ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ENGELAND OP MARS Hoog Commissariaat voor Indonesië DINSDAG 3 JUNI 1947 No. 15604 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75> daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Een der belangrijkste gebeurte nissen van de vorige week is zander twijfel het grote congres geweest van de Engelse Labourparty. Van deze conferentie zijn grote verras singen verwacht, maar niet geko men. De invloed van de opposanten in de partij, de z.g. Labouirrebellen is alleen, middels dit congres, tot de juiste waarde teruggebracht. In de taal van de internationale poli tiek betekent dit, dat het Moskoe niet gelukt is verwarring te stich ten in het buitenlands beleid der Engelse regering. De Russische pers schreel zelfs, dat het Churchill was geweest, die de Labourkaarten had geschud en deze opmerking is ka rakteristiek voor het Sow jet-com ment aar. Zeker is het dat Engeland zich niet eenzijdig /op Rusland wil oriën teren. Er zijn groeperingen in het Engelse volk, die dit inderdaad wil len b.v. de leden van de z.g. Sow- jet-Society, die wellicht niet lou tere vriedsehap voor Rusland voorstaan, maar bewust of onbe wust communistische infiltratie be vorderen. Hiertegen heeft de La- bourregering positief stelling geno men. Van grote betekenis is het dat het buitenlands beleid van de regering tenslotte werd goedge keurd. Gelet op de vele tere pun ten in de buitenlandse politiek, die ook op dit congres ter sprake kwa men, is dit feit welsprekend genoeg, om vele fabeltjes en voorspellingen althans voorlopig te doen verstom men. Engeland worstelt met veel problemen, Egypte, Voor-Indië, Pa lestina en Duitsland, om de voor naamste te noemen. Een reeks ove rigens, die {nog steeds groter wordt. De laatste berichten uit de Turkse hoofdstad b.v. spreken van nieuwe Russische eisen, om posten te be zetten aan de Dardanelles In deze atmosfeer vol /gevarenis gespleten heid ün het regeringsbeleid wel zeer ongewenst. Het Labourcongres heeft bewezen, dat in de leidende groep, het landsbelang prevel eert boven het partijbelang, i TT* n geland op'mars de buitenlandse verhoudingen te consolideren, verzuimt niet in het binnenland orde op zaken te stellen. In het kader van de drastische bezuiniging werd niet alleen de militaire dienstplicht tijd verkort, maar tevens het alter natief vastgesteld om tot econo misch herstel te geraken, t.w. geen nieuwe dollarleningen meer opne men en harder werken. Het heeft voor- en nadelen, dat in de n a-oor logse wereld, alle lo cale problemen tevens wereldpro blemen zijn. Het nadeel is dat zij steeds de kiemen van een interna tionaal conflict in zich dragen, het voordeel is, dat men niet louter op zichzelf is aangewezen een op lossing te vinden. Engeland profi teert van deze voordelen. Duidelijk laat zich dat met de Palestijnse en Duitse kwestie illustreren. De U.N. O. mag dan al in de smeltkroes der critiek zijn ondergedompeld, moei zaam is er gezocht naar een op lossing In het Palestijnse vraagstuk. Althans de zedelijke maatstaven, waaraan de verlangens der inheem se bevolking dienen te worden ge meten, werden Engeland duidelijk voor ogen gesteld. Engeland heeft het recht niet, rechtvaardige ver langens van Joden en Arabieren te veronachtzamen. Nog duidelijker komt deze „ver deling van lasten" tot uiting in de Engels-Amerikaanse samenwerking in Duitsland. Het Engels-Amerikaans accoard voorziet in de instelling van een 'economische raad voor Duitsland, waarin ook Duitse des kundigen zitting hebben, die de ba sis zal leggen voor de economische eenheid voor Duitsland. Frankrijk en Rusland staan niet sympathiek t egenover het'plan, maar zowel En geland als Amerika zijn van me ning, dat er een begin gemaakt moet worden, (de chaos in Duitsland op te ruimen. Deze maatregelen zijd van uitzonderlijk gewicht, daar het niet geheel is uitgesloten dat En geland en Amerika, bij een blijvende Russische halsstarrigheid, het zelf op een afzonderlijke vrede miet Duitsland (en Japan) durven aan te sturen. Het nieuiwe plan zout daarvan een heel vaag voorteken kunnen zijn. Geen goud, dan hout Alaska, de Noordelijkste punt van Noord-Amerika, is indertijd bekend geworden door de goudvondsten aan de Klondike. Die goudrijkdom is sinds lang vrijwel uitgeput en daar mee is het land grotendeels uit de belangstelling verdwenen. Thans wil men met de exploitatie van de ontzaggelijk uitgestrekte bossen in dit gebied beginnen. Alaska be hoort nl. aan tie Ver. Staten en bosexploitatie zou daarom een mid del zijn voor dit laatste land om zich ten aanzien van papier en houtpulp minder afhankelijk van Ca nada te maken. De exploitatie van Alaska is door zijn Noordelijke lig ging echter niet gemakkelijk. Ten eerste is de bouw van 'fabrieken: en houtwerven er buitengewoon kostbaar', ten tweede zijn de b ten van transport van het hout naar Zuidelijker streken buitengewoon hoog en ten derde zijn deze bossen indertijd erkend als eigendom van de weinig talrijke Indianen, die nog in dit gebied leven. Wij vrezen echter, dat deze Indiaanse rechten het niet zullen kunnen bolwerken tegen de eisen van de moderne groot-industrie. Handelsovereenkomst tussen Nederland en de Russische bezettingszone in Duitsland Onlangs is te Berlijn een