Goede fruitoogst in het vooruitzicht Onvoorziene omstandigheden voor behouden^ zijn de voorwaarden aan wezig om een goede oogst vani zacht en hard fruit te verwachten. Wanneer er een ruim aanbod van fruit laan de markt is, moet de prijs op een redelijk niveau gehouden kunnen worden. Ook zal een vrije import van kersen uit België tot een groteraanbod leiden. Het vorig jaar waren de fruitprifzen in het begin van het seizoen buitensporig hoog, zod'at de minister van Landbouw; zich genoodzaakt zag maximumprij zen vast te stellen. Naar het mini sterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mededeelt, zal 't verloop nauwlettend worden ge volgd. De bij de handel in fruit betrokkenen. met name de kopers en verkopers van fruit op stam dienen er thans reeds terdege re kening mede te houden, dat hoge prijzen niet zullen worden toege laten. Indien zulks nodig mocht blijken, zal de regering er onmid dellijk toe overgaan maximumprij zen vast te stellen. Onweer Zondag hebben in Utrecht on weersbuien, gepaard met hagelbuien, grote schade aan broeikassen van verscheidene kwekers aangericht. Aan kersenboomgaarden en veld gewassen Wlerd onherstelbare scha de toegebracht. Verplichte wollevering De provinciale voedselcorrumissa- rissen zullen namens de directeur van het Rijksbureau voor textiel aan de schapenhoeders voor 1947 een verplichting tot levering van wol opleggen/op basis van het aan tal overjarige schapen op hun be drijf en tevens voor de nog bij hen aanwezige scheerwlol van vroegere productiejaren. Let op uw textielkaart De textielbcainen van de textiel- lederkaart VA 510 zullen na 21 Ju ni as. niet meer geldig zijn. Dege nen, die bedoelde bonnen nog in hun bezit hebben, zijn derhalve in de gelegenheid tot uiterlijk 21 Juni as. deze bannen te besteden voor de aankoop van op pumten ver krijgbare textielgoederen. Doodt de Coloradokever In de afgelopen weken zijn we derom honderden coloradokevertjes door aanwaaien uit België en Frank rijk in Zeeland neergestreken en aangespoeld. Ook in ingevoerde groenten van, elders werden ze aan getroffen. Daar de kevertjes een bij zondere taaie levenskracht bezitten kunnen zij zich weder verspreiden en hun voortplanting zoeken in aardappelvelden. De heldergele met tien overlamgse zwarte strepen ge kenmerkte diertjes van 1 am. lengte moeten daarom terstond afdoende gedood worden. De aardappel ver bouwer, die zijn gewassen niet re gelmatig nazoekt en controleert, stelt zich behalve aan strafvervol- gingt aan de totale vernietiging van zijn perceel met aardappelen en brengt ook de verbouw van aard appelen voor een gehele streek in het volgende jaaT in gevaar. Daar door is het van groot belang, dat de bestrijding door het opsporen, doden en het bespuiten der velden mogelijk wordt gemaakt. