WATERSCHAP SCHOUWEN ONZE SIGARENPOSITIE Wei'nlg reden tot optimisme Op een bijeenkomst van Twentse klein fabrikanten iin sigaren, die tij dens de Pinksterdagen in Almelo is gehouden, is de sigarenpositie van het ogenblik besproken. Daar bij werd betoogd, dat er in ons land op het ogeniblik millioenen si garen gereed liggen, waarvoor geen afname te vinden is. Alleen in Al melo al ligt er een millioen bij de klein industrie, die weinig tevreden kan zijn over de huidige toestand. Zowel grote als kleine sigarenfa brikanten zien de toekomst met be zorgdheid tegemoet. Vele kleinfa- br. Kanten zien zich genoodzaakt hun sigarenmakers1 te ontslaan. D e toenemende distributiemoed- lijkheden als gevolg van een wan verhouding tussen de productie van tabaksartikelen en het aantal uit gegeven bonnen daarvoor, hebben een punt van voortdurende bespre king gevormd in de afgelopen we ken tussen vertegenwoordigers van de vakgroep en de daarbij betrok ken autoriteiten. Er :is nog gaan definitieve oplossing tot sta,nd ge komen, maar verwacht wordt, dat deze binnen enkele dagen tegemoet kan worden gezien. De vergadering was van mening, dat de roker niet te optimistisch kan zijn, want de voorraad van tabak vioor sigaren is niet rooskleurig in ons land. Coöp Centrale Boerenleenbank Blijkens het dezer dagen versche nen verslag over 1946 van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eind hoven, waarbij aan het einde van genoemd jaar 581 boerenleenbanken waren aangesloten (1945: 574), lie pen de in totaal- bij deze leden uit staande tcreditgelden van 1 Jan. 1946 tot ultimo December terug van 667 millioen gld. tot 568 millioen gild. Hiervan was vrij 63.2 pet. en ge blokkeerd 36.8 pet. Het totaal van de vrije spaargelden toonde in het eerste halfjaar 1946 een daling van 9.5 millioen gld., in het tweede halfjaar steeg dit totaal met 36 millioen gld. tot ongeveer 314 mil lioen gulden. De functie van credietinsteliuig voor land- en tuinbouw bood noch de Centrale Bank, noch haar leden een voldoende compensatie voor de gevolgen van de dalende rentestand op de kapitaalmarkt. De gezamen lijke creaiet-portefeuille der boeren leenbanken steeg met 4.3 millioen gulden tot 23 millioen gulden, waar onder het korte bedrijfscrediet aan boeren en tuinders en aan plaat- seLijke coöperaties de voornaamste plaats innam. De credietuitzetting bij de boerenleenbanken zou van meer betekenis zijn geweest, indien ten plattelande ruimere investe ringsmogelijkheden zouden hebben bestaan. De voortgang der weder opbouw der door bet oorlogsge weld verwoeste boerderijen was te leurstellend. Duitse inbreker gepakt Twee uit Gelsenkirchen afkomstige Duitsers zijn bij een poging de Ne derlandse grens te overschrijden door de douane aangehouden en aan de politie overgeleverd. Zij ble ken inbrekerswerktuigen bij zich te hebben. De Venlose politie onder wierp hen aan een verhoor, waaTbij zij bekenden op 2 April de inbraak in de winkel van de coöperatie te Venla te hebben gepleegd. Mljnontplofflng Het vissersscheepje Zvt 2 bevond zich ter hoogte van Zandvoort op ongeveer 150 meter uit de kust, toen even achter het schip een he vige explosie ontstond. Een ontplof fende mijn richtte een ware ravage aan op het bootje, waarbij niemand van de bemanning werd gewond. Van de drie passagiers echter werd de vijftienjarige V. Schaap uit Zandvoorl door de luchtdruk ge dood. Smokkelende politiebeambten Grenskommiezen hielden een auto aim, waarin drie personen zaten, waarvan er een in politie-unifonn was gekleed. Twee der mannen be hoorden tot de politie van Heerlen. Hetjdrietal, dat 50 meter couponstof over de Belgische grens had pro beren te smokkelen, is ter beschik king van de officier van justitie gesteld. PRINSELIJKE ARRESTANTEN 4 Duitse prinsen zijn aan gehouden