ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE INDISCH DRIJFZAND WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 30 MEI 1947 No. 15601 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het beslissend stadium in de In dische crisis nadert met rasse schre den. De poging van de Republiek de Pasoendan-biew aging als een quantité negllgable voor te stellen is mislukt. De laatste gebeurte nissen te Bandoeng hebben dit wel overtuigend aangetoond. De Soen danezen willen zich bevrijden uit de greep van de Republiek en hoe men deze beweging ook wil com mentariëren, aan het feit als zo danig valt niet te tornen. Niet min der dan 12 millioen zielen, levend op een grondgebied van een derde van Java, hebben zich in feite mid dels een wanhopige sprong uit de greep van de omstandigheden be vrijd. De Soendanezen zoeken bescher ming bij het Nederlandse gezag. Overal is de strijd tussen de ge wapende Pasoendan-volkslegers en de TJR.I. cntbrand. De Nederlandse troepen staan op alle fromtposten gereed, om bescherming te verlenen aan ieder, die bescherming verlangt. De vrijheid, die geen weldenkend mens de Indische volkeren zal wil len ontzeggen, ontaardt thans in de losbandigheid van een verschrikke lijke burgeroorlog. Wie het oprecht meent met de eenvoudige tani, die alleen maar zijn eawah iwil bebouwen, zal, lettend op dé vreselijke consekwentiies van deze ontaarde vrijheid, zijin stand punt thans moeten corrigeren. Zelfs hij die zich uitsluitend blind staart op het koloniaal karakter van de verhouding NedeTland-Indië, zal zich moeten afvragen of het verant woord is, met het door „koloniale bacteriën" besmette badwater, een gezond kiind "weg te gooien. Is daair het kind, dat thans overgegeven is aan de ontketende hartstochten van fanatieke combattanten, mee ge baat TT et moet ons volk wel mateloos aan cultuurbesef ontbreken, dat dit wreed en sinister spel nog ver kozen wordt boven de rust, orde en welvaart van vroeger. Zij het dan ook dat in dit alles een ele ment van eenzijdigheid aanwezig was, dat in de toekomst niet cri- tiekloos zal mogen worden gehand haafd. In regeringskringen is thans al arm geslagen. Reeds te Makassar heeft cnze minister-president de be reidheid van die Republiek tot sa menwerking in twtijfel getrokken. Deze rede wau het treurig destil laat van de ervaringen in Indië op gedaan. Wat gaat er nu op grond van deze ervaringen gebeuren? Er zal slechts een maatregel mogelijk zijn, een gematigder politiek. De druk der omstandigheden en het po litieke prestige zullen daartoe in spireren. Nog heeft Nederland de onmogelijkheid langs deze weg tot positieve resultaten te komen, niet kunnen of willen aanvaarden. Staande op het Indische drijfzand neemt de regering geen sprong te rug op de hechte klei van de Ne derlandse grondwet, maar gaat nog verder ta de richting, die ten onder gang voert. Reeds nu moet Neder land de wereldopinie tarten. Geen verdere concessies meer, maar nu een gestrekte'vinger naar de feiten, die met klemmende duidelijkheid bewijzen, dat Nederland in Indië niiet gemist kan worden. Nog gema tigder politiek betekent een nog wredere politiek, iwaarvan dood, af gebrande kampongs, hongersnood en epidemieën de afschuwelijke re sultaten zijn. Millioienen hebben bid dend de handen om hulp naar ons uitgestrekt. Zullen wij die hulp af wijzen en zo als natie op een der beslissendste uren in de geschiede nis falen? Het zou tragischer zijn dan de gebeurtenissen in de Mei dagen van 1940, toen ons volk een antwoord Iwjiist op de uitdaging van een wreed despoot. AMERIKA MAAKT EEN VLOT GEBAAR Onze schulden goed deels kwijtgescholden De schuldenlast, welke tijdens de oorlog op onze schouders werd ge legd, als gevolg van de Leen- en Pachtwet, en opgelopen iwtas tot on geveer 180 millioen dollar, waarte genover een in verhouding vrij kleine vordering stond voor dien sten door Nederland aan Amerika bewezen, is ons voor het grootste deel kwijt gescholden. Van de 180 millioen dollar, wel ke Amerika van ons heeft te vor deren, op grond van de krachtens de Leen- en Pachtwet geleverde prestaties bestaait twiee derden uit goederen en diensten voor de Ne derlandse strijdkrachten in Enge land, Australië <en West-Iinidië en één derde uit goederen voor de burgerbevolking in Nederland. Voorts heeft Amerika ons voor 40 millioen aan muntziiver geleend. Als tegenprestatie heeft Nederland scheepvaartdiensten bewezen en in Curasao, Suriname en Nederland goederen geleverd tot een bedrag van ongeveer 37 millioen dollar. In de gesloten overeenkomst is bepaald, dat het bedrag van 40 millioen dollar voor het geleende muntziiver zal worden terugbetaald binnen vijf jaar tij-cLs. Minister lieftinek heeft in een radiorede zijn erkentelijkheid uitge sproken voor de wijze Waarop Amerika ons land tegemoet is ge treden. In deze gelukkige regeling spie gelt zich ongetwijfeld de grote waardering af Welke men in Ame rika koestert voor de bijdrage wel ke ons land heeft geleverd in de gemeenschappelijke strijd. De Koningin naar