ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE c HET INDONESISCHE PROBLEEM WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DE NOTA VAN DE COMMISSIE-GENERAAL Ramadier beschuldigt de communisten Wide World P. DONDERDAG 5 JUNI 1947 No. 15606 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. 14-daags overzicht Met de publicatie van de nota der Commissie-Generaal aan de Repu bliek Indonesië, na de terugkomst van de ministers Beel en Jonkman, is het Indonesische, probleem weer in een stadium geraakt, dat duide lijk doet zien, hoe uitermate sa mengesteld deze materie is, en hoe moeilijk het volt een objectief oor deel, of zelfs maar een onvertekend beeld te geven, over wat er thans geschiedt. Het meest opmerkelijke aan de nota achten wij het ultimatieve ka rakter, dat zij draagt, hetwelk be tekent, dat afwijzing ervan een to tale wijziging zou brengen in de tot dusver gevoerde omderhanidelings- pcxiitiek. Weliswaar houdt de nota geen ultimatum in, maar een wei gerachtig of voor ons onbevredi gend antwoord, betekent, dat de gehele kwestie ter regeling aan de Nederlandse regering zal worden doorgegeven. Het belangrijkste punt dat de nota behelst, is het verzoek tot on middellijke oprichting van eer ge mengde interim-regering, als begin van de vorming van een federale regering voor de Verenigde Staten van Oost-Indonesië. In deze rege ring zouden dan ook vertegenwoor digers van de staat Oost-Inidonesië zitting moeten hebben. De nota, die met klem aan dringt op het vestigen van recht en orde, ook in de republikeinse gebieden met behulp van de Neder landers, waar dit nodig zou zijn, bevat verder nog een verzoek tot vaststelling van universele vailuta, gemeenschappelijke controle op in- en uitvoer en het in een gemeen schappelijke „pot" brengen van de voor uitvoer bestemde grondstoffen, die in republikeins bezit zijn. Van groot psychologisch belang is vooral, dat de nota ook voor stellen bevat voor vermindering der troepen. Minister-president Beel, die bij zijn aankomst op Schiphol, behalve door het merendeel van zijn ambt genoten, door een groot aantal journa'isten werd opgewacht, had zich blijkbaar op de warme ont vangst door de laatsten terdege geprepareerd. Hij las hen n.l. een verklaring voor, waaruit bleek, dat de reis van de minister-president en van de minister van overzeese gebieds delen in belangrijke mate heeft be antwoord aan haar hoofddoel: oriëntatie omtrent verschillende dringende vraagstukken. Hiertoe hebben de ministers kris-kras door de archipel gereisd en met verte genwoordigers van de vooral ge ografisch meest uiteenlopende richtingen gesproken. Het belangrijkste van minister Beels verklaring was ongetwijfeld zijn mededeling, dat hij meende bij de Republiek, ten aanzien van de uitvoering van Linggadjati, een on bevredigende stand van zaken te hebben aangetroffen. Het is duide lijk, dat deze indruk aan de ulti matieve vorm van de nota der com missie-generaal niet vreemd is. Die moeilijk te beantwoorden vraag die uit bovenstaand exposé resul teert iis: Wiaar zijn we thans aalm toe? Wellicht is een definitief ant woord hierop binnen vrij korten tijd te geven, Want op de nota Wordt in twee (weken antwoord ver wacht. Vooralsnog blijven Wij ivan me ning, dat ondanks de tamelijk crir tieke toestand, de gehele situatie in Indonesië in de eerste plaats af hangt van de juiste mensen en een Wederzijds zuiver .aanvoelen van sfeer en verhouding. Er zijn veel onverantwoorde din gen van Republikeinse kant ge schied in de afgelopen periode, aan onze kant is er nog steeds onver moeide agitatie van de heren van „Rijkseenheid". Naar verluidt, zal de Nederlands- Indische regering paal en perk gaan stellen aan de activiteit der Soen- danese Pasoemdan-beweging. Hoe dit alles zij er zijn in de eerstkomende Weken belangrijke beslissingen op komst. Moge deze beslissingen er blijk van geven, dat aan beide kanten begrip bestaat voor de zware ver antwoordelijkheden. die rusten op