Tribunaal Ie Zierikzee OVERDENKING RADIO-PROQRAMMA Op de Woensdag j.l. gehouden zitting van het tribunaal stond o. m. terecht D. A. Braam te 's-Gra- venpolder, die in Mei 1944 tegen over Dnitsers de namen had ge noemd van twee personen, G. en M. Deze personen hadden een lijst aangeplakt, vermeldende de namen van vrouwen, diie met Duitsers om gingen. Als lid van de Nederlandse landstand schreef hij brieven aan deze nat. soc. organisatie, die hij met de lokroep der zwarthemden ,,Hou zee" ondertekende. Met be hulp van de Landstand trachtte hij ook netwerk, laarzen en fiets banden te verkrijgen. t Het tribunaal zette vaart achter het verhoor, daar besch. zidh vrij willig voor iwierk te Nieuw-Guinea had gemeld en nog dezelfde dag zich te Amsterdam moest inschepen. „We zullen zorgen", aldus de voor zitter, „dat u de bus naar Nieuw- Guinea nog haalt". Verd. bleek ver toornd over het aanplakken van de lijst, daar de namen van drie zijner zusters er op vermeld stonden. Tfen huize van zekere G. de W-, die even min over de lijst te spreken was, had hij toen tegenover een Duitser de namen van G. en M- genoemd als de vermoedelijke daders, met het verzoek evenwel hen slechts een strenge berisping te geven. Hij had het „Hou zee" alleen onder de brieven geschreven om gehoor te krijgen, terwijl hij door de distri- butiediemst steeds naar de Land stand was verwtezen om een be- wijsje te halen, dat hij als beroeps visser werkzaam twlas. De verdediger, Mr. v. Hasselt, vond het begrijpelijk dat fiat exe cutie in deze zaak, op de veroor deling door het Goesse tribunaal tot een internering van 6 jaar, was geweigerd. Verd. heeft de draag wijdte van zijn mededeling destijds niet begrepen,,al blijft de handeling uiteraard afkeurenswaardig. De verd. is zeer zeker niet pro-Duits geweest, gezien kleine diensten, die hij de ondergrondse bewees. Na raadkamer, onmiddellijk uit spraak doende, veroordeelde het tribunaal verd. tot een internering voor de tijd van drie jaar met af trek van voorarrest en ontzetting rechten. Es ist nicht tvahr Stond M. M o er m ond te Noord- welle verleden wleek als getuige in de zaak Jonker voor de groene tafel, nu stond hij er weer, maar als verd. met een onverkwikkelijk lange tenlastelegging. M. had vrij willig met paard en wagen voor de Duitsers gereden, terwijl hij aan leden van de bezettende macht en- verplicht levensmiddelen verkocht, als eieren, boter, tarwe enz. Vriend schappelijke omgang met Duitsers was hem eveneens ten laste gelegd. In 1944 had hij aan de Ortskomman- dant te Renesse medegedeeld, dat M. J. K. te Renesse, controleur bij de CiC.D. ""een koe bij hem had weg gehaald. K. werd ter zake door die commandant ter verantwoording ge roepen. Tijdens een andere controle constateerde K., dat een geregis treerd graskalf niet meer op het bedriji van besch. aanwezig was. Tjegenover de controleur suggereer de M. toen, het kalf aan een Duits militair te hebben verkocht, terwijl hij het in werkelijkheid clandestien had geslacht en geconsumeerd'. Op grond van zijn minder prettige er varingen liet K. de zaak toen lo pen, zodat geen maatregelen tegen besch. werden genomen. Verd. ontkende met grote stel ligheid vrijwillig ten behoeve van de D.W. te hebben gereden. Er is verder niemand, volgens verd., die bewijzen kan, dat ik levensmidde len aan,de Duitsers verkocht, omdat bet eenvoudig niet waar is. Ln de affaire van het vee tradl K. op als getuige h charge. Getuige verklaarde dat M. gedreigd had de zaak bij de commandant aan te ge ven hetgeen ook inderdaad gebeur de, getuige het feit dat get. op het matje moest komen. Ook deze verklaring ontkend j verd. De verdediger, mr. Sepers, wees in een langgerekt pleidooi op de slechte physieke toestand van zijn cliënt. Lijdend aan aderverkalking, valt hij wiel eens hard uit, zonder dit kwaad te bedoelen. Vele ge- tuigeverklaringen zijn er, volgens pleiter, die geen twijfel laten aan de goede nationale gezindheid van M. Hij hielp vele burgers aan le vensmiddelen en negatieve verkla ringen maken een erg opgeschroef de indruk. Er was al eens eerder een incident geweest tussen zijn cliënt 'an K., zodat botsingen ge makkelijk konden ontstaan. De toen malige omstandigheden waren spe ciaal voor de 'boer bijzonder zwaar, ien dat legt bij het vellen van een juist oordeel iwel enig gewicht in de schaal. Uitspraak Dinsdag 10 Juni.. J. L. Snoep te St.