Abd'el Krim ontsnapt Emigratie naar Zuid-Afrika Skymaster valt te pletter De Paus waarschuwt de wereld Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen Frankrijk beschuldigt Egypte De Zuidpoolexpeditie van de „Willem Barendsz" MEI WAS WARM Bedevaart naar Margraten RADIO PROGRAMMA De K.L M.-ramp op Schiphol Sigarenfabrieken mogen niet meer afleveren Nog 4000 Nederlanders krijgsgevangen in Rusland Abd-eL-Krim, de Marokkaanse vrijheidsheld uit het jaar 1925, die zowel de Fransen als de Spanjaar den in Marokko, menige nederlaag toebracht, maar die zich in 1926 ma een verloren veldslag aan de Fransen moest overgeven, is ont snapt. Langs de gehele Afrikaanse Noordkust werd hij als een held vereerd en bewonderd. Frankrijk spaarde het leven van deze man, die ongetwijfeld veel schade had toegebracht aan het land, doch dap per en ridderlijk gestreden had. Hij werd' met zijn familie 3 vrouwen en 11 kinderen naar het eiland Reunion, een eilandje in de In dische Oceaan, ten O. van Mada gascar. verbannen. Dit is thans meer dan, 20 jaar geleden. In Februari j.l. heeft de Franse regering hem verlof ver leend om terwille van de opvoeding van zijn. zoons zich in Frankrijk te vestigen. Daarheen was Abd-el-Krim met zijn familie onderweg. Maar toen het schip in Port Said voor anker lag, ging de 67-jarige Abd el Krim van boord en verklaarde, dat hij er de voorkeur aan gaf, de gastvrijheid van koning Faroek van Egypte te genieten, daarmee 'het voorbeeld volgend van een even veel besproken figuur: de moefti van Jeruzalem. Naar verluidt zou Abd el Krim maar Marokko willen terugkeren om te strijden voor de onafhankelijk heid van zijn land. Na uitvoerige besprekingen met de Zuid-Afrikaanse autoriteiten en de Nederlandse Bank gevoerd te hebben, is de mogelijkheid gescha pen voor Nederlandse emigranten, om met schepen welke de 'Zuid- Afrikaanse regering ter beschikking heeft gesteld, naar Zuid-Afrika te reizen. De schepen, Welke voor dit ver voer in dienst genomen werden, zijn de „Carnarvon Castle" en de „War wick Castle", welke tijdelijk door de Union-Castle Mail Steamship Co. Ltd. aan de Zuid-Afrikaanse rage- ring zijn afgestaan, teneinde het emigranten-vervoer van Nederland! naar Zuid-Afrika te bespoedigen. In de Amerikaanse staat Mary land is een Skymaster verongelukt, waardoor 50 mensen om het leven kwamen. Op het moment dat het ongeluk gebeurde, passeerde juist een vlieg tuig, waarin luchtvaartdeskudlgen zaten, die terugkwamen van het vliegveld La Guardia te New York. Zij hadden hier een onderzoek* inge steld naar het ongeluk, dat Vrijdag j.l. plaats vond. Zij zagen het vlieg tuig exploderen en naar beneden storten. Toen zij een uur later reeds ter plaatse verschenen, zagen zij een afschuwelijk tafereel. Geen en kel lichaam werd gaaf aangetroffen. Bagage, die uit het toestel werd geslingerd, lag tot ver in de om trek verspreid, of hing in de bomen Het aantal vliegtuigrampen stijgt nog steeds. Een Vampier gevechts vliegtuig met straalmotor is Zon dagmiddag ten aanschouw© van duizenden mensen bij een vliegde- monstratie boven Stockholm naar beneden gestort. De twee inzitten den kwamen om het leven. Ook een Nederlands toestel ging verloren. De regeringsvoorlichtings dienst meldt uit Batavia, dat Zater dag een Mustang van de militaire luchtmacht tijdens een contróle- vlucht boven Nederlands gebied na bij Medan is neergestort. Het toe stel brandde uit. De piloot kwam om het leven. Paus Piius XII heeft voor de radio eoi rede gehouden, waarin hij oa. verklaarde, dat de Wonden, door de oorlog geslagen, nog niet ge- Ingezonden Mededeeling dan is het hoog tijd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet won deren. