OP DE GRENS VAN TWEE WERELDEN Bezit van oorlogstuig strafbaar gesteld De minister van Binnenlandse Za ken heeft, in overleg met die van Justitie, maatregelen genomen voor een systematische uitroeiing van de liefhebberij om projectielen, mijnen en ander oorlogstuig in bezit te hebben. Het voorhanden hebben van deze projectielen e.d. is strafbaar. Hier op zal groot en klein bij openbare bekendmaking nog eens nadrukkelijk worden gewezen en ook op het grote gevaar, dat zelfs er onschul dig uitziende voorwerpen opleveren. In het bijzonder zullen ouders van de schoolgaande jeugd op hun ver antwoordelijkheid attent gemaakt worden. Wellicht zullen zij een ver klaring moeten tekenen betreffen de de aanwezigheid van oorlogstuig «Groente naar Duitschland Het Centraal bureau voor de vei lingen heeft een overeenkomst af gesloten met de bezettimgsautoritei- ten in Duitsland, voor de levering van 200 millioen kg. groente, waar van de helft zomer- en de hel® wintergroente. Deze hoeveelheid is het dubbele kwantum van vorig jaar. De pTijs zal op dezelfde basis rus ten als verleden jaar, nJ.v 40 to|t 70 pet. van de minimum prijzen. Ontheffing rooiverbod voor vroege aardappelen Voor vroege aardappelen, geteeld op een geldige tuiiribouwvergim- nimg, is per 30 Mei ontheffing ver leend van het rooiverbod, zodat ze aan de veilingen kunnen worden aangevoerd. De prijzen voor deze vroege aardappelen zijn vrij. Na 15 Juni zal de minimumprijs van 10 gulden per 100 kg. gelden, welke prijs geleidelijk tot die twjee- de helft van Juli zal dalen tot f 6j50. Duitse boeren krijgen boete In de Duitse provincie Hhüringen, in de Russisdhe zóne, hebben d© Russen aan de boeren een gezamen lijke boete opgelegd, daar zij niet voldoende voedsel leverden. Deze strafmaatregelen zijn uitge vaardigd in liet district Eisenach, waar een groot aantal boeren be schuldigd wordt van grove, misda dige nalatigheid bij die levering van vlees. De burgemeesters zijn er van in kennis gesteld, dat hun dustrict het meest van alle districten in de ge hele Russische zóne in gebreke is gebleven. Viji en zestig boeren hebben bin nen twee dagen een boete van in totaal 31.000 Reichsmark gekregen. „Daar er naar alle Waarschijnlijk heid bij deze gevallen sabotage in het spel is", schrijft een Duitse krant, „zal het openbare ministerie van Thüringen een aanklacht indie nen tegen 80 boeren en hen voor, het gerecht dagen." Dancing uitgebrand Het waterkanon en acht stralen van twee motarspuiten kwamen er Zondagnacht aan te pas toen een felle brand uitbrak in de dancing „Huize Astoria" in de NieuWe Kijk- in-'t-Jatstraat te Graningen. De dan cing 'an een in hetzelfde gebouw gevestigde kantoorboekhandel ston den in korte tijd in lichter laaie en brandden volkomen af. Een blus ser, de brandwacht B. Gorter, liep door ieen steekvlam ernstige brand- wionden op en is naar het zieken huis gébracht. De urentabel voor het gymnasiaal en m. o. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afgezien van zijn aanvankelijk voornemen om het aan tal lesuren voor de Middelbare scho len, de Gymnasia en die Lycea te rug te brengen tott 30 per (Week en dit o.m. te bereiken dioor inkrim ping van het geschiedenisonderwijs. Wanneer te zijner tijd Wellicht die 6-jarige H.B.S. zal Worden ingesteld, zal ziich [Opnieuw een gelegenheid voordoen om de overbelasting van dit onderwijs te verminderen. Motorrijder vroeg een nieuw been Op de hoek van die Achteaihoekse Molenweg en de WilgenWeg te Hen gelo is een aanrijding ontstaan tus sen een autobus en een motorrijder. De motorrijder Wlerd van zijn voer tuig geslingerd ien bleef met een gébroken been liggen. Hij