ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NEDERLANDSE NOTA AAN DJOKJAKARTA spreekt duidelijke taal VLIEGRAMP BIJ GILZE-RIJEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 kost twaalf mensen het leven ZATERDAG 31 MEI 1947 No. 15602 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.76, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137077 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1EN 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Die tekst van de noita aan de republikeinse regering is bekend ge maakt. Daarin wordt gezegd, dat de Commissie-Generaal de bestaans reden van het bestand van 14 October 1.1., door de ondertekening van het accoord van Linggad-jati vervallen acht. Toen werd besloten tot een wa penstilstand, waarbij een gezamen lijke commissie werd ingesteld, wel ke op de technische toepassing van het overeengekomen© toezicht zou hoeden. Eein accord als dat van Limggadjati kan niet in overeen stemming worden gebracht met een toestand, waarin (de vijandelijkheden alleen maar zijn opgeschort. Aan Nederlandse zijde acht men het een onmisbaar onderdeel van de uitwerking (van de overeenkomst, dat gezamenlijk maatregelen wor den genomen om een'einde te ma ken aan de nog steeds voortduren de gewelddadige handelingen tegen de bezette delen van Java en Su matra en de Malino-gebieden. Ook acht men het noodzakelijk, dat in onderlinge samenwerking de voor de 'toepassing van de overeen komst nodige inwendige veiligheid wordt verzekerd'. Op die grondslag kan het snelst de door beide"-par ti jen nagestreefde vermindering van troepensterkte worden verwezen lijkt. TT itdrukkelijk wordt in de nota verklaard, dat gedurende de voorbereidingstijd van die Verenigde Staten van Indonesië de souvereini- teit van het Koninkrijk, ook over Indonesië, de jure wordt gehand haafd. Daarbij behoort dan de fac tor een zo ruim mogelijke aanpas sing van de Indische regering aan de nieuwe verhouding te geschie den'. De nota beperkt er zich echter niet toe alleen maar duidelijk het Nederlandse standpunt te omschrij ven. Ook I wordt nog e4ï poging ge daan het vertrouwen te herstellen. De gehele tekst is van dia geest' doordrongen. Frank en vrij wordt gesproken over plannen, welke men m gezamenlijk overlag wil verwe zenlijken. Er wordt niets achter ge houden. Wie de tekst leest, moet tot de overtuiging komen, dat bier rond en eerlijk wordt gezegd, "waarop het staat, zodat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat er een spelletje wordt 'gespeeld'. Het is te Wlensen, dat deze taal wordt begrepen' en ter harte genomen, opdat weer een goede samenwerkmiig ontsta, wielke door Nederlanders en Indonesiërs kan worden gewjaardeerd. Amerikaanse luchtbases op Groenland belangrijke schakel in het dejensie-systeem Denemarken heeft zich tot de Ver. Staten gewend met het ver« zoek, onderhandelingen te openen over de Deens-Amerikaanse over eenkomst volgens welke Amerika het recht heeft, luchtbases op Groenland te bezitten. De Deense regering heeft deze stap genomen naar aanleiding van een communistisch voorstel om de Deense souvereinitieit op Groenland te herstellen. Uit Washington wordt bericht, dat Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, be reid is, hierover opnieuw te onder handelen, mits Je Amerikaanse de fensie niet in het gedrang komt. De Amerikanen hebben, aldus Marshall, tijdens de oorlog bij de verdediging van Groenland de Deen se souvereiniteit gerespecteerd en gehandeld in het belang van Dene marken zowel als van Amerika. Groenland blijft een belangrijke schakel in het verdedigingssysteem van Amerika en het Westelijk halfrond. Vier kinderen vermoord Een veertienjarige jangen en zijn drie zusjes van respectievelijk twee, dertien en zestien jaar oud, zijn bij een boerderij te Imlay City in Mi chigan, hun tehuis, doodgeschoten, terwijl zij aan het bloemen plukken waren. De politie zoekt naar een zestienjarige jongen, die in gezel schap van de vermoorde kinderen is gezien en vein de daad verdacht wordt. Deze jongen, zekere Oliver Trepanning, was kort voor het ont dekken van de moorden inhaast thuis gekomen en er daarna in de auto van, zijn vader vandoor gegaan, De auto .is later een veertig kilo meter verder gevonden, terwijl men op het erf van Tlrepemniing een geweer vond, (waarvan het kaliber overeenstemde met dat van de ko gels, waardoor (de vier kinderen ge dood zijn. Voorstellen der C-G. aan Soekarno en Sjahrir De bij de nota overgelegde voor stellen omvatten: 1. De eerste uitvoering van ar tikel 15 van de overeenkomst van Linggadjati met betrekking tot de hervorming van de Indische rege ring tot een centraal apparaat van de toekomstige federatie en de op richting van organen voor samen werking met het opperbestuur in Nederland. 