de Amster damse en 11 pet. van de Nederland se behoefte aan meel. Bakkers-Olympiade te Amsterdam lil Krasnapolsky te Amsterdam Werd Dinsdag de driedaagse bak kers-Olympiade geopend door de heer A. P. van Haren, die er in, zijn openingswooord op wees, hoe verheugend het is, dat de Neder landse bakkers wereld op een ogen blik, waarop de omstandigheden voor 'dit bedrijf nog verre van roos kleurig zijn, toch voldoende initiatief heeft weten te ontwikkelen om tot deze vak wedstrijden te komen. Dank zij" de bereidwilligheid van de akker- bouWproductenoentrale hebben de aan de Wedstrijden deelnemend© bakkers hun producten kunnen ver vaardigen uit de beste grondstoffen. Nieuwe aardappelen De verkoop van de vroege aard appelen zal tot half Juni vrij zijn. Geen minimum-prijs en geen ma ximum-prijs dus. Na die datum zal de verkoop eveneens vrij zijn, maar wordt een „bodem" in de markt gelegd van f 10,— per 100 kg. In de eerste week van Juli wordt deze „bodem" f 8, de tweede week f 7 en daarna f 6,50 per 100 kg. Wan neer de prijzen niet zo hoog lopen, dat de aardappelen voor de binnen- andse consument te duur worden, zal niet worden ingegrepen. Moch ten ze echter na half Juni zo duur worden, dal. ingrijpen gewenst is, dan zullen de maximumprijzen wor den vastgesteld op 50 pet. boven de hierboven vermelde bodemprijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2