en naar de gevan genis voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg overgebracht. Het zijn prins Philips van Hessen, achler-kleinzoon var. koningin Victoria ,die sinds zijn arrestatie door Hitier in 1943 gevangen zit. Hij was woordvoerder van Hitier bij Mussolini ter gelegenheid van de Anschluss van Oostenrijk en na de invasie van Tsjecho- Slowakije. Toen Italië zich aan de geallieerden overgaf nam Hitier hem gevangen. Prins August Wilhelm van Pruisen, brigadecommandant der S.S., zoon van ex-keizer Wilhelm II. Prins-erfgenaam Ernest von Lippe-Detmold, /persoonlijk ad viseur van Walter Darré, mi nister van voedselvoorziening en landbouw, die binnenkort voor het tribunaal zal ver schijnen. Prins Frederick, Christian von Schaumburg-Lippe, assis tent van Goebbels. De Volkstelling Nu ieder de formulieren door de tellers kreeg thuisbezorgd, gaat men rustig aan het invullen. Diegenen,' die over een radio of radiodistrifou- tie beschikken, kunnen de vragen op Zeer onderhoudende manier in vullen. Zaterdagavond 31 Mei zal Koos Koen over beide zenders te zamen met alle luisteraars de ver schillende vragen beantwoorden. Volgende week vindt de ophaling plaats van de formulieren, die dan rechtstreeks naar het Bureau van de Statistiek worden doorgezonden Om zo snel mogelijk te kunnen- beschikken over de gegevens heeft men meer dan vroeger medhainische hulpmiddelen ingeschakeld. Deze komen uit Amerika, maar arm als we zijn we hebben ze niet gekocht, maar gehuurd. Zij zullen in ieder geval het verwerkingspro ces aanzienlijk versnellen. Dank zij dit systeem hoopt men zeer snel, nl. binnen twee maanden, voor elke gemeente voorlopige cij fer^ te kunnen verstrekken over het aantal, woningen en andere bewoon de ruimten, en de daarin levende bevolking. In de verdere loop van 1947 zullen de verdere uitkomsten der woningtelling grotendeels ge reed komen, terwijl jp 1948 de resultaten van gezins- en beroeps telling verwerkt zullen worden. Het ontwateringsplan in het vuur van de critiek Het zwaarstepunt van de agenda het antwateringsplan, dat tenslotte aan de orde werd gesteld, gaf aan leiding tot een breed ui tgesponnen discussie. Zoals reeds gemeld, was van de Cultuur Technische Dienst van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, bericht binnen gekomen, dat 56 pet. in de kosten van het antwateringsplan, door de ze dienst zouden worden gedragen, waarbij deze kosten tot een maxi mum van f 3.118.000 voor subsidie in aanmerking mogen worden ge bracht. Aan deze toezegging zijn nog verschillende voorwaarden ver- benden. De voorzitter deelt mede dat Landbouwherstel een bijdrage inde kosten van 10 pet., mandeling heeft toegezegd. Het D.B. stelt unaniem voor de subsidie te aanvaarden, Weliswaar Worden sommige parti culiere verpachters met het plan voor grotere kosten gebracht, maar het algemeen belang gaat hier bo ven het persoonlijk belang. De to taalsom die het Waterschap zal moeten betalen, zal rand 1 millioen gulden bedragen. In 40 jaar aflos baar gesteld komt dit tegen een rentevoet van 3 pet., op een las tenverhoging van f 6,— per H.A. De voorzitter geeft toe, dat ook nog andere kasten zullen moeten worden opgebracht. Zo biedt b.v. de voor oever rook nog een bedenke lijk aspect. De heer Panny vraagt zich af of een stoomgemaal wel nodig is. In het afgelopen voorjaar was de wa terafvoer tochtvrij behoorlijk. Ls het wel goed de ontwatering primair te stellen en is het niet heter het oude gemaal eventueel te verbete ren, zodat geld overblijft om alle zorgen aan de „aangevallen kust" te besteden? De voorzjitter merkt op dat de afwatering in het binnenland goed moet zijn, daar anders alle onkos ten aan de „rand van het land'* nutteloos zijin. Is de afwatering goed, dan wondt de cultuurgrond goed ten dan maakt