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE-BURGH. Het strand te Westen-Schottwen begint zo zachtjes aan rijn vooroorlogs aan zien te krijgen, afgezien van de bunkers en de betanstukken, die voorlopig nog wel niet verwijderd zullen warden. De gemeenten heb ben daarom met het oog op die badgasten weer bakens doen plaat sen en ter weerszijden van de trap reddingsmateriaal geplaatst. Ook liggen er op het strand nog steeds stukjes prikkeldraad en andere scherpe voorwerpen, die 'wiel gere geld worden verwijdend, doch tel kens weer blootspoelen of bloot- stuiven. Wij doen daarom een be roep op [de badgasten zelf, om deze kleine voorwerpen zoveel mogelijk op te ruimen in hun eigen belang en deze achter de rijshouten scher men te deponeren, waar ze door de gemeenten opgehaald kunnen kunnen warden. (Met aller medewer king zal dan ons mooie strand in korte tijd geen enkel gevaar meer opleveren. i HAAMSTEDE. Het comité voor de organisatie van een rit met de ouden van dagen in onze gemeente, hield Vrijdagavond zijn vergadering in de Tuinbouwschool. Besloten werd eind dezer maand Iwteer te trachten een rit met onze ouden van dagen te maken. Na bereids verkregen toestemming, zullen met het oog op de nodige financiën, binnenkort wieer lijsten voor dit doel in onze gemeente circuleren, waarop naar wfij hopen weer ruim schoots zal worden ingetekend, ten einde een mooie rit te kunnen or ganiseren. DREISCHOR. Zondag 1 Juni her dacht de gymnastiek-ver. .,Jong Dreischor" haar 10-jarig bestaaij Begunstigd door fraai zomerweer werd deze feestelijkheid Zaterdag gevierd door het geven van een openlucht-uitvoering op het terrein van de heer Moermand. Leden van de zusterverenigingen „Olympia," en „Rust Roest" te Zierikzee, ,,RODA" te Brouwershaven en „S.S.S." te Oosterland, verleenden hierbij hun medewerking, zodat ruim 200 gym nasten de muziek volgden en na een rondgang door het dorp het terrein betraden. Op vlotte wijze werd een, uitgebreid programma afgewerkj hierbij bijgestaan door het harmo niegezelschap „Crescendo". Begonnen werd met een gemeen schappelijke .vrije oefening door alle deelnemers. Van de overige num mers vermelden we in het bijzonder „Hoge brug", door de dames en heren van Rust Roest. „Stokoefenin- gen" van de dames van Jong Drei schor en „Hoog-rek" door de heren, van Olympia en Rust Roes. Ook het wedstrijd-element ont brak niet op deze uitvoering. Ter wijl de andere nummers van het programma werden afgewerkt, ma ten de dames hun krachten in het kogelstoten, met als resultaat: 1. lid1 van Olympia (6.01 m.), de meis- Jpng Dreischor (5.80 m.), de meis jes in het balwerpen, dat de vol gende uitslag gaf: 1. adsp. lid S.S.S. (18.65 m.); 2. adsp. lid Jong Drei schor (17 m.); 3. adsp. lid RODA (16.80 m.). De uitvoering werd besloten met een Wedstrijd voor 4x100 m. esta fette dames en 4 x 100 m. estafette heren. Uitslag dames: 1. Rust Roest 65.3 sec.; 2. Olympia 65.7 sec.; 3. Jong Dreischor 67.8 sec. Heren 1. Olympial 54.4 sec.; 2. Jong Drei schor 55.5 sec.; 3- Olympia II 57.8 4. Rust Roest 58.2 sec. De uitslagen bewijzen wel de on geoefendheid van de deelnemers. Voor Jong Dreischor is het ontbre ken van een goed sportveld als voor zovele anderen een handicap. Een gemeenschappelijke afmarsnaar het dorp besloot deze slechts matig bezochte uitvoering. Moge het Jong Dreischor gegeven worden nog vele malen een lustrum te vieren op een gemeentelijk: sportveld, zodat zij alle nummers kunnen beoefenen en niet behoeven onder te doen voor de zusterverenigingen. Zondagmiddag bestond gelegen heid. de jubilerende vereniging geluk te wensen in café Slager. Verschil lende sport- en andere verenigingen zowel van binnen als buiten onze gemeente, maakten