ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DE SITUATIE IN INDIË De regering acht de bestaande toestand onhoudbaar WERELDNIEUWS Amerika bevreesd voor communisme in Indonesië WOENSDAG 4 JUNI 1947 No. 15605 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succes jes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De ministerraad heeft na afloop van een Kabinetszitting het vol gende communiqué uitgegeven. Instemmend met de op 27 Mei aam de Republikeinse delegatie overhandigde nota van de Commissie-Gene raal', is de Nederlandse ministerraad van oordeel, dat de daarin vervatte denkbeelden en voorstellen een loyale uitvoering van de overeen komst van Linggadjati inhouden en op die grond ook voor de Republi keinse regering aanvaardbaar zijn. "^yordt de nota, gelijk in redelijk heid verwacht mag worden door de Republik. regering aanvaard en vervolgens in gezamenlijk «verleg met alle partijen uitgevoerd, dan is naar het oordeel van de raad de grondslag gelegd voor een vermin dering van de sterkte van de Neder landse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden over gegaan. \I ocht het antwoord van de Re publikeinse regering onverhoopt onbevredigend zijn, dan ziet de Ne derlandse regering, in overeenstem ming van het gevoelen van de Com missie-Generaal, in voortzetting van da tot dusver gevoerde onderhande lingen; geen heil, en zal zij overeen komstig haar verantwoordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaan de onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven van het regeringsbeleid. Tegelijk met de publicatie van deze officiële mededeling van de ^Regeringsvoorlichtingsdienst, komt uit Batavia het bericht, dat in wel ingelichte Indonesische kringen het Nederlandse memorandum in hoofd trekken niet aanvaardbaar wo|r,d't genoemd. Plan voor dienstplicht in Amerika 900 000 man per jaar Een bijzondere adviescommissie beeft president Tjruman een plan voorgelegd, volgens hetwelk alle Amerikaanse jongemannen op de leeftijd van 18 jaar zes maanden mi litaire opleiding moeten ontvangen. De kosten voor deze opleiding zouden per jaar voor een lich ting van 750.000 tot 900.000 man ongeveer 1.750 millioen dollar be dragen hetgeen miimder is dan in een week van de wereldoorlog werd besteed. Na de diensttijd zouden de mannen verder moeten worden opgeleid in de Nationale Garde of in de reserve der strijdkrachten. De commissie acht het gewenst dat de luchtmacht wordt georganiseerd volgens een systeem, waarbij zij op ieder ogenblik gereed voor de strijd zou zijn. De strijdkrachten dienen op een dergelijk peil gehouden te Warden dat de uitdaging van iedere Willekeurige tegenstander kan wor den getrotseerd. Voorts bepleit de commissie decentralisatie van voor ■de oorlogvoering belangrijke fabrie ken. De Amerikaanse export van voedingsmiddelen De Amerikaanse onderstaats-sec retaris van lanidbouiw heeft ver klaard, dat de V.S. jaarlijks 2 mil lioen ton voedingsmiddelen meer zouden kunnen exporteren, indien voldoende binnenlandse vervoers middelen aanwezig Waren. Het gaat hierbij voornamelijk om spoorweg- Wagons. Indien men het verkrijgen van nieuwe automobielen, koelkas ten, radio's e.d. slechts 'wilde uitstel len, dan zouden de wagons, welke thans worden gebruikt voor het ver voer van deze aTtikelen door geheel Amerika, kunnen worden gebruikt voor het vervoer van levensmidde len. „Wij hebben voldoende voed sel", aldus zeilde ide lOjidersltaatS- secretaris, „doich indien tw'ij meer voedingsmiddelen zonden exporte ren, zonden Iwiij moeten afzien van enkele der hierboven genoemde ar tikelen". Catalina's voor een koopje Op een verkoping van Brit se oorlogsvoorraiden in Zuid- Afrika zijn onlangs veertien Catalina's waaruit de motoren waren verwijderd, verkocht voor fl. 40 per stuk. Er is in de Zuid-Afrikaanlse pers melding gemaakt van dit treurig uiteinde de Catali na's werden voor „oud vuil" verkocht Van deze zee vliegtuigen, die slechts enkele jaren geleden als het beste middel voor de verdediging .van de Zuid-Afrikaanse kust werden beschouwd. Plastic-vliegtuigen „Vliegtuigen van plastic? Voor het eind van het jaar gaan we er al proeven mee nemen", verklaarde sir Ben Lockspeiser, het hoofd van de- wetenschappelijke afdeling van het Engelse ministerie van Bevoorrading ,,Om de piastic-vliegtuigen even sterk te maken als die van metaal zal er wel bijv. in de vleugel een wijziging in de grondstructuur ge maakt moeten worden, hoewel de uiterlijke vorm dezelfde zal blijven. Maar plastic is sneller en goedkoper te vervaardigen. En ik denk, dat Amerika op dit gebied ook wel niet stil zal zitten!" Jeugdige moordenaar achterhaald Enige dagen geleden berichtten wij dat iai de Amerikaanse staat Michigan vier kinderen waren ver moord. De verdenking viel op de 16-jarige schooljongen