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende or ganen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en, zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel iniet langer; begin U.w kuur dadelijk. Uw apotheker en drogist hebben Kruschen Salts voorradig. heeld zijn, dobh integendeel mis- sCtoien ,nog dieper zijn geworden. Het jaar 1947 is reeds half voor bij, 'en ,nog steeds zijn er overwel digende problemen ter oplossing overgebleven, aldus de Paus. Nog hebben Wij de gelegenheid de grote problemen aan te vatten ,en de gevaren, die de gehele Wereld bedreigen, te keren. Een orde van recht 'en vrede moet gesteld wor den in de plaats van onenigheid en geweld. Het opbouwen van de alge mene veiligheid moiet geschieden op moirele zowel als op materiële basis. Hoe 'kunnen de 'overwinnende na ties een toeneming van bewapening gedogen, hoe kunnen zij dn puin hopen 'en ellende een Waarborg zien voior hun eigen 'veiligheid? Het is nog niet te laat om door gezamen lijke krachtsinspanning een dragelij ke Wereld te scheppen. Allereerst moet de aandacht besteed Wtorden aan het Welzijn van de jeujgd! en het gezin. Het vonnis van de geschiedenis zal analoog zijn aan de vruchten van de gebeurtenissen en het over leg van de komende maanden. Die toekomstige generaties zullen hier voor loi hebben oï veroordeling, naar gelang het op de fwlag der ont wikkeling der mensheid' het begin punt betekent van een berointWa- ben van het gevoiel van broeder schap dan Wel van een warder voort zetten van 'het afdalen naar de stin kende moerassan van onenigheid' en geWeld, uit de moidder waarvan niets anders te voorschijn kan ko men dan giftige dampen van nieu- We 'en onberekenbare rampspoed. Heden ten dage zijn er niet Weini gen, die vrezen, dat het vertrouwen in de democratie verminderd is tem gevolge van het ontstellende con trast tussen het W'oard'./democratie en de concrete Werkelijkheid'. De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, beeft Maan dagavond een scherp protest gezon den aan de Egyptische gezant te Parijs, tegen Wat Bidault noemde de „medeplichtigheid" van de Egyp tische regering aan de ontsnapping van Abd'el Krim. Naar de corres pondent van Reuter uit goede bron verneemt, heeft de Franse minister de Egyptische gezant medegedeeld, dat de Franse regering in het bezit os van bewijsmateriaal voor de me deplichtigheid van de Egyptische re gering. De Franse ministerraad zal Woens dag overwegen, of hij enige actie zal ondernemen om het protest aan de Egyptische regering betreffende Abd'el Krim kracht bij te zetten. De boswachter Hendriks te Wet- lerlooi ving in de afgelopen week binnen 3 dagen tijds niet minder dan 9 ivossen, welke uit hun holen gegraven werden. Uit Apeldoorn vertrok een jeep met 4 sportieve mannen voor een reis rond de wereld. Resultaten waren bevredigend Op een persconferentie heeft de directie van de „Ned. Walvisvaart- Mij." een overzicht gegeven over de resultaten van de eèrste expe ditie, de moeilijkheden, waarmee deze werden bereikt, en over de plannen voor de komende vaart. Natuurlijk hebben er dit eerste seizoen verschillende factoren een rol gespeeld, waardoor de produc tie in de eerste weken beneden de verwachtingen zijn gebleven. Hier bij speelde gebrek aan ervaring een grote rol. Organisatorisch heeft aain boord van de schepen ook niet alles ge klopt 'en ook is de Mij. piet in alle opzichten gelukkig geweest met de keuze van buitenlandse medewer kers. Dit heeft nog wel eens tot wrijvingen met de Hollandse opva renden aanleiding gegeven. Noren 'en Faroërs waren i'n hei vangge bied de baas aan boord en wat zij er van gemaakt hebben, lijkt op het saboteren van de Nederlandse pogingen terug (te keren op de wal- vismarkt. Zij smeten büv. het vlees met haken en al in de kookketels, waardoor die dingen stukliepen. Ook raakteU'de lieren onklaar door onvakkundige behandeling. Met de Noren wenst men niet meer ter walvisvangst te gaan. Veel is geleerd en ©en schat van ervaringen opgedaan ©n daarmede zal bij de voorbereiding voor het komende seizoen voordeel worden gedaan. Meer Nederlanders dan tot 'dusverre zullen een plaats b'ij onze onderneming kunnen vinden. Wij, als nieuwelingen in de Wal visvaart, mogen het eerst behaalde resultaat meer dan bevredigend noemen, wat echter zo zeide d'e beer Vinke, directeur der Mij. niet inhoudt, dat wij ook tevreden zijn'. Het meegebrachte wal visvlees is opgekocht door een Ned. groot-win- keJjb'edriijf, die dat ingeblikt in de handel zal brengen. De „Willem Barendsz", waarvan nu is vastgesteld 'dat zij een maxi mum capaciteit fheeft van 18.000 ton, zal nog enkele verbouwingen onder gaan, en eind