handels overeenkomst tussen Nederland en de Russische bezettingszone in Duitsland geparafeerd. Deze over eenkomst blijft gedurende een jaar van kracht. Gedurende deze periode zullen allerlei producten tot een waarde van 20 millioen gultien wor den uitgewisseld. Voor de agrarische sector, aldus meldt men ons van bevoegde zijde, is het van belang, dat Nederland van de Russische bezettingszöne o. m. landbouwmachines en onderde len, machines voor de voedselvoor zieningsindustrie en landbouw werktuigen en -gereedschappen zal betrekken. Het tekort aan metaal in de zóne maakt het noodzakelijk, dat Nederland zelf de grondstoffen levert. Verder zal Nederland diver se zaden en 16.000 ton kali K20) betrekken. Van Nederlandse zijde zullen o.m. diverse agrarische producten tot een waarde van 0.1 millioen gulden, 4.000 ton gezouten haring, 1.500 ton verse zeevis en 40.000 ton superfos faat (20 pet.) worden geleverd. Evenals het vorig jaar is er nog een groot tekort aan vervoermate- riaal in de Russische bezettingszone, zodat Nederland zelf voor vervoer naar en van deze zóne zal moeten zorg dragen. Vleesrantsoen vermindert tot 150 gram per week Met ingang van 6 Juni a.s. zal het vleesrantsoen 'verlaagd worden tot 150 gram pier week. Het rant soen. voor kinderen, jonger dan 5 jaar, blijft onveranderd, evenals de toeslagen voor bijzondere arbeid enz. Wat paar denvlees betreft zal men niet langer 150 gram op een bon van 100 gram .kunnen krijgen. Dit vlees woirdt geheel gelijkgesteld.1 met rund en' varkensvlees. Op 5 Juni zal een bon geldig worden voor 450 gr. meat and ve getables, alleen voor personen bo\ on SPREUK VAN DEN DAG Wees niet oud in levensdagen. Bloei zolang ge jeugdig zijt Beter grijs in jongensjaren Dan een oude voor je tijd. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 3 Juni: In de vroege ochtend enige nevelvelden, die echter na zonsop komst snel oplossen, daarna oplo pende temperatuur tot waarden als gisteren, zonnig weer, vooral in het Zuiden en Oosten verspreide on weersbuien event, gepaard met ha gel, zwakke Iw&nd tussen Oost en Zuid, langs de kust koele zeewind. 3- Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 20.53, onder 4.07. Volle Maan 20.27. Hoogwater te Zierikzee over de maand Juni 3. 3.09 v.m. 15.32 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. 5 jaar. In plaatsen waar dit arti kel niet voorradig is zullen anders artikelen beschikbaar gesteld wor den. Gemeenschappelijke gendarmerie voor handhaving van orde en veiligheid T> ij; de nota, welke door de Com- missie-generaal aan de republi keinse regeripg is overhandigd1, is een vijftal'bijlagen gevoegd, die een nadere uitwerki|ng bevatten van de verschillende punten. Hetgeen in de ze bijlagen bijzonder opvalt, is de telkens weer herhaalde bepaalde termijn, die aan de vorming van die een of (andere organisatie en de uit voering" van de besluiten dier or ganisatie wordt gesteld. Hieruit blijkt dat de Nederlandse regering thans niet langer meer wil dralen, maar ten spoedigste gevolg wenst gegeven te zien aan de uitvoering van hetaccoord van Linggadjati. Ten aanzien van de vijf punten der nota, die reeds gepubliceerd werden, geven iwfij nog enkele mar kante bijzonderheden uit de bijlagen. Federale- en Unie-organen T n het overgangsbestuur zal de Nederlandse regering de facto collegiaal zijn, ook al dient in de overgangstijd de jure de vertegen woordiger van dé kroon een bij zondere positie te hebben met be slissingsbevoegdheden. In Neder land wordt aan de minister een raad toegevoegd, waarin Indonesië vertegenwoordigd zal zijn. De „de jure"-bevoegdh©den van het opper bestuur inzake Indonesië worden uitgeoefend door deze raad. Het be staande Commissariaat voor In dische zaken wondt omgebouwd tot een Hoog Commissariaat voor Indo nesië. v Militaire samenwerking A pdat er een betrouwbaar gezag- apparaat beschikbaar zal zijn, wordt :in de bezette gebieden van Indonesië een gemeenschappelijke gendarmerie gevormd1, die de zorg voor orde en veiligheid overneemt, In die gendarmerie kunnen Indone siërs en Nederlanders gezamenlijk werkzaam zijn. In beginsel zal de commando-voering steeds zodanig rijn, te 'Organiseren, dat detache menten, die een Indonesisch com mandant hebben, voorzien worden van een Nederlands ,ondercom- mandant, en 'Omgekeerd. De sa menstelling van de detachementen wordt naar behoefte geregeld', mat dien verstande, dat de verhouding tussen de daarbij ingedeelde Neder landers en Indonesiërs ten hoogste 'een zaLfrijn van' 1 pp 1. Economische heropbouw rp erstond zal een nieuw deviezen- fonds voor geheel Indonesië moeten worden opgericht, Waarin alle opbrengsten aan buitenlandse deviezen uit exporten naar en diensten aan het buitenland worden gestort. Dit centrale deviezenfonds staat onder beheer van een raad van bestuur, bestaande uit vier vertegenwoordigers van de repu bliek, drie van de Nederlandse en Nederlands-Indische regering, een van Oost-Indonesië en een van W.- Borneo, zomede de president van de Javase Bank, Het centrale de viezenfonds zal zorgen voor be schikbaarstelling van deviezen voor de nakoming der overeengekomen schuldverplichtingen en andere wettige overmakingen naar Neder land en het buitenland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1