nam het echter nogal laconiek op, Want aan de ijlings toegeschoten dokter vroeg hij: „Kunt u me even een miiieulW been halen?" Inderdaad kon hij dit zeggen, Want het gebroken beetn Was een kunstbeen! Naar verluidt, zullen nog twee echtgenoten van de in Neurenberg gevonniste Nazi-leiders, t.w- Fraiu van Schirach 'en Fraiu Saiuckel ge arresteerd worden. Zij zullen voor een' zuiveringsrechtbank moeten te rechtstaan. De journalist Pini en een ander persoon, die betrokken waren bij het opgraven van Mussolini's lijk^ zijn veroordeeld tot verbanning van een jaar. In dit zondoorgloeid seizoen, nu de politieke wereldsituatie het in urgentie schier af moet leggen te gen een doodeenvoudige ijslolly, is althans één probleem in de vader landse samenleving minder nijpend geworden, n.I. de textietnood. Im mers de verwachting is gewettigd, dat de mensheid onder de calorische uitspattingen van de zon, rijpt tot het inzicht dat kleding meer een noodzakelijk kwaad, dan een ge wenste omstandigheid is. De heren stellen het „knellend" accent dier beschaving, het boordje, kwestieus, terwijl de dames verfijnder metho des kennen om het begrip luchtig heid in de praktijk te realiseren. Intussen past hier geen generali serend oordeel. Wij stonden n.l. een dezer dagen :iin een woestijnachtig klimaat op de grens van tWee we relden. Aan de ene kant Was ter in het water van moeder Schelde, >een gewemel van badende nymphen, die op ien onderdoken als speelse bruinvissen. Uit het water getogen, hielpen de gratiën elkaar in de olie zetten en gaven daarna hun glim mend oppervlak prijs aan de zon ien een. enkele lauwe windzucht, die over het pseudo-strand ademde. Aan de andere kant Waren ar beiders van middelbare leeftijd be zig te werken aan de steenglood ïng. Hun uitrusting Was volledig, d.w.z. met kennelijk winterse tendenzen. Een boezeroen van onvervalste kwar liteit sloot hals en armen herme tisch af. Alleen door een kier sche merde het wit, dat ontstellende ver moedens bevestigde. Een zware manchester-broek bedekte een an der van lichtere tinten, maar van betzelfde model (de discretie reikt niet zover, id.it onvermeld te laten). Terwijl de degelijkheid zich ook ta zWarte, natuurlijk zelf gebreide sokken demonstreerde, Waren er gummi-knielaarzen ien een Panama hoed, idiie het kledingpakket com pleteerden. Het twaalfuurtje werd genuttigd in de brandende zon. Na langgerekte ruggespraak met zijn kameraden, vond een de euvele moed een bleke voet te ontbloten, die hij na een minutenlange aarze ling teensgewijze in het Water stak. ,,'t Is nog koud", zei ie. „De vorst zit 'r nog in", 'zei een lid1 van het gezelschapEr Was geen enkel teken' dat er op zou kunnen Wijzen, dat zijn commen taar niet serieus bedoeld Was. HET JASJE WORDT UITGETROKKEN. Het is thans weer de tijd dat de schapen van hun vacht ontdaan worden en de schapenscheerder heeft het druk. De wollen vacht, die van een schaap komt. weegt ongeveer 7 kg. Een scheerder met zijn helper aan het werk. Van Cauwelaert pleit voor Atlantische Unie Iin een Europese unie zal voor de kleine naties geen plaats zijn. Hun zelfstandigheid ook de cul turele zal er volkomen te gronde gaan, zo betoogde Frans van Cau- welairt, oud-minister en voorzitter van de Belgische volksvertegen woordiging in een lezing over „Europa en de Atlantische Unie" onder auspiciën van het Comité van Be! gisdh- Nederl an ds-Luxembu rgse samenwerking. De volken van Europa zullen nooit vrijwillig kunnen worden sa mengebracht. Want de historie wijst uit, dat men zo'n eenheid alleen kan forceren door wapengeweld. De voorstanders van de Europese fede ratieve gedachte zijn als kleerma kers, die patronen knippen volgens een ingebeeld model. De regering van Eire heeft be sloten onderzoekingen te laten doen naart zeldzame mineralen, zoals ura nium, in eigen grondgebied. De K.L.M.