Oliver Ter,- peneng, die sinds de ontdekking vart de misdaad voortvluchtig was. Hij is nu achterhaald en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij vertelde de politie, dat hij met zijn beste vriend aan het kraai en schieten was. Ik Wleet niet, hoe het kwam, maar opeens schoot ik hem dood. Tjoen liep ik naar zijn zusjes en doodde die ook, aldus Olivier. De meisjes, die 16, 13 'en 2 jaar oud waren, vond *men> met won den in het achterhoofd en bloemen, die ze juist hadden geplukt, in de hand. Tornado teistert Arkansas Een dag nadat een tornado een plaatsje in Oklahaima voor drie kwart had verlw|oest, waarbij zes personen gedood en 25 [gewond wer den, heeft een tornado in ide na burige staat Arkansas meer dan 500 personen dakloos gemaakt. 31 Per sonen kwamen om1 het leven, hon derden werden gew|ond. Gehele ge zinnen, vooral onder de negerbevol king, zijin .omgekomen. In het enige ziekenhuis van het op korte afstand van de geteisterde plantages gele gen plaatsje Pine Bluff zijn alle bedden reeds bezet. Meer dan 300 personen hebben reeds een spoed- behandeling ondergaan. Noodzieken huizen worden ingericht. Wereldproductie van biet en rietsuiker Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw raamt de Wereldproduc tie van biet- 'en rietsuiker voor het seizoen 1946—'47 op 27,8 millioen ton (metr.) bruto), vergeleken met SPREUK VAN DEN DAG Zonder onderling vertrouwen is een samenleving op den duur on mogelijk. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 4 Juni. In het N.O. van ons land lang zaam indringende iets koelere lucht, enige regen met kans op onweer, matige wind tussen Noord en Oost. In het overige deel van het land zonnig weer met hoge temperaturen met kans op onweer. 4. Zon op 4.24, onder 20.52. |Maan op 22.—, onder 4.43. Laatste kwartier 11 Juni 23.58. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 4. 3.51 vjn. 16,10 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. 23,9 ton ito 1945''46 en een jaar lijks gemiddelde van 31,5 millioen ton voor de laatste vijf jaar/voor de oorlog. De grootste stijgingen in de productie Wierden vertoond in de Verenigde Staten, West-Indië en Europa. Ondanks de geraamde toe name der productie van 16 pet. ge durende dit seizoen, verwacht men niet dat de wiereldbehoeften ten volle gedekt zullen Warden. De Amerikanen hebben aan de Nederlandse regering een nota over handigd, waarin zij officiëel hun mening te kennen geven over de verdere ontwikkeling in Indië. In dit stuk geien de Amerikanen uiting aan hun beduchtheid dat nationalis tische stromingen in Zuid-Oost-Azië een totalitair en met name een communistisch, karakter krijgen. Het is zaak deze gebieden te bewegen, tot een politieke, economi sche, maar bovenal levenisbeschou welijke oriëntering op de Westerse democratiën. Deze alleen beschikken over de materiële en geestelijke hulpmid delen om de millioenenbevolking ln die gebieden materiële en geeste lijke welstand te verschaffen. Amerika juicht het politieke ac- coord van Linggadjati toe, maar laat er geen twijfel over bestaan, dat de logische konsekwenties van dit accoord een uitwerking is, die eindelijk in geheel Indië rust, rechtszekerheid, een deugdelijke va luta en herstel van het economische leven brengt. Voor de reconstructie van Indië is een lening nodig. Deze lening kan de Republiek niet krijgen zon der de garantie van Nederland. De Amerikanen willen volkomen be kend zijn met de economische mo gelijkheden en willen alleen dan geld leveren, wanneer zij het ver trouwen hebben dat de lening zake lijk volkomen verantwoord is. Hongarije in de macht van de dollar |~Ve Amerikaanse regering heeft het crediet van 30 mill, dollar, in dertijd aan Hongarije toegestaan voor de aankoop van overtollige legervoorraden, voorlopig geblok keerd. Dit crediet blijft geblokkeerd totdat duidelijk is geworden wat er in de laatste dagen in Hongarije is gebeurd en wat de gevolgen van deze gebeurtenissen zijn. De regeringscrisis is in de kortst mogelijke tijd opgelost, voor zover men van een oplossing kan spre ken. Nadat het kabinet zijn ontslag 'had aangeboden, werd de minister van defensie met de vorming van een nieuw ministerie belast, dat in etnkele uren was samengesteld. De wijziging van de regering schijnt in theorie de balans der politieke machten van voorheen ge handhaafd te hebben. Men acht het echter onvermijdelijk dat van uiterst links een beroep zal worden gedaan om een zuivering onder de partij der kleine boeren uit te voeren. Het is duidelijk dat de Sovjet-Unie haar positie in de Donaulandey wenst te consolideren. Nagy, de af- vet'-eden en in Zwitserland ver blijvende premier, is voornemens naar de Ver. Staten uit te wijken, waar zijn oudste zoon legatie-secre taris is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1