hiervan gebruik. Een aantal brieven en telegrammen waren ingekomen, benevens een 5- tal bloemstukken, waaronder een van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. De heer Dreyer, die eveneens zijn 10-jarig jubileum vierde als directeur van Jong Drei schor, word door de leden een. schilderstuk aangeboden. BRUINISSE. De Pinkster Zen dingscollecte alhier bracht op in de kerk f 370.23 en in de Zondags school f31.44. Samen f 401.67. Een dertigtal studenten van de Soclographische Werkgemeen schap te Amsterdam bracht Vrijdag een bezoek aan ons dorp onder leiding van de heren Prof. ter Veen en Dr. van Zuilen, directeur der R.T.M. In; het nooddorp werden de typen noodwoningen A 4 en A 7 bezich tigd, resp. bestemd voor 4 en 7 personen, alsmede de daar staande houten barakken. De sloppen in de Nieuwstraat en de typisch Bruinis- sisChe buurten als Leeuwembuurt en andere trokken speciaal de aan dacht. Veel interesse toonde meln in het mosselkwekersbedrijf, terwijl de badende jeugd in en buiten de Spuikom eveneens een bekoring apart vormde. Nadat het zwaar beschadigde re- renhuis A 101 nog was bezichtigd, trok men via de Vluchthaven naar Zijpe, waar men met de Schelde weer naar boven den Moerdijk te rugkeerde. De gemeente-secretaris de heer Grolleman, verleende zijn diensten als gids, voor het illuster gezelschap. In de week van 27 tot 30 Mei werden hier aangevoerd ongeveer 16000 tonnen mosselzaad uit de Waddenzee. Het zaad was hoofd zakelijk voor eigen bedrijf. Door het uit het roer lopen is het motorvissersvaartuig Bru 16 alhier op de steenbestortingen van dezinkwerken terecht gekomen, die voor de wal te Bruinisse liggen. Hierdoor ontstond ernstige lekkage. Geassisteerd door het mosselvaar tuig Bru 30 wist men echter de scheepswerf van de heer van Dui- v en dijk alhier te bereiken, waar hetf- schip zal worden gerepareerd. STj-PH.ILIPSLAND. De heer A- Leautaud, wachtmeester der rijks politie, is in (gelijke functie over geplaatst naar Dreischor. TjHOLEN. De collecte ten bate der Stichting 1940—'45 bracht alhier op de som vap f 473,55. Donderdag j.l. kwam het 4-j. zoontje van de aannemer M. Geluk zodanig te vallen, dat hij zijln rech terarm brak. Die heer G. Verkamman alhier, gekozen tot ouderling der Ned. Herv. Kerk, tegen wie door 2 leden be zwaar (was ingediend, heeft voor deze benoeming bedankt. Premiekeuring Tholen 2-jarLge merries kl. m. geb. 1945. Ie. C. B. Hodde, Tjholen, Kitty van 't Hoogland; 2e. D. Istha, O-Vos meer, Joke van Berg en Dal; 3e. J. P. v. Gorsel, Tholen, Non ja, 3-j. merries, geb. 1944, gr. ml. Ie. Gebr. van T,ilburgh, O.-Vosmeer, Tommy v. d. Boshoeve; 2e. E. J. Kosten, Tjholen, Victoria van Prins; 3e. D. D. de Rijke, St.-Maartensdijk, Janny van Polderzicht. 4-j. merries, geb. 1943, gr. m. Ie. G- J. de Wilde, S|.-Mlaarten9, dijk, Jeannet; 2e. G. M. Geluk, St- Maartensdijk, Bouwina van Broe dershaf. 4-j. merries C kl. m., geb. 1943!. Ie. G. M. Geluk, St-Mfdijk2e. Gebr. van IjilbuTgh, O.-Vosmeer, Selma v. d. Boshoeve. 5—10-j. merries, kl. m., geb. 1942- '37. Ie. C. J. Ampt-Geluk, Oi.-Vos- meer, Erica van Reigersberg2e. M. C. Geuze, O.-Vosmeer, Emma; 3e. J. P. v. Gorsel, Tjholen, Meta RADIO-PROGRAMMA Woensdag 4 Juni. HILVERSUM. I (301 M-). 