-persdienst meldt, dat (op 9 Juni een speciale K.L M.-vlucht met een DC—4 naar Moskou ge maakt zal worden. De terugreis zal enkele dagen na aankomst aldaar plaats hebben. STAD EN PROVINCIE ZIER1KZEE. Dinsdagmorgen werd de eerste steen gelegd van de eerste definitieve landbouwlschuur op ons eiland, voor de heer W. v- MouriJc (Steenbakkerij) door diens zoontje, P. A. v. Mourik, Na gereviseerd te zijn door de Mij. De Schelde is de „Óosterschel- de" van de Prov. Stoomboot Dienst Weer n de vaart gebracht. Het vaartuig onderhoudt de dienst tus sen Zierikzee en Katseveer. De „Ko ningin Emma" zal thans door de Schelde Worden opgeknapt. ELKERZEE. Maandagmiddag ont spoorde de tram van 13.30, komende uit de richting Burgh, ongeveer 500 meter voorbij het station Eikerzee. De locomotief kantelde geheel en kwam terecht in de langs de spoor lijn gelegen sloot. Een der rijtuigen kwam dwars over de rails te staan, terWijl ©en ander rijtuig zelfs ge heel uit de rails Ward gelicht. Door deze blokkade moest het tramver keer gedeeltelijk door bussen Wor den vervangen. Persoonlijke onge lukken k wamen niet voor. Reeds Dinsdagmorgen kon het tramverkeer over het desbetreffende baanvak Weer normaal voortgang hebben. TjHOLEN. In de vorige week ge houden spoedeisende vergadering van de raad, is besloten nog een 5-tal nieuw© woningen bij te bou wen aan het terrein. bij de Hofstraat, zodat daar totaal 11 nieuwe huizen zullen worden gebouwd1. Naar Wij vernemen, wordt er momenteel onderhandeld, ook een 12-tal nieuwe huizen te doen bou wen op het 'terrein aan de Hoog straat, naast de gasfabriek. Zeer toe 'te juichen zijn deze plannen van onze raad, Waardoor de woning nood in deze gemeente, die momen teel zeer groot lis, voor een groot deel zal Worden opgelost. De 31-jarige politie-agent A. Stol- ten uit Haarlem is Zondag bij het zwemmen aan het Noorderstrandi te Zandvoort verdronken, voor de ogen van zijn echtgenote, met wie hij nog slechts één jaar getrouwd was. In de loop van het volgende jaar komen tussen de 200.000 en 300.000 vluchtelingen uit Europa naar En geland. België heeft zich bereid verklaard 20.000 arbeiders en hun gezinnen uit de Amerikaanse zóne en een groot aantal uit de Britse zóne op te nemen. Volgens de Sunday Times vor men Gibraltar, Oran en Tanger de trpfpunten voor 't vervoer van wa penen uit Eire, Centraal Amerika en België door de Straat van Gi braltar naar Palestina, met bestem ming voor de Joodse verzetslieden. Het aantal oorlogsinvaliden in België uit de jongste oorlog be draagt 17.342, tegen 78.509 uit de vorigewereldoorlog- Het aantal bur ger-invaliden is 4.627. Per jaar wordt door de staat aan beide categoriën in totaal fr. 921.083.000 uitbetaald. 500 Joegoslaven zijn uit Canada naar hun land vertrokken. Zij vor men een deel der Joegoslaven, die de wens te kennen hebben gegeven onder Tito's regering mede te wer ken aan het herstel van Joego slavië. Te 's-Gravenhage is 74 jaar oud overleden mevr. Manna de Wijs— Moulon, die eertijds bekendheid ge noot door haar voordracht van lied jes, waarvan zij zelve tekst et* muziek maakte. Op de velden met suikerbieten te Pcronnele-Binchc strijken de laat ste dagen hele zwermen neer van een soort vliegen, waarvan de her komst onbekend is. Zij hebben het vooral op de jonge planten gemunt, die onmiddellijk beginnen te kwij nen. Gehele hectaren zijn reeds vol ledig vernield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3