onderhandelaars en regeerders beide. J- P. C) dat zij de stakingsgolf in Frankrijk aanwakkeren Paul Ramadier, de Franse pre mier, hecft er dc communisten van beschuldigd, dat zij de golf van stakmeren. die Frankrijk op het openbük teistert, hebben aangemoe- digl om een kabinetscrisis te be spoedigen. Namen no°mde de premier niet, maar tijdens een debat in de nati onale vergadering wees hij naar ■de banken van de communisten en betoogd" dat er stakingen werden gehouden op een wijze, alsof zij door een onzichtbare dirigent wor den geleid. „Ik ben verplicht aan te nemen, dat er een soort van aanval teg.n het democratisch gezag aan de gang is. Ramadier sprak deze woorden uit tijdens eon pleidooi om een verzoek van een communistische afgevaardigde voor een debat over dc vordering van de energiebedrij ven, af te wijzen. Hoewel iedere Fransman volgens de gronowet het recht tot staking heeft, zei Ramadier verder, waren de rcquisitiemaatregelen ter voorko ming van de staking In de energie bedrijven deze maatregelen zijn overigens niet uitgevoerd toch gerechtvaardigd, daar het aan geen enkele groep arbeiders kan worden toegestaan, het leven van de natie in gevaar te brengen. SCHOENEN OP NUMMER 3 In het tijdvak vian 1 Juni tot 13 Juli 1947 zal .een Behoe- nenbon worden verstrekt aan diegenen, wier stamkaartnum mer op het eij/flör 3 eindigt en voor zovier ben 612 zich nog aan het inlegvel bevindt. T(e- vems zal in dit tijidiviak aan kinderen, geb'oren in Juni van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan kinderen gebo ren in Augustus 1946 een schoenenbon worden verstrekt van die soort en die dnaiat welke overeenkomt met leef tijd en geslacht van het kind1. Druk vliegverkeer tussen Amerika en Europa Gemiddeld duizend passagiers zullen deze zomer dagelijks over de Atlantische .oceaan vliegen, meent men in Amerika. Op het ogen blik steken er ongeveer vierhon derd mensen per dag over .in beide richtingen samen.. Het Atlantische vliegverkeer wordt voor ongeveer de helft verzorgd door drie Amerikaanse maatschap- pijien, terwijl de zeven andere de andere helft voor huin rekening ne men. Deze zeven zijn: de K.L.M., Sa bena, British Overseas AirWlays, Air France, Swiss Air, Scandinavian Air lines en Act Liingus (Ierland). Een van de Amerikaanse maat- SPREUK VAN DEN DAG De smart is de oefenschool van het gemoedsleven; een leven zon der enig leed zou ondragelijk ver velend worden. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 5 Juni: In de avond en nacht nog verspreide onweersbuien, overdag gedeeltelijk bewolkt met een enkel buitje, meest matige Wind tussen Zuid en Zuid-West, verdere daling van temperatuur. 5, Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 22.57, onder 5.10. Laatste kwartier 11 Juni 23.58. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 5. 4.27 v.m. 16.47 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. schappijen hoopt binnen twee maanden met Constellations in ne igen uur van New York naar Londen te vliegen. D.e Sabena (België) Wil binnen kort het verkeer over de Atlan tische Oceaan gerieflijker maken door het gebruik van slaapvliegtui- Igen voor 26 passagiers tussen Brus sel .en New York. Bij het zwemmen in een ven bij Veldhoven is een 15-jarige jon gen uit Eindhoven verdronken. Het zelfde'lot trof een 12-jarige j ongen die in het Witte Ven onder Drunen was gaan baden. Het z.g n. „Voorlezers Huis" te Richmond, Staten Eiland, New York. een der eerste scholen, welke voor 1696 door de eerste Nederlandse kolonisten in de Vier. Staten werden opgericht, is dezer dagen na dc restauratie door het Staten Eiland Historisch Genootschap voor het publiek opengesteld. De school is waarschijnlijk de enig overgeblevene van de destijds gestichte. Bij deze gelegenheid werden door kinderen, gekleed in historische costuums. schoolscenes uit de dagen der kolo nisatie opgevoerd. Nederlandsemeisjes tijdens een der lessen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1