September, begin Oc tober opnieuw naar de Antarctische gebieden op walvisjacht gaan. De temperatuur is in Mei gemiddeld zo hoog geweest als ongeveer normaal is voor Juni. Gemiddeld was de afge lopen maand bijna 3 graden te warm en zulks ondanks het uiterst koude begin, waar bij 'het op 2 Mei even koud was als normaal is voor half November! Sedert 1889 is Mei niet meer zo warm geweest. In de Bilt bedroeg het aantal dagen, waarop de tempera tuur het 25 graden-niveau overschreed, niet minder dan zeven tegen drie normaal, hetgeen eveneens een record is. lm 1889 was het even groot, wij moeten tot 1868 terug gaan om een 'groter aantal te vinden. In 'een interview op Margraten, dat door de „American Broadcas ting System" werd uitgezonden, juichte de Amerikaanse ambassa deur in Nederland, dr. Baruch, het voorstel van president Truman, voor het organiseren van een bede vaart naar het kerkhof toe. „Ik ben ervan overtuigd", aldus zeide hij, „dat dit voorstel hier een enthousi aste steun zal ondervinden en dal de Nederlandse autoriteiten en het Nederlandse volk niets zullen na laten om ©en dergelijke bedevaart mogelijk te maken. Ik wens van Donderdag 6 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.30 gram.; 9.45 idem; 10.30 van vrouw tot vtouiwI; 10.50 kleu tertje luister; 11 gram.; 11.45 fam.- berichten; 12 gram.; 12.35 piano en •orgel1 nieuws; 1.15 vaudeville-or kest; 2 ViOor de vrouw 2.20 kamer muziek; 3 ivoor zieken en gezonden; 4j05 Poolse dansen; 4.15 de camera loopt; 5 kaleidoscoop; 5.20 jeugd- tourisme; 5.30 dansorkest; 6 nieuws; 6.15 sportpraatje; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 gram.; 7.05 radiostrip; 7.15 volksmuzlefkschool7.45 R.V.L» D.; 8 nieuws; 8.15 Philh. orkest; 9.10 hoorspel; 10.05 De Romancers; 10.45 lezing; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 Leger des Heils; >10.15 morgendienst; 10.45 orgel; 11 de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.03 ka mer-orkest; 1 nieuws; 1.20 iwelk boek? 1.25 gram.; 1.45 voor >de vrouw; 2 Quintet; 2.40 voor jde vrouWl; 3 gram.; 3.30 N.C.R,V.-koor; 4 bijbellezing; 4.45 concert; 5.15' gram.; 5.50 'rijk overzee; 6 orgel concert; 6.45 landelijke ruitersport; 7 nieuiws; 7.15 Indonesië; 7.30 actu aliteiten; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.05 concert; 8.35 causerie; 9 vrij en blij; 9.30 de vaart der volken; 9.50 gram.; 10.30 nieuws; 10.45 avond- overdenking; 11 Henk Stam; 11.30 —12 gram. harte, dat de Amerikanen dit kerk hof zullen aanschouwen, opdat zij zich ervan kunnen overtuigen hoe goed voor deze graven gezoogd Wiordt." Het beschrijven van een scherpe bocitt met te lage snelheid is Öe K.L.M.-Dakota, die op 14 Novem ber van het vorig jaar op Schiphol neerstortte, noodlottig geworden. De zes en twintig inzittenden von den de dood. Tpt deze slotsom komt de Raad voor de Luchtvaart in. zijn uitspraak over deze ramp. D;it is yte meer waarschijnlijk, daar dit type vlieg tuig, de Douglas DC 3, niet „waar schuwt" als een te lage snelheid wordt bereikt. De gezagvoerder, de Engelse K.L.M.-vlieger More ton, heeft kennelijk onvoldoende erva ring gehad met dit type toestel en met nachtlandingen op Schiphol. In de toekomst zal de K.L.M., zo ver trouwt de Raad, hiermee rekening houden. De afleveringsvergunning voor alle soorten sigaren is tot nader aan kondiging ingetrokken in verband met een voorgenomen Wijziging in de distributie van tabaksproducten. En de Wleek vapn 9 tot 14 Juni wordt een controle op de voorraden bij de fabrieken gehouden. In een circulaire aan haar afde ling deelt de Stichting '40-'45 te Arnhem mede, dat een oud-verzets man uit het district Zuid-Holland Noord in Februari werd ontslagen uit ©en gevangenkamp in Rusland. Hij kwam dezer dagen behouden in het vaderland aan, waarbij hij mededeelde, dat bij zijn vertrek uit het kamp zich daar nog ongeveer vierduizend Nederlanders in gevan genschap bevonden, voor het meren deel lichamelijk niet in staat de reis naaT het vaderland te aanvaar den. De Stichting doet intussen moeite omtrent personen van wie vermoed wordt, dat zij zich in Rus land bevinden, iets naders gewaar te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2