Margraten De Koningin heeft de uitnodiging van de Amerikaanse regering aan genomen om tegenwoordig te zijn op het militaire kerkhof Margraten bij Maastricht alwaar Vrijdag ter ere van de Amerikaanse gesneuvel den in de tweeJe wereldoorlog om drie uur des namiddags herden- kingspleehtigheden worden gehou den. Door geheel Europa zullen op die dag 37 dergelijke plechtige bijeen komsten, worden gehouden op Ame rikaanse Militaire Kerkhoven. Het is op deze dag, de 30sten Mei, de z.g. „Memorial Day" dat de men- sen van Amerika de gewoonte heb ben ingesteld om samen te komen en de kerkhoven te bezoeken om hulde te brengen aan Amerikaanse burgers die hun leven hebben ge geven in dienst der Amerikaanse strijdkrachten. Hare Majesteit zal de reis van de residentie naar Maastricht Vrij dagochtend per speciaal vliegtuig inaken. Bij haar aankomst op Mar graten zal de Koningin verwel komd worden door de Amerikaanse Ambassadeur in Nederland, Dr.. Herman B. Baruch. Vooraanstaande generaals en ad miraals van het Leger, Vloot en Luchtmacht zullen bij de officiële receptie tegenwoordig zijn, evenals leden van het Kabinet en andere hooggeplaatste personen van de kerkelijke en wereldlijke overheid. Het Amerikaanse Militaire Kerk hof Margraten, het grootste Ame rikaanse kerkhof voor 17758 gesneu velden uit Wereldoorlog II in Euro pa, wlas het enige kerkhof, dat opgericht werd door het 9e Ame rikaanse leger, en waar op 10 No,v. 1944 de eerste Amerikanen begraven werden. Hier werden aan de schoot van moeder Aarde toevertrouwd soldaten van het Negende Leger, die stierven bij de zware gevechten in de omgeving van de Roer, welke voorafgingen aan het stormender hand oversteken van de Rijn. Ook veel Amerikaanse soldaten van het lste en 9de Leger, die sneuvelden bij de opmarsch der Amerikaanse troepen op Duits grondgebied liggen op Margraten begraven. Mr. E. N. van Kleffens Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. E. N. vtan Kleffens (minister zonder porte feuille in het kabinet Beel) tot am bassadeur te Washington. De Hervormde Kerk en de Volkstelling Het moderamen van de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk deelt met het oog op de komende volkstelling mede, dat krachtens artikel 2 van het Alge meen Reglement dier Kerk tot haar gerekend worden niet alleen dege nen, die door doop en/of belijdenis tot haar behoren, doch ook allen, die uit Hervormde ouders geboren Zijn, ook al is men niet gedoopt of heeft men geen belijdenis ge daan in de Herv. Kerk. Verkeert mep in deze omstandigheid en heeft men zelf geen pricipiële bezwaren, tot de Herv. Kerk gerekend te wor den, dan kan men derhalve in dat geval aangeven tot die kerk te be horen. SPREUK VAN DEN DAG Neerzien op anderen, bewijst nog niiet zelf hoog te staan. WEERBERICHT Verwachting tot de avond' van 30 Mei: Heldere nacht, in de och tend snel tot hoge waarde stijgen de temperatuur, later toenemende bewolking met vooral in het Zui den kans op onweersbuien, die een sterke daling van temperatuur bren gen, meest matige wind uit het Zuiden. 30. Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 15.59, onder 3.—. Volle Maan 3 Juni 20.27. Hoogwater te Zierikzee over de maand Meé 30. 12.25 v.m. n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater, Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Tien geboden voor de Volkstelling Met het oog op de twaalfde alge mene volkstelling welke eind van deze week wordt gehouden, wordt ce aandacht gevraagd voor de vol gende aanwijzingen 1. Ontvangt de teller welwillend. Hij komt niet voor zichzelf, maar in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over uw woning gevraagde inlich tingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze inlichtingen zijn niet be stemd voor woningvordering of inkwartiering, maar als grond slag vpor algemene verbetering van de volkshuisvesting in ons land. Legt uw laatste aanslagbiljet in de personele belasting ge reed. 3. Bewaart de door de teller voor u en uw gezinsleden afgegeven telformulieren zorgvuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duidelijk leesbaar in. 5. Raadpleegt bij de invulling de toelichting,.welke op de binnen zijde van de gezinsomslag bij iedere aanvraag is aangegeven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van uw beroep nauwkeurig te vermelden, alsmede aard, naam en adres van het bedrijf, waar in gij werkzaam zijt. 7. Zorgt ,dat de ingevulde formu lieren gereed liggen, zodat de teller niet behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen 8. Vraagt de teller om raad in dien u twijfelt of uw beant woording van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdagavond 31 Mei naar de radio-uitzending van kwart voor acht tot kwart over acht, dan zal een gemeen schappelijke invulling van de formulieren worden gehouden over beide zenders. 10. Beseft, dat deze twaalfde volks telling een lands- en volksbe lang is van de eerste orde. Werkt dus allen mee om haar te doen slagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1