-Annaland, was na l zijn -aansluiting bij de N.S.B. in de beweging, althans plaatselijk, nog al naar voren gekomen. Hij' werd bloiklaider, en bekleedde in de W.'A. de rang van weerman en de functie van hulp-administrateur. Voor de N.V.D. was hij 'werkzaam in de functie van wijkhoofd van de buurtschap St.iA. Verder was verd. colportuge-activiteit ten laste gelegd ;an het buurtboerewleider- schap voor St.-A. Een keurselectie van N.S.B.-periodieken vormde voor verd. de dagelijkse lectuur. Hij be zocht verder verg. en behield op eigen verzoek zijin radio. Verd. verklaarde tijdens het ver hoor, infte zien fout te zijn geweest lem veel spijt te hebben van zijn gedrag- Na pleidooi van mr. v. Hasselt bepaalde het tribunaal 'de uitspraak op 10 Juni ajs. Een verzoek tot on middellijke invrijheiidsstelling werd van de hand gewezen. Ook W. C. M. van der Werf te Tljiolenlhad zidh l-eldjk misdragen. Zij was sympath. lid geiwieest van de beweging, Iw'as vrijwillig in de N,AJ>. gegaan, ging vriendschappe lijk om met Duitsers (hetgeen native gevolgen had) ien werkte vrijwillig als dienstbode voor de Duitsers. De vooTZitteir was slecht over de- KERKBOUW „Alzoo zegt de Heere der heir- scharenbouwt dit huis en ik zal een welgevallen daaraan hebben en verheerlijkt worden". Haggaï 1:78 Het volk Israël, teruggekomen uit de ballingschap, vindt het niet no dig om de tempel te herbouwen Eerst moeten zij zelf weer een goed huis en alle comfort hebben. Voordat ze daaraan beginnen. God denkt er anders over en Haggaï zegt ronduit: er kan geen zegen cp jullie werk rusten, als je Gods huis zo in puin laat liggen. Geestelijk ligt de kerk bij ons volk ook nog in puin, zolang niet alle leden aan de opbouw mede werken. Er wordt heel veel voor de geestelijke wederopbouw van ons land gedaan en toch is 't ouderlijk huis in veel gevallen niet meer dan een hótel om te slapen en te eten. Velen behoren gaarne tot de keTk, maar 't werk van de kerk laten ze liever aan een ander over. Als de kerkmensen eens begonnen daarin trouw te zijn, dan gebeur den er grote dingen. Pinksteren, wording der kerk, moge het een nieuw begin beteke nen voor de opbouw van het huis des Hoeren. Wat zullen wij doen? Heel een voudig dit: de opdracht, die in het Pinksterfeest voor ons besloten ligt, ze dingen te spreken, al erkenle hij, dat een groot deel van de schuld bij de ouders rust. Uitspraak 10 Juni. Voor besch. J. J. Boot te St.- Philipsland vroeg mr. v. Hasselt onmiddellijke invrijheidssteliling, op grond van het feit dat de zaak van verd. reeds aan het oordeel onder worpen is geweest van een zuive ringsraad. Het tribunaal wees dit verzoek af.. Deze zaak, alsmede de zaak con tra M. M. van der Male te St.- Annaland zal) 10 Junii a.s. dienen. RECHTSZAKEN De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten ver volging gesteld: C. J. Klein, Oud-Vossemeer, ont zetting rechten. Onvoorwaardelijk buiten vervol ging gesteld: G. Stóhoonakker, A. M. Bilius, W. van As, allen Zierik zee, omdat al zijn de gerezen ver denkingen niet ongegrond gebleken de schuld van zodanige aard is, dat oplegging van straf of maat regel niet gerechtvaardigd is te achten. Arbeids anarchie wordt niet meer geduld Nier aanleiding van de mede deling door of vanwege 't arbeids bureau te Tholen, 'dat een aantal bij de fa. Speijer, Brosser en van de Vijver te Rijnsburg in dienst zijnde arbeiders, welke werkzaam waren op 'het eiland Tholen zonder ont slag te vragen bij -een and-ere werk gever in dienst waren getreden stonden in spoedzitting in verband met de ernst van deze zaak de volgende personen tereoht voor *de Bijzondere Politierechter te Middel burg. De 25-jarige J. S., landarbeider te Stavenisse en -de 30-jarige M. G. landarbeider te Stavenisse, welke beiden zander toestemming het' dienstverband hadden verbroken en M. R., een 52-jarige handelaar in landbouwproducten te St.