de f 6,per H.A. niets uit. Het is dwaas om thans de noodzakelijkheid van het ontwateringsplan weer disputalbel te stellen'. Daarover is reeds 30 jaar geleden gesproken. Alleen omdat de watertoevoer slecht is, kan Ide schijn wonden gewiekt dat de !oe- malingscapacitei't voldoende is. Volgens de heer Blom is de post van het nieuwie gemaal ts ingrij pend. Volgens de voorzitter is het plan nog niet definitief. Ook de heer Moolenburgh heeft ernstige bezwaren tegen, het plan. Volgens hem is het Waterschap tot een punt genaderd, dat openhartige bespreking van de financiële toe stand meer dan noodzakelijk is. Wai het plan betreft, betreurt hij dat er vele onbepaalde factoren züjn, die een positieve uitspraak voor de hoofdingelanden zeer moeilijk maken. Het is volgens hem fataal dat noodzakelijke onderhoudswer ken moeten worden uitgesteld, om dat het tontwaterinigsplan al het geld opslokt. Een bijzonder unsafe indruk maakt het dat de meerdere kosten' per H.A. zich niet bewegen tussen f 3,en f 6,zoals oor spronkelijk door de C.TjJ). werd gesuggereerd. Het is verder een open vraag, hoeveel ingelanden van het nieuwe plan zullen profiteren. Zeker is dat de verpachters, die door het verbod van de Grondka mer de pachten te verhogen, toch al in een slechte hoek zitten, op nieuw ernstig (de dupe iwiorden. Hoe onbetrouwbaar de cijfers van de raming zijn, wordt volgens hem ge demonstreerd /door de uitvoering van het „Plan den Osse", dat eerder 21/2 zal kosten inplaats van de geraarrfde 1 ton. Bij dit alles komt nog, dat tegen de absurde uitgaven geen nieuwe inkomsten staan. De voorzitter zegt het zeer te zullen bejammeren, wanneer ten slotte het plan zou moeten misluk ken. Verregaande verbeteringen moeten dan toch geschieden', en de ze lapmiddelen die veel geld kos ten, moet het Waterschap zelf be talen. We moeten .nu van het hoog subsidie-aanbod profiteren. Ook andere heren hebben even wel hun bezJwarem tegen bet plan. De heerf v Citters vindt het een on mogelijke opgave in a hurry, over zulk een millioenenplan te beslissen. Ook hij 'vraagt of het financieel ver antwoord is hiertoe over te gaan, nu alle andere activiteit van het Wa terschap eveneens peperduur be taald moet worden. De heer Vrle- zendorp sluit zich daarbij aan. De heer Panny zou liever een aanvul lend gemaal zien op een bepaalde plaats, j Wat de kosten betreft, merkt de voorzitter op, dat het onmogelijk iis a priori van dit plan een nauw keurige kostenberekening te maken Niettemin is ook d»e heer Gerrit sen van mening, dat overschrijding van de f 5,grens per H.A. het onmogelijk maakt, op deze verga dering een definitieve beslissing te nemen. Hij staat er op (dat eerst nog contact wordt opgenomen met de heer Breeman van de C.TtD. Een maand uitstel voor de definitieve beslissing zou teer gewenst zijn. Eventuele meerdere kosten (uitgaan de boven f 3.118.000), mogen nietten laste van het Waterschap komen. Tenslotte wordt bet voorstel van de heer Gerritsen, de C.T.D. een maand uitstel te vragen en in die tussentijd alle'tere puntjes nog eens degelijk te bespreken, in stemming gebracht 'en door de vergadering aangenomen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele minder belangrijke onder werpen ter sprake, Waarna sluiting volgde. De Russische regering heeft de Engelse doen weten, dat zij bereid is deel/te nemen aan een te Loinden te houden conferentie, over de toe komst van de voormalige Italiaanse koloniën. Westkapelle op Walcheren, waar de dijkdoorbraak plaats vondis een der zwaarst getroffen gemeenten op het eiland. Met de weder opbouw van 32 huizen is men inmiddels begonnen en het werk vordert flink. Op de voorgrond een Engelse tank. die daar nog staat sedert de landing der Engelsen. Anp P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2