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 grami; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 onze keuken; 10.35 zang; en piano; 11 gram.; 11.45 fam.be richten; 12 accordeon; 12.35 gram.; I nieuws; 1.15 voor het platteland; 1.20 orkest; 2 voor de vrouw; 2.15 kamerorkest; 3 voor de jeugd; 3.45 ziekenbezoek; 4.15 voor de jeugd; 5.15 gram.; 5.35 sextet; 6 nieuws; 6.15 vara-varia; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 causerie; 7.15 kwartet; 7.30 V.P.RO.7.45 lezing; 8nieuws; 8.15 Kurhausoancert; 9.15 onbe woonbaar verklaard; 10 dansorkest; 10.30 fluit en piano; 10.45 lezing; II nieuws; 11.15 harpspel; 11.25 12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 een woord voor den dag; 8.00 nieuws; 8.15 orgel; 8.30 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.50 piano; 10.30mor gendienst; 11 concert; 11.45 gram.; 12.30 kamerkoor; 1 nieuws; 1.1£ Cinderelle ensemble; 2 Ver. van Geref. vrouwen1; 3 gram.; 3.45 onze bloemen; 4.05 koperkwartet; 4.45 voor de jeugd; 5.40 zangklasse; 5.45 (rijk overzee; 6 gram.; 6.45 land- en tuinbouw; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 actualiteiten; 7.45 morele herbewapening; 8 nieuws; 8.05 marinierskapel; 8.50 causerie; 9.10 Verdi's werken; 9.40 Schubert cyclus; 10 vocaal kwartet; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11 —12 gram. van Buitenzorg ;4e. B. G. Friderichs, O.-Vosmeer, Lena; 6e. Gebr. J. en L. Stoutjiesdijk, Tholen, Juliana v. d. Perkepolder; 6e. J. P. Kloet, St> M.dïjk, Efemia v. Molenhoek; 7e. E. J. Kosten, Tholen, Lionne v. Pri mer a. 510-j. merries, gr. m., geb. 1942 '37. lie. Gebr. v. Tilburgh, O.-Vos meer, Metha v. Vosmeer; 2e. J. Fr. Brooijmans, St.-A.land, Zwira v. Bledjendaal, 3e. idem, Xenia van BLeijendaal; 4e. |A. A. Geluk, O.-Vos meer, Zarah; 5e. M. J. C. Geluk, O.-Vosmeer, Astr.id; 6e. M. C. Geu ze, O.-Vosmeer, Tine; 7e. J. P. v. Gorsel, TJiolen, (Mirza v. Buitenzorg. Een wervelstorm heeft in de Amerikaanse staat Arkansas grote schade aangericht, 30 mensen wer den gedood. In Canada startte een vliegtuig in de St-Laurensrivier, waarbij 3 mensen verdronken. De Internationale "Voedselraad te Washington heeft besloten om vóór eind Juli oen bijzondere noodgraan- comferentie bijeen te roepen. Deze zal in Europa worden gehouden, De bekende toneelspeler, Eduard Verkade, die na een 40-jarige toneel loopbaan afscheid nam van de plan ken, is bij die gelegenheid benoemd tot officier in de orde van Orainje- Nassau. De Nederlandse Regering heeft aan de dagbladpers doen weten, dat de papiertoewijzing (weer sterk ver minderd moet worden. De dagblad pers overweegt nu één dag in de week de krant niet te laten ver schijnen. Het stoffelijk overschot van dr. H- Colijn is in ons land aangekomen. Het zal Donderdag 5 Juni te 's Gra- venhage ter aarde worden besteld. Achthonderd tot duizend emi granten zullen 17 Juni met heU stoomschip Waterman naar Canada vertrekken. Het zijn hoofdzakelijk landbouwers en boerenzoons, gro tendeels met vrouwen en kinderen. Honderden Parijzenaars zijn dak loos geworden tengevolge van een brand, welke een gebied met een oppervlakte van een vierkante kilo meter in hot Noordelijk stadsdeel in de as heeft gelegd'. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2