-Annalaind die deze mensen in dienst had ge nomen, terwijl ze geen ontslagbe- wijs hadden. De Officier van Justitie eiste te- verstaan en ten uitvoer brengen. Pinksteren wil1 toch zeggen, dat de Geest dies Heeren vaardig Wordt over de kerk. Hij gaat aan het werk en spreekt op alle terrein des levens over het Evangelie. Hij bewaart in het leven van de gemeente de tucht, sticht nieuwe gemeenten en bouwt kerken. Paulus steekt over naar Macedonië, want de kerk heeft het antwoord op de roep van de we reld: „Kom over en help ons". Is daar wat van te merken in onze gemeenten? Nogmaals neenDe kerk moet in nerlijk, geestelijk gebouwd worden. Het is hoog tijd! Gehoorzaamheid en eerbied voor het woord Gods worden niet meer gevonden. Ongebondenheid en gebrek aan eerbied woeden rustig voort onder een mooi uiterlijk vertoon. Als het op bouwen aankomt laat men de handen in de schoot rus ten. De Here zegt: „Bouwt en Ik zal er een welgevallen aan hebben" Begin in uw eigen gezin, die kleine gemeenschap, een woonplaats voor de Heer te maken. Het profetenwoord heeft geklon ken en het is Pinksteren geweest. God zelf helpt U. Welnu dan': begint. ^Blijf, o God in onze dagen Voortgaan met Uw heerlijk werk. Doe ons moedig stenen dragen Toi den opbouw Uwer kerk". Noordgouwe. TEN CATE. Zondag 1 Juni. HILVERSUM. I (801 M.) 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 voor de tuin; 8.45 Zondagmorgcnmelodiën 9.15 reportage; 9.30 gram.; 10 le zing; 10.15 strijkkwartet; 10.40 gr.; 10.45 poëzie; 11 zang; 11.15 klein kunst; 12 berichten; 12.05 gram.; 12.30 de Zondagsclub; 12.40zang; 1 nieuws; 1.15 Virtuoso-sextet; 1.50 Spoorwegen spreken; 2 gram.; 2.05 boekenhalfuur; 2.30 omroeporkest; 3 filmpraetje; 3.15 thé dansant;4.30 causerie; 4.40 reportage; 5 G.G.- cabaret; 5.30 Oome Keesje; 6nieuws 6.15 sport; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 kerkdienst; 7.52 reclassering;8.15 walztime; 8.45 hoorspel; 9.10 in Glasgow; 9.40 hersengymnastiek; 10.10 gram.; 10.30 poëzie; 11 nieuws 11.15 orkest; 11.45—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 hoogmis; 9.30 nieuws; 9.45 gram.; 10 kerk dienst; 12 gram.; 12.15 boekbespre king; 12.30 orkest; 1 nieuws; 1.15 boekbespreking; 1.45 apologie; 2.05 de Gooise kring; 2.45 mannenkoor; 4.20 zonnekinderen; 4.30 ziekenlof; 5 kerkdienst; 6.30 koorzang; 6.45 orgel; 7.15 bijbellezing; 7.30nieuws; 7.45 spert; 7.52 reclassering; 8.15 De Zilvervloot; 9 Kareolseptet; 9.15 klankbeeld; 10 Kareolseptet; 10.15 avondgebed; 10.30 nieuws; 10.55 vaders dagboek; 11—12 gram. gen R. f 4000 b. s. 4 m. h. Wegenis zijn gezondheidstoestand werd hem geen principale hechtenis opgelegd. Hij eiste tegen G. en S. ieder 14 dagen hechtenis. Uitspraak doende legde de politierechter R. 2 weken hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en f500 boete subs. 3 maanden hechtenis. De uitspraak tegen G. >en S. luidde 5 dagen hech tenis voor ieder hunner. Prov. Staten van Zeeland De Prov. Staten van Zeeland zul len bijeenkomen op Dinsdag 1 Juli a.s. in het Schuttershof te Middel burg. Algemene vergadering der Z.L M. Op Dinsdag 24 Juni as. zal te Middelburg de alg. vergadering der Z.L.M. worden gehouden. Minister Mansholt zal op deze bijeenkomst het woord voeren. Bij New York is een passagiers vliegtuig verongelukt, waarbij 37 mensen het leven verloren. In de bergen bij Tpkio (Japan) stortte een Skymaster neer, waar door 41 mensen omkwamen. Op IJsland wordt een vliegtuig vermist met 21 passagiers en 4 le den der bemanning aan boord. Franz van Papen, die thans in een werkkamp'verblijft, is door een SiS.-man in de waszaal van het kamp neergeslagen. Dit gebeurde op 21 Mei en is nu medegedeeld door de zoon van Van Papen, die op treedt ;in het proces tegen de nazi industriëlen te Neurenberg. In een gebied van het departe ment Indre et Loire zijn een kwar tier lang hagelstenen van 150—200 gram gevallen, waardoor te velde staande gewassen vernietigd en da ken van huizen doorzeefd werden. Een hooggeplaatst Brits functi onaris heeft te Frankfort verklaard* dal 100.000 verplaatste personen van 16 tot 50 jaar eventueel in aanmer king zouden kunnen komen voor een betrekking in Groot-Brittannië. Frankrijk, Engeland, de Ver. St cn Nederland hebben meer dan vijf tig studiebeurzen voor studenten van door de oorlog verwoeste landen ter beschikking van dc Unesco ge steld. Nederland bood vijf beurzee voor het behalen van de eerste graden aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2