2. De regeling van de buitenland se betrekkingen en de voorbereiding van de vorming van een buitenland se dienst voor de toekomstige Ver enigde Staten van Indonesië. 3. De militaire samenwerking met betrekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de defensie voor Indonesië en de vermindering van de troepen sterkten. 4. De regeling van de belangrijk- rijkste economische vraagstukken, met name die, welke betrekking heb ben op het buitenlands handelsver keer, de deviezencontroJa, de voed selvoorziening 'en het herstel van recht voor móet-Indonesiërs ten aan zien van hun bedrijven en bezittin gen Éi' republikeins gebied. 5. De regeling va;n de verhouding tot >en de samenwerking met de niet tot de republiek behorende de len van Indonesië en van de inpas sing van de bezette gebieden op Java 'enjSumatra dn het republikeins territoir, een en ander met inacht neming van'aMt. 3 (dn 5 (van, de over eenkomst van Limggadjati. Politieke delinquenten naar Nieuw Guinea Woensdag j.l. ds het s.s. „Tara- kan" van de Maatschappij „Neder land" naarjHollanidia op Njieuw Gui nea, vertrokken met 119 politieke de linquenten aan boord, die op ver schillende bases waar legergoede- ren zijn opgeslagen werkzaamheden zullen verrichten. De delinquenten zullen twee jaar op Njieuwt Guinea verblijven. Oorspronkelijk waren er 240 gegadigden voor tewerkstelling in Nieuw Guinea, doch slechts 119 eandidaten zijn voor de uitzending geschikt gevonden. Men heeft zidh beperkt tot (het aanstellen van prac- tisch geschoolde arbeiders, terwijl .een streng .medisch onderzoek is in gesteld teneinde na te gaan of de tewerkgestelden tegen het tropisch klimaat bestand zullen zijn. De meeste delinquenten, die met de T,arakan vertrekken, zijn „tri bunaal gevallen". Zij, die veroor deeld zijn tot rijkswerkinrichting oi gevangenis komen niet in aanmer king voor uitzending. Het begeerde goed Op ©en nacht dn April troffen twee Haarlemse politie-agenten m de Grote Houtstraat te Haarlem een doktersauto aan, die daar, niet af gesloten, geparkeerd stond en waar van de eigenaar bij een bevalling assisteerde. Bij zijn terugkeer ver miste de dokter zes pakjes ciga-; netten uit zijin wagen. Uit een poli- tie-onderzoek bleek, dat de beide agenten de verleiding niet hadden kunnen weerstaan en zich de ciga- NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 17 Juni Zondag Handel. 4. vs. 13—22 Maandag 4. vs. 23—31 Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 9. vs. 32-43 10, vs. 1—20 10, vs. 21-33 10. vs. 34-48 11, vs. 1 18 SPREUK VAN DEN DAG Besteedt uw geld niet voordat ge het verdiend hebt. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 31 Mei: Langzaam naar Zuid rui mende meest matige wind, vrijwel overal onbewolkt, opmieujw warm weer. 31. Zon op 4.28; ander 20.48 Maan op 17.13; onder 3.14 1. Zon op 4.27; onder 20.49 Maan op 18.28; onder 3.28 Volle Maan 3 Juni 20.27 Hoogwater te Ziertkzee over de maand Mei 31. 0.39 v.m. 13.20 n.m. 1. 1.37 v.m. 14.08 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. netten hadden toegeëigend. Zij zijn daarop direct ontslagen. Voorbede voor Indonesië Het moderamen der generale synode der Nederlands Hervormde Kerk, heeft aan de predikanten ver zocht om in de godsdienstoefenin gen van Zondag 1 Juni, in het bijzonder in de voorbede, aandacht te willen geven aan Indonesië, in verband met de moeilijke situatie waarin deze gebiedsdelen verkeren. De soldaat G. J. te Beek bij Nij megen is tijdens een visitatie aan de grens door een Duitser neerge schoten. Tjjdens een oefening van het corps luchtstrijdkrachten zijn twee lestoestellen van de vliegschool te Gilze-Rijen (N.B.) in de omgeving van Tilburg met elkaar in botsing gekomen en daarna neergestort. Alle twaalf inzittenden kiwiamen daarbij om het leven. Dcnderdagnamiddag vloog een formatie vliegtuigen, welke worden gebruikt voor de opleiding van waarnemers, tussen Gilze-Rijen en Tilburg. Het waren toestellen van het type Anson, twee-motorige ma chines, welke pas sedert kort bij de luchtstrijdkrachten dn gebruik waren. Zij waren afkomstig van de RjA.F. en zijn min of meer vern oud end. Oi er een vliegfout is gemaakt, dan wel iets anders is gebeurd, zal wel nimmer opgehelderd kun nen worden, maaT opeens zijn twee van de toestellen tegen el kaar gebotst. De gevolgen waren ontzettend. Beide machines stort, ten onmiddellijk neer. Van alle kanten is terstond hulp naar de plek gesneld, waar de toe stellen waren neergekomen, maar hulp mocht niet meer baten. Uit de wrakstukken heeft men de lij ken van alle twaalf inzittenden g borgen. TJot de slachtoffers behoort één luitenant. De 'elf anderen waren on derofficieren en [minderen. Deze wa ren allen dn opleiding voor waar nemer. Enkelen hunner hadden juist deze week hun vliegbrevet gekre gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1